Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Tak je rychle odvez jinam. Kde je mas umisteny?
Zvažoval bych zbavit se těch včel. Psalo se to tu v jiném tématu, o dovážení včel které sem nepatří a toto může být plod té činnosti. Když jsem tu před tím varoval, byl jsem za blbce a byl jsem ukřičen mladými, no a tak sklízíte plody. Mírná Kraňka může koexistovat zase jen s Kraňkou, jakmile se přimísí Vlaška, je zle. Vlaška je známí tím, že nemůžou být dva úly vedle sebe, mezi úly musí být rozestup několika metrů a to jsou Vlašky ve všech včelstvech! Jakmile se dostane Vlaška mezi Kraňky, je zle. A bude toho přibývat úměrně tomu, jak...

Otázka, nejsou ty včely zrzavé?
To rozhodně ne Tome. Pochopil bych to u těch, které oranžové jsou (jak jsem nedávno psal v jiném tématu), ale toto včelstvo je skvělé, nikdy nevypadalo, že by nějak zvlášť kradlo, mělo vždy nejlepší vlastnosti a matku mají již 2. rokem kvalitní inseminovanou od registrovaného chovatele.

LumaB - 4 metry před kmenovými včelstvy. Vím, není to nejlepší místo, ale nemám nyní moc místa, kam jinam je dát a odvézt je o pár set metrů dál je pro mě velmi nepraktické a hlavně již nebudou "za plotem".

Možná že největší chybu jsem udělal tím, že jsem tyto slabá včelstva po vytvoření nedal na 2-3 dny někam do sklepa a do studena. Jenže nemám kam je takhle do chladu dát. Udělal jsem je také velmi slabé, měly sloužit jen na několikadenní "mezipobyt" matky.
Určitě do sklepa, nebo do stínu, zasíťované dno a uzavřít na 48h a pak před očko nějakou větev nebo je umístit do keřů, ať se létavky zalítají. Během věznění dát vodu a (nebo) roztok na zkonsolidování. Dal jsi plod přímo k očku? Musí být nalisované na očko, zbytek prostoru bych vyplnila přepážkou nebo použila plemenáče na pár rámků. Tohle mám od jednoho včelaře a funguje mi to. Pokud dáš včelstvíčko ještě před úly, je to jak dát jim je na stříbrném podnose.
Před očko jsem dal první souš, pak plod, volný prostor samozřejmě pořádně uteplil. Největší hloupost tedy byla asi ta, že jsem je nikam nezavrel. Ale jak tohle řešit, když je nemám kam zavřít, respektive samozřejmě mám, ale v létě je tam 30 stupňů Big Grin leda přímo do obýváku, v noci se bude při jejich hučení možná dobře spát :-P
Koukám teplá stavba... Tak to každopádně první plod. Na souši ti včely sedět nebudou. Kor když je jich tam pět a půl, tím pádem očko není dostatečně hlídáno. Než se včelky stihly rozkoukat, tak bylo po všem. Ve studené to dělám tak, že očko je vždy v mezeře mezi dvěma plodovými plásty. Mám tu 10 oddělků a 3 plemenáče rozdělené na 3 (po dvou plástech). Některé jsem věznila, plenemáče ne a bez loupeže, ale u očka je vždy plod! Komenová včelstva jsou asi o 10m dál.
(19.06.2016 0:10)Krolth napsal(a): [ -> ]Před očko jsem dal první souš, pak plod, volný prostor samozřejmě pořádně uteplil. Největší hloupost tedy byla asi ta, že jsem je nikam nezavrel. Ale jak tohle řešit, když je nemám kam zavřít, respektive samozřejmě mám, ale v létě je tam 30 stupňů Big Grin leda přímo do obýváku, v noci se bude při jejich hučení možná dobře spát :-P

To je to , proč jsme tady začátečníkům radil to odvézt někam dál od včel. Nejjednodušší co může být.
Až to budou mít "v ruce". budou vědět kdy a jak můžu dělat oddělky na stanovišti.
Kaji souhlas, ale najdou se i takoví, co si první opravdu něco nastudují, nebo se chodí někam dívat, přijímají rady zkušenějších, zamýšlí se.
Ti potom nemají problém ve včelách a se včelami udělat cokoli. Taková Zdenka to má vychytaný a to taky začala nedávno.
A nebojí se poskytnout radu, ale ani zeptat Wink
(18.06.2016 20:04)Krolth napsal(a): [ -> ]Nenašel jsem lepší téma, kde se zeptat. Mám otázku, jak řešíte zakládání drobných včelstev, oplodnacku, včelstev na přidání nebo odchov matky, malé a slabé oddělky a jejich VYKRÁDÁNÍ jinými včelstvy? Kort když je takový oddělek např. bez létavek a starších včel? Potřeboval jsem přidat několik matek, vytvořil včelstvíčka s jedním plodem, jedním rámkem se zásobami a jednou souší s vodou a pak dva silnější oddělky kvůli dalším pracím. Stalo se to, že kmenová včelstva mi naprosto vše začala rabovat a včelstvíčka se pochopitelně neubránila. Mají nízké dno, uteplené, česno jen očko pootevrene na +- 1 cm. Jak tohle řešit? Jakto že velkovčelařům nevykradou kmenová včelstva třeba oplodňáčky? Díky.

Kolegové popsali případ špatné sebeobrany. Druhý pohled na věc je ten, zda včelstvíčka matky přijala, či jaké kvality byly přidávané matky. Podstata nezdaru může být i v tom, že pokud se přidá koupená matka jiného ekotypu odlišného od ekotypu včelstvíčka, tak včelky ochotně migrují k "vlastní krvi". Za nejlepší postup považuji oddělek s plodem, zásobami, tmavou souší a matečníkem před vyběhnutím. Cizí koupenou matku je vhodné přidávat do již funkčního oddělku po předchozím odchovu matky. Pak platí pravidlo časté kontroly, zda nenaráží matečníky ve snaze ji nahradit.
Ten otvor blíže k plodu je důležitý, ale ještě důležitější jeho rozměr - na jednu včelu.
(19.06.2016 9:36)Maky II napsal(a): [ -> ]Kaji souhlas, ale najdou se i takoví, co si první opravdu něco nastudují, nebo se chodí někam dívat, přijímají rady zkušenějších, zamýšlí se.
Ti potom nemají problém ve včelách a se včelami udělat cokoli. Taková Zdenka to má vychytaný a to taky začala nedávno.
A nebojí se poskytnout radu, ale ani zeptat Wink
Já měl nastudováno po mnoho let, než jsem si na včely našetřil - za socíku nebyly žádné dotace pro začátečníky. Toto na něm bylo možná pozitivní.

A přesto jsem udělal mnoho bot. To tě neuchrání, navíc předvídat počasí a snůšku.

Takže dneska když mám auto, tak 90% oddělků po odebrání plástů do plemenáče převezu. Je to pro nový oddělek lepší, zůstávají mu létavky a pro mě nejméně pracné.
A pokud je ještě převezu tam kde je pylová pastva, tak pak je to cítit, i v porovnání s těmi co jsem tam vytvořil na místě. Ty nelétají tolik.

A začátečník by je měl hodit někam vůbec daleko od včel.
Děkuji všem - tohle je hlavní věc, kterou jsem snad nikde nečetl - tedy že musí být hned plod u očka, to jsem opravdu nevěděl. Jak říkám, s odvazenim dal je to problém. Jinak toho mám nastudováno za ty dva roky opravdu hodně, ale člověk se může teorii učit jak chce, když v praxi to pořádně nepodělá Big Grin Z druhé strany, tohle je první větší chyba za ty dva roky, tak mám skóre ještě dobré Big Grin Díky všem za rady, příště už se to nestane Big Grin

A ještě jedna otázka: má-li včelstvíčko síťované dno, očko otevřeno na větrání, je v zatepleném nástavku a ve stínu a je zavřené, je to problém? Nebo i tak by se vždy měly dát raději do chladna? Pokud na včelstvo přímo nesálá slunce, mělo by si bez problémů udržet teplotu, nebo ne?
(18.06.2016 20:04)Krolth napsal(a): [ -> ]... Potřeboval jsem přidat několik matek, vytvořil včelstvíčka s jedním plodem, jedním rámkem se zásobami a jednou souší s vodou a pak dva silnější oddělky kvůli dalším pracím. Stalo se to, že kmenová včelstva mi naprosto vše začala rabovat a včelstvíčka se pochopitelně neubránila. Mají nízké dno, uteplené, česno jen očko pootevrene na +- 1 cm. Jak tohle řešit? Jakto že velkovčelařům nevykradou kmenová včelstva třeba oplodňáčky? Díky.
Pardon, ale tu nešlo čekat nic jiného, zejména za současé situace, kdy není moc snůška a slídí se. A zvlášť když (jestli jsem to dobře pochopil), jsou ta včelstvíčka umístěna před kmenovými včelstvy. To je v podstatě jeji cílená likvidace ... A je za současné situace úplně jedno, jak jsou postaveny plásty.
Mám oddělky přímo na včelnici, jenže schované v roští za včelstvy. A pokud nedojde k extrémnímu slídění (to pak není jiná cesta, než je nedělat nebo zrušit), tak není jediný problém.
Nemám to ze sebe, ale zkušení kolegové tvrdí, že včelstvo jako takové je schopno se efektivně ubránit vlastně až tehdy, kdy má nová M kolem sebe své včely a komunita ačne fungovat. Jinak je to v krizi většinou dost drama a riziko ...
Jiří
Bylo to poprvé, co jsem dělal takto slabá včelstva, nenapadlo mi, že by s to mohlo až takto vyhrotit. Po vytvoření 3 dny skoro v kuse pršelo, tak jsem si řekl, že by s tímto problém být nemusel. No, na příště jsem ponaučen.

1.- provést to ve správnou dobu
2.- plod ihned k očku
3.- odvézt jinam, nejlépe zavřít a dát do chladna na 2-3 dny. Dokrmovat roztokem a případně i dávat vodu.
4.- při vrácení na včelnici otevřít očko na jednu včelu, nejlépe ponechat ve stínu a před očko větve nebo jakoukoliv jinou překážku.

Díky všem za trpělivost.
Najdôležitejší je bod 1. Ostatné body sú už riešenie problémov, ak nebol dodržaný bod 1 (alebo prevencia, ak dodržaný byť nemôže).
A správnou dobu chápu dobře takto?
Nejsou úplná vedra, je dobrá snůška, není po dešti, kdy mají větší sklon ke slídivosti, provést to večer, kdy beru s rámky i velké množství létavek.
Včelstvá sú v dostatočnej sile a je znáška, čím väčšia, tým lepšie, ideálne trafiť sa do obdobia prirodzeného rozmnožovania včelstiev alebo tesne pred. Lietavky nie sú dôležité, ak odložence ostávajú na pôvodnej včelnici, tak sa i tak vytratia. Ja som tento rok robil odložence slabšie a viac a nechával na pôvodnej včelnici a len niektoré som priviezol z kapacitných dôvodov z inej včelnice. Čiže logicky by mali v nich ostať lietavky, čo aj ostali. Lenže rozdiel v sile odložencov s odstupom času nie je žiadny (dokonca tie, čo ostali na pôvodnom mieste sa mi zdajú lepšie), akurát odložencom bez lietaviek bolo treba dať pár deci cukrového roztoku. Čo tento rok však nevyšlo, sú matky. Z vlastného odchovu. V 90% odložencov sa po rozkladení matiek a zakladení väčšieho množstva rámikov práve teraz rozhodli urobiť tichú výmenu. Všade, kde som menil matky kmeňovým včelstvám, to isté... Dve série s odstupom času, obidve som trafil do zlého počasia (doba oplodnenia matiek). Posledný pokus odchovať ešte niečo tohoročné som začal dnes. Potrebujem zmeniť asi ale "krv". Asi sa viac do budúcna zameriam na Vigor resp. Sklenár. Potreboval by som matky, ktoré po dosiahnutí väčšej sily včelstva nemajú zajačie úmysly a rozmýšľam, či nehľadať aj línie, ktoré vedia lepšie využívať nektárové znášky (čoraz viac zákazníkov chce na oje prekvapenie svetlé kvetové medy, donedávna to bolo naopak). Miestne ekotypy sú fajn na priemerné včelstvá, akonáhle včelstvá presiahnu veľkosť troch nadstavkov B10, nastupuje rojovka. Aj u mladých matiek. Singerky sú na tom síce lepšie ako miestne včely, ale už u F1 dcér je to to isté.
(19.06.2016 13:13)Krolth napsal(a): [ -> ]A ještě jedna otázka: má-li včelstvíčko síťované dno, očko otevřeno na větrání, je v zatepleném nástavku a ve stínu a je zavřené, je to problém?

včelstvíčka - chápu oddělky s jen jedním, nebo dvěma rámky plodu. Ty by měly být vždy na plném, nízkém dně, ( jen s malým česnem, nebo očkem, jak píše Pavel), popřípadě síť uzavřít, aby si dokázaly uklimatizovat prostor. Dané do normálního úlu určitě zúžené přepážkami.
Nejvhodnější doba je taková, aby ti první plod nového včelstva vybíhal už v červnu. Čím později se oddělky tvoří, je zapotřebí do začátku více včel.
Nejvhodnější je doba od dubna do května (začátek června), kdy je ve včelstvech přirozený pud množení, stavební a matky dosáhnou maxima. Snůška je výhodou a v dobu, která je myšlena převážně opravdu je.
Ty jo já se směju to je zase odborná rada milí TomášiBig GrinBig Grin

Já mám zrzavejch včel plnou včelnici a oplodnáčky mi nelikvidujou asi kouzla co???kolik si uděláš Matek ročně???Uděláš jich aspon 30-40 abys mohl radit???pochybuju.........Těch 10 ročně je směsný....Dulezity je ze mas na co svadet chybu včelaře........

pro Krolth...nejdůležitější je abys včely kterými plníš oplodnacky poradne uspal....stačí jedna litavka co se vrati a navede včelstvo....nejlepší jak píše Kaji odvést a máš klid.pokud tuto možnost nemáš je duležité a nejednoduší,,vzít plást z kmenoveho z ktereho budes plnit aby na nem bylo co nejvic plodu nejlepe lihnouci se mladusky a vyvesit ho do rojaku nebo nastavku(nechej jen uzsi skviru ja prikrejvam folii) alespon na pul hodiny podstatna cast letavek odleti.ja letos do oplodnacku uspavam co2 a super rychly a uciny..dobry je take urcite dat oplodnacky za uly myslim mimo smer vyletovani vcel ja je umistnuju cca 10 metru za uly a protoze mam vcely v lese jsou mimo hlavni letovou trasu vcel a dozadu jen min.litaj slidit kdyz uz slidi a funguje to i na otevrenem placu...

odelky vytvarim v dobe hojnosti kdyz je snuska a pokud je delas pozdeji musis holt udelat mene a silnejsi aby se mohly branit,nebo rada se sklem pred cesno kde loupi je taky dobra ale hlavne nechej odletet ty litavky.....a ne pokazdy to vyjde je to proste priroda ,ale pokud se to neustale opakuje snaz se omezit riziko co nejvic to jde..pohod oplodnacky do krovi atp.divil by jsi se kam se vcelky vsude dostanou.....ja je mam naprany cca metr v kerich a pohoda ani videt kolikrat nejsou a cestu jim nedelam maj i nohy a dojdou po vetvich
Dnes som spravil 14 oddelkov na 5 rámikoch plodu, zajtra daléj pokračujem.
Zajímalo by mě, za jak dlouho je oddělek zkonsolidován a brání si očko i proti včelám z kmenového včelstva, ze kterého byl vytvořen. Má to někdo odpozorované? Květnové oddělky jsem nevěznila. Teď jsem včera udělala několik záložních oddělků na zralý matečník a pro jistotu je vězním. Lípa rozkvétá, ale včely na ní vidět není. Slídivost je tu bohužel velká a tak mám obavy, jak to oddělky ustojí. A hlavně za jak dlouho si začnou střežit nové bydlo.
Referenční URL's