Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Hezky vecer,
hodne jsem cetl a slysel i o tvorbve oddelku defacto obracene. Na puvodnim stanovisti se necha nastavek s matkou a nekolika ramky, dovybaveny mezistenami a puvodni vcelstvo se prestehuje treba jen na opacny konec vcelnice nebo stanoviste. Letavky se samozrejme vraceji do puvodniho mista, takze posili oddelek o letavky. Osirele vcelstvo prejde rojova nalada, ponevadz ma okamzite jine starosti a v mezidobi se vylihne vsechen plod a zaroven se tak muze ozdravit od pripadnych roztocu, navic vyuziji vcely, ktere by se jinak musely starat o plod, ke snusce. Pokud by se v puvodnim vcelstvu nova matka nevratila ze snubniho proletu, muzeme zase vcelstvo s oddelkem spojit treba pres noviny zpatky. Vidim to spatne? diky za odpoved, vim, ze se to tady uz urcite psalo, ale treba i jen pro oziveni..
Honza
To nie je oddelok, hovorí sa tomu preleták. Je taká verzia ako popisuješ a potom je taká verzia, že na pôvodnom mieste sa nechá nový úľ s medzistenami a rámikom otvoreného plodu a lietavky si matku vychovajú. V pôvodnom včelstve sú prípadné matečníky vykúsané. Toto sa teraz chystám spraviť, lebo sa obávam, že matku nenajdem.
Mohl byste, prosím, vysvětlit tuto vaši větu? - V pôvodnom včelstve sú prípadné matečníky vykúsané.
Děkuju Tom.
Andreji
blbe jsem to nazval, to se omlouvam, ale podstata zustava stejna Wink, Tvoje druha popisovana verze je take velmi zajimava!
Honza
Dovolím si navázat otázkou, dnes jsem nad ní zrovna přemýšlel. Pokud se včely dostanou do rojové nálady a narazí matečníky, je přeleták docela jistý způsob, jak jim v tom zabránit. Avšak pokud se mi takto dostane do rojovky více úlů, asi by mě trefil šlak všechny úly se všemi jejich nástavky posouvat o několik metrů dál. Proto mě napadlo zda by nestačilo pouze odchytit matku a udělat s ní oddělek + v původním včelstvu všechny matečníky až na jeden vylámat. Předpokládám správně, že včelky v původním včelstvu zaječí úmysly přejdou?
Ano, správně. Tedy pokud nějaký matečník nepřehlédnete. Pokud ano a to je snadné, pak si včelstvo "myslí", že odletěl prvoroj se starou matkou a rojí se dál. Někdy je to přejde a jindy vylámete všechny matečníky, necháte jeden, matka se oplodní a jakmile tam začne klást mladá matka, včelstvo narazí matečníky a letí.
Ono jde totiž vždy o likvidaci nejen následků, ale příčiny. Jestli má například vč k dispozici malý úl, pak je příčinou té "rojovky" ten malý prostor a vy se můžete snažit jak chcete, ale včelstvo bude opakovat pokusy jak se z toho "vězení" dostat.

Možností, co se může stát je mnoho a nejde (já neumím) tady v pár řádkách popsat zaručeně funkční opatření.
(05.05.2016 0:11)charllie napsal(a): [ -> ]Dovolím si navázat otázkou, dnes jsem nad ní zrovna přemýšlel. Pokud se včely dostanou do rojové nálady a narazí matečníky, je přeleták docela jistý způsob, jak jim v tom zabránit. Avšak pokud se mi takto dostane do rojovky více úlů, asi by mě trefil šlak všechny úly se všemi jejich nástavky posouvat o několik metrů dál. Proto mě napadlo zda by nestačilo pouze odchytit matku a udělat s ní oddělek + v původním včelstvu všechny matečníky až na jeden vylámat. Předpokládám správně, že včelky v původním včelstvu zaječí úmysly přejdou?

pred časom som týmto spôsobom postupoval na celej včelnici,niekoľko rokov po sebe..robil som to s malou úpravou,nakoľko,keď som odobral matku a ponechal jeden rojový matečník,tak včely zvykli naraziť ešte niekoľko núdzových a s matkou z ponechaného rojového sa vyrojili..úprava spočívala v tom,že som matku neodobral hneď,ale zatvoril som ju do klietky,aby ju včely cítili a nenarážali núdzové..po týždni(8-9 deň ako mi vychádzal čas)bol všetok plod zaviečkovaný vrátane matečníkov,som matku odobral,prehliadol plodisko,nechal jeden matečník(išlo to ľahko,všetky boli zaviečkované,neplietlo sa to s menšími otvorenými) a už len zostávalo čakať na úspešné oplodnenie matky..Včelstvá si musíš samozrejme sledovať,metóda bude neúspešná v prípade,že budeš mať už v úli matečníky napr 2-3 pred vyliahnutím a zaklietkuješ matku- v tomto prípade roje poletia s liahnucimi sa matkami.. Ak pôjdeš postupom ktorý opisuješ a nebudeš klietkovať, tak určite si ešte po pár dňoch včelstvo prehliadni a skontroluj,či k ponechanému jednému matečníku nenarazili ďalšie(núdzové)
Z dvoch minulorocnych odlozencov (teraz na 3NN) som spravil 6 odlozencov. Dva z tych 6tich odlozencov dostali povodne matky.
V starych uloch ostal prevazne zavickovany plod. Po troch dnoch maju narazenych niekolko matecnikov.
Musim ich podla vas vylamat a nachat iba jeden. Nestaci ze nebudu mat pri vyliahnuti prvej matky ziaden otvoreny plod a kopec prace. Po dva nadstavky nazebrovane stavebnymi ramikmi.
Myslel som ze pri tak silnom oslabeni ich prejde chut sa rojit. A prva matka pozabija ostatne.

Ale podla predchadzajucich prispevkov si uz nie som uplne isty. Asi som to mal cele spravit skor pred tym nez zacali robit matecniky. Ale bolo akurat ochladenie. A teraz pri otepleni dostali chut sa rojit 
Ja už mám nových 23 oddelkov a za 2-3týždne idem na 70 oddelkov a potom možná ešte 40 spravím čo je viac než iste.
Dnes neplánovane tvorba 2 odložencov (oddělku). Mal som to na pláne pre nedostatok času až v sobotu, ale dopadlo to nakoniec inak... Včely už v rojovke (pričom pri kontrole v sobotu som mimo pár prázdnych materských misiek nič nenašiel), včelstvo v ohromnej sile - matka (značená) minuloročná z núdzového chovu po rozdelení roja, 2VN plodisko a na 17 z 22 rámkov plod rôzneho veku, aj čerstvý, no pozoroval som aj veľký prelet mladušiek. Odobral som z nich po 2 plásty s nezaviečkovanými matečníkmi (na každom po jednom), dal nejaké zásobné, krycie a medzisteny a umiestnil to jednoducho v celých nadstavkoch vedľa včelstiev - nebol čas urobiť to inak. Je pomerne teplo oproti tomu ako bolo a znáška, tak to hádam ustoja. V pôvodnom včelstve som videl matku ale aj čerstvé vajíčka, všetko som to nazebroval medzistenami a naviac pridal medník - uvidím čo toľko zásahov naraz zo včelstvom urobí, hlavne dúfam, že sa nevyroja... Začína u nás celkom slušná znáška - včely sú hlavne na púpave, dokvitajú čerešne, slivky, skorým jabloniam chýba tak týždeň, ostatným viac a potom to už bude hukot dúfam všade, do 2 kilometrov je asi 30ha repky, ktorej tento rok ideálne praje počasie. Chcel by som mať včely v sile hlavne na znášku z líp, čo je podľa mňa u nás top. Som zvedavý, ako to nakoniec dopadne...
Včera jsem se kouknul do sběráku udělaného v neděli a nebyl tam ani náznak jakéhokoliv nouzového matečníku. Vajíčka jsem neviděl... Nejmladší co jsem nalezl vypadalo na vylíhlé larvičky. Což odpovídá 4 dnům. Matku jsem nenašel.

Je možné že se jim zatím nechce stavět nouzové matečníky a nechávají to na později?
To možný nenī....buď staví nouzové matečníky nebo je tam matka. Náznaky nouzových natečnīků najdeš už za 12 hodin po odebrání matky, Dokonce se tak snažī i na trubčím plodu, když tam nějaký umělec strčí místo dělničího plodu trubčí plást.
A jak by bylo vhodné teď postupovat? Zkoušel jsem je setřásat z rámku přes mřížku (bohužel mám jen plastovou ale se zaoblenými hranami). Ale nic moc z toho nebylo, přes mřížku neprocházely, i když jsem rámky s plodem dal pod ně... Večer jsem je raději vysypal zpátky na rámky, aby plod nezachladnul.

Každopádně je mi divné, že jsem neviděl žádné vajíčka, spíše bylo místo, kde bych je čekal, zanesené sladinou...Napadlo mě vychovat matky v jiném včelstvu a pak ten sběrák rozebrat po vylíhnutí matek na oddělky a dát jim vylíhlé matky.
Zkus sběrák rozdělit na dvě poloviny a do každé dát novou sérii. Pokud se alespoň jedna série chytne, tak z druhé poloviny máš rovnou oddělek se starou matkou.
Hmm... to se bude blbě dělit, mám ve dvou nástavcích L 2/3 6 ránku 285mm a 3 rámky 159mm, vespod doplněné 4mi zásobními plásty (které mimochodem vyžraly, tak jsem navrch hodil další nástavek s 6ti zásobními plásty.
Teď nějak z tvého popisu, když si čtu pár příspěvků výše, nevím, kde je problém.
Sérii jsi ještě nevkládal? Čekáš 9 dnů a pak chceš vylámat nouzové matečníky?
Pokud to tak je, tak vlož sérii a uvidíš. Nebo můžeš zkusit vložit rámek s mladými larvami, to ale zbytečně ztrácíš čas.
Já udělám sběrák a hned do něj vložím sérii, dejme tomu, že tam je tak půl hodiny prodleva.
Přesně jak říkáš, čekám těch 9 dní, ale kašlu na to přelarvím a uvidím. Zbytečné ztrácet čas.
Včera jsem namočil kraje misek ve vosku a dal je ovonět. Tak dneska nebo zítra přelarvím. Na poprvé to asi nebude mít extra úspěch, ale tak uvidíme...
Já tedy ani neovoňuji. Pokud se napoprvé chytne málo matečníků, tak je druhý den zruším, mateří kašičku z nich rozředím sladinou z plástu s plodem a nalarvím sérii znova.
Po vložení série cca z hodinu můžeš načíhnout a hned vidíš, jak na to jsi. Přijaté mají již kolem okraje krustu z vosku. Nepřijaté jsou vyčištěné do čista a larvy vyházené.
Například včera jsem vkládal sérii s novými plastovými miskami a z cca 20ti mi přijali jen 3. Tak teď dostali novou sérii a uvidím. Mám ale jistotu, že tam nemám matku. To by nepřijaly nic.
Běžně mi přijmou cca 3/4 larviček i víc.
Včera dán do nástavku 1 rámek medu, 2 se zavřeným i otevřeným plodem a voda. Dnes přidán zavíčkovaný matečník a jak se kolem něj hezky točily. A teď už jen klid a přikrmování.
Referenční URL's