Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Na konec června plánuji výměnu matky, bylo by mozne s tou starou vytvorit oddelek a na podzim to zase spojit ale uz bez stare matky? Takove posileni do zimy?
Jistě že šlo. Tak to dělá hodně včelařů, jako proti rojové opatření či jednoduchý způsob výměny matek.
Dobre, takže jestli tomu dobře rozumím tak vzit starou matku s treba dvema plasty plodu a zasobami a prelozit do noveho nastavku a do puvodniho pridat novou matku a neco takm pozmenit? a na podzim zlikvidovat starou matku a vcelstva spojit?
V podstatě ano, samozřejmě za dodržení základních pravidel tvorby oddělku a přidávání matky.
Ano jak se tvori oddelek si nactu a jak pridat matku vim, pres pridavaci klicku
Takto vyzerajú oddelky robené 10 apríla plodu 5 rámikov B a ostatok med.

Oddelok preložený do nového úľa čo pôjde do voza a tam hodiť na druhý deň medník.
[Obrázky: WP_20170604_08_44_31_Pro.jpg]

Další oddelok pred preložením.
[Obrázky: WP_20170604_08_48_37_Pro.jpg]

Medové plásty z oddelku, krajný plást vystavená medzistienka.

[Obrázky: WP_20170604_08_54_38_Pro.jpg]

Oddelky mali letáče vyhodené a možno preto mi nechýbala ani jedna matka zo 41 oddelkov. oddelky už pôjdu dnes na nové stanovisko.
[Obrázky: WP_20170604_08_52_54_Pro.jpg]
Ahoj,
zítra mi mají přijít objednané matky, mám udělat oddělky už dnes aby osiřeli nebo stačí zítra a po chvíli přidat matky ?
Děkuji
Jiří
Stačí zajtra, vyrezať veškere matečníky.
Jednou se ptali čerství rodiče mistra: "Mistře, kdy máme začít se vzděláváním dítětě, nechceme ztratit žáden čas."
Mistr jim říká: "Už jste promarnili devět měsíců."

Nevím je-li nutno vykládat slova mistra, ale když se začne dřív jde to líp.

Pro přidávání obecně platí, že nesmí být přítomna jiná matka, je fajn když není přítomen matečník, je lepší když není otevřený plod a situaci usnadní, když nejsou přítomné staré včely, ale jen mladušky.

Takže oddělek bez otevřeného plodu a s odlétlýma létavkama je optimální startovací pozice při odjezdu na poštu.
Lietavky vôbec nevadia, to je úplne nepodstatné.
Ok, sice mám nastudovanou teorii, ale raději se 2x zeptám abych si to potvrdil, děkuji
Kontroloval som v oddielku s rojovým matečníkom, či som tam nepreložil aj matku. Matečník bol tak blízko susedného plástu, že ho včely napojili aj k nemu. Keď som plást s matečníkom vyťahoval, tak sa z neho kus odtrhol a ostal na susednom pláste. Najprv som si myslel, že v oddielku je matka a matečník je vyhryzený, ale potom som zbadal, že kukla je OK a že zbytok matečníka je na susednom pláste. Myslíte, že to včely opravia, či im treba vložiť nový?
Jestli byl zavíčkovaný, tak jej neopraví.
Ahoj,
zase bych měl začátečnický dotaz. Udělal jsem si 4 oddělky v květnu. Vypadají dobře, včelky létají a nosí pil. Před týdnem jsem chtěl udělat další. Prolezl jsem plodiště svých 4 včelstev a nikde jsem neviděl larvičky, jen zbytek zavíčkovaného plodu před vyběhnutím. V nejslabším včelstvu byly 3 krásné, velké matečníky uprostřed rámku. Asi tu proběhla tichá výměna matky. Matečníky byly prázdné - měli - snad to řeknu pochopitelně - odvíčkovaný spodní konec. Vypadá takto i matečník, který obsahuje zabitou matku? Nebo je možné, že se vylíhly všechny? Je normální, že žádná matka nyní neklade?
Omlouvám se za kostrbatost dotazu. Děkuji za info Radek.
Možno si pri tvorbe oddelkov pobral z kmeňových včelstiev i matky. Preto tam boli tie matečníky.
V oddelkoch ti matky kladú?
(10.06.2017 23:43)deroceros napsal(a): [ -> ]Jestli byl zavíčkovaný, tak jej neopraví.

po 24 hod. neopravili, ale kukla vyzerá byť OK, košieľku má

Dnes som kontroloval kladenie matky v oddielku (do oddielka som pár dní po vyliahnutí matečníka vložil rámik s vytiahnutým matečníkom z iného oddielku, ktorý som musel zrušiť). Matka kladie, ale ten druhý matečník je tam stále. Predpokladal som, že ho mladá matka alebo včely zničia, a ony nič. Mám ho zrušiť ja alebo to ponechať na včely, veď hádam vedia, čo robia...
Zrušit, oddělek by se ti mohl vyrojit.
V sobotu 21.4. jsem si zkusil oddělek, jde o můj první pokus, s cílem získat brzo nouzové matečníky.
Do nástavku jsem dal z nejsilnějších včel jeden rámek s vajíčky a jeden s uzavřeným plodem, oboje i se včelama + z jiných včelstev oklepal včely ze dvou rámků s otevřeným plodem, přidal dva rámky se zásobama a dva rámky s hodně pylem, zbytek mezistěny.
Nechal jsem je asi hodinu otevřené. Úl je umístěný asi metr za stávajícími úly s česnem na opačnou stranu. Na ně jsem dal desku s otvorem a flašku s vodou do dalšího nástavku. Česno i očko jsem zavřel, dno pootevřel kvůli větrání. V neděli jsem očko otevřel "na jednu včelu" a dno víc přivřel, česno nechal zavřené.
Při včerejším nahlédnutí po dvou dnech se nic neděje, některá vajíčka jsou stále vajíčky, z jiných jsou larvičky, tak jak je matka postupně kladla, ale žádný náznak matečníků. Včel je v úle asi 3/4 těch co jsem tam dal. U očka je "slabý" provoz.
Dotaz ... za jak dlouho začnou včely stavět nouzové matečníky? Nebo v čem by mohl být problém?
No po dvoch dnoch by tam uz mali byt, si si isty, ze si tam omylom neprelozil aj matku? Skus pozriet tie vcelstva co si z nich odoberal plod/vcely, ci niektore nema narazene matecniky.
tak tak určitě už by tam byly, takže tam máš matku.....to se stává i v lepších rodinách
Referenční URL's