Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ehm, mě nenapadlo zkoumat to dovnitř. Myslím ale, že tam nic vevnitř nebylo. No ale i kdyby nebylo, tak proč by to stavěly? Trubčiny tam bylo dost a trubce jsem také zahlédl.
Misky včely staví naprosto normálně, doslova jako na běžícím páse, u mě ve včelstvech jsou jich možná desítky. Až když ji zanesou kašičkou a matka je zaklade, je jasné, že se rozjela rojovka. Pokud nemáš v plánu rozšiřovat, není důvod panikařit. Matečník zrušíš a hotovo. Je dobré si pročíst metodiku ke své úlové sestavě, v profilu nemáš uvedené, v čem včelaříš, takže těžko radit. Není jasné, jakého stáří je matka, jestli stále klade, nebo ji včely omezily atd. Z těchto informací nelze nějak odvodit aktuální situaci ve včelstvu.
Pokud by jsi dělal oddělek, můžeš dokonce rojení zamezit. Včely pochopí, že jsou oslabeny o plod a od rojení upustí, protože by to se současným stavem nemusely zvládnout.
Já starý slepec používám LED lampičku na outdoor telefonu. Je to odolný vodě a dá se od proplisu a td umýt a může do truhlárny. Smile
Ale furt se chystám si dát do kapsy malou LED lampičku. V Tom modrém světle je pak vidět vajíčko a případně larvička výborně.

Jen bych to potřeboval ploché a do úhlu. Světlovod co bych si přivedl světlo k bočnici brýlí, taky se válí ve skříni. Ale furt je to Priorita 8. Smile

Takže jistota je: buď narušit bok prstem, hlavně pokud nechci množit a stejně bych to zrušil, nebo jen trochu do strany a nebo si posvítit. Smile
(09.05.2015 10:52)Jan Smíšek napsal(a): [ -> ]Ehm, mě nenapadlo zkoumat to dovnitř. Myslím ale, že tam nic vevnitř nebylo. No ale i kdyby nebylo, tak proč by to stavěly? Trubčiny tam bylo dost a trubce jsem také zahlédl.

Staví si to dopředu. Vzhledem k tomu, že kolem nejsou žádné včely to asi bude zatím prázdné. Takže klid. Naražené misky by jim voněly a kolem by bylo dost včel. Některé by nakukovaly dovnitř.
Taky vidím jen nachystaný misky, hádám že v nich nic nebude, to je normálka. Když je zrušíš za týden tam najdeš nové .. Wink
Ahoj
Chci se zeptat kdy mohu odebrát plodové plásty ze včelstva pro torbu oddělků. Včelařím na 24x39 včelky mají 7 plástů s plodem v obou nástavcích.
1.Mohu z takového včelstva udělat oddělek,nebo ještě počkat až zaplodují více plástů?
2.Četl jsem že se dá použít více plástů z různých včelstev aby se tolik neoslabilo 1 včelstvo. Mohu smést včelky z obou včelstev do oddělku?
Já si připravím stojan na odkládání plástů, z každého včelstva odeberu jeden až dva pokud možno zavíčkované plásty a během práce nechávám odletět létavky. Postupuju dokud nenaplním požadovaný sběrný oddělek. Můžeš je míchat z více včelstev.

Po rozebrání sběrného oddělku za 18 dní (9 přelarvení + 9 zrání matečníků) opět každému včelstvu pustím žilou o jeden plást.

Jo ještě ta první otázka... můžeš už odebrat plásty. Květen je ideální doba na tvorbu oddělků.
Díky TomasoFernando za radu.
Ještě jeden dotaz bych ale měl. V které části dne je nejlepší oddělek vytvořit.Dnes je u nás krásně slunečno tak bych se do toho rád pustil.Stačí když začnu jak se včelky pořádně rozlítají?
Já nejraději pracuji dopoledne, létavky jsou v terénu. Dnes je u nás oblačnost. To můžou být bodavější. Hlavně si dej pozor na matku, ať jí neodebereš, a budeš li to už rozebírat, projdi celé plodiště jestli už si nenarazily samy matečníky. U mě to v pátek chystaly 3 z 22. To je pak dobré udělat oddělek sólo se starou matkou.
(09.05.2015 10:52)Jan Smíšek napsal(a): [ -> ]Ehm, mě nenapadlo zkoumat to dovnitř. Myslím ale, že tam nic vevnitř nebylo. No ale i kdyby nebylo, tak proč by to stavěly? Trubčiny tam bylo dost a trubce jsem také zahlédl.

Tak se musím omluvit, je to velikost že je i bez vajíčka. Ale asi do takové pak matka klade.

Dneska jsem jich pár viděl a prozkoumal. Byly zatím bez vajíček co jsem do pár šťoural.
Pro mě je to signál abych to řešil. Takže jsem nabouchal několik plemenáčů a plodiště naředil.
Radostná práce - všechny byly doma Smile

Ta řepka je k vzteku, člověk neví co se bude dít. Jeden den přínos, druhý den je to postříkaný nebo zima.
Asi zvýším prioritu investice do váhy s dálkovou správou.
Dnes som spravil menší odlozenc z 4 plastov : zásoby, voda, vybiehajuci plod a plast s čistými vajíčkami aby som nemal problém rozmýšľať ako staré sú larvicky... Nebude vadiť keď som ich umiestnil pod strom?
Aby to pripadne matke nevadilo pri prelete?
Včely přeci pocházejí z lesa. To jí, myslím si, vadit nebude.
Já házím nově vytvořené oddělky do kopřiv, maliníku a podobného roští.
Měl bych dotaz na zkušené včelaře. Udělal jsem oddělek a nechal v něm lištu s jedním přijatým přelarveným matečníkem (larvil jsem šest, přijaly jeden). Nechtěl jsem se v nich šťourat a jeden přijatý matečník připevnit na plást, proto jsem jej nachal na liště. Dnes kontrola a matečník je obestavěný srdíčkem, že ani není vidět špička. Matka se měla líhnout až za dva dny podle propočtu. Znamená tento stav, že je matka již vylíhlá a je v úle? Staví, nosí a dnes prolety vylíhlých mladušek. Neznamená tot třeba že včely matečník zrušily a proto jej obestavěly? Díky za reakce.
Mohlo se stát více událostí. Život matky mohl vyhasnout již v matečníku, mohl si přidat nechtěně při tvorbě oddělku starou matku, proto Ti sérii nepřijaly, nebo si larvil starší larvičku a matka tam už je...zkušený včelař pozná chování osiřelých včel. Můžeš zkusit přidat plást s plodem a uvidíš jestli si narazí matečníky.

Ale více méně platí pravidlo nehrabat se v oddělku s neoplozenou matkou. Aby Ti nevyletěla z úlu. Mě už se to stalo. Naštěstí našla cestu zpět.
dotaz na zkušené - jak dlouho můžu nechat oddělek se zavíčkovaným plodem bez matečníku ? děkuji ...
Dokud tam budou včely, otázka je, jestli tam je plod vhodný pro nouzový matečník, takže tím je to limitováno. Smile
(10.05.2015 16:58)Pavel Kořen napsal(a): [ -> ]Dnes kontrola a matečník je obestavěný srdíčkem, že ani není vidět špička. Matka se měla líhnout až za dva dny podle propočtu. Znamená tento stav, že je matka již vylíhlá a je v úle? Staví, nosí a dnes prolety vylíhlých mladušek. Neznamená tot třeba že včely matečník zrušily a proto jej obestavěly? Díky za reakce.

Zatiaľ žiadnu paniku. Mne na chovnej sérii bežne v silnej znáške okolo matečníkov stavajú srdiečko. Srdiečko jemne odstránim na 6 deň po prelarvení keď zaviečkujú matečník (vtedy nasádzam valcovú škôlkovaciu klietku Nicot). Ak sa ti má o dva dni liahnuť, tak počkaj ešte tie dva dni a skús očistiť to srdiečko tak aby si ale nepoškodil matečník a počkaj ešte jeden deň či sa matka vykúše von (s tým obostavaním srdiečkom by to mala ťažké). Možno je matka v poriadku (a možno nie).
Občas sa stane že krásny zaviečkovaný matečník je nakoniec s mŕtvou nevyvinutou matkou a občas jedna, dve matky zo série sa vyliahnu o deň, dva neskôr ako ostatné. Takže ešte chvíľu počkaj a ak nič, tak pridaj ten plást s otvoreným plodom.
Díky, zkusím zítra opatrně odstranit srdíčko, snůška je silná a v plném proudu, dnes jsem u nejsilnějšího včelstva podstavoval druhý medník. Rámek s plodem mám hned o pár metrů dál, tak pak zkusíme i to. Díky
kdy začínáte krmit oddělek?až matka začne klást? nebo hned samozřejmě mají tam 2 plásty medu. A ještě čím krmíte,těstem,nebo sirupem a 1:1 nebo 2:3 ?
Díky
Referenční URL's