Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Vlasto taky jednoduchá věc je, jestli má kamarád rojivky počkat až budou rojový matečníky - květen, vzít pak plást s matečníkama, nechat ty nejhezčí k tomu plást se zásobama a souš s vodou a je to. Když by se ti pak chtělo tak v červnu si můžeš koupit matky a vyměnit je. Já to tak dělal letos ale neměl sem srdce pak ty matky všechny měnit. Jeden plást v květnu ti udělá do podzimu normální včelstvo 2 VN, ale chce to přikrmovat.
Takto pak můžete mít zjednoho hned tři. Dva oddělky a roj na stromě.
To je možné, nicméně bych to nezavrhoval může se stát že bude mít 2 oddělky s přirozeně v čase hojnosti vychovanými matkami, které může kdykoliv vyměnit a když udrží kmenové včelstvo v úle i s plným medníkem na nich. Když je na jaře rozpůlí bude to sice bez roje ale možná i medu bude méně. Já měl variantu Pavla Holuba tedy se žebříkem ale oddělky sem udělal až po vyrojeníBig GrinBig Grin
Podle toho co jsem na fóru prostudoval, tak se kamarádovi spíš rojí kvůli nedostatečným protirojovým opatřením. Letos se mu ze 4 včelstev nevyrojilo ani jedno. Měl 10 včelstev,ale po těch velkých úhynech před pár roky mu zůstala 2. Mám slíbeno 3 rámky plodu a já mu za to vyrobím mezidna a výkluzy. Když sem mě podaří vychovat dost matek tak si zkusí udělat oddělky i on. Když se mi matky nepovedou zkusím oddělek se zavíčkovaným plodem a štěpem s vajíčky, případně rámek s matečníkem když se mu budou chtít vyrojit. Nouzový plán kdyby mu zimu přežilo málo včelstev je splašit oddělek někde jinde.
To není dobré, chovné včelsvo je na to slabé.
Lepší variantou je oddělek stranou se starou matkou a pak z osiřelce udělat oddělky s matečníky. Pak vrátit oddělek se starou zpět na místo aby se posílil létavkami a případně následně nepodařenými pokusy.
Vlasto varianta c) zajdi v unoru na schuzi vasi ZO teda jestli si clen, tam popros nekoho z dedku jestli nenechaj vyzimovane vcely za normalni cenu a objednej nekde 2 matky ty budou zacatkem cervna asi, no a udelej 2 oddelky na jednom plastu a hotovo. Kdyz bude normalni rok tak ti vcely daj 40 kilo medu=zaplaceny, ty ziskas jednak zkusennosti tak i znalosti od prodejce z tveho okoli "k nezaplaceni". Nasledujici rok muzes delat pokusy s chovem matek. Teorie z internetu je dobra ale v chovu cehokoliv bych radsi veril dedkum. Sam jsem zacatecnik 3 lety ale takhle bych to udelal mozna sam. Zaregistruj se at ti muhou napsat SZ a ne plevelit . At se dari.
(25.09.2018 21:37)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]To není dobré, chovné včelsvo je na to slabé.
Lepší variantou je oddělek stranou se starou matkou a pak z osiřelce udělat oddělky s matečníky. Pak vrátit oddělek se starou zpět na místo aby se posílil létavkami a případně následně nepodařenými pokusy.

Souhlas Pavle, také to tak děláme, vybereme silné včelstvo, kde je řádně nakladeno, toto včelstvo obětujeme na tvorbu nových oddělků, trhneme matku zvlášť do oddělku, necháme narazit matečníky, které prohlídneme a ty, které vypadají, že byly naraženy na starších larvách vylámeme. Před vylíhnutím matečníku včelstvo rozdělíme nějakým přiměřeným stejným podílem včel, plodu a zásob do oddělku a do každého vložíme nějaké ty matečníky Smile, takto se dá v pohodě udělat z jednoho včelstva tři i čtyři oddělky.

Ale je mi jasné, že s 2 nebo 4 včelstvy se to dělá špatně Smile

Pokud potřebujeme jiný genetický materiál, nalarvíme a necháme narazit v jiném včelstvu a použijeme tyto matečníky, možností je spousta, já už prd na blízko vidím Big Grin a larvení mi moc nejde Big Grin, ale moje paní rozřeže zakladený plást na proužky, ty nalepí voskem na loučku a vždy matečníku, že nevíme co s nima Big GrinBig Grin
Za mě osobně udělat oddělek je to nejmenší, to prostě uděláš, ale pak je dovéct do síly atd.
Tady jde o to, udělat kvalitní matečníky. I ten kámoš potřebuje obnovit matku. Tak udělají osiřelec. Pro jistotu oděleček se starou vedle, to kdyby to posr.... Pak udělají oddělků, kolik chtějí, dá se i 10, když je včelstvo nabušené. Ono by se kámošovi stejně vyrojilo a takto z toho budou mít užitek oba. Kámoš si může nechat jeden velký, co zůstane na místě a je na něm, zda ho po rozkladení spojí s oddělkem se starou. No a stranou zůstane kvalitní oddělek. V začátcích bych si s genetikou vůbec nelámal hlavu a už vůbec nekupoval matku, zase komplikace s přidáváním úplným laikem.
Děkuju za rady, ale mám problém v tom, že matku nepoznám, kamarád taky a dělání oddělku pomocí odsavače je nejrychlejší a nejblbuvzdornější způsob který jsem objevil. Chov matek z vajíček v medníku ja taky celkem blbuvzdorný a když to nevyjde, tak zkusím oddělek s matečníkem, nebo ať si narazí matečník samy. Dělení včelstva před, nebo po vyrojení je nouzové řešení. Navíc v době kdy se dělají oddělky tak nebudu vědět kam dřív skočit, protože mám 10 arů vinohradu, kus zahrady, jsem na to sám a nebudu mít čas 2 hodiny hledat matku, kterou stejně nepoznám. Vedle vinohradu budu přikupovat 5 metrů úhoru abych ho mohl oplotit, protože mám velké škody od srnek. Je tam jíl se šutrem v létě jak beton, tak tam prdnu pár stromků a chci zkusit včely kvůli opilování. Budou asi 5 metrů od řádků vinodradu u plotu a když budou moc útočné tak mu je vrátí. Dá se nějak zařídit aby na mě při stříkání motorovkou neůtočili? Jinak úly si stluču z palet, abych neměl moc škody kdyby to nevyšlo. Mezi plot a vinohrad nasadím svazenku nebo nějakou jinou pastvu pro včěly a do uliček jetel s trávou. Co má nízký vzrůst a nemusí se to moc sekat?

Předem děkuji.
S pozdravem Vlasta
Buď jsi provokatér, nebo o včelách nevíš nic. Včelaření je (alespoň do určitého počtu včelstev) koníček. Pokud na něj nemáš čas, tak ho nedělej.
Produkt dnesni doby.Teoretik od pocalu,k praxi daleko.Lepsi 100x videt nez lapat rozumy na netu bez moznosti srovnani s vlastnimi znalostmi.Ucit se,ucit se,ucit se,chodit k nekomu do vcel pomahat,pozorovat,a az potom si poridit vcely.
Ps:pripomina mi to jednu znamou,ktera brala rezervace na kotata,aniz by uz mela kocku,ale po netu uz tusila,jak kocka vypada,ze ma 4 nohy a to dlouhy za ni je ocas...
Letos jsem chodil kamarádovi pomáhat při medování, lezl jsem včel při zužování a rozhodl se že to zkusím. Příští rok k němu budu chodit, zkusím v rámci rozšiřování vychovat nějaké matky, udělat oddělky. Mám dalšího známého který chová včely v sousedním katastru a tam se tam zajedu taky. No a když mě to půjde tak půjdou včely další rok do vinohradu a když ne bude mít kamarád o tři úly navíc nebo další stanoviště. Kdo nic nědělá, nic nezkazí. Když jsem podědil vinohrad po otci tak jsem fůru věcí neuměl a musel jsem si jeho způsob vinaření upravit podle nových metod. Něco vyšlo a pomohlo a k některým věcem jsem se musel vrátit protože vyhovovaly místním podmínkám. Život je boj.
Pokusím se o metodiku podle pana Dvorského tzn. medná komora, bez mezistěn a oddělky dělat z celého NN. Jenže k tomu se musí člověk postupně dopracovat. Přes zimu ještě postuduju, postavím nástavky a na jaro hurá do toho. Je lepší zkusit včelařit i když to nevyjde, než vysedávat po hospodách a ty peníze nechat tam.
Jestli někoho provokuju tak sori ale já už mám takovou blbou tvrdohlavou povahu a lepší už to nebude.

S pozdravem Vlasta
(28.09.2018 20:30)JosPr napsal(a): [ -> ]Produkt dnesni doby.Teoretik od pocalu,k praxi daleko.
Teoretik je lepší než úplný neználek. na sociálních sítích se to hemží dotazy typu: "mám 2 oddělky, mám je krmit, nebo co s nimi vlastně mám dělat?"
Kamik
Díky za morální podporu.

Vlasta
Vlasto jestli budeš chodit na včely k tomu kamarádovi co nepozná ani matku, tak to se to uč radci sám Wink
Teorie je nutny zaklad,byt praxe tu teorii postavi casto z jineho uhlu pohledu.Pokud chces byt Vlasto skutecne vcelarem,tak zatni zuby a stan se jim.Tim skutecnym,nejen tim,kdo ma vcely.Tvorba oddelku je ten spravny start,nebot rada letitych to dodnes nikdy nedelala -Sad
Pánové, kamarádův tchán, který ho učil včelařit ještě v nějakých 70 letech netušil, že trubec je z neoplodněného vajíčka. A to včelařila i jeho matka takže se to od rodičů určitě naučil už v mládí (před válkou). Stalo se to asi tak před 12 lety kdy jsem kamarádovi chodil pomáhat s odvíčkováním. Už tehdy jsem uvažoval o včelaření, ale umřel mě otec a tak jsem se na to vybodl. Tolik o starých včelařích. To že to někdo dělá 50 let neznamená že sežral všecek rozum. Já to chci dělat co nejmodernějc a s tím mi starý včelař nepomůže. Vidím to u některých vinařů kdy k modernějším metodám je musí jejich potomci vyloženě dokopat.
Kamarád bydlí 100 metrů ode mě a tam se naučím základy, léčení, krmení apod. Podle LPIS jsem zjistil že v sousedních obcích včelaří 3 známí z mládí s kterými se už přes 20 let nestýkám tak mě snad někdo z nich pomůže.

S pozdravem Vlasta.
Vlasto klidně se na to vrhni. Já když jsem začínal, tak mě to nikdo neučil, jsem samouk. Důležité je se toho nebat a hodně teorie, praxi ziskas časem sám. To že by jsi měl nejdříve k někomu chodit a tak podobně jsou jen řeči, důležité je jen opravdu chtít. Držím ti palce...
Chcel by som sa informovat ze ako sa robia oddielky na ramikovej miere B10
Referenční URL's