Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Takto plodujú májové oddelky čo už majú aj nástavky ktoré sú obsadené. Už len znáška ich očakáva.

[Obrázky: WP-20190627-10-39-37-Pro.jpg]
(26.06.2019 22:36)tom.50 napsal(a): [ -> ]Pokud je neodvezete aspoň 2 km, létavky se vrátí.

Zkoušel jsem přemístit včelstvo pod kvetoucí akáty na vzdálenost 1300 metrů vzdušnou čarou.
Na původním místě jsem pokusně nechal prázdný úl.
Nevrátila se žádná létavka.

(Akáty tady - 500 m.n.m. nemedují. Tím potvrzuji zkušenosti Toma.)
Ahoj, cca před 10 dny jsem udělal svůj první oddělek, dal pět plodových plástů, zásoby, pyl... K nim jsem přidal koupenou královnu v zalepené klícce plastem i těstem. Po dvou dnech (až se očichaly) jsem oddělal plast a čekal, že se k sobě prokoušou... Po dalších třech dnech ale žádný posun. jelikož mi přišlo, že oddělek strádá, tak jsem po těchto v součtu už pěti dnech vyloupl i to těsto a matku přendal rovnou do oddělku... Dnes po dalších dvou dnech mi přijde, že žádný pokrok, úl je "prázdný", resp. včely v něm jsou, ale píš tak na volno, než aby obsedaly plásty. Celou dobu jsem se snažil oddělek krmit, ale ani se roztoku ze stropního krmítka nedotkly... Spraví se to, nebo musím nějak zasáhnout?
Koukám,že včelaříš už dva roky,tak proč děláš oddělek v půlce července?
Co matka,přijaly ji?
protože dřív nebyla matka k dispozici/prodeji... to je to, co nevím... dnes jsem ji tam viděl, mrtvá není...
(28.06.2019 7:51)Miroslav Vochozka napsal(a): [ -> ]
(26.06.2019 22:36)tom.50 napsal(a): [ -> ]Pokud je neodvezete aspoň 2 km, létavky se vrátí.

Zkoušel jsem přemístit včelstvo pod kvetoucí akáty na vzdálenost 1300 metrů vzdušnou čarou.
Na původním místě jsem pokusně nechal prázdný úl.
Nevrátila se žádná létavka.

(Akáty tady - 500 m.n.m. nemedují. Tím potvrzuji zkušenosti Toma.)

Někdy se nevrátí a jindy jsou i víc než 2 km málo. Protože to ale nevíme předem...
Moje lietavky a hodne sa ich vrátilo zo 4 km takže tak.Cool
Tome je to tak dával sem 4-ry vcely chasikovi do maringotky cca 1500 m možná 2 km vzdušnou čarou, jedny z nich se skutečně vracely 3-je ani vcela se nevrátila.
Sosi

To je celé nějaké divné. 5 rámků plodu? Proč tolik? Stačily dva + 1 zásobní na jeden kraj a do druhé krajní souše vodu.
Do souše ve vodorovné poloze nalít asi deci až dvě čisté vody - uletí létavky a 3 dny jim nemá kdo přinést vodu. O hladu by vydržely ty 3 dny, o žízni by nemusely! Ten rámek je vodorovně a poklepáváním, docela razantním furt ve vodorovné poloze se natřese voda do buňěk tak, aby nevytekla když dáte rámek do normální polohy (něco vyteče, nesmí většina).

To ale není všechno. Teď to úplně nejdůležitější. Protože uletí létavky nestačí ty včely, které obsedají plod, ale musíte k nim sklepnout ještě včely z několika plástů, samosebou bez matky. Jestli tedy dáte 2 obsednuté plodové a dvě souše, jedna je s vodou a druhá se zásobami, musíte tam ještě sklepnout včely ze dvou a klidně tří plástů.

Proč to.

Jestli jste nedal vodu, mohlo se stát že "vypily" otevřeý plod, protože neměly létavky a tím pádem vodu. Asi jich uetělo moc a tak neuhřály plod a myslím, že ho část odumřela a slabý odd to hned tak nevyčistí, ten uhynulý plod. Protože je jich málo, nemají ani sílu brát krmení a stropní krmítko není na toto vhodné. Tedy nevím jaké krmítko, pod pojmem stropní já chápu "vanu" nad celým nástavkerm s průlezem pro včely na asi 4 litry. Z tohoto to brát nebudou když jsou slabé. Myslím takovéhle
https://vcelarske-potreby.on-line-obchod...gIrzfD_BwE

Na závěr se zeptám, přečetl jste o včelaření několik knih než jste si pořídil včely?

Pane Voleský, to je podle toho, které vč je kam zalétané. Jestli včely ráno vyrazí a doletí na místo, které znají, vrací se na původní místo. Jestli ráno vyrazí na opačnou stranu, nevrací se.
Ale hlavně tu poněkolikáté zopakuju co je potřeba udělat pokaždé!

Vždy, i když se vč vezou třeba 10 km a víc, nemáme jistotu, že se některé včely neztratí jak ráno vyrazí po paměti za snůškou, ten převoz vnímaly jako noční bouřku, která jim házela se stromem kde bydlí. Nic, co by neznaly. Ráno, když už je klid vyrazí a nic netuší.

Aby něco přinutilo včely se zorientovat, aby si vůbec všimly, že jsou jinde, je dobré o čelní stěny úlů opřít něco, já mám rád kopřivy. Asi 10-15 cm před česnem aby stály opřené metrové kopřivy nebo nějaké větvičky s listím, asi 10 cm od sebe. Včela vyrazí, nabourá do překážky, často jí to srazí na česno nebo na zem a když vzlétne znovu, otočí se k úlu a poletuje na místě a zjišťuje, co to je a kterej mamlas to tam dal a tím si uvědomí, že je jinde a zafixuje si nové místo.
Pak kopřivy zvadnou a skácí se, čerstvé listy připaží a i kdyby se stvoly neskácely, nebo ne všechny, včelám nijak v letu nevadí.
Popsaným způsobem je to na jistotu a hlavně to funguje když potřebujeme přendat včely jen o pár metrů nebo desítek metrů. Vyzkoušejte a uvidíte jak to funguje dokonale.
Hodně plodu proto, protože je právě půlka července, tak aby rychle nabral sílu. Knihy jsem přečetl skoro všechny, díky za optání. Jak ale říkám, je to můj první oddělek a v knihách toho upřímně zase tolik praktikého není. A čas na pročtení 107 stran tohoto fora už bohužel nemám.

Je pravda, že mám pod plodištěm hodně mrtvých včel, což by odpovídalo té žízni. Ale jakékoli kupované oddělky se chytly bez jakýchkoli problémů. Mohu tedy situaci ještě nějak zachránit, abych neztratil matku i všechen plod?
Plod hyne poměrně rychle, jestli je zachladlý je po něm. Jenom upozorním, že když jste někde vzal 5 rámků plodu, udělal jste z toho vč lazara a ten to do zimy už nerozchodí.

Jestli jste udělal něco jako sběrný oddělewk a plod vzal z několika vč, tak se to servalo a na to by ukazovyly ty mrtvé včely. Zapamatujte si, že dát do odd plod se včelami z různých úlů můžete do slunovratu a ani to neradím, spíš jen do konce května!

Musíte nějak posoudit, zda to lze ještě zachránit. Já bych matku vychytil, dal jí zase do klícky. Rámky bych ometl a dal je do silého vč vyčistit a nebo vyvařit - je ale nutné poznat, zda je plod mrtvý nebo ne, to takhle na dálku neumím.

Pak bych udělal nový odd zej z jednoho plodového + zásobní + souši s vodou (nebo méně nacpaný zásobami, že má nahoře věnec zásob, ale naprostředku prázdné buňky na tu vodu). Matku jim atam dejte, ale zavřenou napevno a nechte to dva dny. Třetí den dejte matku na vyjedení.

Použijte tu stejnou zasílací klícku, zase do ní dejte těsto, ne kupované, to ztvrdne a včely matku neumí vyjíst, takové těsto asi použil chovatel a proto vám matku nevysvobodily! Těsto si vyrobte sám ze lžičky medu a práškového cukru, nic jiného nefunguje (tuhý med se v odd zahřeje a vyteče). Těsto musí být docela tuhé.

Matka může k těstu, kdyby jí hned nekrmily aby si mohla sama líznout, ale tam, kde je vylomená placička z plastu musíte dát alobal a zajistit izolepou a nebo třeba jen víc vrstev té izolepy, však si poradíte. Prostě aby matku nemohly vysvobodit dřív, než se s ní skamarádí.

Další otázka, jestlipak jste pochytal a usmrtil doprovod matky? S doprovodem můžete bezpečně dát matku jen do smetence. Asi zase nějaký chytrolín napíše, že doprovod nechává atd. a že jemu to funguje (a kdyby mu matku kvůli tomu rochly ani by nemuknul). Takového "šumu" si nevšímejte a dělejte to zpočátku najistotu a až budete starej mazák, můžete ledascos vošulit. Než to zvládnete, dělejte všechno jak se má, jasné? Wink

Hlavně nám sem dejte vědět jak to dopadlo. A nevěšte hlavu, pamatujte, že vám předkové určitě říkávali, že "učenej z nebe nespad" a chytrolínů nedbejte, on "po vohni je hasič úplně každej" Big Grin

Jo, taky se připravte psychicky na to, že to už třeba nedopadne...

Až teď vidím, že máte nízkonástavkáče? Honem nevím co jsou dvě třetiny (já si na ty americký vymyšlenosti nezvyknu a nezvyknu) a fakt to hledat nebudu. Já píšu o nejběžnější míře 39x24 a vy si to přepočítejte co píšu nějak pro svoje ano? Wink
Ok, oddělek ráno rozpustím, plod vrátím zpět do silného včelstva (ano, byl sběrný) - to podchlazením padne všechen plod, i zavíčkovaný těsně před vylíhnutím? Matku chytnu a zalepím zpět do klícky samotnou (ano, kupovaná matka byla v tvrdém těstě, doprovod jsem neusmrtil). Okamžitě udělám nový oddělek a přidám matku v klícce. Teď otázka urychlení, cílový nový úl je hned vedle starého, udělat mezistupeň oddělku v krabici ve sklepě, v zavřeném novém úlu, v otevřeném úlu... (aby mi brzo neodletěly třeba zpět do původního úlu)? Já to samozřejmě bral jako životní lekci, nechtělo se mi sahat na silné včelstvo, ale říkal jsem si, když je silné, tak kdy jindy, že...
L2/3 je 15,9
Právě abyste nemusel dávat odd do sklepa (já to třeba přes 50 let vůbec neznal a dověděl jsem se to tady před týdnem že se to dělá), proto tam sklepáváte víc včel aby zůstalo dostatek když létavky odletí.

Mám vyzkoušeno, že se mi nevracejí ze stan vzdálených 2.400 metrů (včely nelétají jako podle GPS rovně) a tak nemusím přidávat ty další včely. Jestli to máte na stejném stan, dělejte to jak říkám a sklepněte tam víc včel.

Plod před vylíhnutím asi tak háklivý není, to uvidíte jestli se prokousávají a líhnou včely a nebo zkuste otevřít jednu buňku a uvidíte, zda je v ní včela živá. Silné vč si poradí a co je mrtvé "uklidí".

A důvod proč musíte zlikvidovat doprovod. Když je matka sama, přijímají matku. Když má dorpvod je to "včelstvo" a nastane někdy boj! Ne vždycky, ale takhle to literatura vysvětluje. Likvidace dorovodu je jistota, ponechání doprovodu je riziko. Máte na vybranou.

Můj táta do slunovratu přidával matku naostro, prostě jí vhodil mezi včely a rychle zavřel úl a tvrdil, že se mu nestalo, že by to blbě dopadlo. Já bych to tak neudělal nikdy a ani sběrným odd nefandím. Ty se nedělají na přijetí matky, ale pokud vím tak na chov matek. Ale přiznám se, já nemám se sběrnými odd žádnou zkušenost. Jen logika věci říká, že je něco jiného, když ty vzájemně cizí včely něco spojuje = osiřelost.
(17.07.2019 23:33)Sosi napsal(a): [ -> ]Ok, oddělek ráno rozpustím, plod vrátím zpět do silného včelstva (ano, byl sběrný) - to podchlazením padne všechen plod, i zavíčkovaný těsně před vylíhnutím? Matku chytnu a zalepím zpět do klícky samotnou (ano, kupovaná matka byla v tvrdém těstě, doprovod jsem neusmrtil). Okamžitě udělám nový oddělek a přidám matku v klícce. Teď otázka urychlení, cílový nový úl je hned vedle starého, udělat mezistupeň oddělku v krabici ve sklepě, v zavřeném novém úlu, v otevřeném úlu... (aby mi brzo neodletěly třeba zpět do původního úlu)? Já to samozřejmě bral jako životní lekci, nechtělo se mi sahat na silné včelstvo, ale říkal jsem si, když je silné, tak kdy jindy, že...
L2/3 je 15,9
To je myslím ještě riskantnější. Nech to tak a neruš je. Musí pořád dostávat cukerný roztok v malých sklenicích a musí tam mít pylový plást. Pak si poradí i bez létavek. Zkontroluj, zda je něco neloupí. Česno musí být jen na jednu včelu.
(17.07.2019 23:45)tom.50 napsal(a): [ -> ]A důvod proč musíte zlikvidovat doprovod. Když je matka sama, přijímají matku. Když má dorpvod je to "včelstvo" a nastane někdy boj! Ne vždycky, ale takhle to literatura vysvětluje. Likvidace dorovodu je jistota, ponechání doprovodu je riziko. Máte na vybranou.
Doprovod nieje nutné likvidovať, nikdy. literatúra je čo? Aby kniha nevypadala chudobne ako vyholená p..a tak tam pridajú 90% blbostí aby to čitateľ zožral aj z navijakom a bola hruba a lepšie zapôsobila pre čitateľa. Keby kniha mala 10 strán obsiahnutá pravdou a holím faktom tak nik ju nekúpi ale si vybere tlstú nafuknutú blbosť..... Matka z doprovodom sa môže dat aj na dno úľa medzi lietavky a keď sú osirelé tak ju prímu bezproblemovo, preto má svoj doprovod aby sa o ňu starali. Žiiaden doprovod nikdy nezabijú lebo na to nieje dôvod a jedine že matku neprímu, potom áno.
V oddelku treba lietavky aby stážili, ochraňovali a nosili vodu, peľ, propolis a nektár. Medné zásoby sú na to aby včely z nich čerpali vodu v mede a mohli krmiiuť svoje potomstvo. to sú len babské reči že požerú plod a pod. včely plodujú cez zimu od 12 mesiaca do jara a keď merzne kto im dá vodu? Duch svätý? Prezident?. nik lebo v potrave mede sa nachádza samozrejme voda. Preto dávam oddelky do pivniice na 6 dní aby sa kladúca matka rozlládla a postarali sa o plod čo je v plodových rámikoch a lietavky za ten čas zabudnú na svoj nekdajší domov. Keď sa dá do oddelku matečník tak za ten čas sa sklidnia včely a nie sú háklivé na destabilizáciu ktorú máju zo šoku lebo nemajú matku. Po 6 dnoch už tie včely sú k nepoznanie pre druhé sliedičky že či sú osirelé alebo z matkou.. keď oddelku klesne zásoba na polovicu tak treba už uvažovať o podnecovaní aby sa oddelok začal vyvíjať do +.
Tak problém se tak napůl vyřešil sám. Prolezl jsem oddělek, že se na tu matku podívám a ona nikde... Ležela na dně s jinými mrtvými včelami. Ještě se hýbala, vytáhl jsem ji a dal s vlastním těstem do krabičky. Uvidíme co ona, myslím, že večera nedožije. Všechen plod (vypadá že žijící) jsem dal do funkčního úlu.
Když se mi tohle stane, z klubka včel ji vysvobodím a vrátím do klícky. Postup opakuji s nasazeným kapsovým krmítkem. Většinou to vyjde. Z loňských 20 matek mi 2 zabily.
Sosi, otázka na kterou nemusíte odpovídat (jako na žádnou tady), kolik vás vyšlo tohle školení?

MatesP

Vy ale asi popisujete něco jiného. To uchvácení do klubka je pozůstatek po včele tmavé, ta tím byla za mého dětství známá a doporučuju studium Včelařství z let před cca 1965.

A ano, fungujou obě věci, jak vysvobození jak ho popisujete, tak ještě líp úplatek, o kterém píše i Pavel Holub.

Úplatky, bohužel, fungují.
(17.07.2019 23:45)tom.50 napsal(a): [ -> ]A důvod proč musíte zlikvidovat doprovod. Když je matka sama, přijímají matku. Když má dorpvod je to "včelstvo" a nastane někdy boj!... Likvidace dorovodu je jistota, ponechání doprovodu je riziko.


Mně kdysi říkal Zelený z Přibyslavi že doprovodné včely v klícce předávají mateřskou látku včelám za klíckou a matka je pak v podstatě přijata ještě než je vypuštěna.
Ja pridavam jenom s doprovodem do oddelku,ktery ma pouze zavickovany plod a vcely,ktere mohly pocitit osirelost z nichz odletely letavky.Prvne oddelek postavim na strechu vcelstva,ze ktereho jej delam,(letavky vyleti ockem pri pocitu osirelosti a vrati se cesnem ci nizsim ockem-prece nebudou vykradat vlastni "mednik").Pak odnesu na misto,zakourim,mezi mezistenu a plodovy plast vlozim matku v klicce s doprovodem,vylomim zatku,zakryju a nejmene tyden do nich nelezu.99,9 % prijeti matek.
Referenční URL's