Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ještě k radě Misoka a co s matkou to vůbec nezmiňujete dodat ji koupenou nebo počkat až si ji vychovají a k odpovědi peruna co jsou to rabovky . jinak moc děkuji ale je ještě jiný způsob jak přidat matku než si ji koupit. Mám probém ten že mám jedno silnější vščelstvo které jsem dostal a ze kterého půjde udělat oddělek , ale jinak oddělky nemůžu sehnat a v naší místní organizaci mi kladli na srdce ať nevozim včely z jiného okresu , mají strach z MVP což zcela chápu , ale co mám já začínající nešťastník který nemá včelaře v rodině dělat , tak musím postupně namnožit ty včely co mám , ale všichni tu konverzují jako kdyby všichni včelařili už 10 le. To nemyslím špatně , ale určitě na toto fórum chodí spoustu nováčků, samozřejmě že jsem přečetl co se dalo ,ale když Vám někdo stále dokola píše přidáte matečník tak Vás jednoznačně musí napadnout otázka kde ho vezmete,jak ho získáte, jak ho přenesete jestli s celám plástěm nebo vyříznete plást kolem matečníku a přišpendlíte na plást do oddělku , jestli zavíčkovaný matečník nebo ve fázi larvy , jestli jeden nebo dát dva ať se potom poperou a už jsme u problému který tu řešímWink. no tak se nezlobte nějak to topadne když nedobřa tak špatně určitě Wink
Loni jsem měl první plnohodnotnou sezonu a řešil jsem to samé. Všude psáno, vezmu rámek s plodem, zásobní, vodu a matečník. Ale kde ho mám vzít. Pak jsem se domluvil s kolegou od kterého jsem měl oddělky, že mi nějaké matečníky prodá.
Nakonec to dopadlo tak, že na mě naštěstí zapomněl. Naštěstí proto , že jsem se do toho pustil sám a zjistil jsem, že ten chov matek pro vlastní potřebu není zase takové drámo. A je to věc, která mě velice bavila, takže letos už se na to těším jak malej kluk. Zkoušel jsem jak z otevřeného plodu nouzovým M, tak přelarvením, oboje se dá i u začátečníka.
(24.03.2014 13:34)Josef Lekki napsal(a): [ -> ]Tak jak píše Perun, prostě udělat oddělek dostatečně brzy a nechat, ať si matku vychová. Při pár včelstev nejjednodušší.

Možná nejjednoduší ale nejlepší spíše ne.Stačí počítat.Pokud utvořím oddělek řekněme někdy těsně před nebo po prvním točením za předpokladu někdy okolo 10 května matka začne klást po 10 červnu k tomu budu nucen ještě jednou přidat plod a pokud se mi matka ztratí při proletech tak jsem takříkajíc namydlenej a můžu oddělek klidně zrušit.
Pak je varianta že si matku objednám včas u chovatele z garancí tedy matku do brzkého oddělku nejpozději do konce května.Dobrý chovatl mi pak dá vědět v předstihu vše si mohu tedy v klidu nachystat.
Je faktem že není zas až tolik chovatelů kteří posílají matky již v květnu.Pak je varianta si matečníky nadělet což není zas až taková věda byť budu vlastnit pouze jadno včelstvo.Použil bych metodu při matce nic netratím nedelám pracně sádky atd.Taky bych si následně nechal vychovat i více matek s tím že bych dal zralé matečníky do plánovaných oddělků a zároveň bych si nechal oplodnit nějakou matku v oplodňáčku jako záložní je k tomu potřeba hrstka včel.Pokud by pak nastal v některém oddělku renonc lehce ho napravím bez shánění matky.Všechny metody chovu(vlastně je tady úplně všechno co se matek oddělků a všeho co se včel týče) jsou zde již několikrát popsány stačí si vybrat.Přitom z chovem letos se bude moct začít jak napovídají trubci u mne tak do tři týdnů jinde i o něco dřív.To že je někdo začátečník je nepodstatné stačí počítat a nevymýšlet vlasní metody ale držet se těch zaručených nejjednoduších.
(24.03.2014 13:41)Leoš Hrdlička napsal(a): [ -> ]Ještě k radě Misoka a co s matkou to vůbec nezmiňujete dodat ji koupenou nebo počkat až si ji vychovají a k odpovědi peruna co jsou to rabovky

Matku si včely vychovají samy z nejmladšího plodu.
Rabovky = loupeže. Jiná včelstva vyloupí oddělek.
Jsou tady věci se kterými nesouhlasím

Koupit matku od chovatele s garancí???

Chtělo by to jejich seznam. Kdo mu bude garantovat už jen termín dodání matky.
Jeho "nouzové" budou možná dávno klást a z jeho telefonu se bude dozvídat že už užužu už to po neděli odešlou. Že teď už to vypadá líp s počasím atd.

Proč by mu to včelx vyloupily když udělá oddělky hned z jara (a nebude čekat na konec července až mu přijde matka) v době největšího rozvoje a snůšky. Jakmile tam včely narazí matečník (tedy v řádu hodin) hned se chovají jinak - a nejlepší je popadnout naplněný plemenáč a odjet s ním pár km dál, nejlépe k nějakému zdroji snůšky - řepka atd- a je to to nejlepší jak zabránit loupeži.

Letos nevím, ale vloni by čekal na objednanou matku do července co jsem tak dostal zoufalých telefonátu zda nemám matky atd.

Předpokládám, že Fero má oddělky s dobrými matkami a tak jedna generace navíc není problém.


Samozřejmě, když si jednu, dvě objedná, může si udělat při letošním jarním rozvoji ještě dva jako záložní se "značkovými" matkami.
Ak chcete poradiť nováčikovi,tak je vždy dobré poradiť mu najľahšiu metódu! Úspech ho motivuje a nenarobí škody sebe ani susedom! Mladému kolegovi som tak to poradil a dnes už má z jedného včelstva štyri! Kaji! Je milion spôsobou, ako jednoduchú vec skomplikovať! A všetko sa dá pos..ť! Rabovky(loupeže),no to by si sa divil čo dokážu silné včelstvá...Smile
Takže při vytváření plodového oddělku v květnu není nutné vytvořený oddělek přesouvat několik km daleko od původního stanoviště kvůli loupeži?
Několik km daleko 2-3 se převáží oddělek aby nepřišel o létavky které jsou zalétané do původního včelstva.Loupeži zabráníš např.zůžením česna na jednu včelu a oddělek dáš mimo hlavní let včel.Nepostavíš ho např.před původní včelstvo-a ale dáš ho někde stranou.V květnu je dost snůšky tak včely necítí potřebu loupit ale nosí nektar z květů.
Oddělky si dělám na 6 rámků 39 x 24 cm. Plemenáče umisťuji asi 15 m od stanoviště produkčních včelstev do stínu mezi keře (rybízy) na paletu. Ztotožním se se rčením p. Titěry. Umísťování oplodňáčků nebo plemenáčů na ty úhledné podstavce, aby se k nim včelař nemusel zohýbat, jsou tím nejhorším řešením. Zkrátka se to musí někde schovat. S tímto postupem jsem nikdy neměl problém se slídivostí. Co se létavek týče, tak ty se mi vždy vrátily do původních úlů. Dávám vždy z medníků dva rámky se zásobami, neboť si myslím, že jako přikrmování oddělků jsou nejlepší vlastní zásoby včel. Většinou postačuje jeden pylový rámek a tři rámky s plodem - zejména s vycházejícím. Asi za měsíc jsou silné vč. létavek, které nosí pyl. V tu dobu je předělávám do nových úlů s přidáním mezistěn.
Nové úly máš pak na původním místě plemenáčů ( mezi rybízy ) nebo je už dáváš na původní stanoviště? Mě jde o to, že loni jsem nechal oddělky na včelnici , kde pak byly i úly, do kterých jsem je přeložil.
Ale letos bych je rád taky uklidil trochu stranou, ale nevím co udělají létavky zalétané do takto bokem daného plemenáče, když včely přeložím do úly, který už bude zpět na stanovišti. Udělal bych přesun všech oddělků zárověň a provizorní stanovistě poklidil. Vrátí se pak létavky do nového úlu nebo budou hledat původní plemenáč a po vyčerpání budou hynout?
Mezi rybízy, tedy bokem od stanoviště, mám jenom plemenáče. Tato včelstva pak stěhuji zpět na stanoviště v podobě předělání chovného materiálu do nového úlů. Snažím se to udělat co nejdříve ráno, aby co nejméně létavek bylo venku. Samozřejmě, řada jich již bude venku. Po zbytek dne tam nějaké budou pomateně poletovat, ale mám tu zkušenost, že na druhý den tam již nejsou. Hlavně nesmíš na původní místo vrátit plemenný úl nebo cokoliv, v čem jsi oddělek měl s cílem si odchytnout zbytek včel. To je to nejhorší řešení. Mám to vyzkoušené. Smile)) Včelař, u kterého jsem se učil, byl vždy názoru, že se takto opuštěné létavky vždy vžebrají do cizích úlů. Jestli to je pravda, nevím.
(24.03.2014 15:35)Martin Jadrníček napsal(a): [ -> ]Takže při vytváření plodového oddělku v květnu není nutné vytvořený oddělek přesouvat několik km daleko od původního stanoviště kvůli loupeži?

Tak,ako napísal Jarinek!Rabovky(loupeže)sa netreba báť,ale je treba dodržiavať určité pravidlá. V máji je rabovka málo pravdepodobná no napr.minulý rok koncom mája mi na záhrade začali rabovať odloženec. Včas som zareagoval,dal som včelstvo do pivnice(sklepa),aby sa ukľudnilo a aby sa obnovil pud súdržnosti a na ďalší deň som ho dal pod stromi na iné miesto. Dopadlo to dobre!
(24.03.2014 15:16)Perun napsal(a): [ -> ]Kaji! Je milion spôsobou, ako jednoduchú vec skomplikovať! A všetko sa dá pos..ť! Rabovky(loupeže),no to by si sa divil čo dokážu silné včelstvá...Smile

Nevím co jsem radil špatně.

Vzít v začátku řepky plemenáč, naložit do něj jeden nebo dva plásty s plodem (podle velikosti rámku) bez matky ale se včelama a dát ke stěně plemenáče a směrem ke středu jeden krycí plást se zásobami a včelami a případně přepážku, nebo rámkové krmítko a strčit do auta a odvézt někam dva kilometry daleko kde to kvete. Je to ten nejjednodušší způsob jak dělám oddělky z dobrých včelstev. Znáte něco jednoduššího?

Za týden se podíváte zda jste neodvezli i matku - musí tam být matečníky a ne vajíčka (případně přidáte stavební rámek - mezistěny je škoda) za měsíc si přijede pro včelstvo, nebo pokud se to nepovedlo a přežilo to spojíte se sousedním plemenáčem. Třeba po návratu na stanoviště.

Jo a pokud za týden najdete matku, tak nezmatkujte, rozšiřte a přivezte pak domů - podle toho kde je lepší snůška - a po přeložení do úlu máte dvě produkční včelstva - to druhé na pozdější snůšku. To první nebude mít plod, jen matečníky takže dá z první snůšky výnos. Tohle se dřív pracně navozovalo pro využití jednorázových snůšek. Vám se to povedlo samo. Smile
Už největší a nejuznávanější pedagog J.A.Komenský razil vcelku logickou zásadu, že se má postupovat od nejjednoduššího k složitému. Žel v České kotlině je vše jinak. Zde se postupuje tak, jako kdyby se prvňáček učil počty od analytické geometrie. Navíc se tento blbácký systém nazývá základním podpěrným sloupem atd. atd. Takže kdo nikdy neudělal odělek, nevychoval matku, musí začít od začátku. Začal bych tím, že si vyrobím plemenáče z nějaké pěnové hmoty, ideální je styrodur a samozřejmě horní krmítko. No a pak dám jeden zásobní plást 1 zavíčkovaný plod, jeden s vajíčky a nejmladšími larvičkami z nejlepšího včelstva ideální je co nejsvětlejší a krycí plást. Nejsem li si jist tím nejlepším, vyžebrám ho od nejlepšího včelaře ve spolku Za cca 8 dní prohlédnu včelstvíčko, půjčím si dva matečníky pro další odělek. Důležité je cca po 12 dnech odělky vyfumigvat nebo je jinak zbavit roztočů. Úspěch je závislý na tom s jakým počtem roztočů začínáme. Provedete li to takto, zaručuji úspěch na 100%. Samozřejmě odělěk patří na 2 cihly a do vysoké trávy, kde max. utrhneme hrst trávy před česnem. Rovněž neexistuje se v něm po vylíhnut matek hrabat alespoň 3 týdny. Jestli se v něm chcete každý týden 2 x přehrabovat neúspěch je jistý!!! A neméně důležitý je pomalý a nepřestávající přísun potravy. Budete překvapeni vitalitou dlouhověkostí a výnosem. No a až zvládnete tento způsob, můžete zkoušet složitější způsoby, porovnávat a vybrat si!
Zdraví R. S
(24.03.2014 15:35)Martin Jadrníček napsal(a): [ -> ]Takže při vytváření plodového oddělku v květnu není nutné vytvořený oddělek přesouvat několik km daleko od původního stanoviště kvůli loupeži?

Já tvořím oddělek hned vedle produkčního včelstva a nechám jen očko otevřené na jednu včelu (přes to nejede vlak) a nikdy se my nestalo, aby mi ho vyrabovali. Když jsem svůj první rok tvořil oddělky, tak jsem na začátku května nechal otevřené očko naplno a založil 2 oddělky na loňské matce. To bylo v pohodě, pak jsem na začátku června založil 4 oddělky na mladých matkách, taky naplno otevřená očka a ještě jsem tam dal rámky s otevřeným medem, do týdne bylo po nich. Hold za chyby se platí Sad Důležité je skutečně dodržet to otevření očka/česna na jednu včelu!
Já ten převoz dělám ze svého pohodlí - jednak si je pak můžu dát kam chci zpět, jednak nemusím řešit kolik je na plástech včel a stačí mi opravdu jen dva vysoké plásty na oddělek, Všechny včely včetně náhodně přítomných létavek v něm zůstanou což se vám doma nestane.

Najít někde kus pole a na kraj pole nebo mez tak aby to nebylo vidět od cesty, položit latě a na ně plemenáče je naprosto jednoduché.
A ceduli se jménem a telefonem.
Dobrý den, přátelé,
rád bych si od vás nechal prověřit následující postup při tvorbě oddělků. Chci si vytvořit 2 oddělky i s vlastními matkami, nechci zatím odchovávat matky přes přenos larev na umělé misky atd. kvůli nízkému počtu oddělků, chtěl bych to učinit prostřednictvím otevřeného plodu v oddělku. Jsem víkendový včelař, od toho se odvíjí i technologické lhůty (samozřejmě ve vazbě na lhůty přírodní). Postup plánuji následující:
  1. V den T=0 přehodím plásty v plodišti, do středu přehodím krajní, nezaplodovaný, a zaplodovaný dám na kraj plodového tělesa. Cíl je nechat matku naklást na konkrétní plást k tvorbě oddělku nová vajíčka.
  2. ve dne T +2 (abych stihl víkend) vyjmu označený nový plást (předpokládejme, že bude zakladen vajíčky) a na jeho základě vytvořím oplozovací oddělek. Přidám 1 zavíčkovaný plást a 2 souše + zásoby a dále postupuju jako normálně při tvorbě oddělku.
Postupem s označeným plástem s vajíčky chci zajistit, aby byly larvy krmeny od prvního okamžiku jako budoucí matky a nehrozilo riziko nekvalitního odchovu. Čili oddělek nemá šanci narazit matečník na starší larvě, veškerý plod by měl být mladší než první den stadia larvy. Co si o tom myslíte, bude to fungovat? Díky za reakci, Míla.
Úvaha správná. Někdo tak získává chovný materiál k přelarvování. Jen myslím, že odběr zaplodovaného plástu by měl být za cca 4-5 dny (3dny vajíčko). Sám to tak nyní poprvé zkouším. Už mám od neděle souš uprostřed plodového hnízda.
Díky za komentář. Právě jsem chtěl odebírat ještě ve fázi vajíčka, aby byla larva od prvního okamžiku krmená jako matka (v případě naražení matečníku), proto ty 2- 3 dny....???:...
Ano tohle je právě fáze "včelařského inženýrství" já jim to vymyslím, nalajnuju a ony si udělají co uznají samy za vhodné . Takže v den T+2 bude ten plást buď prázdný nebo zanesený sladinou . Mohu z vlastní zkušenosti vyprávět veselé historky.

Proto bych našel jeden plást se zavíčkovaným plodem, jeden s larvičkami a vajíčky jeden plást se zásobami, to vše se včelami a jednu souš s vodou.To vše do nástavku tak aby rámek s plodem byl na očku. No a udělal bych to v neděli a v pátek bych se podíval kolik matečníků tam je a nechal dva. A dál at se děje vůle přírody.ponechat jen to očko otevřené a česno uzavřít

Matku nechat v původním úlu

Hodně štěstí na trubce
Referenční URL's