Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Je nutné odloženec kŕmiť ihneď po vytvorení, alebo až po vyliahnutí a oplodnení matky, keď začne plodovať? Mám na mysli odloženec, ktorý si sám vychová matku z čerstvého plodu.
Pokud matka není vylíhlá a jsou tam při tvorbě oddělku zásobní plásty, tak je hned krmení zbytečné. Mě se i stalo, že první týden po založení oddělek i něco nanosil, ale nebylo to při počasí jako je letos.
Ja dávam odložencu rámiky so zásobami. Ak včelár nemá, je dobré dať CM cesto.
Odložencu by sme mali dať dostatok zásob vo forme zásobných plástov, aby bola krytá ich potreba do času kedy má odloženec kladúcu matku.
Následne môžme začať bez obáv prikrmovať.Spotreba zásob u odloženca bez matky a tým pádom bez otovoreného plodu je minimálna,ale treba s ňou rátať.
Máš viacej včelstiev,osobne by som spravil preleták u najlepšieho včelstva na otvorený plod a za 10 dní máš MB toľko, koľko budeš potrebovať.
Tie môžeš následne využiť pri vytváraní odložencov a tak urýchliť ich rozvoj.
V pátek večer jsem udělal svoje 2 první oddělky v životě a dnes jsem tam našel tohle. Takže to asi nedopadlo moc dobře, že?

[Obrázky: 2014_05_18_18_39_37.jpg]
(18.05.2014 12:02)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]Tom,k tým nedostavaným medzistenám ktoré včely nechcú dokončiť len toľko,že povrch buniek u týchto medzistien je ukončený propolisom,všimni si to,preto sa im radšej vyhnú, ak môžu stavať na iných plástoch.Stačí ak povrch týchto buniek narušíš vidličkou a medzistienku už bez problémov dostavia ako každú inú.Wink

Díky, vím to, už naše maminka a i my oba s bráchou tomu říkáme "škrabák". Jenže včely na stavbu používají asi 70% vosku z mezistěny a jen zbytek přidají "ze svého", prostě ztenčují mezistěnu. No a škrabák je už ztenčený a tak i po porušení potmelených okrajů buněk = poškrábáním na tom vč staví hůř, než na nové mezistěně. Proto to popvažuju za to nejhorší, co se může stát a dělám vše pro to, abych měl těchto "pokladů" minimum. Děkuju Tom.



(18.05.2014 14:07)Leoš Hrdlička napsal(a): [ -> ]Moc děkuji za vysvětlení a hlavně za zdůvodnění už jsme se lekl , že zůstane u toho ,tak to zkůs , no zkůsil by som to ale prečo Smile bolo by to asi zbytočné takto plýtvať časom na niečo čo každý zkúsený včelár vie ,Smile takto je to zcela jasné a moc děkuji . Zdravím. Leoš

Já se přece jen vrátím k té mojí ironii. Nebyla namířena k vám, ale k dalšímu co na vás reagoval.

Když chcete rady, dám je.

Odd asi hned stavět nebude = M je tedy nesmysl, zbytečně zvětšuje prostor, který musí minivčelstvo vytápět = má přece plod!.

Když už do tak udělaného odd, jak se o něm psalo M dáte, nikdy ke stěně až za zásoby. Vysvětlím proč. Ke stavbě potřebují teplo, ale hlavně DŮVOD. Staví tam kde je matka HLAVNĚ kvůli tomu, aby měly kam dát plod. Ten ke stěně nedají kvůli teplu. Navíc, dřív by přece vybraly zásoby a zakladly tu zásobní souš, kterou by dostaly mezi plod a mezistěnu a tak by zase neměly důvod M postavit. Když by jí postavily, tak až někdy později a to u odd znamená NIKDY!! Dřív se totiž odd nějak zužitkuje.

Jediné co už silné vč (a ne tedy čerstvě udělaný odd) staví "u zdi" je trubčina.
(18.05.2014 20:18)toodoo napsal(a): [ -> ]V pátek večer jsem udělal svoje 2 první oddělky v životě a dnes jsem tam našel tohle. Takže to asi nedopadlo moc dobře, že?

[Obrázky: 2014_05_18_18_39_37.jpg]

Vypadá to na nějaký průjmíček, copak jsi tam dal za krmení ??
Taky mi to jeden oddělek udělal. Zádné krmení, dostaly jen zásoby. Mám pocit, že se jim nechtělo v té zimě lítat daleko na záchod. Jinak vypadají v poho.
Jj, taky dostaly jen zásoby.
Mně to udělali všechny tři oddělky, co jsem letos dělal již po prvním dnu. Měli pouze zásobní plásty. Ale na vývoj to zřejmě vliv nemělo, protože u dvou již kladoucí matky. Za týden bude první generace vylíhlá.
U některých včelstev,resp. linií se to stává. Přičítám to větší náchylnosti ke stresu.
U některých včelstev se ta náchylnost ke stresu dá dobře poznat podle chování, vůně, zvuku (není to ta situace, kdy jsou nasraté či jen ostražité ...).
Není to ale vždy, jsou dny, kdy jsou jako beránci. Ale mají své dny, kdy je to fakt bere ... Ostatní vedle jsou v pohodě ...
Musí mít zvláštní přístup (což ostatně platí pro každé včelstvo a každou situaci ...) Jinak jsou slušná a vitální ... Ale nechovám z nich, na to mají černý puntík.
Takový oddělek bude teď hlavně potřebovat klid ...
Mám taková dvě a sleduju je už druhým rokem. Vloni jsem taky zíral, co se to děje ... Už mě to moc nebaví. Letos dostanou novou M.
Jiří
(19.05.2014 14:28)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Dáš je tam bez matky či matečníku? Wink

Jak se to kdy povede. Někdy i s více matkama pokud jsou na plástech které odebírám, někdy když je dělám pozdě s rojovým, a velmi často se mi povede že jen tak a udělají si svůj, prostě to tam dám a nechám okotit.
V květnu/červnu si prostě matku vychovají a pak taky si odchovávám já matky a dělám malé oddělky abych si vychoval matky a měl matky kde vím z čeho abych napravil nějaký ten problém.
Jo oddělky teď dělám i z několika včelstev aby z toho vzniklo co má šanci ještě využít medovicovou snůšku.

A na nápravu navyhovujícíh opět letos vyzkouším zastrkávání matečníků v ochrannách z nastavky.cz do včelstev co s emi nezdají. Když to jde ve světě, mělo by to fungovat i u nás. Smile

Důležité podle mě je udržit si takový stav ve včelstvech aby se dalo ze všech chovat a pak to na nich nechat. A co se nepovede tak pak napravovat - do příštího jara času dost. Smile

Aby to nevypadalo jako dlouholetá praxe, prostě se na stará kolena vracíml k počáteční začátečnícké praxi. Byla stejně dobrá jako všechny pozdější uměleckovědecké. Smile
Včera jsem zkoušel udělat oddělek. Nejjednodušším způsobem - přidáním plástu s otevřeným plodem. Při hledání postupu při ponechání na stejném stanovišti jsem narazil na další různé návody, přičemž v jednom jsem se dočetl, že tento způsob dělání oddělků se dělá jen v mimořádném případě a že není moc vhodný.

Můžete mi někdo napsat jaké jsou nevýhody? O ty se tam právě nepodělili.
Nevýhody:
Že matka sa vyliahne až najskoršie o 11 -12 dní.
Že treba zrušiť viacero materských buniek a ponechať jednu, lebo sa Ti vyrojí.
Že vytvorený odloženec musí dochovať spustu otvoreného plodu.
Že ak si odložencu nedal do plasta vodu zlikviduje otvorený plod.
Že ak si doplnil malo včiel lietaviek ( mladušiek ), ten otvorený plod nebude mať kto zohrievať a ďalej kŕmiť, zahynie chladom alebo hladom.
Že keď nemáš na včelnici znášku, včely Ti ho vylúpia ak si neurobil patričné opatrenie.
Dobrý den,
mám loňské oddělky na 2 nástavcích 39x24. Podle čeho poznám, že je vhodná doba pro přidání dalšího nástavce?
Kam bych měl nový nástavek vložit? Nahoru, dolu?
Děkuji
(21.05.2014 7:53)vasilisa napsal(a): [ -> ]Nevýhody:
Že matka sa vyliahne až najskoršie o 11 -12 dní.
Že treba zrušiť viacero materských buniek a ponechať jednu, lebo sa Ti vyrojí.
Že vytvorený odloženec musí dochovať spustu otvoreného plodu.
Že ak si odložencu nedal do plasta vodu zlikviduje otvorený plod.
Že ak si doplnil malo včiel lietaviek ( mladušiek ), ten otvorený plod nebude mať kto zohrievať a ďalej kŕmiť, zahynie chladom alebo hladom.
Že keď nemáš na včelnici znášku, včely Ti ho vylúpia ak si neurobil patričné opatrenie.

Jedina relevantna nevyhoda je ta prva, ze dlhsie trva kym zacne matka klast Smile Tie ostatne su take, ktorym sa da vyhnut resp. nevidim v nich problem. Nedavno som takyto odlozenec spravil - zavieckovany plod, otvoreny plod, pel+zasoby+voda - do vecera som ich nechal zatvorene, potom som otvoril letac na jednu vcelu - nasledoval tyzden ochladenia, cize ziadny prinos, po tyzdni som skontroloval - uz lietaju a nosia pel, pridal som zasoby, odstranil nepodarene MB a nechal len tri pekne - nevidim dovod aby sa rojili. Wink
A to najdôležitejšie som zabudol:
Že matky vychované v odložencoch vraj sú menej kvalitné, lebo sú menej živené.
To je tiez na diskusiu - co znamena "menej kvalitna matka"? Podla mna moze menej kvalitna matka vzist rovnako z nudzoveho chovu ako z akehokolvek ineho - aj ked pri tom nudzovom je mozno vacsia pravdepodobnost, ze sa nejaka ta vada vyskytne. Vlani sa mi stalo, ze jedno vcelstvo sa vyrojilo (tusim to bolo zaciatkom jula) a nakoniec skoncilo bez matky - riesil som to pridanim otvoreneho plodu, z ktoreho si vychovali matku - do zimy sli slabsie ako ostatne vcelstva, no na jarnom rozvoji a sucasnej kondicii som nijak nepostrehol, ze maju matku z nudzoveho chovu.
(21.05.2014 9:04)slapetka napsal(a): [ -> ]Dobrý den,
mám loňské oddělky na 2 nástavcích 39x24. Podle čeho poznám, že je vhodná doba pro přidání dalšího nástavce?
Kam bych měl nový nástavek vložit? Nahoru, dolu?
Děkuji

Ač začátečník, zkusím poradit.
Já mám loňské oddělky už dávno na dvou mednících a po prvním vytáčení medu....
Můj postup je, že přidám nahoru nástavek, oddělím ho mřížkou, převěsím do něj zavíčkovaný plod (2-3 rámky) z těch spodních nástavků tak, aby plod byl nad sebou a ne na kraji, doplním soušemi. A zavíčkovaný plod se dá do medníkových nástavků doplňovat co týden, do plodiště pak dávám mezistěny zebrováním...
Vhodná doba byla letos někdy během první poloviny dubna Big Grin ale jinak obecně vhodná doba je tehdy, pokud včely plně obsedají stávající nástavky.
Referenční URL's