Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Včera som urobil odlozenc so starou matkou... Keďže do plemenaca išli väčšinou včely bez lietaviek ako dlho trvá kým sa niektoré preorientuju na lietavky?
miooo, tyhle základní záležitosti by sis měl nastudovat z knížek, jak dlouho je včela po vylíhnutí v úle a co tam dělá a kdy se z ní stává létavka atd. Wink. Nic ve zlém. Jinak právě proto, že v oddělku nejsou létavky, dává se jim dostatek zásob i vody na rozjezd, dá se i přikrmovat cukerným roztokem atd.
To nastudovane mam... A v tých knihách sa píše aj to ze keď je niektorých včiel nedostatok tak iné prevezmú ich funkciu... A zásob majú haba dej...
Jasně chápu už na co ses ptal, ale upřímně, nemusím vědět všechno Wink. Jestli si včelstvo, v tomto pro ně nouzovém stavu, reguluje a restrukturalizuje svoje rozdělení funkcí? Je to možné, ale jak říkám, nejsem teoretik a je mi v celku jedno, hlavně když ten oddělek začne fungovat. Podstatný je dostatek včel, zásob, vody a slušný počasí a snůška. Pak nemusíš nic moc řešit.
V pohode... Bola to len taka otazka do plena aby reč nestala... Big Grin
Prosím,jak dlouho mám nechat oddělek(bude tvořen se zralým matečníkem) mimo včelnici?(odvezu jej cca 6km mimo).
Ptám se proto,že bude u rodičů,a tak nevím jak je třeba je nezbytně dlouho otravovat Smile
A když děláte oddělky na jedné včenici,jak nejlépe to udělat?- sklep nemám,tak nevím kde bych je nechal spočnout do otevření,aby létavky neodlétli
díky všem předem
Oddělky nikam nevozím. Zejména proto, že v okolí mého stanoviště je převaha trubců od prověřených matek F1 a lze tedy předpokládat, že i potomstvo bude kvalitní.
Oddělek nechávám klasické 4 dny uzavřený na budoucím trvalém stanovišti a 4. den večer otevírám očko, které v období do zesílení oddělku bude česnem.
Aby oddělek po otevření očka zbytečně neoslabil odlet létavek, snažím se, aby v něm od začátku byly převážně mladušky.
Výhodné je také vytvořit oddělek z několika (alespoň dvou) včelstev. Z jednoho plást s plodem a včelami, z druhého zásoby s pylem, z dalšího případně přimést včely.
Oddělek by neměl být na přímém poledním slunci. Nevhodné je také umístění těsně vedle úlu, ze kterého byl vytvořen.
Trochu se zapomíná na jednoduchou fintu proti návratu již zalétaných včel. Před česno (očko) oddělku dát větev - může být i s listím. Prospěje i natočení česna jiným směrem, než měl původní úl. Kupodivu se to osvědčuje.
Někdo může mít námitky, že mladušky nepřinesou vodu a potravu. Ověřil jsem si, že klasické rozdělení -21 dnů mladuška a pak teprve létavka - platí pouze tehdy, když obě tyto kategorie jsou dostatečně zastoupeny. Když zůstanou v úle pouze mladušky, velmi rychle část z nich "vyspěje" na létavky.
Takže mnoho úspěchů při tvorbě oddělků.

.
O víkendu jsem také udělal třírámkový oddělek. Umístil jsem jej jen na rovnou desku, očko na dvě včely a je asi 4m od původního úlu, jen otožený více na východ a pod švestkou, která krásně odstíní slunce. Druhý den pár včel vylétlo a vrátilo se do svého úlu, ale jen minimum. Ostatní se starají o přelarvený matečník a již vyletují za snůškou od třetího dne. Tak nyní jen aby matka bylo OK a vrátila se ze snubního letu až bude čas.
Děkuji za pěkné napsání p.Šumera.
Když mám klasické uspořádání včelstev na stojanu vedle sebe a oddělky bych dal např.4m bokem,kdy je mohu dát na místo k ostatním?případně kdybych otočil česno na protější stranu,kdy jej mohu dát jak ostatní?Díky
Oddělky dělám přímo na včelnici - na zahradě u domu. Když jsem rozšiřoval počet včelstev, dělal jsem oddělky přímo do nástavku na nízkém chovném dnu, vnitřní prostor zúžený blinovou přepážkou. Umístil jsem je vždy rovnou na své konečné místo. Oddělky, které mám jako rezervní, na prodej atd. dělám také na zahradě, jen je dám kousek stranou (řádově v metrech, raději někam pod keř). Na své místo umisťuji až po nakrmení kmenových včelstev, min. první dávky sirupu. Minimalizuji tak riziko vyloupení.
já je dělám taky na jedný včelnici a dávám je přímo do úlu a po dvou dnech jim otvírám celé česno a neni problém, že bych tam pak měl málo včel....
Šel jsem dnes poprvé do včel (koupil jsem jedno včelstvo od místního včelaře) a tak si říkám, jestli to co vidím v tom pravém horním rohu nejsou matečníky? Prosím mrkněte na to, já su zatím jenom teoretik. Znamená to, že se chystají rojit? Dalo by se to využít pro vytvoření oddělku? Za jak dlouho bych to měl udělat?
Mám je v jednom nástavku 29x34.
[Obrázky: poprve-ve-vcelach-082-jpg]
http://ulozto.cz/xmB1oFJM/poprve-ve-vcelach-082-jpg
Vypadá to jako matečník skoro před zavíčkováním. ( Zavíčkování odstartuje roj. )
Na oddělek se dá použít, ale nejlépe na přeléták. Asi tam bude matečníků víc. A včely se bez radikálního zásahu asi vyrojí.
Mohl bych udělat oddělek se starou matkou?
Vzít plást s matkou (asi tedy s vajíčky a plodem?) další s nezavíčkovanými zásobami a jeden krajní, dát je do nového úlu jen s očkem na čtyři včely v pořadí polystyren (na zmenšení prostoru úlu), prázdný rámek, mezistěna (souše nemám), zásoby, matka s plodem, mezistěna? Nebo jí ještě přidat jeden rámek s plodem z původního úlu?

Tenhle nový úl se starou matkou dát na druhý konec úlového stojanu, (3m), před očko olistěnou větev a krmit 1:1?

Původní starý úl nechat na původním místě, zbylé plásty srazit k sobě, po krajích doplnit rámky s mezistěnami a stavebním rámkem.. zúžit česno a krmit 1:1?

Bude to takhle fungovat, (za předpokladu, že najdu matku) ?
Obecně - Pokud je snůška což nyní asi je, není nutné česno na 4 včely. Přiměřeně provozu.

Pokud poznáš matku tak pak je lepší udělat oddělek se starou matkou a asi s 1/4-1/2 plodových plístů. Ve starém musí zůstat nejméně jeden matečník.

Pokud ne, tak pak je jistější odebrat většinu plodu do nového a ve starém nechat 1-3 plásty s matečníky a plodem všeho stáří a doplnit mezistěnami a stavebními, nejlépe i po jednom mezi plodovými. Pokud je medník, může se nechat.

Je možné udělat lecos, ale toto je co mě napadá taková hra na jistotu.

Je taky podle toho co člověk chce možné udělat i víc oddělků, ale to rozdělení na dva dává při troše štěstí a další snůšce šanci n trochu medu.
KaJi to si ze mě děláš prdel? tohle, že je matečník před zavíčkováním? to jsem si myslel, že jsi větší odborník.......no koment radši
Já bych poprosil radši komentovat, jestli se Kaji spletl, což se z nic moc fotky snadno stane, tak se to stane, ale já bych prosím potřeboval vědět co dál.
Jestli je to matečníková miska, tak stejně udělat oddělek se starou matkou a misky nechat ve starém včelstvu?
Ještě dopřesním cíle - jde mi o rozšíření na víc včelstev, mám jen jedno a cílové by bylo tak tři až pět - jedno mám ještě domluvené dokoupit, tak kdyby se podařil z tohodle oddělek, tak už mám tři. O med mi nejde ani trochu, zatím.
(09.05.2015 7:59)Louky napsal(a): [ -> ]KaJi to si ze mě děláš prdel? tohle, že je matečník před zavíčkováním? to jsem si myslel, že jsi větší odborník.......no koment radši

Co to tedy je , já to viděl jen v náhledu, u nás je uložto.cz v provozu kontinuálně, takže jsem to nemohl stáhnout.

V náhledu vypadá jako matečník s povytaženými boky.

Za to nemůžu že je tady problém s vkládáním fotek - to s emi taky nedaří a kolga přehlédl možnost vkládat fotky na ext.server.

POkud to nevypadá, tak kolego to trochu prsty rozhrňte, pokud neuvídte na dno. Pokud je ta miska prázdná - na dně není nic bílého, tak je to cajk.
Sorrry.
(09.05.2015 7:59)Louky napsal(a): [ -> ]KaJi to si ze mě děláš prdel? tohle, že je matečník před zavíčkováním? to jsem si myslel, že jsi větší odborník.......no koment radši

Šlo to napsat i slušně!
Matečník to je a jestli je v něm larvička - podle velikosti je, nevypadá jako pohá miska tak je před zavíčkováním (od zakladení až do zavíčkování)
tak jestli v tom je larvička může říct pouze autor fota, ale nic na tom vytaženýho teda nevidim, klasická miska nic víc......
Referenční URL's