Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Naprostá většina včelařů sundavá medníky okolo poloviny července.
Ani tam, kde se objeví pozdní snůška, není nutno se obávat, že by ji včelstvo, kterému byl dán na přelomu květen/červen matečník, nezvládlo.
Řekněme, že oddělek vytvoříme okolo 25.května. Z vajíček, které nakladla stará matka, se stávají létavky ještě v průběhu prvého červencového týdne. V té době už se líhnou mladušky od nové matky. Dostatek mladušek umožní, aby se všechny létavky zaměřily na snůšku. V srpnu už se stávají létavky i ze včel od nové matky.
Jako příklad jsem použil datum 25.května. Pokud vytvoření oddělku posuneme třeba na 10.června, je scénář stejný, pouze na vytvoření oddělku nebude stačit
1 zavíčkovaný plást a vhodné bude použít 2-3.
Optimální datum vytvoření oddělku si musí každý stanovit podle místních podmínek
(15.05.2014 20:51)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Pokud si sami nemůžeme připravit zralé matečníky z velmi kvalitního včelstva, stojí za to dojet pro ně třeba 100 km.

Nemůžu. Kdy si můžu dojet? 36 km.
No konečne vidím tento týždeň slnko tak pôjdem skontrolovať môj odlozenec... Dufam ze ma vcielky prekvapia...
Dnešná kontrola... Co všetko sú matecniky?
Gratuluji. Teď už jen asi 3 týdny čekat a máte při troše štěstí kladoucí matku. Big Grin (první obrázek dole uprostřed, druhý obrázek tři vlevo)
Matečníky to jsou. Některé dokonce zavíčkované. To znamená, že 15.5., kdy jste zde na VF psal, že nenarazily, tam už musely být. Příště pozorněji koukat a ušetříte si "nervy".
Na plástech nevidím včely. Ometeny? Setřepány? Je jich tak málo?
S plástem, kde jsou zavíčkované matečníky o kterých nevím, kdy zavíčkovány byly, je nutno zacházet opatrně. Neoklepávat, neobracet vzhůru nohama. V určité fázi je obsah matečníku velmi zranitelný a neopatrnou manipulací ho lze zahubit.
Ty otázky na včely nebyly samoúčelné. Pokud by v úle bylo tak málo včel, jak to vypadá na fotografiích, pak by bylo možno pochybovat o kvalitě "výkrmu" larvy pro vznik matky a při současných teplotách je nebezpečí, že matečníky prochladly a matky se nevylíhnou.
Pokud by tento pokus nedopadl podle Vašich představ, zopakujte ho za 1 - 2 týdny s dostatečným množstvím včel a zaručeně se to povede.
Včiel je tam malo preto lebo som ich trochu ofukol kôly fotke... Ked som robil oddelok tak som dal ešte aj včely z ďalšieho plastu...
dnes jsem vytvořil oddělek, dal jsem 3 zavíčkované plásty s plodem a včelami a na jednom plástu byly 3 zavíčkované matečníky , setřás jsem včely ze dvou dalších plástů( snad tam nebala matkaSmile) a doplnil nástavek mezistěnami a vedle přidal 2 plásty se zásobami, předpokládám že jak se vylíhne první matka , vykouše zbylé matečníky a zabije matky v ostatních matečnících a pak bude prolet oplodnění a když vše dobře dopadne tak se vrátí a začne klást , uvažuji správně. Začínám a budu rád za názor zkušených kolegů. Děkuji. Leoš
Asi to dobře dopadne.
Ale udělal jste základní chybu. Vytvořil jste situaci, jako je v odrojeném včelstvu. Váš oddělek neví že neodletěla matka s částí včel. "Myslí", že má odletět poroj s první vylíhnutou matkou, pak se vylíhnou další včely a další matka a vyletí druhý poroj atd. Vy totiž nevíte, jak staré jsou ty matečníky. Jestli jsou stejně založené, může nastat to, co si myslíte. Jestli je mezi nimi "věkově" několikadenní rozdíl, může nastat co říkám já.

Pro jistotu to příště udělejte se dvěma změnami. Dejte nejen zavíčkovaný plod, aby mladušky měly koho krmit a neměly "roupy" a nechte vždy jen jeden matečník!

Ano, je to riziko. Co ale riziko u včel není a riziko s jedním matečníkem je menší, než vyrojení oddělku.A ještě dodám.

Kupte si poklopku. Matku musíte vždy v tomto případě najít. Už třeba proto, abyste věděl jistě, že už neodletěla.

Já vždy pracuju s rojákem a odkládám do něj když nic jiného, tak první vyjmutý rámek z nástavku, abych vůbec mohl pracovat. Pak s odstupem vytipovaný rámek do oddělku, jenže nevím, zda nenajdu lepší (vhodnější) a není nic snazžího, než je vyměnit. Když najdu matku (třeba i náhodně a je to v době rojení a třeba byla hned na prvním či druhém rámku, nevím, zda nebudou matečníky a nebudu potřebovat vědět kde matka je, proto "zajištění" poklopkou).

Fintu s posílením odd sklepnutím včel z dalších rámků jste udělal velmi správně.

Ať se daří. Tom.
Já si nemyslím, že se takto udělaný oddělek bude rojit. Spíš bych tam nesklepával ty další včely (pokud se jednalo o mladušky, tak stejně neměly, co krmit - matečníky i dělničí plod zavřený). Matečníky bych taky nechal všechny tři (pokud, ale byly každý na jiném plástu, tak bych radši udělal tři oddělky). Nejsem si úplně jistý jestli jsem pochopil, kam přišly ty zásobní plásty, jestli na kraj nástavku (za mezistěny) nebo mezi mezistěny a plod?
Po dohode s polovičkou Smile sme so 4 matecnikov 2 vylomili a nechali len dva... Jedem zavieckovany a jeden nie s tým že ktorá sa vyliahne skôr tu druhu zabili... Bol to dobrý postup? Alebo som mal nechať len jeden?
Dobrý postup.
Vím, že jeden matečník byl pěkně dlouhý zavíčkovaný délka cca 4 cm a ostatní dva také podobné no pojedu tam až zase v pátek tak se můžu podívat jestli už jsou vylíhnuté i ty ostatní a kdyžtak je ještě vylomit a kouknout jestkli už tam je někde matka, kam jsme dával zásoby to už si nepamatuju, ale určitě j jsem je dal hned vedle plodu, vše jsem dával doprostřed a rámky s mezistěnami na kraje, oddělek mám zatím až do dnešního večera zavřený a jsem domluven se sousedem, že mi večer otevře očko a jednu včelu, akorát jsem zapomněl jeden plast porosit ,ale jsou ve stínu a vzhledem k počasí si myslím že to nebude problém, holt začátečník a je na mně těch úkonů hodně , když by jsem měl ten poroj tak co s tím ?mám vše prohlédnout ostatní matečníky vylámat a když najdu matku tak ji nechat a když nenajdu ani matku ani nebudou matečníky tak mám přidat ještě jeden rámek z vedlejšího úlu s matečníkem a zkusit vše od začátku ,ale už pouze s tím jedním matečníkem. Proč víc matečníků vadí? myslel jsem, že která matka se vylíhne první ,tak hned zabije ostatní matky v matečnících ,tak proč hrozba poroje?
(18.05.2014 8:14)Misoka napsal(a): [ -> ]Já si nemyslím, že se takto udělaný oddělek bude rojit. Spíš bych tam nesklepával ty další včely (pokud se jednalo o mladušky, tak stejně neměly, co krmit - matečníky i dělničí plod zavřený). Matečníky bych taky nechal všechny tři (pokud, ale byly každý na jiném plástu, tak bych radši udělal tři oddělky). Nejsem si úplně jistý jestli jsem pochopil, kam přišly ty zásobní plásty, jestli na kraj nástavku (za mezistěny) nebo mezi mezistěny a plod?

Mě tedy odd, kde ještě neklade matka stavět nechce a tedy mu M nedávám, tím spíš, že i kdyby jí odd vystavěl nezakllade jí hned a včely by stihly potmelit okraje buněk. A taková nedostavěná M je to nejhorší, co mi u včel vzniká. To většinou pak nechce ani roj!
Navíc otázka evokuje, že byste byl schopen (a nebo myslíte, že by toho byl schopen někdo jiný) dát zásoby mezi plod a M a tedy dát mezistěnu ke stěně úlu? Tak to se budu muset fakt ještě hodně učit!Wink

Mladušky z dalších rámků se tam nedávají proto, aby něco krmily ale proto, aby tam zbylo dost včel až odletí létavky. Když se to tak neudělá, hrozí, že odd bude slabý.
Ale třeba to jsou zásady staré, mám to od předků a nikdy nad tím neuvažuju a třeba je to už překonané. Mě se ale v drtivé většině vyplatilo držet se starých osvědčených postupů.

Jo a měla by se tam dát do jednoho rámku voda, kdyby jen dva velké panáky, ale měla by se dát. Přece nevíme zda neudeří třeskuté vedro a včely první dny nemají koho vyslat pro vodu.
Tom,k tým nedostavaným medzistenám ktoré včely nechcú dokončiť len toľko,že povrch buniek u týchto medzistien je ukončený propolisom,všimni si to,preto sa im radšej vyhnú, ak môžu stavať na iných plástoch.Stačí ak povrch týchto buniek narušíš vidličkou a medzistienku už bez problémov dostavia ako každú inú.Wink
Navíc otázka evokuje, že byste byl schopen (a nebo myslíte, že by toho byl schopen někdo jiný) dát zásoby mezi plod a M a tedy dát mezistěnu ke stěně úlu? Tak to se budu muset fakt ještě hodně učit!Wink

Můžu poprosit o bližší vysvětlení, tomu co jste napsal vůbec nerozumím napsal jste to ironicky ,nebo jste to myslel ,že to tak má být , jak to má být správně ?,kam ty zásoby tedy dát? Vystupujete z pozice, že je to pro Vás nepředstavitelné , ale prosím pochope, že tu jsou i úplní laici a takovouto fatální chybu prostě dělají je potřeba spíše říci jak to je správně než dělat narážky z těch si nic neodnesem za poučení , tak snad se nezlobíte a ještě poradíte jsem opravu rád ,že se tu s námi včelími neznabohy takto zaobíráte. Nebo se mezistěna nikdy nesmí dávat ke stěně úlu?Moc děkuji. Leoš
Minulý rok jsem řešil stejné problémy - jak udělat z oddělků co nejsilnější včelstva. Takže zkusím něco poradit, ale ono si stačí přečíst téma " péče o oddělek" a příspěvky pana ing. R. Peška a dalších zkušených přispívajících.

K problému:
Domnívám se, že voda by tam být měla. Můžete ji tam dát v pátek, protože pokud bude v úle, nemusí pro ni včely létat. Co se týká mezistěn, tak u nich je zatím jedno, kde jsou. Myslím si, že doprostřed ještě nepatří, protože by tam překážely (zbytečně by rozdělily plodové těleso) a stejně je nemá kdo zaklást. Až matka bude klást, můžete je postupně přidávat doprostřed plodového tělesa, kde se rázem vystaví a matka zaklade. Zásoby bch umístil plodu nadosah, stejně tak jako vodu. Asi bych ještě zapřemýšlel nad možností nasazení krmítka, neboť těch pár včel toho moc nedonese a oni budou muset létat spíš pro pyl a vodu pro výživu plodu. Navíc pokud je snůška, matka klade a včely staví! Já jsem vloni investoval do každého oddělku 35 kg cukru....

Nakonec bych chtěl jen dodat, že není žádný špatný postup (jsou jen ty méně vhodné), protože včely si s tím stejně většinou poradí, jen to chce pak čas a energii, kterou lze využít efektivněji (proč několik tisíc letů pro vodu když jim ji tam můžu nalít do soušeBig Grin)
Nože trochu zrozumiteľnejšie. Voda sa dáva odložencu preto, že v odloženci budú lietavky až o tri dni na trvalom stanovišti a to preto aby včely od smädu nevysali ( ne zlikvidovali ) otvorený plod. Ak tam nie je otvorený plod voda nie je potrebná.
Krajná medzistienka v nadstavku. Nuž tak to skús, svet sa nezrúti, a výsledok sa dozvieš. Strana priliehajúca k stene nadstavku bude nedostavaná.
Stavba diela v odloženci začne až sa vyliahne matka s materskej bunky, keď bola použitá takáto metóda.
Moc děkuji za vysvětlení a hlavně za zdůvodnění už jsme se lekl , že zůstane u toho ,tak to zkůs , no zkůsil by som to ale prečo Smile bolo by to asi zbytočné takto plýtvať časom na niečo čo každý zkúsený včelár vie ,Smile takto je to zcela jasné a moc děkuji . Zdravím. Leoš
Tak minuly vikend som spravil odlozenec z najsilnejsieho vcelstva s tym, ze tento vikend pouzijem narazene matecniky do odlozencov z ostatnych vcelstiev, no pocasie to trosku skomplikovalo Smile Cely tyzden zima, az dnes aspon ako tak, co som sa mohol do nich pozriet - uz trosku lietaju a nosia pel, matecnikov cca 7 (nepodarky som zrusil a nechal len tri najkrajsie), pridal som jeden plast so zasobami - teraz ich necham v klude a kontrola az o dva tyzdne kedy by uz predpokladam mohli byt aj nejake vajicka ak sa teda vsetko podari Smile Ostatne vcelstva zatial nechavam tak, dufam, ze po tejto chladnej prestavke nebudem zbierat roje - odlozence sa zatial odkladaju, matky potom poriesim bud rovnako nudzovym chovom, alebo sa pokusim zohnat nejake zrele matecniky od kolegov.
Referenční URL's