Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Děkuji, moc si vážím Vašich odpovědí. Wink
Odlozenec je bez matky..robil som ho v sobotu a keďže bolo chladno tak sa im matky asi ťahať nechcelo... Ale pri dnešnej kontrole inej rodiny kde sa mi stratila matka už majú natahane aj zavieckovane matecniky... Ze čo by sa stalo keby som ich hodil do odlozenca tak by som tam mal matky oveľa skôr... Išlo mi o to ze ci by mi ich včely v odloženci neznicily keď zo nie sú matky od nich a nimi vytiahnute...
Jestli jste před týdnem udělal oddělek s otevřeným plodem a nejsou vytažené matečníky, tak tam máte matku. V tom případě včelstvo další "dodané" matečníky zruší.
Matka tam nebude... Nemá odkiaľ... Vytiahnute sú len este nie sú zavieckovane... Ked som kukol dnu niečo v kasicke tam bolo... Len ma prekvapilo ze po 6 dňoch nie sú uzavreté...
Tom neviem prečo žasneš! I tu sa nájdu radcovia (a obklopený úctou a zbožnými uctievačmi) vedia odborné názvy,postupy len keby vedeli včeláriť! A potom babo raď! Najviac sa mi "páči" rada odniesť odloženec 5km ďaleko od stanovišťa. Už vidím seba ako utekám s každým odložencom,lebo to tu nejaký somár (osel) poradil!Smile
[/quote]

Poznám včelárov, ktorí odnášajú svoje odložence , približne aj 5 km a pochvaľujú si. Odloženec nestratí lietavky a to je výhoda, lebo sa ubráni a donesie si aj nektár. Netreba utekať s každým odložencom 5 km, možno naraz zobrať aj viac , nie ?
František,ja robím odložence na včelnici! Mám ich poruke a voziť odložence vnímam ako stratu času a peňazí! Ak sa niečo v odloženci nevydarí,môžem to hneď riešiť! Ďalšou výhodou je že odložence sú už osadené na svojom trvalom stanovišti! Včelstvá vozím iba na kočovku! Zbytočný prevoz včelstva je i zbytočný stres!(Ako u včelára,tak hlavne u včiel) Kto má viac včelstiev,musí svoju energiu používať rozumne.
Dobrý večer, před 3mi týdny jsem udělel oddělek s cca 4 - mi zavíčkovanými matečníky( psal jsem to již zde), po dýdnu kontola , jeden matečník odvíčkován ,ostatní vykousány ,potud vše OK . Další týden jsem kontroloval , chtěl jsen najít matku a označit , ale nepodařilo se , ale nějak jsem se tím netrápil. Dneska zase po týdnu kontrola , mezistěny co jsem jim přidal tak staví , mají otevřeno očko na jednu včelu, zdá se být všechno vpořádku . Dokonce se mi zdá, že přibylo zavíčkovaného medu jako kdyby si dělali zásoby , ale plod jsem nenašel žádný a matku jsem hledal poměrně pečlivě ,ale zase nenašel . Možná zůstala vždy někde na stěně ,ale začínám mít neblahé tušení že není , matečníky včely nenarážejí ,ale když není žádný mladý plod? . Dělám něco špatně nebo je tam jiný problém nebo mám čekat a je čas než se matka rozklade? Jak jinak poznám ,že tam M je nebo není .Moc děkuji .
Poznáš to jednoducho! Pridaj rámik s otvoreným plodom. Ak narazia matečníky,tak tam nie je!
Děkuji a za jak dlouho by je měli narazit?
Už po dvoch dňoch by to malo byť poznať.
To, jestli je tam matka před rozkladením se nechá poznat i tak, že včely na středních plástech uvolňují místo. Nemusí to být nijak velké plochy ale ve 4 rámkovém plemenáči by to mělo být aspoň 4dm2 souvislé volné plochy dohromady na dvou plástech( na středu plástů) pokud to tak je , byl bych zatím v klidu.
No teď jsme si to ještě nastudoval vzhledem k tomu že jsou to 3 týdny , před 14 ti dny při kontrole již byly matečníky odvíčkované předpokládám ,že vítězná matka byla na proletu který trvá řádově desítky minut a pakliže se vrátila , tak by do týdne měla začít klást , ale už je to více jak 10 dnů a nic. Asi tam nebude Huh .Spíš to udělám tak, že mám objednánu matku a měla by snad možná v příštím týdnu dorazit tak ji oddělku přidám, ale štve mně to ,že jsem někde udělal chybu a nebím kde .Sad .Příště nechám při tvorbě oddělku jen dva zavíčkované matečníky .
Za dva/tři dny od vložení rámku s otevřeným plodem uvidíš, zda jsou naražené matečníky.

Já bych se také chtěl ještě zeptat Smile

Ve stručnosti: dělal jsem oddělky minulý týden, nyní jim nechávám klid a kontrolu plánuju za +/- 16 dní od vylíhnutí matky, také záleží podle počasí. Oddělky jsou už zalétané, dokonce jak jsem se tady ptal na druhý oddělek, který jsem dělal, který byl slabší, už dneska také mírně létal, což mě dost potěšilo a také větraly i v nepříliš teplém dni (16C u nás). Takže jim zima v mém plemenáčí vypadá, že není.

Otázka: Co všechno dokáže prozradit česno? Především nyní, kdy se do oddělku není možné dívat. Dokáže česno odhalit, že se matička nevrátila ze snubního letu? Včelky jsou nervózní, když nemají matku, odhalí to i česno?
Slyšel jsem, že mnohdy také včelky na matičku na česnu čekají až se vrátí ze snubního letu. Že se dá vypozorovat několik včeliček, které nic nedělají, jen čekají. Slyšeli jste o tom?
Asi nejsilnějším česnovým znakem by byla včelka nesoucí pyl do oddělku, znamenalo by to, že matička klade.
Hlídám, aby nebyla loupež do doby než oddělky zesílí. Včelky se na česně chovají naprosto normálně a jsou dost klidné, dneska bylo hodně včel venku, především u silnějšího oddělku, a ikdyž jsem u nich (na chvíli) jen pár desítek cm daleko, tak nehrozí žádné žihadlo. To víte ... nyní tím naplno žiju Smile
Milane díky za konzultaci , ještě vydržim. Zdar a sílu. Leoš.
Leoš: jestli máš možnost sehnat zavíčkovaný matečník tak to ho tam dej a uvidíš, zda to matička zakousne Big Grin je to sice škoda, ale jako test by to také šlo udělat,že ?
Pokud tam dáš (oplozenou) matku a tvá matka tam bude tak ji včelky asi určitě zamordujou, proto by sis měl být jistý, jestli tam je nebo ne. Dej tam otevřený plod či matečník a uvidíš.

Pokud neříkám pravdu tak me prosím opravte.
Jo zavíčkovanej matečník by bodul , ale včera jsme všechno prohlížel a ani kousek Sad.
(31.05.2014 20:42)František H napsal(a): [ -> ]
(31.05.2014 8:35)Perun napsal(a): [ -> ]Tom neviem prečo žasneš! I tu sa nájdu radcovia (a obklopený úctou a zbožnými uctievačmi) vedia odborné názvy,postupy len keby vedeli včeláriť! A potom babo raď! Najviac sa mi "páči" rada odniesť odloženec 5km ďaleko od stanovišťa. Už vidím seba ako utekám s každým odložencom,lebo to tu nejaký somár (osel) poradil!Smile

Poznám včelárov, ktorí odnášajú svoje odložence , približne aj 5 km a pochvaľujú si. Odloženec nestratí lietavky a to je výhoda, lebo sa ubráni a donesie si aj nektár. Netreba utekať s každým odložencom 5 km, možno naraz zobrať aj viac , nie ?

Kdo to nevyzkoušel tak neví o čem to je.
POkud chci s minimem včel udělat co nejvíc oddělků, tak to stojí za to si pár km (stačí i 2km) popojet.

Než koukat na vyloupené oddělky a pak brečet (a ono vidět vyloupený oddělek a opuštěný a vychladnutý plod je k pláči) nebo se bát zachlazení.

Takže k tomu se klidně hlásím - jsem somár , sice jen 2/5nový ale pokud by mi na odloženci záleželo tak jej někam stranou na mez vždycky odvezu.
I mé velké a vysoké plemenáče - tak jich do Felicie nejmíň 10 naskládám. Kdybych na výšce ušetřil, tak dvakrát tolik. 12Kč za benzín které ušetřím mi za to nestojí
Pravda, především po slunovratu to odvážet asi opravdu chce. Osobně nyní zatím neodvážím a další odvážet asi taky nebudu, nevím kde a někde k lesu se mi je dát nechce. Proto naoddělkuju co nejdříve, ať to do slunovratu stíhám.
Osobně končím s tvorbou oddělků, ze kterých chci mít produkční včelstva v následujícím roce, 20.6.! Pak již jen oddělky pro tvorbu záložních včelstev. Od těch chci zimování na 7-8 r., ikdyž letošek ukázal, že ani pro využití ranné snůšky to není tak beznadějný, pokud je v nich kvalitní matka.Wink
Oddělky ze kterých chci mít produkční včelstva už nedělám skoro měsíc.

Už pěkně zesílily a doufám, že pokud začne konečně snůška, tak se zdatně zapojí. SmileA takové oddělky ani já nepřevážím. Smile
Referenční URL's