Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Nekdy prani je otcem myslenky.

S TYM UPLNE SUHLASIM !!! Big Grin
Po přečtení tématu Cena oddělku jsem si sešrouboval dna pro tvorbu oddělku.

[Obrázky: image.jpg]
Když to spočítáme. co máš v regále, tak chceš na oddělkách zbohatnout, ne.Big GrinBig Grin
No jasný. Budu si dělat jen pro sebe a čím budou oddělky dražší tím víc ušetřím.
(25.03.2015 14:43)Kohout napsal(a): [ -> ]Po přečtení tématu Cena oddělku jsem si sešrouboval dna pro tvorbu oddělku.

[Obrázky: image.jpg]

Jak máš prosím tě vyřešený větrání? nebo větráš jen očkem v nástavku?
A to se mi zdá spravedlivé. Zbohatnou ti co použvíají zdravý rozum a starají se. A ti co se nestarají nebo slepě věří v metodiku a ve schopnosti včel, že to za současné situace zvládnou sami nebo jen s podzimním léčením - ti prodělají. Tomu říkám přirozená selekce druhu homo beekeeper. Této přirozené selekci se staví jen zeď z dotací, ale stavitelé netuší, že tím jen pomohou lépe oddělit ty co jsou schopny přes ní přelézt a ty co chudáci zůstanou za ní.
(23.03.2015 21:38)Louky napsal(a): [ -> ]Kohout: co to má co společnýho s úhynem? nám to na okrese nehyne jako všude jinde......možná je to tim.....že na tu léčbu dycky někdo dohlíží a ne že si to každej dělá sám.....protože kdyby si to každej dělal sám, tak se na to polovina lidí vykašle a pak je to tam kde je zbytek republiky...
U KOhouta chodí taky. A jak psali v novinách, mají tam podezřelého předsedu OV který je všem podezřelý tím, že si léčí včely sám.

U nás chodí komise dokonce s aeroslem. Ale asi málo početná, nezabralo to někde úplně.
Zdravím.
Potřeboval bych poradit.
Mám vyzimované čtyři roje - tři obsedají po nástavku a jeden je ve dvou nástavcích. Vše 39x24 po 11 r. Mám je u baráku a nové stanoviště cca 400 m od tud.
Mám v plánu vytvořit alespoň tři nové oddělky s přidáním umělých matečníků. Samozřejmě nemám žádné souše a samozřejmě bych chtěl trošku toho medu.
Mám na nové stanoviště, při tvorbě oddělků převézt úly ze zahrady a na původní místo dát oddělky, nebo opačně? Popř. jak jinak?
Ono na zahradě s dětma jsou 4 úly až až.
Děkuji pokud někdo poradíte.
Pokud bych chtěl jen jeden oddělek z každého včelstva, postupoval bych takto:
Nikam nic nevož, nech je dojít do rojové nálady, až pak úly převez a na jejich místo dej nové s jedním rámkem s plodem obsazený včelami a naraženým rojovým matečníkem, přidej rámek se zásobami a nech to být. Tímto v podstatě uděláš přeléták - kterým se radikálně řeší rojová nálada. Létavky se vrátí na původní místo - tj. do nových úlů a kmenové včelstvo bude přibržděno a přestane být v rojové náladě.

Těch rámků s plodem novým včelstvům můžeš dát i víc - dva tři, podle síly kmenového a podle pokročilosti roční doby.
Pokud bude snůška, možná vytočíš med ze všech úlů.
Asi bych to mohl takto udělat. Jen nevím jestli podchytím ten pravý čas- když budou naražený rojový matečníky. Vzhledem k tomu, že bych chtěl zkusit přelarvovat, tak bych chtěl dát ty matečníky mnou vytvořený - jestli se teda povede, né rojový...
Tak v tom případě bych převážel oddělky. .... 400 m je málo a všechny létavky by se vracely na původní místo
Odvezl bych všechna včelstva od baráku na to 400m vzdálené stanoviště (jestli jsou už 4 úly u baráku "až až", nemá smysl to drtit, když mohou být v pohodě o půl kilometru dál...).

Nejdřív bych rozšiřoval, pak dělal standardně oddělky na matečník. Termín těžko radit, když nevím odkud jsi - ale raději o trochu dřív než pozdě. Abych nemusel řešit rojovou náladu či roje...

Oddělky bych odvezl někam dál - byť jen provizorně. Bacha na legislativu. Ale jde to i na stejném stanovišti - jen nech z plástů odletět létavky, abys neměl "dobrý" pocit, kolik´s že to tam natřepal včel...

Oddělky můžeš udělat klidně silné nebo je později posílit plodovými plásty. S těmi myslím problém nebude. Víc práce budeš mít s "kmenovými" včelstvy - aby Ti stavěly a nešly do rojení. Více na http://vcelky.cz/rozsirovani-oddelku.htm.
co je nejideálnější pro nástavek? nástavek, varoadno a dekl? nebo co používáte? snažil jsem se pročítat co se dalo ale nějak jsem se v tom ztratil .. dík Smile
A kde přesně jsi se ztratil?
Nějak TVému příspěvku úplně nerozumím...
Keď sa oteplí, chcem urobiť dva odložence. Prvý odloženec 1 plást so zásobami, 3 plásty plodu aj s vajíčkami, súš s vodou. Z tohoto odloženca chcem po 8 dňoch odobrať jeden plást s materskou bunkou a použiť ho na druhý odloženec. Mám plást s MB pridať do druhého práve vytvoreného odloženca aj so včelami? V druhom vytváranom odloženci môžu byť vajíčka? Ďakujem za odpovede.
Robíte niekto odlozence aj so starými matkami? Potrebujem vymeniť matku v rodine a tak by som starú dal do odlozenca a novú do rodiny... A potom vymenil aj starú z oddelku keď už bude mať dosť zakladene... Robí to niekto takto?
Já jo, ale většinou nechtíc.
Na jaře je každé matky škoda. Kdykoli ji tam pak můžeš vyměnit.
(01.05.2015 10:13)miooo napsal(a): [ -> ]Robíte niekto odlozence aj so starými matkami? Potrebujem vymeniť matku v rodine a tak by som starú dal do odlozenca a novú do rodiny... A potom vymenil aj starú z oddelku keď už bude mať dosť zakladene... Robí to niekto takto?

Jasně, jde to. Můžeš mít starou v záloze, pokud by se něco nepovedlo. Zamáčnout ji můžeš vždycky.
(08.04.2015 13:31)Orxion napsal(a): [ -> ]co je nejideálnější pro nástavek? nástavek, varoadno a dekl? nebo co používáte? snažil jsem se pročítat co se dalo ale nějak jsem se v tom ztratil .. dík Smile

Rozumím-li dobře, jdeš do nástavkového úlu. Já mám varroadno vysoké zasíťované, pak samozřejmě nástavky v jedné míře, abych neměl tolik rámkových mír (výšek) a nahoře víko s plechovou střechou. Takže kupuji jen rámky jedné míry, nástavky stejně tak.

MIOO:
Odložence se starými matkami by mohly být nazvány i roje. V podstatě ti vyletí stará matka a místo ní bude vychována nová. Takže proč ne?
Referenční URL's