Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ve čtvrtek jsem našel pár matečníků v silném včelstvu. Dal jsem si je do medníku nad mřížku. V sobotu pak vyndal a už byly zavíčkované. Každý plást s matečníkem jsem použil na oddělek. Do každého nástavku stranou dal 1x souš s vodou, 1x plástev 1,5 kg medem. 2x rámek s plodem. Mezi ně tan další se zavíčkovaným matečníkem. Na druhý kraj pak souš. Celkem tedy asi 6ramku. Postavil na dno a zakryl. Zavřel na 24h. Nedělě byla studená a tak moc nevylítli. Teď jen čekat a nerušit. 10.6. Budu kontrolovat a kladoucí matku značit. na konci léta oddělky spojovat. Loni jsem se poučil, za každou cenu jsem chtěl hodně včelstev a zimoval slabý oddělky - ani jeden nepřežil. Ponaučení - raději spojovat, než nechat v zimě zemřít.
A kdy jsi je tvořil? Jak to, že do zimy nedorostly do síly? Na kolika nástavcích jsi je zimoval? Já loni tvořila oddělky 6. června z jednoho rámku plodu + zásoby + matečník a všechny zimovaly na 3NN a letos už mají 2 nástavky plné medu. Takže mě zajímá, kde se stala chyba, abych ji náhodou neudělala..
Ja som dostal oddielok s jedným plodovým plástom z LG 3/4 27.4.15. Matka začala klásť koncom mája. Do konca augusta nebol oddielok schopný vystavať 10 medzistien LG 2/3. Predpokladám, že som to spôsobil tým, že som ho prikrmoval viac, ako bolo potrebné a tak matka nemala kam klásť. Ale aj napriem prikrmovaniu stavali pomaly. Na konci augusta som mu dal celý nádstavok súší a zakŕmil cca 11 kg cukru v roztoku, oddielok obsadil jednu polovicu 2 nádstavkov LG 2/3. Výrazne zosilnel až v posledných 2 týždňoch - obsadzuje celé plodisko z 2 LG 2/3 nádstavkov a taký istý medník. Stihol za tie 2 týždne zosilnieť až tak, že sa mu už aj chcie rojiť (2 matečníky s kašičkou sa objavili pred terajším ochladením), tak som mu dal 3. plodiskový nádstavok.
Hmm... Čím jsi přikrmoval? Přemýšlím, čím to, že někomu jde oddělek do síly a jiný se s ním trápí a nic z něj není. Že by špatná matka? Nebo nevhodné ošetřování? Já rozšiřovala oddělek pouze MS. Krmila jsem rozrokem 1:1 asi 1kg cukru 1x za 5-7dní podle potřeby. V čase velké slídovosti jsem dávala těsto nebo roztok 2x týdně asi půl litru na noc.

Mně loňské oddělky plně obsedají 6NN a teď jsem každému vzala 4 plodové plásty - pro oddělky.
Takisto roztok 1:1, zo začiatku menšie dávky (3 dcl) každé 2-3 dni, neskôr 7dcl raz za týždeň. Ale oni stavali tak rýchlo ako som ja kŕmil - málokedy bolo na plástoch voľné miesto - buď tam bol plod alebo zásoby. Tiež som rozširoval len medzistenami. Matku si vychovali sami a neriešil som vtedy vek matečníkov, nechal som to na nich. Donedávna, kvôli pomalšiemu rozvoju, som myslel, že matka je slabá, ale posledné 2 týždne ma presvedčili o opaku (aj nanosili, aj postavili).
(16.05.2016 11:47)Zdenka Růžičková napsal(a): [ -> ]A kdy jsi je tvořil? .... Takže mě zajímá, kde se stala chyba..

oddělky tvořím pri dokvětu řepky. Pravidelně to u nás vychází na 5.5-15.5. Oddělky nekrmím a to bude asi ta chyba. Letos jim budu lejt co to dá.
"co to dá" netreba, všetkého veľa škodí... viď moje príspevky vyššie
No to je velká chyba... Po odkvětu řepky je u nás bída, včelstva si trošku nanosí z hlohu a malin, ostružin, ale jen pro svoji spotřebu. A oddělky si v tuto dobu nezvládnou zajistit dostatek obživy. Zase je třeba dát pozor na to, aby matka měla kde klást. Je potřeba rozumně přikrmovat. Při květu lípy už byly na 2NN a dostaly 3NN a na 14dní úplně přestaly brát roztok. Měly už dost létavek a příroda nabízela nektar a medovici. Ještě k tomu krmení, roztokem je dobré začít krmit až se matka rozklade. Do té doby jim dát dost zásob v plástech - neláká k loupeži. Roztokem jsem přikrmovala do poloviny srpna a pak zakrmila velké dávky dokud braly. A v první dekádě září jsem jim ještě jednu dávku dala. A ještě je dobré vzít z kmenových včelstev pyl a ten jim tam přidat na jaro.

A ještě jedna zkušenost. Jeden kolega krmil oddělky přes kbelík se slámou v prázdném nástavku. Včely roztok nebraly a on myslel, že jsou schopny si nanosit samy a roztok proto odmítají. Ovšem pravdou bylo, že byly příliš slabé na tento druh krmení. Lepší se osvědšilo rámkové krmítko nebo flaša.
máte někdy svoje Lang 2/3 na více jak 7NN?
Já krmím vše přes sklenice nebo jakubovské krmítko. Mezi tím sololitová deska s vyrízlým otvorem. je to paráda. Včely nikde, jen v krmítku.
(14.05.2016 22:34)Beekeeper napsal(a): [ -> ]Pro amogo - mám obavu, že oplozenou matku v tomto termínu ještě neseženeš.
Oplodnené matky sú už, ja mám už 4 a zrovna včera použite a za 10 dní budú dalšie. Takže ako kde.Cool
Letos jsem tedy zvědav. Oddělky zatím udělány čtyři a v jednom už byl prohryzaný matečník. Jen co jsem tak koukal zběžně, matku jsem nehledal, dle termínu snubní prolet teprve bude. V těch dalších by měly být vylíhlé později. No nemám odvahu tam teď v tom počasí lozit. Při doplňování krmících horních lahví se včely moc nechtějí hýbat.
Takže zatím se modlím, aby bylo trochu tepleji bez deště a došlo k oplodnění. Jinak budu muset celou akci s oddělky zopakovat.
Podle vyhledu se rysuje celkem pekne stabilni pocasi 20-25 stupnu, takze s oplodnenim by nemel byt problem,
... v najbližších dňoch sa mi má oplodnovať 10 matiek,sťažoval som sa na lastovičky z posledných rokov..aby nebolo málo,tak včera som narátal 7 ks včelárikov zlatých(prvý krát odkedy včelárim)na včelnici...som im vysvetľoval,že najchutnejší sú trúdi a nemajú ani žihadlo Wink ...
Jak tak sleduji předpovědi, tak je to stále ve stylu Bude líp. ALe to lepší počasí na konci týdení přepdovědi je stále posouváno na konec. Smile A jak se blíží to datum, jde to dolů, ale na konci, tam bude líp. Smile
Ahoj, když se vám matka nevylíhne, nebo nevrátí ze snubního letu, jakým způsobem lze spojit se sousedním oddělkem? Mám 6 matek v plemenáči a 6 oddělků - včera se líhly. Takže když se nevylíhne, tak můžu je spojit nebo počkat, až se matky oplodní a pak spojit ošiřelce s oddělkem s kladoucí matkou? Přes noviny? Osiřelec nad kladoucí matku nebo naopak? Nebo někdo mi radil dát je na druhou stranu nástavku a mezi ně mezistěnu. Díky za radu, nerada bych přišla o své prvně odchované panušky nevhodným spojováním.
Jediný pravidlo je to aby ta část s matkou ovládala česno (očko) a klidně lze připojit osiřelec s tím, že mezi ně dám mezistěnu či dvě . Dám je k boku nástavku. U vícekomorových plemenáčů jen vyndám přepážku a zavřu jim očko. Jen se podívám aby matka nebyla v tu chvíli na plástu sousedícím s přepážkou, ale raději na nejvzdálenějsím rámku.
Od dědy sem slýchával radu, těsně před spojením, lehce stříknout voňavku na oboje části. překryje se částečně pach matky a včely cítí podobnou vuni. používalo se to často. Měli tehndá kolem 60-80 včelstev.
můj děda zase nalil do úlu pár mililitrů slivovice
(18.05.2016 10:38)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Jediný pravidlo je to aby ta část s matkou ovládala česno (očko) a klidně lze připojit osiřelec s tím, že mezi ně dám mezistěnu či dvě . Dám je k boku nástavku. U vícekomorových plemenáčů jen vyndám přepážku a zavřu jim očko. Jen se podívám aby matka nebyla v tu chvíli na plástu sousedícím s přepážkou, ale raději na nejvzdálenějsím rámku.

Děkuji, přesně tohle jsme potřebovala vědět Smile Matičky jsou všude vylíhlé a teď jen čekat na začátek kladení. Smile
tak aby som usmernil situaciu kolegovia starsi vcelari my dali vediet ze matky nemaju este oplodnene ale ze pridu a nakuknu do mojich vcelstiev co sa tam deje a v akom su stave a podla toho budeme pokracovat. je radost mat v okoli vcelara ktory vam pomoze a poradi Rolleyes
Referenční URL's