Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(03.05.2017 9:49)KTM napsal(a): [ -> ]nebo do ouška rámku opatrně přišroubuj vrut

Či jednodušeji stahovací pásky.
(02.05.2017 9:22)mkh napsal(a): [ -> ]Dneska po dvou letových dnech zase prší.

Včerejší den propršel. Dnes ráno jsem se díval na webové kamery, celá republika jasno až polojasno, jen severní Morava mlha. A když teď odpoledne to vypadalo, že se mlha zvedne, tak začalo poprchávat Sad
(29.04.2017 10:44)klapalik napsal(a): [ -> ]..letos chci začít včelařit...

Tož, rad jsi dostal spoustu a spousta jich byla protichůdných. Já bych dodal, nehleď na to, co ti říkají. Vyber si jednu metodu a za ní jdi teď a tady. T.z. co nejdříve, další šanci totiž budeš mít zase až za rok. Plus jedna klasická rada, jedno včelstvo na začátek je málo. Jdi do třech včelstev nějak hned na začátku.
Jo jo, je to tak, forum je užitečná věc, ale většinou je tu spousta protichůdných názorů. Pro začátečníka to je na svěrací kazajku. Vybrat si RM (či úl) podle fóra, nadlidský výkon. Jak píšeš. Nějak to zkusím, i foto se pokusím udělat, pak zde poreferuji, jak to dopadne.
Zdravím.
Už máš nějakou RM vybranou?
Včelám je v podstatě RM úplně jedno. Budou prosperovat na 30cm stejně jako na 60cm dlouhé horní loučce.
Jde spíše o celkovou velikost prostoru, dostatečně velkém česnu a nedělat jim v tom moc velký guláš = správná metodika ošetřování.
Úl jakýchkoli rozměrů musí být hlavně správné konstrukce = dodržovat včelí mezeru. Uteplený/neuteplený = na zimu opět šumák, hlavně teplý strop. V létě je dobré neumísťovat na plné slunce (ale např. pod stromy, nebo jiné lehké přistínění)

RM je spíše věc pro včelaře, aby se lépe pracovalo. Pracovat buď nástavkově = NN, nebo po plástech = VN (to už málokdo zvedne celé)

Tvorba odd. je stejně snadná v NN i v VN, u obou systémů jde včelařit jednoduše, nebo složitě. Záleží jen na včelaři kolik zbytečné práce si přidělá Smile

Jinak ze své zkušenosti pro začátečníka doporučuji při nízkém počtu včelstev (do 5 ks) M pro odd. koupit od DOBRÉHO (to se často zjistí až po koupi, nebo vysondovat co a od koho kupují ostatní z okolí) chovatele.
A při vyšším počtu vč. chovat pomocí sběrného oddělku dle Liebiga ve 4 krocích. To je naprosto blbuvzdorná metoda, kdy se udělá 10 (nebo 20 dle síly sběráku) oddělků prakticky se 100% úspěšností.
Přijetí larviček bývá 80 - 90% a když už udělají matečník, tak se mi ještě nestalo, že by se něco pokazilo. Tedy kolik matečníků, tolik budoucích oddělků.

Někteří tu stále straší nějakými ztrátami při snubních letech, to se mi nestalo ještě ani jednou. Spíše později brakuji kvůli nevyhovujícím vlastnostem = negativní selekce. Nebo to vyřešila v jednom případě i příroda loupeží, M byla vadná, včelstvo nemělo morálku - ostatní to vycítili a o slabocha se postarali. Ostatní odd. hned vedle prosperovali normálně dál, jen to jedno vč. se nepodařilo M nebyla dobrá.
(04.05.2017 22:32)klapalik napsal(a): [ -> ]Jo jo, je to tak, forum je užitečná věc, ale většinou je tu spousta protichůdných názorů. Pro začátečníka to je na svěrací kazajku. Vybrat si RM (či úl) podle fóra, nadlidský výkon. Jak píšeš. Nějak to zkusím, i foto se pokusím udělat, pak zde poreferuji, jak to dopadne.

Prekombinovať začiatok tiež nie je najlepší krok. Pokiaľ tchán používa niektorú z "normalizovaných RM", teda ak jeho rámky pasujú do niektorého z nástavkov, tak by som jednoducho ponechal túto mieru a položil to do nástavkov na varroa dno ...

O prípadnej zmene RM môžeš uvažovať aj potom. Teraz je podstatne začať okamžite, lebo ako tu už niekto spomenul, teraz alebo až za rok.
ahojte,
stav:spravil som pozbieraný oddielok-chovné včelstvo na RM ,,B éčko,,
chcem s toho spraviť oddelky na RM 1/2 B éčka,ale nemám ich vystavané
otázka je jasná:môžem včely zmiesť na medzistienky,pridať neoplodnenú matku a prikŕmiť ?akože taký väčší oplodniačik ?
Máš dvě možnosti, buď uděláš smetnec, nebo klasický oddělek na 1/1 B a po rozjetí přidáš nástavek 1/2 B a převedeš je na tuto RM. Postupů je zde na VF více, jeden třeba tady https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Jak-p...na-Optimal Jsou to jiné RM, ale princip je v zásadě stejný.
Dobrý večer, mám dotaz - je to asi prosté, ale nikde jsem se to nedočetl. Když udělám oddělek s rojovými matečníky a nevytípu je, stane se:
a) prvně vylíhlá panuška vykouše ostatní matečníky (jako u nouzáků), bo si je vědoma, že rojení je oddělkem zažehnáno a pro více matek tu není místo
b) je si vědoma, že je vylíhlá z rojového matečníku, a proto si pokváká a s kolegyněmi mi rozdrolí oddělek na poroje
c) řídí se to ještě dalšími vlivy, jako např. silou oddělku.
(já udělal 3 zavíčk. plodové plásty + příslušenství)
Děkuji za radu, lesu zdar! Karlach

PS: prosím, nepozastavujte se nad genetickým předáváním rojivosti. Šoupl jsem mezi 2 plné nástavky 39x27,5 s plodem polonástavek pouze mezistěn 39x17 a nevystavěly jedinou, místo toho se všechna včelstva zachovala stejně - narazila rojové matečníky. Tzn. musely by mít všechny sklon k rojivosti. Důvod je spíš ten, že byly nabušený, mezistěny je nelákaly, navíc nebyla snůška a vzhledem k deštivému počasí měly roupy. Tzn. chci tentokrát oddělek s rojovým matečníkem a chtěl bych vědět, co se stane, když ostatní nevytípu. Z.K.
V oddělku první vylíhlá matka ostatní ubodá. Jen je dobré zredukovat rojové matečníky maximálně na tři, jinak se ti může stát, že se vylíhnou dvě matky v stejnou dobu. Dojde k litému boji, který může i vítězku hodně poškodit.
Oddělek se ti vyrojí jen v případě, že ho pozdě rozšíříš.
Já loni nechal v oddělku dva matečníky, další dva si ještě vatáhly z larviček a oddělek, neoddělek letěly. Příště jen jeden.
(16.05.2017 22:52)Beekeeper napsal(a): [ -> ]... jinak se ti může stát, že se vylíhnou dvě matky v stejnou dobu.

..preto ak nechám viac ako jednu MB, tak volím variantu, jedna zaviečkovaná, jedna otvorená...
Díky za odpovědi. Šlo mi o to, že narazily takový ty "vícematečníky" - dotýkají se stěnami buněk, při vytípnutí se bojím o poškození sousedního matečníku. Tedy to buď risknu nebo zkusím propíchnout jehlou - čistý průstřel ....

PS: příspěvek "mbalco" mluví spíš pro to, že si jsou matky jakoby vědomy toho, že jsou z rojových matečníků. Nouzáky (většinou) 1. vylíhlá m. vykouše. Popř. když jsem dal do oddělku matečník z tiché výměny omylem i se starou m., tak mi m. ten matečník zrušila. Je fascinující, že jinak tichou výměnu matka toleruje, čímž si plete smyčku. Stejně tak je zajímavé, že když mám v jednom ležanu dva oddělky (2 matky) oddělené třeba jen kartónem, a to ještě netěsným, včely se "navštěvují" a nejdou si po matkách, ani se navzájem netlučou. Kdežto když jsem loni zrušil (přemístil) jedno včelstvo, navrátivší létavky nenašly vlastní úl a nakvartýrovaly se do pár decimetrů vzdáleného sousedního úlu, kde mi napadly matku - asi v domnění, že jsou u sebe doma. Musel jsem ji zaklíckovat, aby se přes noc všichni hodili do klidu Smile U včel je možné asi všechno. Dobrou noc.
Já loni nechal dva, udělal oddělky, po 5 dnech zkontroloval 2 středové plásty s matečníky a dalším otevřeným plodem, ponechal ty dva, akorát si vytáhli na sousedních plástech, kde jsem dával "zavíčkovaný" plod, u krajů pár larviček našly Smile. A po vylíhnutí matky letěly.
(15.05.2017 22:11)Zdeněk Karlach napsal(a): [ -> ]PS: prosím, nepozastavujte se nad genetickým předáváním rojivosti. Šoupl jsem mezi 2 plné nástavky 39x27,5 s plodem polonástavek pouze mezistěn 39x17 a nevystavěly jedinou, místo toho se všechna včelstva zachovala stejně - narazila rojové matečníky. Tzn. musely by mít všechny sklon k rojivosti. Důvod je spíš ten, že byly nabušený, mezistěny je nelákaly, navíc nebyla snůška a vzhledem k deštivému počasí měly roupy.

To je přímo recept na vyrojení. Přesně jak píšeš - bez snůšky, špatné počasí, silné včelstvo, plný nástavek jen mezistěn bez převěšení, to se nemohlo stát nic jiného.
Ahojte .Tak ma nepadlo Možno sa to aj tak robí ale nedočítal som sa.
Nedal by sa odloženec robiť tak,že by som s pôvodného ula vybral rámiky s plodom a preložil ich zatiaľ bokom. (neviem koľko)
Potom by som s nich včely striasol do pôvodného ula, a chýbajúce rámiky doplnil medzistenami.
Na to by som dal Materskú Mriežku a dalsi nádstavok do ktorého by som vložil pôvodné rámiky s ktorých som tie včely striasol.
Ul by som zavrel a počkal kým včely prelezú na tie rámiky.Teda mal by som odsadené rámiky s plodom bez matky, pretože tá ostala dole pod Mat. Mriežkou.
Potom by som ten nádstavok zobral a dal na iné miesto a mal by som vlastne vytvorený odloženec bez Matky.
Vychádzalo by mi to asi jednoduchšie ako hladat MatkuHuh a bat sa že ju preložím do odloženca, lebo ako začiatočník by som ju hľadal asi celi deň
či nie Undecided
Proč ne?
Osobně bych si ušetřil to střepávání včel a dal tam mřížku a za dva až tři dny zkontroloval jestli tam jsou vajíčka. A případně našel matku a dal pod mřížku.
(25.05.2017 16:37)roslp napsal(a): [ -> ]Proč ne?
Osobně bych si ušetřil to střepávání včel a dal tam mřížku a za dva až tři dny zkontroloval jestli tam jsou vajíčka. A případně našel matku a dal pod mřížku.
Ved práve išlo mi o to ,že by som tu Matku nemusel krvopotne hladat.
stačí zobrať 1-2 plásty z plodom prezrieť č tam nieje matka a to by sa malo dať ... ja som tiež začiatočník prezimoval som 3 včelstvá ... najslabšie sa dostalo do rojovky a na radu včelára som ho rozdelil ... teraz mám z neho 4/5 oddelkov ktoré plodujú a to nemajú ani mesiac a už sú niektoré aj na 6 rámikoch Big Grin (snažil som sa pri tom jednom čo nekládol zaznačiť matku ... a zrejme ani 15 min mimo úľa bolo málo aby jej feromóny prevoňali farbu ... )
Referenční URL's