Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Já tvořím oddělky zásadně vedle mateřského úlu i česna mám jedním směrem. Pokud dodržím otevřené očko na jednu včelu, tak nemám problém. Vybrali mě je pokud jsem nechal otevřené očko naplno při zakládání nebo když jsem byl nedočkavý a příliš brzy jsem to očko otevřel naplno krátce poté, co se matka rozkladla.
40007 (kua, to si nemôžeš dat aspoň rozumnejši alias, ako ťa mame oslovovať ?) najdóležitejsie je aby si sa zbavil lietaviek prv kym odlozenec dáš na trvale miesto, môžeš ich nechať odletiet ako Kamik, alebo odloženec dočasne polož na provizorne miesto a ked odletia lietavky daj odlozenec tam kde budú trvale...
Btw.
Chlapci píšu očko na "jednu včelu", to nie je ani veľka dierka, ani mala ale pootočene v polohe aby prešla len jedna včela..
Pan čisloBig GrinBig GrinBig Grin
Pane číslo, ještě tu všichni zapomněli dodat, že plod vždy jako první k očku, pak se loupež nestane. Dělám oddělky běžně vedle kmenových včelstev a problémy jsem s loupeží nikdy neměl. Jen jednou - když jsem to neudělal Big Grin
Vzdy davam plodovy proti zuzenemu ocku,to povazuju za hodne dulezite.Oddelek nechavam alespon hodinu na strese vcelstva,ze ktereho ho beru,at odleti maximum letavek,az pak ho odnasim na lavici s oddelky do stinu vedle produkcnich vcelstev s ockem tak jak jsou ostatni cesna.
Ja keď robím odlozenec tak keď ho dám hneď vedľa produktneho vcelstva tak ich zvyknem zavrieť a ocko otvorím až nasledujuci večer. Takže keďže sa ráno začnú včely zalietavat tak už na nové miesto.
já už měl ve slabším oddělku i panušku. Pak jsem oddělku "přilepšil" vytočeným rámkem a při příští kontrole už tam máti nebyla. Buď se nevrátila ze sobáša nebo to mělo souvislost s loupeží, která očividně po částečné loupeži proběhla. Příště hlavně do oddělku nic voňavého
Přesně jak píšou Krolth a JosPr. K ocku dát plod. ramek, pak se oddelek ubrání, když plod bude někde bokem a u očka nic nebo ramek se zásobami, tak nemá šanci...
(30.05.2018 20:16)goro napsal(a): [ -> ]40007 (kua, to si nemôžeš dat aspoň rozumnejši alias, ako ťa mame oslovovať ?)

Já říkám, že nick znamená: James Bond po 40 Big GrinBig Grin. Koukal jsem jestli se dá změnit nick ale nenašel jsem to. Tak mi třeba říkej Karle Big Grin
Pokud chceš změnit nick, musí to udělat sám nejvyšší, tedy Administrátor. Napiš SZ a dohodněte se.
Chlapi moc děkuji. Jak jsem pročítal příspěvky, tak jste defacto jmenovali chyby které zpětně vidím že jsem udělal SurprisedAngry.
Proti očku nebyl plod ale rámek s pylem ( v nástavku je očko na pravé straně a ne uprostřed), potom souš s vodou, dva rámky s plodem, rámek s medem a souš. Včera jsem koukal na očkový uzávěr a byl takový ulepený Sad . Očko bylo otevřeno na tenkou škvírku (asi i to bylo hodne) a česno bylo zavřené.

Ještě jeden dotaz, můžu udělat oddělek i v této době??? Matku si včely samy udělají?

(31.05.2018 6:33)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Pokud chceš změnit nick, musí to udělat sám nejvyšší, tedy Administrátor. Napiš SZ a dohodněte se.

DěkujiShy
Můžeš, udělají pokud mají z čeho.
Mě se nějak letos nezadařil chov matek, asi půjdu na jistotu a udělám oddělky na prasáka Big Grin Tj. hodím plásty se zavíčkovaný, plást s otevřeným a vajíčky, ať si matku vychovají.

Zároveň teda budu dál zkoušet chov matek, a když se zadaří, tak jim ji případně vyměním ještě.
Já budu rád když se mi podaří udělat oddělek.
Řekl bych, že je už vysoké datum na tvorbu oddělku bez matky. První včely budou kolem 11.7.
Tímto způsobem jsem dělal čtyři oddělky koncem dubna. U dvou se mi nevrátily matky...Takže jistota je dle mého přidání oplozené matky přímo do oddělku, nehledě na tu úsporu času....
Dělal jsem minulý rok takto oddělek 7.6. a dal to.
Rád bych se zeptal.

Chápu tu závislost na čase. Záleží i na tom, jak ten oddělek udělám silný? Chci udělat ještě třetí oddělek a chci ho dělat až příští týden. Chápu, že matka se rozklade (když se rozklade) dost pozdě. Pomůže, když ho udělám hodně silný?
To by mne také zajímalo.
Spíše záleží na matce, kolik stihne naklást. já je udělal ze tří R 39x24 včetně zásob a ani jsem je nerozšiřoval, bral jsem to jako rezervní matku. Takže nedokážu posoudit, co by stihla při krmení a rozšiřování do zimy. Nyní je mám stále jen na 1 VN bez medníku, pod akátem stálá rezerva.
Před zimou jsem zakrmil, co braly.
Referenční URL's