Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Rojový rok aj vtedy nastane keď 6 dní sedia včely a čakajú na vytočenie. Plné medu a veľa včiel a máš to. Kto má husté medy tak má aj rojovú náladu. Tvorba oddelkov to oddiali. Na jednom stanovisku kde mám 48 včelstiev som spravil 48 oddelkov a teraz začala jatelina a behom týždňa už bude kvitnúť slnečnica, to už je po rojení. Akurát len pozriem do včiel kde sú matky a pridám im postavené medzistienky + dalšie stavať. Dnes budem pokračovať v tvorení oddelkov doma kde je druhé stanovisko.
U mňa je rojový každý rok čo je max 15 rojov a to len preto za zašitý matečník v trudine čo som prehliadol.
(13.06.2018 11:50)1j1j1j napsal(a): [ -> ]Kdy nejdříve začínáte dělat oddělky - Vysočina 600 m.n.m.?
Bylo by moc brzy dělat je hned na začátku květu řepky?
To se ptám jen tak pro příští rok Wink
Děláte je někdo v tu dobu nebo raději až déle?

Tenkrát jsem četl něco od Kolomého (takový leták na A4, co dával k zakoupeným úlům), a tam psal, že s chovem matek začíná okolo 30. dubna a to u něj řepka ještě zdaleka nekvete, alespoň se domnívám.
Z toho se dá tak trochu odvodit, že i ve vyšších polohách lze dělat oddělky docela brzo.
Letos bych rekl,ze nebyla splnena ta zakladni podminka pro rojeni,aby byl alespon tyden,kdy vcely nemohou ven a za ten tyden se nahromadi v ule vic vcel nez je zdravo.Letos pracuji od jara,letavky se upracovavaji,delaji misto pro nove vcely.Jsou sice obsednute 4 bedny,ale obsazeni ramku je volnejsi nez byva jine roky...Vcela je zenskeho rodu pravem,nudi se,vymysli alotria-ma prace,ze nevi co delat driv,je od ni pokoj.
Oddelky sa môžu robiť aj keď nie je rojenie a stačí na to aby boli včely pevné.
(17.06.2018 10:05)1j1j1j napsal(a): [ -> ]To, co popisuje výše deroceros je o tom, že spíše nebylo zvládnuté protirojové opatření.
Předpokládám, že to nejsou jeho roje Angry Blush Cool

Tak tak, dnes zavolaný k 8. roji. Bohužel chlapi měli nevhodné nádoby. Když jsem dorazil, včely spařené. Asi se nepodaří zachránit.
Od zajtra idem tvoriť oddelky čo dnes stlkam rojnice na 5 rámikov B.

[Obrázky: WP_20180730_11_33_03_Pro.jpg]

[Obrázky: WP_20180730_11_33_40_Pro.jpg]
Není už teď pozdě na oddělky. St.
U mňa nie.
U nas uz je po snusce. Nic nekvete a vcely zacinaji slidit,, tak bych mel strach z loupeze. St.
Ono to s tou loupeži není tak žhavý. Velká včelstva jdou do zimy se 40 kg zásob převážně medových a mám po zahradě několik oddelku ba dokonce několik miniplusů bez matky! a vše zatím probíhá v pohode. Matky se snad narodí v neděli. Smile včelstva která mají málo zásob nebo dokonce hlad loupi mnohem víc.
(02.08.2018 20:06)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Ono to s tou loupeži není tak žhavý. Velká včelstva jdou do zimy se 40 kg zásob převážně medových a mám po zahradě několik oddelku ba dokonce několik miniplusů bez matky! a vše zatím probíhá v pohode. Matky se snad narodí v neděli. Smile včelstva která mají málo zásob nebo dokonce hlad loupi mnohem víc.

Blahopřeji Vám, pochopil jste, že včelstvo má mít trvale mnoho zásob a ne jen nějaký cukr na přežití.
To se dobře mluví. Já jsem krmil už od konce června. Tady na polích není nic. Když si od nich vezmu 10 kg pro rodinu (z osmi 80 kg, tolik spotřebujeme) zůstane v nich cca 10 - 15 kg a k tomu jsem jim dal 15 - 20kg cukru. Nebo mám koupit 25 kg medu a podělit se s nima na zimu ? Wink
A přesto si myslím, že i tady na polích jsou včely potřeba. Jen o pětadacet kilometrů dál jsem míval snůšku cca 45-50 kg mimo to, co jsem jim nechal na zimu. Tady na polích je na 50 kg medu připravit či vyhecovat nedovedu.
Takže u mě i na cukru musí přežívat.
Ještě by tu na polích možná tady fungovala "Havelkovina", ale tu bohužel neumím. Určitě má na mnoha místech velké opodstatnění.
Oddělky jsou jenom na cukru.
Ja letos vytvoril "oddelky" zpusobem,ktery jsem nikdy nezkousel a dost mne to prekvapilo.Po vytoceni jsem vratil panenske ramky do medniku,roztahl je,za chvilku obalene vcelkama supl do plemenace,pridal matku v klicce ,3 dny drzel po tme,vecer vystavil na stanoviste.Navzdor vsem pouckam to funguje,pokrmuju,lihne se prvni plod,matky kladou.Jsou zrale na prelozeni do nastavku.Hlavne to nezkousejteSmile
To se dobře čte, představuje i trochu závidí, takové hrádky.
Já letos pro ověření zkoušel dva slabší oddělky. Na zahradě jenom stín stromů, žádný sklep, žádné zázemí. Týden, do dalšího příjezdu nevydržely.
Takže "zpět do trenek", v červnu končí snůška, rozpůlím ve dví vč. medu, odstavím vedle (v ležau jen do druhé půlky, oddělím a otevřu vedle očko), během tří až pěti krmení dozásobím na 15 - 20 kg cukr 1:1 a matečník nebo roub odkud potřebuju. Koncem července jsou zazimované, zas až příští rok.
Je ale pravda, jak jsem psal přes jedno zpět, mám z nich 10kg medu pro sebe. Kromě krmení 8 litrů sáčkem pod víko, su v nich 2x max. 3x do roka.
No "Louky" nejsu a už ani nebudu. Nedivím se, že někdy před měsícem na můj příspěvek odpověděl, že to co dělám, není včelaření. Není, včely jen chovám, něco jim nabídnu a něco si za to od nich na oplátku vemu.
I tak se dá. A je otázka, kolik takových (co nikdo sem nenapíše), nás je. Ale určitě sem rádi chodí a čtou.
Ali nepisete proč nevydržely. Zavřené týden? Vyloupene? Doporučuji udělat oddelky co nejdřív když je snůška a vůbec bych se toho nebál jen bych jim dal i souš s vodou chvíli nebudou mít letavkY a udělal bych ho o plast s plodem silnější. LetavkY odletí mladusky zůstanou a matku přijmou nebo vychovaji . Letos na mnoha místech končila snůška velmi brzy. U mě mapě. 14.5. A i na horách tak 10.6.
Zkoušel jsem to ob rok už podruhé, na dva plásty plodu jeden zásob, plodem k očku kvůli obraně (vloni mě tak dvě vydržely), očko na včelu. Letos je vyloupili. Když jsou ze půl včelstva do konce června, mám zkušenost, že zvládnou všechno samy, dám jim zásob a nemusím se o nic starat, nechám jim klid až do zimy. Teď mají po rozdělení min. cca 15 a 25 kg zásob, podle toho kde zůstala matka. Jestli v oddělku nebo v původním s létavkama, podle toho se zvládnou zazásobit. Ještě zkusím dvoje "podle Havelky po 20 srpnu" sloučit zpět. Nevim kolik jich do kopy bude, zásob by mohly mít cca 30 kg do zimy.
Mrzí mě, že jsem nemohl přijít na Havelku do Ivančic. Teď při změně stanoviště chápu, že jsou místa, kde je potřeba už od oddělku ke včelám přistupovat způsobem právě podle místa stanoviště. Vy fištróni s Havelkou jste to pochopili a upravili si režim (chválím). Já při mém hrubém, jednoduchém způsobu už ale dožiju. Muselo by se móc změnit, abych teď k 70-sátce změnil i svůj přístup.
Pro mě je teď už oddělek, půl včelstva. Šmitec.
Najlepšie a najistejšie sú oddelky kde sú lietavky a tam nehrozí žiadna lúpež a postačuje im 10 cm otvor letáča aby mohli veselo lietať a nie sa zdrgáňať z duhými včelami.
(04.08.2018 16:04)Ali napsal(a): [ -> ]Zkoušel jsem to ob rok už podruhé, na dva plásty plodu jeden zásob, plodem k očku kvůli obraně (vloni mě tak dvě vydržely), očko na včelu. Letos je vyloupili. Když jsou ze půl včelstva do konce června, mám zkušenost, že zvládnou všechno samy, dám jim zásob a nemusím se o nic starat, nechám jim klid až do zimy. Teď mají po rozdělení min. cca 15 a 25 kg zásob, podle toho kde zůstala matka. Jestli v oddělku nebo v původním s létavkama, podle toho se zvládnou zazásobit. Ještě zkusím dvoje "podle Havelky po 20 srpnu" sloučit zpět. Nevim kolik jich do kopy bude, zásob by mohly mít cca 30 kg do zimy.
Mrzí mě, že jsem nemohl přijít na Havelku do Ivančic. Teď při změně stanoviště chápu, že jsou místa, kde je potřeba už od oddělku ke včelám přistupovat způsobem právě podle místa stanoviště. Vy fištróni s Havelkou jste to pochopili a upravili si režim (chválím). Já při mém hrubém, jednoduchém způsobu už ale dožiju. Muselo by se móc změnit, abych teď k 70-sátce změnil i svůj přístup.
Pro mě je teď už oddělek, půl včelstva. Šmitec.
Jko bys to, co Jirka Marx píše nečet ----- KDYŽ JE SNŮŠKA!
Dělat oddělky, když je bída, to je sebevražda.
Dále --- PLOD!
jenom zavíčkovaný a ideálně už vybíhající.
A krmit - nemají létavky.
Stačí jedna chyba a nejsou.
Právě jsem včera udělal jednu chybu, že jsem krmil přes den dva slabé oddělky a dnes uplně vybrané. Špatně jsem odhadl jejich sílu. Občas člověk musí udělat chybu, aby si uvědomil, že to prostě nejde ojebávat.
Ale četl Pavle. No právě, i když je od června bída a dám teplý 1:1, tak se včelama na plodu u očka ve velkém oddělku se nic nestane. Alespoň mě to tak funguje. Zvláště, když tam týden dva nejsu, nedělám si starost. A sehnat prázdné souše ? Kde ? Ve spíži ani v obýváku je mít nemůžu. Co je v úlech, je vše co mám. A tak to tam zatím musí i zůstat. Čím jednodušší, tím lepší.
Buď uděláš malý, a musíš se o něj postarat jak o mimino, nebo velký a ten se postará sám. Viz co teď psal Louky, a stejně je neuhlídal.
Já jsem jen chovatel, ne včelař. Jinak je to u těch, co jich mají desítky, stovky a jinak u mých pár. Musím dosáhnout stavu, že to klapne na stopro, jinak můžu být rázem bez včel a tudíž ani ten chovatel.
Referenční URL's