Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ja do oddelku davam lonske zavickovane zasoby,idealni plast zkrystalyzovaneho medu nebo vynikajici pro tento ucel melecitozni panensky ramek,krapet odvickuju asi dm a vetsinou oddelek nechavam na strese materskeho ulu az do vecera,tak aby odletely vsechny letavky a pozde vecer premistuju na jine misto na vcelnici.Pokud bych v oddelku nechal letavky,nebo by z nej byl citit cerstvy med,bylo by to finito,v lepsim pripade by byl na suchu,v horsim by bylo dalsi den po oddelku.
Dnes jsem vytvořila svuj prvni oddelek. Jelikoz nemam k dispozici matecnik, dala jsem jim plast s otevrenym plodem. Za jak dlouho je potreba oddelek zkontrolovat a jak poznam ktery matecnik je zalozen na vajicku a ktery na larvicce?
Ty, které budou první zavřené, byly založené na starších larvičkách. Ty, které zůstanou nejdéle otevřené, byly založené z mladších larviček nebo z vajíček. Ale jinak to nepoznáš.
Kamilo vůbec do nich nechod, za 6 týdnů je otevři a uvidíš, jak ti matka bude klást.
Louky to mi vrtá celou dobu hlavou, všude píšou nejstarší vylámat. Já si ale říkám, že ty včely snad ví co si k chovu vybírají. Tvůj názor je teda, že není třeba starší matečníky vytřídit? Jaký jsou tvý zkušenosti, máš to dlouhodobě odzkoušený?
Ano mám to leta vyzkoušený, když jsem na radu zdejších začal vylamovat první matečníky, tak se mi rapidně snižila úspěšnost na cca 50%. Takhle se mi nepovede tak jeden z 10.
Úspěšnost čeho?
Nouzové matečníky jsou reakce včelstva na krizový stav. Proto si z počátku larvičky moc nevybírají. Takže vylámat první matečníky zní rozumně. Lepší je si sehnat od chovatele matek matečníky před vyběhnutím.
Zdravím, Louky to má vyzkoušené, Vy taky?
Zdravím, Merkuri píše, že oddělky dává na 72 hodin do sklepa. Já dával na 24 a létavky vždycky zdrhly, vyzkouším tedy těch 72 hodin. Tmu a chlad ve sklepě mám, ale je zde čerpadlo od domácí vodárny, bude oddělku vadit hluk čerpadla? Hladina hluku 68 dB, přes den a v noci téměř žádná činnost.
(09.05.2018 21:59)Merkuri napsal(a): [ -> ]. bolo by dobé keby si oddelku zmenil vôňu tak že dáš doň chumáč vaty do ktorej naleješ voňavku. Dáš to do dna.

Merkuri, jak dlouho tu vůni tam mám nechat ? Nenačichne med ? A může to být
i stromeček do auta ?
Pokud jsem ponechal víc matečníků, oddělky se mě při líhnutí matek rojily, takže matečníky budu vylamovat vždy. Po 4 dnech první zavíčkované a za dalších pár dní další, abych zredukoval počet matečníků na 1-2.
(11.05.2018 8:18)Kamik napsal(a): [ -> ]Úspěšnost čeho?

úspěšnost toho, že ti matka v tom oddělku začne klást

(11.05.2018 14:23)mbalco napsal(a): [ -> ]Pokud jsem ponechal víc matečníků, oddělky se mě při líhnutí matek rojily, takže matečníky budu vylamovat vždy. Po 4 dnech první zavíčkované a za dalších pár dní další, abych zredukoval počet matečníků na 1-2.

to je pěkná blbost, ale každej věří jen tomu čemu chce věřit a pak vznikaj takovýhle fámy
Celkem nechápu tu vědu se stromečkem, vězněním a další manévry. Udělám dostatečně silný oddělek, sesypu navíc mladušky, nechám odletět létavky. Česno zúžím na dvě včely, dodám dost zásob a vodu, dám za úly s výletem na druhou stranu a čekám pět týdnů, pokud dávám vajíčka k vytvoření nouzových matečníků... Postupně rozšiřuji česno dle provozu... Pokud ale budu tvořit jen z jednoho rámku plodu a pár včel, pak asi budu muset dělat ony manévry, ale stojí to zato?
Nakonec to dopadlo dobre Smile Oddelky jsou v pohode, prestehovani a trocha travy pred cesnem zabrala...a zda se ze zacala snuska,takze snad bude uz vse ok
Keď sa tvorí oddelok tak treba im dať rámik kde je hodne otvoreného medu aby včely netrpeli smädom a preto nie je nutné dávať vodu. včely vždy vyložím von večer a na druhý deň podvečer včely preložím do úľa. Nakoľko robím 5 rámikové oddelky tak pri preložení do 10 rámikového úľa im pridám ešte 2 rámiky zo zimných zásob a 2 prázdne plásty do ktorých frknem zhruba 200 g vody lebo ja dávam vytočené a nevyčistené včelami lewbo med v bunkách by odoberal vlhkosť z úľa. A takto to aj rýchlo vyčistia.
(11.05.2018 21:11)Vlastimil Plaček napsal(a): [ -> ]Celkem nechápu tu vědu se stromečkem, vězněním a další manévry. Udělám dostatečně silný oddělek, sesypu navíc mladušky, nechám odletět létavky. Česno zúžím na dvě včely, dodám dost zásob a vodu, dám za úly s výletem na druhou stranu a čekám pět týdnů, pokud dávám vajíčka k vytvoření nouzových matečníků... Postupně rozšiřuji česno dle provozu... Pokud ale budu tvořit jen z jednoho rámku plodu a pár včel, pak asi budu muset dělat ony manévry, ale stojí to zato?

Já se taky s tvorbou oddělků nepářu, nač dělat věci složitě, když jdou dělat jednoduše.

Tvořím oddělky hned vedle matečných včelstev. Zasíťované dno se zavřeným česnem, na to nástavek s otevřeným očkem na 1 včelu. Doprostřed 1 rámek s otevřeným plodem a vajíčky, ze stran po 1-2 rámcích (dle okolností) se zavřeným plodem a na kraj 1-2 rámky s medem, někdy přidám ještě 2 souše postříkané vodou, zaklapnu víkem a odchod. Za 5 dní se podívám jestli jsou matečníky a pokud ano, 3 týdny oddělek neřeším jen mu dávám medocukrové těsto.
Za jak dlouho zacne oddelek vytahovat nouzove matecniky? Po 5 dnech jeste ne? Dnes jsem jenom nakoukla a ani jeden matecnik a matka z puvodniho vcelstva tam urcite neni.
Já ani nikdy nezakrmoval a loňské květnové oddělky jsou dnes na 3VN, jeden dokonce na 4VN ... Taky tomu moc nerozumím, proč ty složitosti.

Kamila: zkus jim přidat ještě jeden rámek s jednodenním plodem.
Po 5 dnech už by měl být vidět matečník, pokud oddělek nehladový nebo tam nemá matku. Ale vy oddělky ještě 5 dní nemáte udělány. Je dobrý moc je nerušit ustavičným prohlížením. Taky je dobrý mít tam dost mladých včel a krmení (pyl, med a těsto).
Referenční URL's