Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Přátelé - dle mého dost chyb.
Mezistěny ven, všechny. Dokud se oddělku nebudou líhnout jeho vlastní včely, stavět nebude - nemá kdo. Všechny včely jsou zaměstnány vyhříváním (otázka, zda ne zbytečně velkého prostoru) a péčí o plod a matku.
0,5 kg cukru je jen k tomu, aby to nepadlo hladem do zítřka. Nektar si nepřinesou - opět není kdo.
Volná souš, nebo nedej bože mezistěna k česnu, nebo k očku - jedna z nejhrubších chyb. Včely se semknou na zbytcích plodu, vstup do úlu opustí (neboť ho opět nemá kdo hlídat = potenciální kandidát na vyloupení.
Jo a oddělení jen fólií je málo, tu obratem (leckdy do druhého dne prokoušou. Je nutná plnokrevná pevná přepážka. Např. dřevotřísková deska, odřezky lamina nebo v kritické nouzi alespoň sololit nebo sololak.
Prostě dát jen tolik prostoru, kolik obsednou a doslova narvat do očka (česna)!!!!!!! Slovem narvat myslím NARVAT!!!!!! I za cenu, že krycím rámkem je rámek se zavíčkovaným plodem!!!!!
V této fázi zapomeňte na jakékoli pojmy typu "krycí plást" apod. To je základ úspěchu!!!!!
Pokud je tam česno, uzavřít a nechat průchod jen na jednu včelu.

Ideálním řešením je dno z pevné dřevotřískové desky, na to nástavek s uzavíratelným očkem, na rámky položit igelitovou fólii a na to jakékoli víko. Pokud není plnokrevné (zateplené), stačí opět deska z dřevotřísky. To je nejlepší preventivně natřít 3 x naředěným latexem. Samozřejmě střecha
Krmení dát přímo do nástavku podle mého způsobu viz http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Pece-o...6#pid30936
Mimochodem - dobře si prostudujte právě toto vlákno, min. od počátku června 2012. VELMI POUČNÉ!!!!!!!

A pokud z toho něco chcete mít, tak min 2 - 3 kg cukru ihned a pak každý týden min. 2 - 3 kg podle situace.
Zapomeňte na jakékoli těsto, podle mého blbost. Drahé a málo účinné. Podstatně účinnější a výhodnější je roztok - včely mohou krmení odebírat 24 hodin denně. Nejen přes den, kdy si mohou na rozpouštění těsta přinést zvenku vodu. To je samozřejmě v noci a za deště, nebo chladna nemožné. Výsledkem je velmi pomalé, až zastavené odbírání těsta.

Uvědomte si že oddělek je v této fázi včelí mimino a to jako každé mládě vyžaduje naprosto specifický přístup a hodně pečlivé zacházení. Ale to jen tak na okraj.
iRP
Oddělky mám ve starých tachovácích.Česno je stažené na 5cm.Mezistěna vepředu a v zadu.Zásob mají asi 3kg. Nebudu do nich přece strkat 2-3 kg cukru. Zaprvý :Kam by to tak daly?...a za druhý: i kdyby se jim to podařilo, kam by matka kladla? Až zaplodujou to co se odlíhlo, pak dávám kilo každé 3-4 dny, ale do té doby obden 0, 5kg.

Věřím, že oddělek s matečníkem by mohl být vyloupen, ale oddělek s kladoucí matkou a na začátku června....??? tak to se mi ještě nestalo....Cool
Jedna taková zajímavá věc.
V pátek jsem založil 8 oddělků a přidal jsem do nich 14 denní matečníky. Jelikož sem měl matečníků víc dal, jsem někde pro jistotu dva s tím, že první matka se už o ten druhej postará. Dnes jsem se byl podívat, jak to vypadá. V jednom oddělku kde byli dva matečníky, vytáhnu první a na něm krásně vykousaná špička. Vytáhnu druhej a na něm nic ani z boku. Tak jsem ho rozlouskl, že se podívám, jestli je v něm mrtvá kukla a ona z něho vyběhla matkaSurprised a to o tři dny později. Jaktože sní ta první matka nezamávalaHuh
Janek to sú len pohádky české, že matka zničí prebytočné materské bunky, o to sa vždy postarajú úľové včely. Nikdy som to nepozoroval, aby matka likvidovala svoje rovesníčky, niekdy so to nepozoroval, veď prvé tri dni mladá M je je ešte vo vývoji. No a že druhá M nie je vyliahnutá, no asi to včely ešte nestačili urobiť, odstrániť mladú M navyše, ale stáva sto vtedy, ak je odloženec silný a časť včiel sa chce vyrojiť. Mám s tým osobnú skúsenosť, keď sa tak stalo v jednom odloženci môjmu otcovi.
Milane podávám hlášení Smile -
otevřel jsem oddělek.Obsedá 4 uličky na rámcích 30x30.Jedna mezistěna z poloviny vystavěná,druhá načnutá.Přestavěl jsem to jak jsi mi poradil.Dostal 1:1 roztok(0,5kg cukru).
Skvělý.Odhadni kolik maj zásob. Já zítra dávám další půl kilo.Toho vyloupení, o kterým se zde psalo bych se osobně moc neobával. M.
Česno mám stažený na asi 1 cm.Dostaly krycí plásty plné zásob a pylu a dvě souše kde bylo v každé trochu zaneseno.Včera dostaly 0,5kg cukru.Chvilku jsem stál u úlů a pozoroval. U všech bylo velké létání,ale u nich se nic nedělo...
Dobrý je dát včelkám již hotové zásoby. (Med) Někdo to radši vytočí a dá cukr. Ale já si myslím, že zatěžovat včely v oddělku nazačátku zpracováním cukru je přepych. Mně už dneska nosily do odělku i pyl. Tohle"piplání" oddělků je největší zábava se včelkama...tak napnem síly, ať jsou do krmení na 20-ti rámcích.Wink
Nejsem si tím zcela jist - jestli je skutečně dobrý med.
Ono je totiž nutné rozeznávat "statické" zásoby, tedy zpracovaný (zavíčkovaný) med v rámku (já sem řadím i podávaná těsta) a "dynamické" zásoby, tedy roztok.
A při vší úctě, mně se suveréně nejlépe, doslova bych řekl rozdílem mnoha koňských délek jeví ten cukerný roztok. Ten totiž simuluje oproti cukru snůšku a dává oddělku tolik potřebnou vodu, i když ji musí docela dost odpařit. Pro ty z Vás, kteří tomu nevěří, zkuste se podívat na aktivitu včelstva se zpracovanými zásobami (např. za chladna nebo deště) a v plné snůšce - proč by tomu u oddělku mělo být jinak?
Představa o zatěžování včel cukrem není správná - dodávaný cukr roztočí oddělek jako čampulínu. "Statické" zásoby v podobě jakéhokoli těsta nebo rámku medu - jen velmi slabý odvar. Ale tím si musí každý projít, pak uvidí.
iRP
Procházel jsem si tím víc než tři desetiletí a viděl jsem. Samozřejmě, že je nutné oddělek krmit cukrem, ale 2 plásty"statických" zásob jsou podle mě nutnost. To, že ze začátku, když je v oddělku "málo" včel a ještě ke všemu jen mladušky, dávám jen po půlkile cukru 1:1, je taky z toho důvodu, že cukr by mohl být hnacím motorem pro loupež.Třeba proto jsem ještě neměl vyloupenej oddělek. Včely to vycucnou v noci za chvilku....a ráno už není ve včelstvíčku nijaký rozruch. Už se můžou soustředit na případnou obranu úlu.;-)Saozřejmě, že v momentě přidávání mezistěn, po zakladení plástů a zalétání včel, budu dávat co 3 - 4 dny kilo i víc, ale na rozjezd jsem opatrnej. Loni jsem tímto způsobem dělal tři oddělky, které startovaly na 5ti plástech 18.6. Vystavily do 15.8. 17 mezistěn 39x24, a letos už je z nich vytočeno dohromady 76 kg. Tak si nemyslím, a nic tomu nenasvědčuje, že bych někde dělal nějakou zásadní chybu. A navíc, nejsem velkovčelař, kterej se musí starat o spoustu včelstev a oddělků...a chov matek. Takže já si nemusím minimalizovat počet zásahů ve včelstvech, nebo oddělcích. A rozumím i tomu, že ten přístup může být zcela odlišný od mého. Já si hraju....Včelař se 150-ti včelstvy produkuje.
Ono asi není med jako med, rozhodně by podle mne uškodil lesní med, ale takovou řepku by určitě snesly, tedy pokud mají možnost brát vodu. Pokud je zima, tak stejně roztok neberou, tráví zásoby z plástů a občas si některá odskočí pro trochu vody. Takže záleží i na počasí a na tom, jak často jim můžeme zásoby dodávat. Ta první startovací dávka roztoku je ale nutností, jinak začnou vytahovat larvy a vycucávat vodu z nich, protože jsou obvykle bez létavek.
Včera, když jsem dával druhou, tady již avizovanou láhev s cuk. roztokem jsem se docela divil, co mají na folii vysrážené vody. Ten oddělek ani pro vodu nemusí....mají ji doma.Smile
Dobrý den.
Opět požádám o názor vás zkušené.
Mám zamluvené oddělky od včelaře podle všeho zkušeného a progresívního, kterému naslouchám a nepochybuji. ... ale. Už podruhé se posunul termín dodání, nyní jsem odkázán na červenec.
Předpokládám, že důvodem by měla být dlouhá zima ( Vysočina 580mnm ), ale dá se stihnout v takhle pozdním termínu oddělek řádně připravit na zimu?
Díky za reakce.
za nos Tě netahá, vždyť teprve pár dní neprší. Já si nalarvil série před 20ti dny a musel jsem tam lézt v tom nejhorším počasí Sad .
Děkuju za uklidnění.
Ať se daří.
.... A myslím, že budeš hodně rád, že budeš vůbec něco mít. Při letošní situaci, kdy je rojů velmi málo, není čí doplnit stavy a proto všichni zoufale shání oddělky. Vždy je mnoho nervózních, že oni zrovna nejsou první.... Znamená to už teď vzít rozum do hrsti a začít přemýšlet o příštím roce. A to nejen s oddělky ale hlavně s matkami. Protože pokud zvedeš telefon v červnu, tak logicky musí znít odpověď "za rok".
Objednávky se berou průběžně, vykrývány jsou podle došlého pořadí.
Líbilo by se Vám někomu. kdyby se přeskakovalo podle úsměvu č. 4? A co když budete přeskočeni zrovna Vy?
Pak zkuste počítat - pokud prší nebo není snůška - neberou larvičky, tedy oddělek není z čeho vytvořit.
Brát začaly až tento týden.
12 dnů do vylíhnutí
10 dnů do začátku kladení
min. 9 dnů do zavíčkování prvního plodu.
Vše za předpokladu, že nic nezhatí počasí. Loni jsme jednu sérii s cca 100 matkami zrušili, protože se téměř nic neoplodnilo. Dnes mi volal 1 včelař, že teď se série 65 matek kladou celé 4.... Po 24 dnech od vylíhnutí..... Zbytek zlikvidovat.
Pokud Vám včelař pustí oddělek bezprostředně po prvních položených vajíčkách, je to kaskadér, ne včelař. Já osobně chci vidět zav. plod. Oddělku je v tu chvíli totiž úplně jedno, jestli "bydlí" na mojí, nebo na Vaší zahradě. Je to o jistotě. Obou stran.
Kolik že jsme se to dopočítali?
Pokud se o oddělek postaráš, no problem. Připrav 35 kg cukru a na jaře čekej cca 30 kg. medu. je to celkem prosté.
iRP
Potvrzuji Rosťova slova, letos první oddělky (respektive matky) začaly pokládat vajíčka teprve před 3-4 dny a to ještě ne všechny.
Díky.
Omlouvám se, že tady pravděpodobně řeším stále stejně nedomyšlený dotazy.
Asi mi už leze na mozek moje pozice včelaře teoretika a věčné odpovídání na dotazy blízkých- tak už máš včely? ...Dodgy
Tak ať se daří vám i mému senseiovi.
Chci se zeptat ja postupovat. Dnes jsem byl v oddělkách, které jsem vytvořil před škaredým počasím. Matky jsem našel neoplozené a veškerý plod téměř vylíhnutý. Tak jak postupovat? Nechat je tak a dál krmit a pouze čekat, až se matka oplodní nebo dát další rámek se zavíčkovaný plodem pro posílení?
Dle mého názoru, pokud máš plod z čeho brát, určitě tím nic nepokazíš.
Referenční URL's