Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Matku jsem viděl mockrát. Dokonce jsem ji jednou hledal v celém úlu Smile Taky nechápu, že ji nemůžu najít, ale prostě ne a ne. A už jsem je rozrušil dost. Si mě zapamatujou a dají mi to pak pokaždé sežrat Smile
Otázka je, jestli to utopí. Pokud udělám oddělek z jednoho rámku s plodem a včelky budou muset zahřívat plod i matečník, věřím, že se může stát, že to v některých případech zcela nezvládne. Je docela i možné, že se matky budou líhnout o trochu později.Navíc jsem si všiml, že pokud se mi včelky starají o 20 matečníků po deseti nad sebou, tak ty krajní obhospodařuje většinou méně včel než ty prostřední. Pokud by byla velká zima, proč by včelky nemohly tyto krajní matečníky "opustit" a soustředit se pouze na pár prostředních? Nevím, zda to tak je, ale vím, že se mi to chladno opravdu nelíbí.
Vy děláte oddělek jen z jednoho rámku s plodem? K tomu dáte rámek s vodou a třetí se zásobami, "kdo" je obsedne? A to se ještě létavky vrátí. Takže vy tvoříte slaboučké chudáčky a pak se nedivím, že máte obavy z chladu.

Dvě zásady. Odělek musí dostat k rámku s plodem ještě včely z nejméně jednoho rámku, prostě musíte do oddělku sklepnout ještě včely z dalších rámků a ne jen ty, které sedí na plodovém rámku. Taky se to ale nesmí přehnat, prostě musíte si osvojit nějakou zkušenost, cit.

A za druhé. Jestli chcete chovat, musí být chovné včelstvo "nadupané", musí mít chuť na "sex", musí mít důvod!! A důvodem je u včel stíněný prostor a všeho ne dost, ale totální nadbytek! Všeho kromě prostoru, tedy včel, zásob a taky tepla. Když budete tuto základní podmínku ignorovat, tedy přebytek zásob, včel i tepla, i tak matky vychováte, ale nejspíš celkem průměrné a nebo horší kvality.
Oddelok robiť na 1 plodovom rámiku je tak dobré jedine v lete kde sú aj nočné teploty silné ak aj denné. Ale oddelok nesmie biť na slnku aby ho slnko neprehrievalo, ideálne v tieni. Ideálne sú 3 plodové rámiky nakolko je tam dosť včiel aby sa mali o čo starať.
..rozhodujúce je,či odloženec zostáva na stanovisku(príde o lietavky)alebo ide preč.. ja ich odvážam,na druhý deň už normálne nosia peľ,nektár aj vodu..Robím 1 plástové (42x35) na pláste sú na husto včely,plod pred liahnutím,a aj dostatok medu,k plástu pridám len medzistienky..keď do nich po týždni nakuknem,susedná medzistena je už vystavaná a púšťajú sa do ďalšej..v prípade dobrého počasia netreba ani kŕmiť(repka,agát)
Taky dělám oddělek i z jednoho rámku (když jich potřebuji víc), vodu nedávám (zůstanou mi tam létavky), jen zásobní plást k tomu se zásobama a včelama. Plus příčku ze styroduru, pokud ji najdu. Navíc se musíme bavit o velikosti rámku. U nízkých dávám dva plodu, ale vím o lidech co jen jeden.
Já většinou nedávám ani matečník, hlídám si aby tam byly vajíčka a menší plod a samozřejmě zavíčkovaný.
Ale převážím to. To je daň za jednoduchost.
Ono také záleží, kdo na co ten oddělek chce využít. Zda chce, aby už alespoň trochu využil medovice či slunečnice nebo pokud je chce použít na pozdější výměnu matek nebo si je ponechat do jara jako záložní. Podle toho třeba také volit počet rámků s plodem. Nicméně je jisté, že jeden plodový rámek VN a zásoby stačí, aby se matka oplodnila a včelstvo se začalo pomalu rozvíjet. Pokud je dobré počasí, do podzimu obsedají celý nástavek a může se bez obav vyzimovat. Pokud je počasí špatné, je třeba více krmit, ale jde to.
Ahoj, děláte někdo oddělky v jeden den a matečník tam vkládáte až druhý den?
Dělám to tak pokaždé. Nejdříve udělám oddělky. Někdy mi to trvá i tři dny a pak jedu k uznanému chovateli matek pro objednané matečníky před vyběhnutím. Takže je přidávám někdy až čtvrtý den.
(12.05.2016 13:24)deroceros napsal(a): [ -> ]V případě, že tvoříte oddělek pomocí rámku se zavíčkovaným a nezavíčkovaným plodem, t.z. kdy necháme včely si narazit matečník - kdy a jak často kontrolujete oddělek? Necháváte je v klidu? Nebo je kontrolujete do uzavření matečníku a poté až v předpokládané době kladení? Případně úplně jinak?

já koukám po tejdnu, vylámu ty matečníky co jsou už zavíčkovaný, protože nejsou z toho plodu co bych chtěl a nechám ty co jsou otevřené, pak do nich jdu až tak za měsíc, jestli už klade
Dobry den mam otazku a kedze som vcelar zaciatocnik prosim skusenejsieho vcelara o radu. Minulu nefelu som si kupil odelok vcestva na 5 ramikoch a dnes rsno som na letaci nasiel uhynutu oznacenu matku.ako postupovat? Mam tam kupit novu matku alebo pockat ci si nevychovaju svoju novu.popripade pozriet ci nestavaju matecne bunky. Co navrhujete?dakujem
Pokud je to pouze pětirámkový oddělek, doporučil bych pořídit novou kladoucí matku a přidat ji přes vyjídací klícku. Oddělek by byl schopen vychovat si novou matku, s největší pravděpodobností už má naraženy nouzové matečníky. Ale než se matka vylíhne, spáří a rozklade, je měsíc pryč. A oddělek bude slábnout.
(13.05.2016 23:09)Beekeeper napsal(a): [ -> ]Dělám to tak pokaždé. Nejdříve udělám oddělky. Někdy mi to trvá i tři dny a pak jedu k uznanému chovateli matek pro objednané matečníky před vyběhnutím. Takže je přidávám někdy až čtvrtý den.

Už by to chcelo, dať si možno aj svoj uznaný materiál!Wink
(14.05.2016 9:47)amigo napsal(a): [ -> ]Dobry den mam otazku a kedze som vcelar zaciatocnik prosim skusenejsieho vcelara o radu. Minulu nefelu som si kupil odelok vcestva na 5 ramikoch a dnes rsno som na letaci nasiel uhynutu oznacenu matku.ako postupovat? Mam tam kupit novu matku alebo pockat ci si nevychovaju svoju novu.popripade pozriet ci nestavaju matecne bunky. Co navrhujete?dakujem

Nevím, kolik máš včelstev (oddělků) pro případné pozdější posílení tohoto, kdyby si se rozhodl nechat ho vychovat vlastní matku. Ale musíš počítat i s rizikem, že mladá matka, kterou si včelstvo vychová, nepřežije snubní let a pak už by to bylo s tímto včelstvíčkem hodně špatné. Pokud máš včelstev jenom pár a nechceš o žádné přijít, což předpokládám, mám tedy stejný názor jako Honza, tedy opatřit si oplozenou matku. Můžeš si opatřit i zralý matečník, což je levnější varianta, ale opět hrozí, že se Ti matka nevrátí ze snubního proletu. A toto riziko není zanedbatelné.
Dakujem za rady a idem zhanat novu matku.
Tak jsem to dnaska taky dával do plemenáčů.
Z dadantů jsem si nakonec udělal silněšjí, tak 2 plodové a dva krycí - zásoby, pyl, včely, možná trochu plodu. V pohodě.
Nakonec jsem je dělal ze dvou včelstev silnější. 2+2. Za nějaký čas to zopáknu, zatím jsem žádné misky neviděl.

Ale u 2/3 NN v plastu to bylo napínavé - v úlech plod a málo včel. Velký rozdíl proti dadantům, kde bylo v plodišti husto.
Buď na plastu udrží teplo jen pár včel a ostatní létají, nebo bylo ještě brzo, těžko říci. Nebo rozptýleny po celé věži.

Z NN do plemenáčů jsem je vlastně dělal letos podruhé. Dřív jsem dělával u Brennerů z celých NN. Přesunutím nad mřížku - později plné dno.
Pokud matka uhynula zřejmě nebylo vše v pořádku, věřím, že prodejce oddělku vám to dá do pořádku v zájmu dobrých vztahů. Příčin může být víc, od poškození při značení po přidání matky do oddělku.
(14.05.2016 10:40)Perun napsal(a): [ -> ]
(13.05.2016 23:09)Beekeeper napsal(a): [ -> ]Dělám to tak pokaždé. Nejdříve udělám oddělky. Někdy mi to trvá i tři dny a pak jedu k uznanému chovateli matek pro objednané matečníky před vyběhnutím. Takže je přidávám někdy až čtvrtý den.

Už by to chcelo, dať si možno aj svoj uznaný materiál!Wink

To nechávám na uznaných trubcích Smile


Pro amogo - mám obavu, že oplozenou matku v tomto termínu ještě neseženeš.
Pokud sehnal oddělek, sežene i oplozenou matku. Předpokládám tedy, že to byl oddělek s letošní již kladoucí matkou.
ano mam stastie vybornych a poctivych kolegov starsich vcelarov u nas na dedine ked som ich informoval o probleme sami sa ponukli ze pridu skontrolovat preco sa to stalo a nakolko si aj odchovavaju vlastne matky tak navrhli ze dodaju novu matku. je radost mat takych kolegov vcelarov. som rad ze mam aj ja vcely. nech sa vam vsetkym dari majstri
Referenční URL's