Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Jasné, díky za info, četl jsem nejednou, že oddělek potřebuje max. klid, tu jednu prohlídku jsem ale udělal rád a myslím si, že ji budu dělat vždy, když budu dělat oddělek na matečník. Ještě na jednu věc bych se chtěl zeptat:

Většinou se píše, že dělat oddělek na zavíčkovaném plodu, včelař mi ale radil na otevřeném. Ptal jsem se ho proč a řekl mi, že z důvodu, když bude v oddělku málo včel a udělá se oddělek na zavíčkovaném plodu, mohl by se zachladit. Když bude málo včel a bude plod otevřený, tak včelky larvičky/vajíčka vynesou a nechají si jen tolik, kolik zvládnou a tedy méně hrozí zachlazení.

Byly to mé první oddělky a sbírám zkušenosti, jak jsem oddělky prohlédl, tak jsem si všiml opravdu znatelného úbytku včel oproti tomu, kolik jsme jich tam dal. Ta 1/3 ubyla, což odpovídá těm létavkám, dělal jsem oddělek ku večeru. Jeden oddělek je ale stále pěkný, včel je dost, druhý je takový, že je tam jeden rámek už se zavíčkovaným plodem, myslel jsem si, že jsem tam dal plodové dva, spíše má nepozornost, ale možná také, že ty včelky to opravdu vynesly, protože včelky na tom plodu hustě sedí, jedna vedle druhé, že plod přes ně není ani vidět, ale dále už nic, sem tam včelka. Prostě plod přesně odpovídá počtu obsedaných včel. Nyní se ochladilo a já mám mírné obavy, aby se plod i tak nezachladil. Plemenáče mám z 15mm OSB EKO desky (ne z tenkého sololitu) s očkem na delší straně tedy na teplou stavbu, strop je celý z osb desky bez dír na krmení apod. a zespod mám otvor se síťkou asi 6x6cm. Vytvořil jsem si plemenáče sám na 4 rámky, které tam jsou. Rámek s plodem je samozřejmě uprostřed.

Slyšel jsem také, že čím větší společenství včel, tím se nově oplozená matička později rozklade. Že se v oplodňáčcích rozklade nejrychleji, v oddělku, že to trvá déle a když se mění matka v silném včelstvu, že to trvá nejdéle.

Proto bych se chtěl ještě zeptat Vás už zkušenějších, co si o mé situaci především u druhého slabšího oddělku myslíte. Prvně jsem uvažoval, že bych do oddělku udělal smetenec, včelař řekl, že můžu. Potkal jsem druhého včelaře a ten mi řekl, že je lepší, když to nechám tak. Nyní se přikláním k tomu, že do nich opravdu nebudu hrabat a budu doufam, že to zvládnou a pokud je to s tím rozkladením matičky pravda, tím lépe Smile

Až se to v plemenáčích pořádně rozjede tak rámky předělám do jednoho úlového nástavku, podpořím rámkem s plodem se včelami (samozřejmě je nechám trošku "vyvětrat" aby mi nezamordovaly nové matičky) a umístím do svého včelína a budu přikrmovat. Nyní mám plemenáče za včelínem blíže k lesu v trávě na deskách. Četl jsem zde na fóru před nedávnem, že je dobré dát oddělky "do trávy" jako ochranu před loupeží. Je pravda, že před oddělkama sedím každý den aspoň chvíli a sem tam slídilka přiletí, všechno obhlíží, ale nikdy se nedostane tak nízko až k očku, pouze asi 5cm nad očkem.

Ještě jednou prosím o reakci, děkuji moc Smile
Nebojte, matka počká se snubním prolet, až bude pěkné počasí. Vůbec nic se nestane, když si trochu pobude v úle. Matky v případných nouzových matečnících ubodala a je tím pádem V. I. P. všemi opečována Wink
Vloni se mi stalo, že se matky v oddělcích rozkladly až měsíc po termínu, kdy se měly líhnout. Už jsem chtěl jet pro další matečníky před vyběhnutím.
Jinak souhlasím s příspěvkem Bobra. Dělal jsem kamaradovi dva oddělky, s tím ať do nich čtrnáct dní neleze. Po týdnu mi volal, že nové matky krásně kladou. Skřípal jsem zubama a říkal si "PROČ"
Nedá se nereagovat. Big Grin
Oddělek s matečnîkem.....pokud máš ve včelstvu těch matečníků víc je dobré nějaký otevřít a odhadnout stáří..... Pak se můžeš rozhodnout, jaký postup zvolíš. Samozřejmě, že pokud se matečníků bude líhnou za 5 dní, a máš možnost oddělek převézt na vzdálenější stanoviště je jedno jakou skladbu plodu a včel použiješ.....ale pokud je necháš na stejném stanovišti je lepší použít zavřený plod a ještě lépe líhnoucí se plod. Čas pro vytvoření zvolit v době plného letu, kdy jsou staré včely z velké části mimo úl. Jinak tvorbou oddělku se včelař snaží srovnat poměr otevřeného a zavřeného plodu a odsání úlových včel, jako protirojové opatření. Tím odebráním otevřeného plodu do oddělku je to zrovna naopak. A to jak to dopadlo.....spíš bych se bál, zda včely obsednou ten zavřený matečník....V letošní roce jsem zkusil v ten první studený týden udělat oddělek s matečníkem. Sice se zavřeným a vybíhajícím plodem, ale včely zůstaly zavřené v garáži s otevřeným spodním větráním až do vylíhnutí matky .....asi 5 dní,( takže se zachladnutím plodu nebyl problém, když starší včely nemohly odletět.)...kdy jsem je ještě přikrmoval cukerným roztokem 1:1. Po oteplení jsem je teprve dal na stanoviště..... Včel už bylo vylíhnutých spousta, takže bez problémů obsedly rámky a i starší včely zůstaly, protože už tam byla matka...
Jen taková otázka.... Kde je ve 4 rámkovém plemenáči prostřední plást?Big Grin
To zě matka v oplodňáčku začne klást dříve je jasný, ale je to 3, 4 dny a to nemá prakticky význam. V těch velkých včelstvech je to dost rozdílný. Některá matka začne v 11-12 tém dni , jiné to trvá i 18 dní.....při stejném počasí.....V čem to je? - ....netuším. Letos mi jedna začala až po třech týdnech..... Ale bylo mezitím dost chladno.Dodgy Pokud chceš posílit oddělek, znovu bych doporučil líhnoucí se plod. Přisypávat včely by bylo dost riziko pro matku, zvlášť v době, kdy ještě nebude klást.
Oddělek se zcela logicky dělá z plástů se zavíčkovaným plodem ( nejlépe již líhnoucím se) obsednutých včelkami. V tomto období stačí dva pro oddělek dělaný v nástavku. Pak zásobní plást a souš s vodou. Je dobré při přípravě oddělku tento posílit ještě smetením, či oklepáním několika plodových plástů (BEZ MATKY!!!) Je dobré si uvědomit, že potomstvo nové matky se začne líhnout nejdříve za měsíc a po vylíhnutí zavíčkovaného plodu bude oddělek početně slábnout a proto je dobré mit na začátku dost včel. Ale pozor, pořád platí pravidlo, že včely vylíhlé z jednoho rámku obsednou tři!! Proto dát dva rámky s plodem do čtyřrámkového plemenáče je až moc.
Zavíčkovaný plod se dává taky proto, že vylihnutím včel se uvolní místo pro kladení vajíček nové matky a je tu jistota že budou kojičky pro plod. Nová matka bude klást cca za 10 dní ( v případě špatného počasí i déle), ale když se udělá oddělek z otevřeného plodu není kam klást .

Je pravda, že matka v oplodňováčku začne klást dříve, ale zase se rychle zastaví protože nemá za chvíli kam klást. Ve větším se rozjede naplno .
Ahojte potrebujem radu... Matka sa vyliahla niekedy v priebehu soboty alebo nedele minulého týždňa... Počítam s tým že by nasledujúci týždeň mohla spraviť snubne prelety... Ide mi o to ze odlozenec je v bedni na 6 plastov a ja od nedele odchádzam na tyznovky... Môžem ich preložiť už do nadstavku a doplniť MS alebo mam počkať až kým nezačne plodovat?
Dělal jsem oddělek teď v neděli částečně ze zavíčkované a částečně z otevřeného plodu, při kontrole přes folii v úterý jsem se zhrozil, že tam nezbyli žádné včely, neboť jich tam bylo vidět fakt málo, ale nechal jsem to tak s tím, že to nějak dopadne. Včera večer jsem opět nakoukl přes folii a včel tam bylo podstatně více - asi jich dost vyběhlo a oddělek se jimi podstatně zaplnil. Taky se teď při tom ochlazení asi docela osvědčilo to, že jsem ten oddělek udělal přímo nad původní včelstvo a celé dolní včelstvo vytápí i oddělek. Dal jsem nad medník oddělovací mřížku - vlastně zasíťované jednoduché dno a přímo do dalšího nástavku oddělek. Při položení ruky na krycí folii je cítit výrazné teplo, jak u silně plodujícího včelstva. Prostě ta fyzika se stoupajícím teplem funguje. Big Grin
Obecné pravidlo.... při tvorbě oddělku je nejlépe převezt ho na jiné stanoviště min 3-4 km vzdálené, jinak se létavky vrací do původního úlu. Není-li druhé stanoviště, je dobré ho na dva dny věznit ...musí mít dostatečné větrání a vodu. Během té doby se vylíhne matečník nebo přijmou matku v klícce.
Zcela běžně dělám oddělky rovnou do celého nástavku. Volný prostor ničemu nevadí, naopak je možno do něj umístit krmení. Jak vč. roste přidávám další rámky, pokud jsem je tam nedal rovnou.

V tvém případě, žádný strach. Vč. nebude sílit dokud se nezačne líhnout nový plod od nové M. Tedy cca 4 týdny nebudou potřebovat rozšiřovat. Ale je výhodné tento čas využít pro stavbu nových plástů a něco jim tam dát postavit a samosebou přiměřeně krmit.
Díky za perfektní postřechy Smile

Milan: Nemohl jsem si uvědomit jak jsem to psal, či je rámek s plodem druhý nebo třetí od očka, tak jsem napsal uprostřed Big Grin
No keďže je chladno a vcelicky moc nelietaju bol som oddelku prihodiť posledný plast zo zásobami...
Možná je to hloupá otázka, ale nikde jsem tady na ní odpověď nenašel. Když odnesu oddělek třeba 5 km nebo víc od svého stanoviště, a široko daleko nebude žádné jiné včelstvo, kdo oplodní matku z matečníku, když v oddělku žádný trubec nebude? Okolo jsou většinou chovatelé, kteří tvoří včelstva z rojů a nevím zda není na závadu, když mám na stanovišti trubce z chovných matek a má matka z oddělku by se spářila z trubcem, který pochází z roje. Taky mi připadne, že pokud matka poletí větší vzdálenost na trubčí shromaždiště, tím je větší pravděpodobnost na její odlovení ptákem či jinou nehodu.Confused
Neboj sa, trúdi tam určite budú. Je väčší problém nájsť prostredie bez trúdov, nejaký opustený malý ostrov.
Mňa by skôr zaujímalo ako sa dá vytipovať zhromaždište trúdov. Ešte som ho nikdy neobjavil.
(30.05.2014 17:42)krtek123 napsal(a): [ -> ]Možná je to hloupá otázka, ale nikde jsem tady na ní odpověď nenašel. Když odnesu oddělek třeba 5 km nebo víc od svého stanoviště, a široko daleko nebude žádné jiné včelstvo, kdo oplodní matku z matečníku, když v oddělku žádný trubec nebude? Okolo jsou většinou chovatelé, kteří tvoří včelstva z rojů a nevím zda není na závadu, když mám na stanovišti trubce z chovných matek a má matka z oddělku by se spářila z trubcem, který pochází z roje. Taky mi připadne, že pokud matka poletí větší vzdálenost na trubčí shromaždiště, tím je větší pravděpodobnost na její odlovení ptákem či jinou nehodu.Confused

Stačilo by si přečíst jednu jedinou dobrou odbornou knihu!!

Taky byste začal jezdit autem tak, že nejdřív pořídíte auto a začnete jezdit a pak se začnete pídit, proč je vám provoz kolem vás tak nesrozumitelný?
Žasnu nad lidmi jako vy.
Kdyby všichni četli dobré odborné knihy, na co bychom měli VF. A ztratil by jsi šanci perlit.Big GrinBig Grin
Prvním stupněm debility je pocit geniality. - Neznámý autor.
(31.05.2014 0:25)tom.50 napsal(a): [ -> ]
(30.05.2014 17:42)krtek123 napsal(a): [ -> ]Možná je to hloupá otázka, ale nikde jsem tady na ní odpověď nenašel. Když odnesu oddělek třeba 5 km nebo víc od svého stanoviště, a široko daleko nebude žádné jiné včelstvo, kdo oplodní matku z matečníku, když v oddělku žádný trubec nebude? Okolo jsou většinou chovatelé, kteří tvoří včelstva z rojů a nevím zda není na závadu, když mám na stanovišti trubce z chovných matek a má matka z oddělku by se spářila z trubcem, který pochází z roje. Taky mi připadne, že pokud matka poletí větší vzdálenost na trubčí shromaždiště, tím je větší pravděpodobnost na její odlovení ptákem či jinou nehodu.Confused

Stačilo by si přečíst jednu jedinou dobrou odbornou knihu!!

Taky byste začal jezdit autem tak, že nejdřív pořídíte auto a začnete jezdit a pak se začnete pídit, proč je vám provoz kolem vás tak nesrozumitelný?
Žasnu nad lidmi jako vy.

Tom neviem prečo žasneš! I tu sa nájdu radcovia (a obklopený úctou a zbožnými uctievačmi) vedia odborné názvy,postupy len keby vedeli včeláriť! A potom babo raď! Najviac sa mi "páči" rada odniesť odloženec 5km ďaleko od stanovišťa. Už vidím seba ako utekám s každým odložencom,lebo to tu nejaký somár (osel) poradil!SmileOdporúčam niečo slušné prečítať(základy včelárenia,nič zložité)! Odpozerať niečo od uspešného včelára a hlavne prispôsobovať znalosti svojím podmienkam...Veľa protichodných informácii( zvlášť na VF) niekedy škodia,ak si ich správne nevyhodnotíme!
Naší předci zaprahli koně a odvezli oddělky taky 5km daleko? To se mi nechce věřit.
Naši předci rojili.
Otázka na rychlo: Môžem z odlozenca vziať plast s otvorenými matercnikmi, vylomit ich a na miesto neho dat plast z druhej rodiny aj so zavieckovanymi matecnikami? Ne zničia mi včely matecniky keď nie sú od nich?
Ak v odloženci nieje matka,tak nie!
Referenční URL's