Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
V této době jsou již bezsnůškové oblasti.Pak takový dobře krmený oddělek je lákadlem kterému včela slídilka pokud k tomu dostane možnost neodolá.Je pravda že si většinou za loupež může včelař sám.Jak nastane velice špatně se proti ní bojuje.Je jí třeba spíše předcházet.Poměrně dost často dle mích zkušenností je příčinou vysoký podmet kdy oddělek na 5 rámcích není schopný celý podmet uhlídat a to i když se zůží česno.Já to praktikuji tak že v obdobý kdy není snůška a dělám oddělek tak mu hned česno zakrývám sítem kvůli větrání a oddělek nechám zalétat jen očkem které bezproblému uhlídá ,na množstvý včel v oddělku očko postačuje a po zesílení teprve postupně uvolňuji samotné česno.Pokud je snůška tak slídilky dají přednost před cukrem přírodnímu nektaru.
to jste mě nepotěšil... já sem včera dal do dvou usazených rojů sirup kuli podněcování protože u nás vypadla snůška a chci je dohnat do tří nástavků. Tak doufám že mi je nevyloupjej... až dorazim domu projistotu zůžim česno...
Proti vylupování oddělků je dobré je dělat na nízké dno s malým česnem. V případě, že nástavek s odd. dávám na vysoké dno, tak uzavřu hlavní česno a nechám otevřené očko. Hlavní česno otevírám až v době, kdy oddělek natolik zesílí, že perfektně ovládá prostor. Oddělky na mezidnech(nad kmenovým včelstvem) mají k dispozici očko, nebo malé česínko v mezidně u rohu.
Nejlepší je oddělek dokrmovat zavíčkovanými plásty. Pokud ty nejsou k dispozici, tak medocukrovým těstem.
Dobré pravidlo při tvorbě oddělků je to, že pokud odd. zůstane na stanovišti, tak plodové plasty se včelami z kmenových včelstev nejdříve vyvěsím do otevřeného nástavku, nechám odlétět nejstarší včelky a pak teprve tvořím oddělky. Na definitivní místo oddělky dávám až druhý den. Ony totiž včelky, které jsou již zaorientované a v původním včelstvu byly na proletech rady navedou ostatní (původní soukmenovkyně) k vylupování oddělku. Proto je dobré je zmást přemístěním oddělku na definitivní místo až druhý den.
A když ten roj je už cca měsíc v úle a sou od začátku poučtěný česnem a ted bych jim ho zavřel a nechal je litat očkama nebude jim to vadit?? Mám dva slabší roje a bojím se že teď když sem jim dal laheve se sirupem aby to ostatní nelákalo k loupeži Sad Hledal sem nějaký články kde bych si to včechno objasnil a na netu sem nic kloudnýho nenašel asi to bude hodně o zkušenosti...
Lukáši, když si zpět pročteš tohle téma, tak je tam, myslím, vše, co je k tomu třeba a čeho se vyvarovat. Třeba pro mne jsou to hodně cenné praktické zkušenosti (pánové, ještě jednou díky za ně ... ). Jsou to často hodně subtilní věcičky a je pravda pravdoucí, že to vše závisí také na zkušenosti. Ale ta se získává jak? ... Big Grin Jasně, prostě to zkusíš a pak se učíš dívat a vidět. Je to moc zajímavý proces a užij si ho ... Wink Strachy a pochyby jsou přirozené a jsou snad lepší než když je člověk mistr světa a nad vším mávne rukou. ale zase: když se neudělá moc chyb, včely si poradí. Krom případů ovšem, kdy se pokazí, co se pokazit může ... Kterýžto případ, tuším, letos nastal u mne, zatímco vloni šlo vše jaksi samo ... Neřeším to, jenom se snažím reflektovat, co jsem já udělal špatně či co špatně prostě "bylo" ... Je to skvělá škola ... Big Grin
(15.06.2011 9:31)Tomáš Blecha napsal(a): [ -> ]Nejlepší je oddělek dokrmovat zavíčkovanými plásty.

Ty zavíčkovaný plásty nějak narušíš nebo je tam dáš tak jak je vyndáš? Ptám se, že jsem četl, že zavíčkovaný plásty se oddělku dávají jenom když víčka narušíš vidličkou jinak je prý nezpracujou. Sice se mi to nezdá proč by je neuměly (nechtěly) načít, ale tvrdili to zkušený včelaři, možná, že sami s tím neměli žádnou zkušenost a jen předávali co slyšeli nebo se to tvrdí, protože je jim líto dávat zavíčkované plásty s medem do oddělků.
(15.06.2011 9:31)Tomáš Blecha napsal(a): [ -> ]Nejlepší je oddělek dokrmovat zavíčkovanými plásty. Pokud ty nejsou k dispozici, tak medocukrovým těstem.

My osobně máme trochu jiné zkušenosti. Tvoříme těchto oddělků cca 150 - 200 ročně a nejlépe se nám osvědčilo tekuté krmení klasickými prosakovacími víčky Zhotovili jsme je ale z kovových twist (šroubovacích) víček na sklenicích 0,7 litru. Je známo, že včely se nejlépe rozvíjejí, pokud mají přirozenou snůšku. Pokud není, je třeba tento pocit navodit, např. krmením. Pouhé vložení zásob dovnitř oddělku sice zaručí, že nepadne hlady, ale k aktivitě včely, natož matku moc nevyprovokujete!!!!! A o to přece v oddělku jde !!!!! Proto krmení tekuté, nikoliv MCT. Krmením musíte co nejvěrněji simulovat VNĚJŠÍ snůšku. Jinak je to o ničem. Navíc - oddělek musí být otevřen pouze "na jednu včelu" a umístěn v úle tak, aby včely bezprostředně kontrolovaly vstup do nástavku. Proto vložení jakýchkoliv tzv. krycích" rámků je naprosto nevhodné a v konečném důsledku může vést k vyloupení. Nejlépe je jako krycí vložit rámek s plodem – ten včely nikdy neopustí a očko tak kontrolují naprosto precizně.
Dobrý den,

potřebuji poradit. Mám relativně silná včelstva, na 4 nn. Na okrajích rámků jsem při minulé prohlídce našel nachystané misky. Letos jsem sice oddělky dělat nechtěl, ale protože mě ty misky docela vylekali, tak jsem o nich začal uvažovat. Tím, že jsem je neplánoval, nemám objednané ani matky, takže buď by si matečníky narazí sami a nebo použiji ty rojové. Myslíte, že je tvorba oddělku v tuto dobu reálná a má smysl?

Děkuji za pomoc.
Snad by to neměl být až takový problem. Oddělek ale musí být velmi silný, já bych to třeba říznul půl na půl. A raději bych oddělku dal jinou matku! Nejlépe mladou F1, co už ploduje. Pokud se přijme ušetříš cca 14 dní, oproti matce která by vylezla z naražených matečníků. Navíc bych začal ihned dokrmovat (u nás pořád prší, tak to chce trošku podpořit Wink ). Pokud oddělek přijme matku a včas ho zakrmíš na zimu, budeš mít příští rok včelstvo připravené a snůšku, navíc s mladou matkou.
Já jsem oddělky dělal loni v tuto dobu a všechny vyzimovali velmi dobře. Pokud se ujme matka je vyhráno.
Problém bude v matce, teď už jí nikde nesežene Sad Ale zkusím to s těmi matečníky a příští rok matky z nich vylíhlé vyměním. Snad to výjde Smile
Ba naopak. Ti, kteří matky ušlechtilé poskytují, mají jistě ještě nyní v plemenáčích a podobných zařízeních matky volné, neb každý obchodník má zajisté nadzásobu, třeba právě pro Tvůj případ. Dotazuj se.
loupež?
Jednoduché, vyražte na procházku do přírody, najděte místo dost daleko, kde se vám líbí a oddělky odvezte. Samozřejmě daleko od včel.stanovišť.
STačí je položit na paletu, atd. A pak za nimi choďte na procházky.
http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberKatastr.aspx
Tady se můžete podívat komu vyhlídnuté místo patří, takovému Poz.fondu to bude celkem jedno, pokud tam nebude trvalé stanoviště, jinak se dá určitě domluvit.

Pokud má někdo rámková krmítka a je u něj trochu snůšky, ať vyzkouší místo těsta suchý krystal. Zvlášť pokud nevládne svým volným časem.
V mých podmínkách docela dobře ubývá, ale je to simulace snůšky, základ zásob oddělek musí mít. Je to skoro bezpracné.

Nedělal jsem to jako provozní metodu, ale občas se mi to stalo, že jsem odebral plást s matkou z kmen. včelstva. A taky to fungovalo. Pokud je v kmen, včelkstvu ml. matkja, oddělek dotáhne do síly taky, kmen. včelstvo si to většinou nějak vyřešilo.

Na tuto metzodu se právě chystám - prý v USA "SLIP and go away". Či tak nějak, venku se asi dost používá.

Ze včelstva, nejlépe letošního oddělku se odebere matka i s většinou zav. plod. plástů, odveze se daleko a místo toho se přidá nová, nebo matečník, a doplní krmítko. Mohlo by to fungovat, na původním místě je zkonsolidované včelstvo - sice bezmatečné- ale to má větší šasnci se ubránit.

A matku hodnoťte podle věku, pokud tedy, a ne podle původu - tedy z jakého matečníku. Nic není jednoznačného.
I F1 můžou zklamat a "outsajdři" překvapit.


A pokud je už podle vás po snůšce, taky je možné vyrobit zásoby v kmen. včelstvu a pak přendat oddělkům. Včel je dost, chce to jen velkokapacitní krmítko. Pokud si seženete kontejner na 15-20 litrů do nástavku, budete moci hodnotit výkon včelstva. Prý je to v korelaci s výkonem při snůšce.
(25.06.2011 22:09)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]Ba naopak. Ti, kteří matky ušlechtilé poskytují, mají jistě ještě nyní v plemenáčích a podobných zařízeních matky volné, neb každý obchodník má zajisté nadzásobu, třeba právě pro Tvůj případ. Dotazuj se.

Již jsem také uvažoval o tom že nabídnu oddělek s mladou kladoucí matkou na 10-ti plástech 42 x 17. Ale když jsem se podíval, kde dotyčný včelaří, nedověděl jsem se to. Pokud by byl někde z okolí, není problém.
JK
Přihodím do diskuze něco z dlouholeté praxe,tvoření oddělku na staré matce ovšem není stará jako stará .Toto dělám v době očekávaných rojových nálad těsně před koncem snůšky z řepek .Tím vyměním včelstvu matku a udělám protirojové opatření.Nepovažuji dvouleté matky za opotřebované mají v sobě pořád slušný potenciál kladení a někdy je škoda okamžitě je zahubit obzvláště pak matky z kvalitních chovů .Využívám je k tvorbě oddělků a to pro řadu výhod.Postupuji stejně jako při tvorbě oddělků ovšem bez matečníku či nové matky,jen s rámky beru i starou matku tím mi odpadá riziko při vkládání matečníku či potíže s přijetím matky to sice jen částečně jelikož novou matku budu za čas stejně přidávat.Celý oddělek převážim na druhé stanoviště a pečuji o něj jako o oddělek .Výhodou je že matka téměř nepřestane klást tedy nedojde k prodlevě jako při čekání na oplození matky min 14 dní a včelstvíčko díky všemu vlastnímu je v celistvějšim a spokojenějšim stavu čemuž se při přidávání nové matky nubráním.Novou matku odělku přidávám zhruba v době kdy se začnou líhnout včely z vajíček nakladených již v oddělku.To je již oddělek zalítaný a má nový domov pěkně zabydlený.Tehdy se se starou matkou rozloučím natrvalo. Tento postup praktikuji od dob kdy jsem začal pěstovat své matky metodou odebrání veškerého plodu s matkou kdy se jedna matka protočila ve dvou úlech.Jednou mě situace nedovolila matku protočit a hned bylo o jedno včelstvo více.Popřemýšlel trochu upravil abych nepřišel o med přílišným oslabením včelstva a začal na tom sistému dělat oddělky zároveň s výměnou matek.Pro začátečníky perfektní sistém především pořád mají starou matku k dispozici poku se jim z nějakého důvodu nepodaří přidat do kmenového včelstva matku novou mohou vrátit starou s celím oddělkem.Pokud se jim nepodaří vyměnit starou za novou v oddělku tak ten je dostatečně silný na vychování vlastní matky a přesto se ještě dostatečně rozvine.
Začátečník může původní včelstvo nechat osiřelé, to narazí matečníky a vychová si novou matku. Pokročilejší už má připraven matečník před vylíhnutím. Plodová přestávka v jarní snůšce pak přispěje navíc nějakým kilem do medníku.
Dovoluji si odkázat na "Biotechnické léčení varroázy - trubčí plod ", příspěvek #1- ve své podstatě je to tvorba oddělku podle předchozího příspěvku s doplněním likvidace roztočů v novém včelstvu a s možností likvidace podstatné části roztočů s minimem práce (pro nové včelstvo), trochu více práce pro očištění mateřského včelstva (vytvoření bezplodového stavu, než se oplodní matka z matečníku). Konec konců pro mateřské včelstvo není nutné použít trubčí pastičku, ale je možno použít i dalších metod pro ošetření bezplodového včelstva (krátkodobé ošetření kys. mravenčí a pod.)
Na rozdíl od dalších příspěvků v " Biotechnické léčení varroázy - trubčí plod ", kterí doporučují případné použití v pozdějiších měsících, autor metody doporučuje aplikaci od druhé poloviny dubna.
MB
Zdravím všechny,
jaký je váš názor na to dát oddělek rovnou do nízkého nástavku například v mém případě Langstroth 2/3 - ten je vysoký 168mm. Nebude mít oddělek problémy s udržením teploty?
Viděl jsem upravený nástavek na 4 sekce, takže v jednom nástavku pak byly čtyři oddělky po dvou rámcích, asi by šlo udělat něco podobného pro tři oddělky po třech, nebo dva po čtyřech rámcích.
Já kupoval oddělky v papírových krabicích, ve kterých byly patrně i chovány - byly na 5 rámků.
Pavel
Já dělal oddělky rovnou do nástavku Langu 2/3 a zbytek jsem vyplnil dvourámkovým krmítkem. Nástavek jsem rovnou kydnul na celozasíťované dno a byl to první týden v květnu a nebyl žádný problém.
Pokud jde o NN systém, není od věci dát oddělek na kmenové včelstvo.

Pokud se dělají s oplodněnou matkou - bez problému. Pokud se v něm má oplodnit, tak se to dá zařídit. Pokud stojí úly volně - výletem do boku v mezidně atd.

Má to zajímavé možnosti.
Je jich možné udělat víc a slabších - je to vyhřívané ze zdola na horu.

Dokonce je možné při dlouhodbější snůšce již zesílené oddělky poponést na nové stanoviště, tam jim samozřejmě dopřávat stále krmný roztok - tedy vodu - ale já to nedělám a taky to jde - včelstvo - oddělek co je dostatečně silný si pustí svoje létavky pro vodu, když o původní přijde. Pokud je voda v okolí.

A létavky co nenajdou svůj přenesený úl pak nosí do původního úlu, kde se místo oddělků dají nástavky.

Ale s čím - jak je zde psáno - začátečnikovi chybí hlavně plásty a tak je třeba tam narvat mezistěny proložené soušemi ze zdola a pokud není snůška, tak rvát cukr , cukr a a cukr.

Ovšem všeliké toto machrování bych dělal za snůšky!
Zdravím začátečníkaSmile,
jsem na tom stejně. Letos jsem začala se 3 oddělky. Jeden se nepovedl a proto jsem ho spojila s druhým nejslabším. Mám tedy zazimované 2 včelky. Neřeším, na kolik mám rozšířit ( nevím co bude zítra natož pak jaké bude jaro a létoHuh).Spíš si plánuji, co bych se příští rok chtěla naučit. Z jednoho silného včelstva si chci určitě udělat oddělky (aspoň 2) a zkusit chov matek. Druhé na podzim slabší bych byla ráda, aby bylo na podzim tak silné jako to první. Uvidím, jak se mu bude dařit a zda ho nechám žít v klidu vlastním životem nebo udělám taky oddělek.
Každý rok si objednávat a kupovat nové oddělky moc nechci, max pro případ že by se mi fakt nedařilo a o kmenové včelstvo jsem přišla. Ale vlastní zkušenosti jsou mnohem cennější než se každý rok učit jen jak přikrmovat a rozšiřovat oddělek....
Ze zrušeného oddělku ale mám 6 vystavěných rámků, jak je co nejlépe využít???? 6 není žádná sláva ale pořád lepší než nic. Dát je do každého oddělku nebo schovat jen pro ty slabší???
Referenční URL's