Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
....no, každopádně, ty včely nedělají co mají dělat....takže - vyměnit včely - nebo včelaře.Big Grin I včely, kde jsou anatomické trubčice naráží matečníky....i nad tím plodem, z kterýho nic nebude....něco, chlapi, děláte špatně.Dodgy
V oddielkoch na 1 NN LG 2/3 mi teraz začali klásť matky (26 dní po vytvorení), včely ale už dostavujú posledné 2 medzistienky a vystavané plásty už za ten čas stihli zaniesť peľom a sladinou.
Ako ich rozširovať, resp. zabezpečiť matkám dostatok miesta na kladenie, keď včely obsadzujú cca 2/3 - 3/4 NN?
Natvrdo nadložením NN s medzistenami? Či nahradením plástov so zásobami medzistenami? (Súše ešte nemám - ešte som nevytáčal.)
Pokud teď matky začaly klást, tak oddělek bude ještě 21 dní slábnout, než se začnou rodit nové včely, takže já bych s dalším nástavkem nespěchala. Nechala bych jim tam dost zásob, ale pokud mají viditelně všude sladinu/pyl, tak bych třeba dva rámky vzala (pyl bych tam nechala) a dala mezistěny z jedné stany za plodové těleso, lepší by byly souše, ale pokud ti pěkně staví, tak to půjde. A ty dvě mezistěny? Ty už jsou taky zanesené? Pokud ne, přiblížila bych je blíže k zakladenému plástu. Pokud jsou pěkně postavené a včely obsedají prostor, tak klidně z jedné a druhé strany. Jak začnou včely krmit plod, tak začnou zásoby ubývat a je třeba krmit, ale to asi víš.
Dělal jsem protirojové oddělky ze včelstev, což zabralo (bylo samozřejmě více opatření). Včelstva se nerojí a zatím nechtějí, za to se vyrojily dva oddělky. Nechal jsem je s více matečníky v přepážkami zúženém nástavku na 6 rámků. Po 4 dnech jsem vylámal zavíčkované matečníky, zbylé nechal. Večer jsem se dozvěděl, že na borovici mě sedí roj. Dva jsou vyrojené, ve všech jsem vylámal, až na jeden, matečníky. V jednom byly matečníky vzorově vykousané, ale neviděl jsem otevřený, doma mě matka nechybí, tak to bylo spíš tmou.

V úterý je dovezu domů, tak bude kontrola za světla.
Včera som previezol nové oddelki do kočovného voza , pôvodné včely som zobral domov čo postupne vymením všetko, oddelky majú dobrých 10kg nanoseného medu s agátu.
...........................................
(30.05.2016 9:03)Merkuri napsal(a): [ -> ]Včera som previezol nové oddelki do kočovného voza , pôvodné včely som zobral domov čo postupne vymením všetko, oddelky majú dobrých 10kg nanoseného medu s agátu.

Príspevok skôr patrí do vlákna "Co se děje v úlech - teď", nie?
To jde o to, čemu řīká oddělek.Wink
Dneska kontrola oddelku zalozenych 18.5... vsechny matky jiz kladou, zrale matecniky pridane 21.5, matky vylihle 22.5 vecer... takze letos zatim pocasi preje oplozovani matek
Pár foteček jak krmím oddělky, rozpůlená krabka od mléka, do ní medocukrové těsto, na to papírový ubrousek, aby se holky nelepily ....když jsem je vyděl, jak jim šmakuje nedalo mi to a zvěčnil jsem je. Blush
http://postimage.org/gallery/5waidal8/
ps. ty dvojnohé holky jsem nefotil, ty se tam ukazují tak nějak samy od sebe....
1. června jsem kontroloval 3 oddělky, které jsem vytvořil z rojových matečníků od jednoho vyrojeného včelstva a k mé radosti jsem našel již zavíčkovaný plod. Dva oddělky již vystavěli po dvou MS, ale nějak nemůžu najít matky. Blush Jak nejsou značené, tak moje začátečnické oko né a né najít tu správnou včelku. Ve třetím oddělku jsem ji zahlédl krátce po snubním proletu, protože jsem ji našel díky tomu, že za sebou tahala něco bílého. Big Grin

Jeden oddělek jsem dělal odebráním zavíčkovaného plodu od nejsilnějších včel a tam jsem již našel 4 zavíčkované matečníky.
Najmenej sa matiek s oddelkov stratí keď je oddelok v tieni stromov do max +27C, keď sú extrémne teploty a na slnku oddelok tak strata je riadna.
Hoj,
mel bych otazku tykajici se usazenyho roje, coz tak trochu "oddelek" je.
Usadil jsem svuj roj, jen jsem rychle nemel mezisteny v ramkach, dal jsem jim tedy alespon ramky, ale holky zacaly stavet ne do ramku, ale sikmo pres ramky. Zjistil jsem to po tydenni kontrole. To uz jsem si pripravil ramky s mezistenama, s citem oddelil ramky a dal mezistenu mezi to. Vcera jsem je kontroloval, bylo to lepsi, ale ve spodnim nastavku se nechteji nechat premluvit. Uz to krasne zaplodovaly, je mi lito to trhat a nicit.
Kdyz vam holky takhle divoce stavi, jak je citelne premlouvate ? Zatim mi jde relativne o prd, je to ve spodnim, je to plodiste, stare dilo bude za par let a to mi nebude lito to poskodit a roztrhnout do medniku. Ale prece jen ...
Diky
Chose
(04.06.2016 7:10)Merkuri napsal(a): [ -> ]Najmenej sa matiek s oddelkov stratí keď je oddelok v tieni stromov do max +27C, keď sú extrémne teploty a na slnku oddelok tak strata je riadna.

"Kocur" vyjimecne s Tebou musim souhlasit! Ze dvou vytvorenych oddelku, obe matky v poradku zpatky, oba oddelky ve stinu stromu Wink ze by??
hezkej den
Honza
(09.06.2016 8:59)Josef Karliak napsal(a): [ -> ]Hoj,
mel bych otazku tykajici se usazenyho roje, coz tak trochu "oddelek" je.
Usadil jsem svuj roj, jen jsem rychle nemel mezisteny v ramkach, dal jsem jim tedy alespon ramky, ale holky zacaly stavet ne do ramku, ale sikmo pres ramky. Zjistil jsem to po tydenni kontrole. To uz jsem si pripravil ramky s mezistenama, s citem oddelil ramky a dal mezistenu mezi to. Vcera jsem je kontroloval, bylo to lepsi, ale ve spodnim nastavku se nechteji nechat premluvit. Uz to krasne zaplodovaly, je mi lito to trhat a nicit.
Kdyz vam holky takhle divoce stavi, jak je citelne premlouvate ? Zatim mi jde relativne o prd, je to ve spodnim, je to plodiste, stare dilo bude za par let a to mi nebude lito to poskodit a roztrhnout do medniku. Ale prece jen ...
Diky
Chose

Jako že byste měl ve spodním nástavku nerozběrnou divočinu? Tak to jste divoch sám!!!!

Na samotných rámkách stavět správně nebudou, vždy úhlopříčně.

V rámcích musejí být aspoň proužky mezistěn, ale i tak v polovině a spíš většině případů je ignorují a staví šikmo.

Usazovat roj, který není jako taky oddělek bez toho, abych měl připravené věci je, jak to říct kulantně? Měl jste čas 3 dny a i asi 4, byly v bedně a měl jste dost času vylepit mezistěny. Stačilo je dát ob jednu, prostřídat s těmi proužky.

Jestli nehodláte včelám dát to minimum, které je pro civilizovaný chov včel nutné, nechovejte včely ale dělejte něco jiného. Radím vám dobře.

Tím minimem je přinutit se přečíst aspoň jednu knížku o chovu včel. Aspoň jednu malou knížku!!
Tome, i když jsem nováček jako Josef (nebo možná právě proto), musím se ohradit proti tónu, jakým jste Pepu setřel.
Věřte mi, že já osobně jsem přečetl, co se dalo. A přesto dělám spoustu pro vás mazáků nepochopitelných a zásadních chyb.
A rozhodně není to proto, že bych včelám nechtěl poskytnout tu nejlepší péči.
Zkuste příště být k těm, co se vás ptají na rady, trochu vlídnější.
Díky.

P.S. V mnoha publikacích je sice krásně popsaná technologie ošetřování produkčního včelstva, ale o rojích ani o oddělcích tam toho moc nenajdete.
Najdete tam i podrobnou anatomii včely, ale nikde jsem nenarazil na "pár základních zásad a pravidel", které by začátečník měl dodržovat.
Hoj,
cekal jsem udelani koko*a ze me, ja se n@srat nenecham Smile.
Byl to muj prvni roj a vicemene jsem necekal, ze se zrovna tyto vyroji, prostor mely a byla to lonska matka. Prisel jsem na ne pri sekani travy pro seno, takze jsem narychlo zahodil kosu a sel to resit. Protoze jsem se bal, ze odleti, proto cislo 1 bylo ho ulovit, proto nemely ani prouzky mezisten. Timto jsem se poucil na priste Smile.
"divocinu" mam aktualne jen pres 2 ramky dole, zbytek se mi nejak prouzkem minuly tyden podarilo podchytit a uz si daly rict. Ty 2 spojeny ramky je mi ale lito diky plody nahulvata rozriznout a oddelit mezistenou, ale asi me to ceka, ze ?
Dekuji predem za konstruktivni rady i kritiku
Chose
(09.06.2016 11:21)Bubo napsal(a): [ -> ]... P.S. V mnoha publikacích je sice krásně popsaná technologie ošetřování produkčního včelstva, ale o rojích ani o oddělcích tam toho moc nenajdete ...
Friedrich Pohl, Úspěšné včelaření. Jmenuje se to sice takhle (v originále Moderne Imkerpraxis), ale titul by měl znít: Oddělky stokrát jinak ...
Už jsme to tu probírali mnohorkát, tak neškodí to zrovna nyní zopakovat.
Jinak: roj a oddělek je fakt něco zcela jiného ... A nemyslím si, že vždy si staví "divočinu" šejdrem, ačkoli je jim to přirozené. Mi se to ještě nestalo (kamarádům ano), ale je fakt, že je něžně navádím k řádu ...
Jiří
Bubo. Včela je živý tvor, musím pokračovat?

A co tahle jeho věta? cit: Zatim mi jde relativne o prd, je to ve spodnim, je to plodiste, stare dilo bude za par let a to mi nebude lito to poskodit a roztrhnout do medniku. Ale prece jen ...

Z kontextu jasně vyplývá, že nikdy nic nečetl, přece nejde "pár let" včelařit s nerozběrným dílem a navíc, on se chystá obměňovat dílo až "za pár let"? No potěš!!!!!!!!!

Vy, jak jsem si všimnul, přistupujete ke včelařině s pokorou bez bohorovnosti, jakou oplývá mnou kritizovaný. To je jiný přístup, co myslíte?

Kdyby se ptal jinak, řekl bych mu, že musí buď každý jeden plást vyříznout a vložit do rámku, ovázat bavlnkou a proč bavlnkou (a jakou) a ne provázkem či drátkem třeba a že to je děsná práce a že by snad bylo lepší to zničit a dát jim to postavit znova a pořádně. Že ale už prošvihnul ten elán, který ke stavbě má jen roj a nikdy žádný oddělek, což on, považuje za skoro totéž. Atd.

Už jsem to tu psal mockrát. Představte si, že si někdo koupí auto, protože na to má a začne jezdit bez toho, aby si nastudoval Vyhlášku a zákony a nějak to patlal za provozu a myslel si, že když to zvládne kdejaký dědek, tak že se učit lze za provozu. Na silnici jde o životy naše, u včel jen o ty včelí...
Ovládat auto se fakt dá naučit nejlíp ježděním. Ale zákonitosti provozu je nutné si před tím nastudovat a bez toho to nejde.
Tome, zákonitosti provozu si udělal člověk, to ještě neznamená, že je to pro včely to nej, když si jich vážíme, tak bychom měli respektovat i jejich volnou stavbu. Pokud mu ve spodním rámku nevadí, nech ji nechá, včelám to vyhovuje a on to pořeší další rok při přehazování nádstavků (třeba).
U mne staví na volné stavbě bez mezistěn a když jim lehce pomůžu, že něco občas srovnám, tak je to na rámcích. Radíte dobře, ale cest je vždy několik, některé lepší pro včelaře, jiné pro včely.
Hezký den
T.
Referenční URL's