Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(07.06.2013 23:25)Spede napsal(a): [ -> ]Chci se zeptat ja postupovat. Dnes jsem byl v oddělkách, které jsem vytvořil před škaredým počasím. Matky jsem našel neoplozené a veškerý plod téměř vylíhnutý. Tak jak postupovat? Nechat je tak a dál krmit a pouze čekat, až se matka oplodní nebo dát další rámek se zavíčkovaný plodem pro posílení?

Kolik dnů jsou matky vylíhnuté?
JK
..... Ten dotaz směřuje k tomu, že po cca 25 dnech po vylíhnutí je matka fyziologicky neschopná páření a tudíž se neoplodní. Jediné řešení v takovém případě je celé to zrušit a začít znovu. Loni jsme takto zlikvidovali sérii o cca 100 matkách - kladly nakonec 2...
Osobně bych na nic nečekal a začal larvit urychleně znovu. Právě teďje ideální doba. Zlikvidovat to pak můžeš kdykoli.
iRP
(07.06.2013 23:47)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]
(07.06.2013 23:25)Spede napsal(a): [ -> ]Chci se zeptat ja postupovat. Dnes jsem byl v oddělkách, které jsem vytvořil před škaredým počasím. Matky jsem našel neoplozené a veškerý plod téměř vylíhnutý. Tak jak postupovat? Nechat je tak a dál krmit a pouze čekat, až se matka oplodní nebo dát další rámek se zavíčkovaný plodem pro posílení?

Kolik dnů jsou matky vylíhnuté?
JK

Zásadní dotaz.Pokud spočítám 14 dní spátky k tomu 2 dny na vylíhnutí sice nevím které špatné počasí dotazující myslí ale pokud ještě neuplynula tato minimální doba od vytvoření oddělků pokud jim byl přidán zralý matečník tak matky ani klást nemohou.Smile
Larvil jsem 16.5 a mohli se vylíhnout 29.5. +- pár dní je to 10 dní a tak snad by, už mohly klást. Jak dlouho bych měl ještě čekat? Jinak včera jsem zase nalarvil, tak se uvidí jak to dopadne. Pokud mi něco vystaví, tak mám matečník dát na ostro nebo jí pracně hledat a štípnout?
Budeme trochu počítat. Líhnutí 29. - 30.5.. Dospívání matek cca 4 dny, tj. 2. -3.6.. Orientační prolety další tak 3 dny - letos kvůli počasí spíše déle a snubní prolety dalších cca 3 - 4 dny. Naštěstí se počasí od 4.6. trochu umoudřilo. Takže hledat vajíčka bys mohl tak od 9. - 15.6.. Raději toho 15.6.. Ony ty mladé matičky jsou ještě bujné (pohyblivé) a při troše neopatrnosti se mohou ztratit a to by byla škoda. Takže netlač na pilu a do toho 15-tého se obrň trpělivostí. Pro jistotu si však můžeš nalarvit další sérii, jak radí Rosťa, ono se to neztratí. Když tak to bude i dobrý tréning. Protože "opakování je matkou moudrosti". Jak říkali naši předkové.
Tak ať Ti to vyjde.
JK
letos, když jsem psal kamarádovi (začínající včelař) žádost o dotaci, tak jsem mu raději rovnou naplánoval nákup oddělků až do srpna roku 2014, když to viděl, tak si ťukal na čelo, jelikož když dotace v září schválí, tak by si přece včely mohl pořídit letos ... raději jsem mu vše vysvětlil, ať se drží při zemi, že mohou přijít léta nevhodná pro odchov matek, jako například loni nebo zas přes zimu mohou mnohé chovy zdecimovat roztoči, mohou přijít přírodní pohromy a prostě, že oddělky mohou být těžko k dostání.. myslím, že letošní rok mi hned dal za pravdu a kdyby on začal v září shánět oddělky, že by neměl šanci. Jinak reakce na předchozí polemiku, ani se nedivím, spoustu včelařů může být na tom podobně, zejména ve vyšších polohách, vemte si, že nyní třeba u nás odkvátají teprve jírovce, navíc deštivé počasí v posledních dnech pro vytváření oddělků a pro snubní prolety nebylo příliš přívětivé. Osobně mám nyní od 2. 6. vylíhlé matky a počítám s tím, že do nich polezu až po 14. 6. jestli už kladou, dost možná až 17. 6..
Zdravím.
Je možné udělat oddělky spojením rámku s plodem z ruzných včelstev?
jasně, já to tak dělám vždy, tedy za předpokladu, že včelstva jsou silná a zdravá. Ono přeci jen, když každému ze včelstva vezmeš z plodiště jeden rámek a nahradíš třeba mezistěnou, tak to ani nepocítí, oproti včelstvu, které by jsi v plodišti najednou oloupil o dejme tomu i 5 rámků.
dobrý den chci se zeptat jestli je možné vytvořit oddělek pomocí nouzového matečníku který si včely vychovají z nejmladšího plodu.
Ano. Je to snad i celkem běžné.
a když takovýto oddělek zítra vytvořím stihne do zimy dostatečně zesílit?
Záleží na tom, v jaké síle ten oddělek vytvoříš. V tuto dobu a nyní záleží na každém dnu, již musí být ten oddělek poměrně silný. Alespoň 5 (r.m. 39 x 24) plodových plástů včetně toho s nouzovým matečníkem a je zapotřebí přimést mladé včely alespoň z dalších 4 - 5 plástů. Pozor, aby se do oddělku nedostala matka z některého včelstva od kterého odebíráš materiál. Musíš počítat s tím, že část včel (létavky) oddělek opustí. Plást s nouzovým matečníkem musíš přidat po-té co oddělek pocítí osiřelost - cca po 1 - 2 hodinách. Až mladá (nouzová) matka bude klást, cca po 14-ti dnech (při použití zavíčkovaného matečníku) bude nutné oddělek ještě posílit postupně (cca vždy po týdnu) alespoň 2 - 3 plásty se zavíčkovaným plodem, bez včel - čistě ometeným. Po-té, co se vylíhnou mladé včely v dostatečném množství, bude možno oddělek rozšiřovat i mezistěnami. A jednu velice důležitou věc přiměřeně ale dostatečně, krmit, krmit, krmit roztok 1 : 1! Pokud budeš chtít z takto utvořeného oddělku postavit zimování schopné záložní včelstvo, je již nejvyšší čas. Držím palce. JK
Zdravím. Mám takové dilema. Dnes se mi vyrojily jedny včely. Mám nedostatek úlů a přecházím na jednu rámkovou míru, takže přemýšlím, kam je dát. Budu dělat asi zítra z nutnosti oddělek, právě kvůli přechodu na novou míru. Mohl bych vzít pár rámků s plodem a zásobami a smíchat to s tím rojem? Nelekejte se dotazu, včelaření teprve začínám. Díky za odpověď.
Ak by som mal roj a nemám dostatok nadstavkov a ani vystaveného diela,tak by som odloženec nerobil a nepchal by som roju vystavané dielo.Roj by som osadil na medzisteny a využil tak jeho silný stavebný pud.Ako by som sa rozhodol zrejme záleží aj od toho ako silný je roj.Pri silnom roje by som ich ponechal jednoznačne stavať nové dielo,ak je roj malí a slabý,tak je tu možnosť ho posilniť plodovými plástmi s kmeňového včelstva a to len v takej miere,koľko plástov roj obsadzuje.
Já oddělek udělat musím. Na nástavku, který potřebuju dát pryč, mám plod, takže bych ho musel vyhodit, má jinou rámkovou míru. Jde mi o to, že bych využil roj a dal to dokopy. Špekuluju, jestli s tím něco nepokazím.
Luďku, a proč to tedy nezkusíte?
Vytvořením oddělku získáte nástavek, kde je dílo s plodem a nějaké mladušky, z roje přidáváte matku a létavky a jak píše Jozef, do druhého nástavku nacpat mezistěny a využít stavební pud...(a hračičky to asi budou chtít ještě promíchat)
Nějaká snůška je (když zrovna není počasí jako dnes), tak bych z toho zase takovou vědu nedělal. Myslím, že za měsíc, nebo dva to bude mnohem horší rozhodování, co a jak udělat, aby se člověk vyhnul pohledu na loupež a jiné nezdary...
(22.06.2013 16:27)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]Ak by som mal roj a nemám dostatok nadstavkov a ani vystaveného diela,tak by som odloženec nerobil a nepchal by som roju vystavané dielo.Roj by som osadil na medzisteny a využil tak jeho silný stavebný pud.Ako by som sa rozhodol zrejme záleží aj od toho ako silný je roj.Pri silnom roje by som ich ponechal jednoznačne stavať nové dielo,ak je roj malí a slabý,tak je tu možnosť ho posilniť plodovými plástmi s kmeňového včelstva a to len v takej miere,koľko plástov roj obsadzuje.

Ani silný roj nebude stavať, ak mu nedá príroda, potom nasleduje včelár a natlačí mu 10 kg cukru v cukrovom roztoku, preto nič nie jednodznačné. U mňa nie je znáška od skončenia agátu a v úľoch to poznať, sú pomerne zmenšené, no odloženec, aj ten treba futrovať, takže je to o tom ako radí kolega Pešek, kŕmiť, kŕmiť a kŕmiť!!! Rozmnožovať včelstvá v čase prebytkov je jednoduché, v čase núdze kto nemá v peňaženke radšej nech nezačína.
Mám od minulého týdne oddělek, který ale hodně zeslábl, asi ještě odletělo něco včel které jsem tam nasmetal. Je v něm cca 2,5 plástu plodu, ale mám strach že plod v tomhle počasí zastydne, když není obsednut.
Jak mám tento slabý oddělek posílit, aby to bylo efektivní teď hned ??
Uvažuju tak že když je málo včel bude i málo krmiček a "zahřívaček" a oddělek bude slabý pořád Sad
díky
Píšeš hezky, ale to nejdůležitější tu není.....
Co matka? Je tam matečník (případně v jaké fázi), matka (opět v jaké fázi - klade/neklade?)....... Kolik má zásob - dostal ten oddělek (jak já říkám tu "startovací") dávku cukru?
Každopádně - pokud je tam neobsednutý plod, je zastydlý, tedy mrtvý, tedy na zlikvidování.
Ale opravdu NEJ!!!!! důležitější je ta matka, hned za ní zásoby....
Dokud není tohle vyřešeno, je každá další rada zbytečná.
iRP
Matka tam je, je vyběhlá z klícky ale zatím neklade, vyběhla cca někdy od úterý do dnes.
Zásob jsou dva plásty, dva až tři plodu, dal jsem těsto a vodu do jedné souše.
Referenční URL's