Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(17.04.2014 20:27)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]Ja mám dobré skúsenosti s tvorbou nového včelstva týmto spôsobom: vyberiem si včelstvo s mladou matkou a preložím zároveň 2-3 zaviečkované plásty aj s matkou. ..

No já dělám oddělek poprvé a trochu bych se bála, že přijdu o tu původní matku, pokud bych ji dala do oddělku, a něco bych zvrtala... Ale každopádně díky moc za rady, i v předchozích příspěvcích...(17.04.2014 21:14)Perun napsal(a): [ -> ]Normálne! Predstav si normálne včelstvo po stráte matky. A to je v podstate to isté.Máš tam zaviečovaný plod,vajíčka,včely a zásoby, len matku vytvoriť!

Díky, tak tedy přestanu vymýšlet a dám rámky normálně k sobě Smile
(17.04.2014 20:27)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]Dobrý den
Četl jsem, že matka může při této prohlídce uletět. Moje otázka je, jak je to pravděpodobné, že po vytažení plástu s matkou a rychlé prohlídce tato skutečně uletí?

Odpoviem obidvom, Knoflíček, Prečo by ti mala ťažká matka (je rozkladená) odletieť z plásta, to skôr pri neopatrnom zachádzaní, ti matka môže tak odpadnúť na zem, ale odletieť.

Jedná se o dnes vylíhlou, tudíž ještě neoplozenou, matku.
Anton Turčani si asi Váš dotaz dobře nepřečetl a použil pouze jeho druhou polovinu

Vladimír Knoflíček napsal(a):V těchto dnech by se měla líhnout matka. Vím, že by se teď matka neměla moc rušit. Přesto bych se chtěl podívat (má zvědavost) jestli se matka vylíhla. Četl jsem, že matka může při této prohlídce uletět. Moje otázka je, jak je to pravděpodobné, že po vytažení plástu s matkou a rychlé prohlídce tato skutečně uletí?

Když vytáhnete plást s čerstvě vylíhlou matkou, není sice pravidlem, že by uletěla vždy, ale stává se to relativně často.
Dokonce i mladá matka, která už klade, při nešikovné manipulaci uletí a ne vždy se vrátí.
Stalo se mi to už několikrát. Když jsem měl chov matek, vychytával jsem rozkladené matky rukou, abych je označil a připravil k expedici. Stačilo se matky na plástu dotknout, netrefit křídlo a byla pryč. Přitom se jednalo o matky, které už v měly v plemenáčích několik dm2 plodu.
Plně rozkladené "matróny" už tyto tendence nemívají.
Děkuji za odpověď.

Zkusím tedy překonat svou zvědavost a nechám je ještě 14 dní v klidu. Sad
Říkal mi známej že mu vyletěla matka z klícky. Zůstal stát na dvoře s klíckou v ruce a matka se na ni vrátila.
Vladimír Knoflíček napsal(a):Zkusím tedy překonat svou zvědavost a nechám je ještě 14 dní v klidu

Nemusíte. Pokud víte, na kterém plástu je ten matečník, ze kterého se měla vylíhnout, stačí plást nazdvihnout a podívat se, jestli je vyběhlý.
Pokud se matka vylíhla, je na špici krásně okrouhlý otvor. Někdy pod ním visí ta špička jako otevřené víko na pantu.
Když plást jenom nazdvihnete, nebudete ho různě obracet nebo pokládat, matka Vám neuletí.
Blahove jsem se domnival, ze na tvorbu, resp. zakladani oddelku je jeste velmi brzy ...
Já jsem první sérii udělal 3.4. (asi týden a něco po vložení SR, hned se do nich pustily). Krmnou komoru jsem oddělil fólií a přidal 2 rámky s plodem. Ze 40 přijato nakonec 11 + několik nouzových na plástech (moje první přelarvování). Dnes jsem v úlech konečně viděl spoustu trubců, oplodňáčky jsou po celé zahradě, tak snad to nějak dopadne. Zítra udělám druhou sérii.
(16.04.2014 10:18)Vladimír Knoflíček napsal(a): [ -> ].... V těchto dnech by se měla líhnout matka. Vím, že by se teď matka neměla moc rušit. Přesto bych se chtěl podívat (má zvědavost) jestli se matka vylíhla. Četl jsem, že matka může při této prohlídce uletět. Moje otázka je, jak je to pravděpodobné, že po vytažení plástu s matkou a rychlé prohlídce tato skutečně uletí?

Dostal jste už sice odpovědi od nepochybně renomovaných včelařů, ale prozradím vám pár poznatků jejichž nabytí mne stálo nějaké prostředky. Matky jsem choval už v 15ti a to jak si jistě dovedete představit je člověk ještě dost hrrr Smile

ANO mladá matka při otevření úlu (oddělku, oplodňáčku) občas vyletí (i oplozená kladoucí).
Nejdříve co v takovém případě dělat: Nechat vše jak to je! ano pokud to jde tak i zůstat stát na místě, ale někdy by tam člověk musel stát i hodinu a to může být problém. Rozhodně, ale včelař nesmí zavřít úl (oddělek, oplodňáček) a jít do dalšího v řadě. Matka vletí do toho ve, kterém se bude hrabat (potvrzeno několika včelaři).

Teď, ale to hlavní proč příspěvek píši. Jak se chovat, aby mladá matka při prohlídce nevyletěla:
Klíčový je čas rozuměj hodina, kdy se prohlídka koná. Pokud budete kontrolovat mladou matku po 19:00 tak se není potřeba vylétnutí matky obávat. Je to proti její přirozenosti. Stává se, že hledám mladou matku 20 minut, když mi na tom záleží, ale v tuto dobu již nevyletí.
Poznat jestli se matečník vylíhl nebo byl vykousán může být i pro experta po pár hodinách oříšek. Osobně bych si kolem poledne netroufl zvednout ani střechu od oddělku, kde je 4 - 8mi denní matka .

A teď jako bonus odkaz na přednášku, žel v angličtině
jak? Právě vytvářením a zimováním oddělků, v jeho případě pětirámkových.

Takže všem hodně štěstí na prahu oddělkové sezóny.
Dnes jsem při prohlídce včelstev v jednom z nich narazil na několik matečníků. Původní včelstvo mělo 22 rámků 39 x 24cm, tak jsem dohromady 4 vyndal (ty s matečníky) a udělal jsem z nich 2 oddělky. Taky jsem do každého oddělku přidal jeden rámek s medem, dále rámkové krmítko a zbytek mezistěny. Následoval odvoz na stanoviště u lesa cca 2,5 km. daleko. Navečer jsem jim každému dal 1 litr roztoku v poměru 2,5 : 2. Česno jsem otevřel na špehýrku (cca 8 x 15 mm.). Podle toho, co jsem četl se do oddělku nemá měsíc lézt.
Do tohoto, i dalších pěti včelstev (zimu přežilo všech šest z loňska) jsem dal do plodiště 2 mezistěny (mezi nimi jsou vždy dva rámky plodu) . Napadlo mne, že je včely docela rychle postaví a matka zaklade. Pak je budu moci použít na tvorbu dalších oddělků. Ohledně tvorby matek přemýšlím nad tím, zdali bude stačit do tohoto nového plodového plástu udělat obloukový podřez, nebo jestli bude lepší přelarvit ? Co má podle Vás větší úspěšnost? Děkuji za odpovědi ať se daří. S pozdravem Martin P.
Pokud ti vyhovuje plemenivo, obloukový řez do začátku stačí. Ale stejně se nauč přelrvovat. Smile

Jinak nevím, ale já bych včelstvo na dvou nástavcíh neudržel. Takže možná to nejsou včely rojilky, ale je podle mě důležité vědět z čeho chovám.

Něco jiného je odchovávat ze včelstev co mělo dobrou a prověřenou matku když jsme to vlastní nešikovností a nebo úmyslnš dovedli do rojovky a něco jjného je brát si první rojové.
Když člověk začíná - bere vše ( a podle mě to není zas tak naškodu, mívá dost ztrát, tak hlavně když množí), ale měl by si sehnat taky nějaké dobré matky - matečníky aby z nich pak začal řízeně chovat. Pak se stává chovatelem včel. Smile
(20.04.2014 23:29)Martin Pražák napsal(a): [ -> ]Dnes jsem při prohlídce včelstev v jednom z nich narazil na několik matečníků.
Do tohoto, i dalších pěti včelstev (zimu přežilo všech šest z loňska) jsem dal do plodiště 2 mezistěny (mezi nimi jsou vždy dva rámky plodu) . Napadlo mne, že je včely docela rychle postaví a matka zaklade. Pak je budu moci použít na tvorbu dalších oddělků. Ohledně tvorby matek přemýšlím nad tím, zdali bude stačit do tohoto nového plodového plástu udělat obloukový podřez,

Martin aby si nebol prekvapený,pretože včelstvo v rojovej nálade ti stavať medzisteny nebude a pochybujem že odobratím 4 rámikov si to rozmyslí.
Osobne by som postupoval tak,že celý úl by som odložil stranou,na základňu by som dal nový nadstavok vystrojený prevažne plástmi a medzistenami.Do tohto nadstavku by som dal dva plásty aj zo včelami z uzavretým plodom,ak si prevesoval tak z medníkov a medzi tieto plásty jeden plást zakladený vajíčkami na ktorom by som urobil oblúkový rez.Do nadstavku by som striasol mladušky približne z troch plástov,samozrejme bez matky.Na nadstavok by som dal medzidno a naň položil pôvodný úľ na ktorom by som otvoril očká.Včelstvo z rojovou náladou z ruší MB pretože príde o lietavky a v spodnom nadstavku si včelstvo na otvorenom plode založí MB.Tieto MB môžeš za 1O dní zrezať a použiť do odložencov.
Můžu se zeptat co je obloukový řez?Ještě jsem to neslyšel Sad
díky,nastuduji Smile
(21.04.2014 12:10)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]...
Osobne by som postupoval tak,že celý úl by som odložil stranou,na základňu by som dal nový nadstavok vystrojený prevažne plástmi a medzistenami.Do tohto nadstavku by som dal dva plásty ...

Predpokladám že nie nízky nástavok.
Mezistěny jsem stejným způsobem přidal do všech šesti včelstev. Po jejich vystavění a zakladení to pro začátek zkusím s obloukovým řezem. Časem, až získám větší zkušenosti přejdu na přelarvování. I když je otázka jak mi to půjde, jedenáct let dělám na bucharu (jsem strojní kovář), takž už mám lehce vyklepané ruce.
Když mi obě mezistěny vystaví a zakladou, bude lepší je dát do jednoho oddělku, nebo může být každá ve svém (t.j. dva oddělky)? Případně mám e každému z těchto rámků přidat zavíčkovaný plodový plást a v podstatě to udělat 2 plus 2 (jako včera - tudíž odebrány 4 rámky z každého včelstva? Děkuji za odpovědi. S pozdravem Martin P.
misan, já som dával nízky nadstavok, iné nemám.Spôsobov ako to urobiť je viac.Či použijem jeden alebo dva NN to záleží čo tým sledujem.Ak potrebujem rozchovať len matky,tak ich držím nahusto.
chlapci.už som tu prosil o radu.je veľa názorov tu na fóre a aj v knihách.mám včely v 4.úloch.tri sú silné ,ale z tých troch je jeden najsilnejší.obsadá 9 rámkov z desiatich.samozrejme už mám aj medník.pri dnešnej kontrole je veľa včiel na letáči.tlačia sa aj cez očká.potrebujem z týchto včiel spraviť odloženec.chcem aby si samotné včelstvo vychovalo matku.
nechcem matku kupovať.včely mám dá sa povdať mierumiľovné.preto by som bol rád aby si sami vychovali matku.
nikdy som to nerobil.prosím napíšte mi čo najjednoduchší spôsob ako to najlepšie spraviť.bol by som vám povďačný keby ste mi to opísali krok za krokom.mám pripravený aj úľ,ale mám aj roják na 7 rámikov.
neviem či mám nechať matku v pôvodno úle alebo ju preložiť do nového.
ďakujem za vaše poradenie.
mám úle B10 rámikovú mieru 42x 27,5
Ferdo, vem ze včelstva 1 rámek s otevřeným plodem a s vajíčky, 1 se zavíčkovaným plodem, 2 se zásobami, jeden s pylem, zbytek mezistěny. Pokud se ti bude zdát, že je tam málo včel, tak tam ještě nějaké smeť. Včely narazí nouzové matečníky, pokud by sis chtěl zahrát na řezníka, tak postupuj podle tohoto článku/obrázku. 2-3 dny je vězni ve sklepě, pak je dej někam do trávy nebo křoví, co nejdál od silných včelstev. Počítej s tím, že matka bude klást teprve až tak za měsíc (pokud se jí něco nestane).
Jak vidíš je to nejjednodušší způsob, vůbec do nich nemusíš chodit ani se o to starat. Klidně udělej 2 oddělky z více včelstev. Pokud se ti oplodní obě matky můžeš je pak spojit a pokud ne, tak je taky můžeš spojit Smile.
Referenční URL's
  • Včelařské fórum – o včelách a včelaření: https://www.vcelarskeforum.cz/index.php
  • :