Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Tak jsem tam hned naběhl ve skafandru na kontrolu.
Nejdřív oddělek, ... nic nového, žádný matečník, žádná matka, včelky se poflakují po plástech.
Pak kontrola všech čtyř včelstev "dokud nenajdu matku nebo matečníky", ... matečníky nikde, ve všech nalezena matka i vajíčka.
(ve dvou nalezena brzo, v jedněch při druhé prohlídce a jedny jsem prošel sem a tam 3x než jsem ji našel, včelky byly nasrané, já jsem byl v pohodě dokud si mi jich několik neprocházelo po síťce kukly zevnitř, ale vysvětlil jsem jim, že za to můžou Juraj a Louky, takže ksicht zůstal bez žihadla Smile)

Tak jsem udělal to, že jsem vyměnil v oddělku plást z vajíčkama za jiný i se včelama a ještě přisypal včely z jednoho rámku s otevřeným plodem. Původní rámek s vajíčky jsem z oddělku vrátil zpět do včelstva, a budu sledovat co se z něho vyklube. Z toho rámku s uzavřeným plodem co jsem jim dal v sobotu se už začly líhnout včely.

Jediné co mě napadá je, že ty vajíčka byly z nějakého důvodu neoplozené (i když byly v dělničině), nebo se ty vajíčka v sobotu nějak nachladily, takže se sice vyvíjí dál, ale včelky z nich matku nechtěly (nebo už nemohly) vychovat.
No veru tazko povedat v takomto pripade kde je problem, ked si najpravdepodobnejsiu moznost vylucil. Co sa hypotez o vajickach tyka, zeby boli neoplodnene nepredpokladam, ak si tam ten plast nedaval z nejakeho mrzaka a ak pises, ze sa vyvijaju dalej, tak nemozu byt zachladene, takze veru neviem, uvidis co vyvedu s tym novym plastom.
Tak ted už ti tam můžem poslat jen Muldera se Sculiovou a nebo Merkuriho. Cool
a opravdu jsi hledal v oddělku dobře ? ony to nejsou hned matečníky, po těch dvou dnech jen mističky (kalíšky) ve kterých je larvička a kašička ... a pokud jsi dělal ze starých plodových plástů, někdy jim to trošku trvá, jelikož se jim hůře upravuje několikrát zakladená mezistěna vyztužená košilkama než plást zakladený třeba jen jednou... počkal bych den dva a oddělek zkontroloval znovu....
Rámek s vajíčky byl světle žlutý, byla to loni rozestavěná mezistěna, letos dostavěná, domnívám se že poprvé zakladená. Od kraje ke kraji byla dělničina, samozřejmě jsem mohl něco přehlédnout, ale rámek byl krásně jednolitý a nebyla na něm žádná změna.
Ten co jsem dal místo něj je stejný, podívám se do nich v pátek (doufám, že to vydržím).
Často bývá nejlepší řešení dát včelkám 14 dní klid. Nejhorší bývají uprohlížená včelstva k smrti. Tam je všechno špatně!!! Zdraví R. S.
Opravdu když jste měl včely druhým rokem jste vydržel se do nich v tuhle dobu 14 dní nepodívat? A totéž, když jste zkoušel svůj první oddělek? ... tomu nevěřím Smile
Navíc kdybych, čekal 14 dní, tak bych neměl svou mateří kašičku na "učení se" přelarvování.
Jinak samozřejmě věřím a nepochybuji, že co potřebuji včely nejvíc je "klid na práci".
Iste začínajúci včelár potrebuje do nich permanentne pozerať...ale ja by som to riešil jedným včelstvom tzv. "nazeracím" a ostatné by som nechal na "pokoji" ako radí Rudo,... dôveruj trochu tým včelám...
Taky mám včely druhým rokem a znám dobře to nutkání. Ale raději jsem začal rozšiřovat jejich počet a taky hodně číst - i tady, převážně starší příspěvky. O víkendu plánuju dělat oddělky a určitě do nich následující dny nepolezu...
Takže přidávám info k mým přízpěvkům č.1698+1701.
Rámek s vajíčky o který neměl oddělek zájem a který jsem vrátil do včelstva se vyvíjí normálně ... zavíčkovaný plod, žádný matečník, žádné "vyházení" larev.

Na novém rámku s vajíčky, který jsem do oddělku minulé úterý dal bylo celkem 11 nouzových matečníků, 1 jsem použil na mateří kašičku, 2 nejstarší jsem zrušil, zbýva 8 z toho 4 dnes zavíčkované, 4 ještě ne. Ještě pár dní počkám, 4 matečníky zruším (mateří kašička na pokusy s přelarvováním), 2 nechám v dolním nástavku a dva chci předělat nad mřížku do horního nástavku. Chci vyzkoušet dvoumatečné včelstvo z nouzových matečníků.

V neděli jsem udělal další oddělek do kterého jsem dal svou první přelarvovanou sérii 5-ti larviček (na přelarvování jsem použil mateří kašičku z nouzového matečníku). Při dnešní kontrole je z pěti larviček jedna přijata, v oddělku nejsou žádné nouzové matečníky. Jen za dva dny zkontroluju, jestli je zavíčkovaný, pak tam do nějakého 25.5 nepolezu a už to nechám na nich.

Goro, to právě chci, loni jsem začal se 4 oddělky, do těch nechci moc šťourat, plán byl letos rozšířit o jedno včelstvo s mnou přelarvovanou matkou a pak mít jedno včelstvo s matkou z nouzových matečníků na "pokusy" a kašičkou k přelarvování, s tím, že když bude životaschopné, tak půjdu do zimy se 6-ti včelstvy ... zatím to vypadá, že se plán splní Smile
A pro Copperfieldy, neumím ze včelstva vzít zásobní rámek, rámek s plodem, v oddělku zkontrolovat zavíčkovaný matečník, atd ... aníž bych včelstvo otevřel.
Snažím, se to ale v rámci svých skromných schopností dělat co nejšetrněji a nejrychleji.
OK, veď keď človek sa chce niečo o včelách naučiť, nestačí len čítať knihy, ale treba pozerať aj do úľa...
Ja som ti len chcel naznačiť, že niekedy nadmerná zvedavosť v nevhodnú dobu môže včelám viac ublížiť ako pomôcť...
Ak ti vychádzajú zámery a plány, je to fajn a držím ti palce...

Btw.
Dobre si sa rozhodol, nie je dôležité zazimovať veľa slabých odložencov ale radšej menej ale silné rodiny s mladou matkou..
Letos jsem udělal tři "oddělky", asi celkem humpoláckým způsobem. Díky velkému množství plodu jsem dal do každého oddělku 4 plodové, zavíčkované plásty a jeden čerstvě zakladený plást od nejlepších včelstev. U těch se mi zároveň tento týden začnou líhnout ve velkém trubci. Dal jsem i dost zásob, vodu, sesypal dostatek včel, přidal medník ( ED), zúžil česno a koncem května chci provést kontrolu kladení a označit matky. Budu pozorovat provoz a případně rozšiřovat česna, protože včel je tam opravdu dost. Tak snad to dobře dopadne. Dám vědět...
joo, tak takový oddělek pokud bude dobrá matka a pokud někdy zaprší ještě něco přinese
Rád bych rozšířil chov, sjednotil RM v používaných úlech a rozmnožil materiál od jedné matky. Pokud by to šlo vše zároveň, tak jedině plus.
Pokusím se napsat svou myšlenku jak toho možná docílit. Včelstvo na 2VN 39x24, tak s 8 rámky plodu, bych použil jako chovné. Do chovného úlu vložím chovný rámek s miskami na ovonění. Pak bych vyndal matku a celý úl osiřel. Když je na 2 VN, tak nevím zda by chov při matce a MM fungoval. Na otevřeném plodu nejspíše narazí nouzové matečníky a asi hned nepřijmou chovný rámek, že? Po několika dnech vylámu matečníky a vložím nalarvené misky z jiného úlu. Pokud se zadaří a chovný rámek přijmou, tak bych celý tento chovný úl 39x24 rád rozdělil mezi několik oddělků před vylíhnutí nových matek. Třeba do 6-8 oddělků. Ale už na Lang2/3. Jeden rámek s plodem na jeden oddělek by v květnu měl být snad dostatečný. Mám nízká dna, takže by byl oddělek s plodovým a zásobním rámkem na 2 NN. Bude pro oddělek problém takový zvětšený prostor? Je to takto realizovatelné nebo bych měl postupovat jinak a vhodněji?
Prosim o radu, v neděli jsem udělal dva oddelky....odnesl jsem je zhruba asi 50 mod včelnice, mezi tim asi skončila květová snůška a příroda kvuli suchu nic moc nenabízí. Začali mě to rabovat ostatní včely.... co s tím mám dělat, prosím o radu. Už několik let to takto dělám a nikdy nebyl problém až teď...
Pomôže jedine odniesť preč z doletu takto zalietaných včiel. Tam nehať letáč na dve včely a pomaličky kŕmiť.
To jak daleko
5 Km .
Počkal jsem do večera a přestěhoval tak o 400m(za kopec), nic jiného me nezbylo...uvidíme zítra jak to dopadne. Jeden oddělek se s tím celkem vypořádal, ale ten druhý byl uplne na suchu...
Oddelok patrí do pivnice do chladu a tmi na 72 hod. . Napr. v pondelok spravím oddelok a vyložím ho až vo štvrtok večer na stanovisko. bolo by dobé keby si oddelku zmenil vôňu tak že dáš doň chumáč vaty do ktorej naleješ voňavku. Dáš to do dna.
Referenční URL's