Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(25.08.2013 23:47)Martin Pražák napsal(a): [ -> ]Medný výnos neřeším, důležitý je namnožený počet.

Krásny den,

vyjdu-li z tohoto, tak počitám že zisk z medu do rodinného rozpočtu nepůjde ale půjde do včel.

Takže myslím že dva odddělky ze včelstva, jdou udělat bez ztráty medného výnosu.

Když dá každé včelstvo v průměru 20kg medu a prodáte ho za 100,- tak
máte 12 000,- na nákup oddělků takže 12 000/800 = 15 oddělků.

čily 6 produkčních, 12 vašich, 15 koupených a jste 33 včelstvech.

To je v ideálním světě, že všechno nebude dle představ s tím se musí počítat Smile

Honza Vrána
Dobrý nápad, ten se mi líbí. Jen aby to tak vyšloRolleyes S pozdravem Martin P.
Martine, buď v klidu. I když ty oddělky koupíš, což nezavrhuju,....budeš s tím mít práce až nad hlavu.Dodgy
Já mel na jaře také velké oči. Připravil jsem si dna,část nastavku, ramky....Chtěl jsem ze 6 na 20. Přesně stejně argumenty jsem obdržel od kluků. A jsem rad, ze jsem se ubrzdil. Udělal jsem jich 6+1roj. Tip top. Pak to začalo. Dvoje jsem vysypal do trávy, u půlky měnil matky, u dalšího řešil proč nenosej...
Pro nováčka tak akorát. Příští rok to na tech 20 udělám a tam se zastavim. Zatím, než zas naberu cvik.
Proč to říkám. Jenom nacvičit si systém krmeni a léčení, abys to zvládal v rozumném čase da zabrat. Třeba rozebrat 14 rodin a hledat matku, abys ji odebral...Ve dvou pul dne a nakonec jsem měnil matky spis tam, kde jsem našel starou a novou dostal i oddelek, protože jsem tu brecu prostě nenašel.Smile
Takže za me: naučit se standardy a pak rozšířit.
Skočit naraz o 22 rodin lze jen tak, ze se veškerý materiál koupi a pak musíš chodit do prace jen obcasSmile . Nedovedu si představit, ze bych řešil třeba loupeže u 5 narazSmile
Co je lupez, to som v zivote nezazil? Asi robite nieco spatne.
Ono je to asi tak,

nechápem, prečo niektorí neobetujete trocha toho času a nejdete sa pozrieť na včelára, ktorí obhospodaruje dva krát taký počet včelstiev, ako chcete vy. Stačí ku nemu chodiť raz do týždňa a sledovať jeho zásahy do včelstiev. Naučíte sa tak ďaleko viac ako čítaním nejakých návodov na hociakom, hoci aj kvalitnom fóre.

Poviem jeden príklad. Chcem zakrmovať 50 rodín. Keď som mal predtým 20 rodín, trvalo mi to dajme tomu dve hodiny. Lenže včelárovi s 50 rodinami to netrvá o nič dlhšie ( včera som zakrmoval 70 rodín za pól hodiny, nepočítam rozrábanie roztoku, mal som ho nachystaný 250 litrov). Idem teda k nemu, kuknem a vidím celý postup a nemám čo riešiť.

Ak si takto prejdete celú sezónu, posuniete sa nie o rok, ale päť rokov dopredu.
Za predpokladu, ak ten včelár nerobí priveľa chýb... Lebo spolu s postupom môže človek okopírovať aj chyby...
Kto má 50 a viac včelstiev a včelári viac ako 10 rokov dramatické chyby nerobí, pretože určite nezačal hneď s 50 včelstvami a postupne všetky zásahy "optimalizuje". Ja sa tiež nepôjdem pýtať včelára, ktorému každý rok padne cez zimu 30% včelstiev, medné výnosy má menšie ako ja, nedopestuje ani jednu matku a rozširuje len rojmi,...

Taktiež neberem všetky veci automaticky, že funguje to len takto a iný spôsob je horší. Proste treba sa všetkým "prelúskať" a v tom vám skúsenejší kolega pomôže - toť vsjo
U nás takých ochotných nět, ti co jsou ochotní, včelaří tak jak bych ani nechtěl. Nemyslím špatně, ale furt tak nějak stejně...Tak jezdím daaleko mimo kraj, k tomu internet. Peškové, Křapkové a jim podobní díky. Tak bych jednou chtěl...
Ze 6 jde udělat hodně včelstev, ale ke včelaření potřebuje člověk nejen včely, ale i zkušenosti.
Na zkušenosti je podle mě 6 včelstev a trochu víc tak akorát.
Takže první rok jen udělat po jednom oddělku a udělat si představu co se včelstvy a ne s oddělky.

Pak bych za rok osobně nějaká včelstva obětoval a rozdělil po jednom plástu s plodem a jedním krycím na oddělky - viz Liebig, ve vyšší nadm. výšce možná uteplené plemenáče, atd.

V konečném součtu to může být efektivnější než do toho jít hned. Soudím podle sebe, ale za mých začátků nebyl internet a představa oddělku o dvou plástech a otevřeném matečníku nebyla zas tak běžná. A taky tehdy byl za velkovčelaře považován ten kdo jich měl 30. A ten při tehdejší metodice nedělal nic jiného než "lezl" do včel.
Časy se hodně změnily. SmileA pro všechny začátečníky doporučuji skleněné úlya úly s okénky - získají víc zkušeností a ušetří včely svých návštěv. Smile

Je těžké odolat vábení je pořád rozebírat, je to silnější jak droga. Smile
Já mám dvě včelstva rozebírací, do ostatních zbytečně nelezu.
Zamyslel jsem se nad tvorbou oddělků. Přečetl jsem si zde o způsobu, kdy se na jaře při květu ovocných stromů včelstvo rozdělí na dva díly a do bezmatečného se doplní matka (nebo matečník). Do sezóny tak jdou dvě včelstva. Pak se to na konci sezóny opět spojí zpátky. Pak je zde systém liebig, kdy se ze včelstva odebere jeden plodový a jeden krycí plást a udělá se z toho malý oddělek, který do podzimu zesílí na zazimování. Napadlo mne tyto dva způsoby zkombinovat. Na jaře včelstvo rozdělit, díl s matkou nechat na produkci medu a druhý díl rozdělit na oddělky. Během tohoto svého začátečnického roku jsem si všiml, že uprostřed nástavku je na rámku hodně plodu a málo zásob, na krajích je to naopak. Tudíž oddělek vytvořit stylem jednoho prostředního a jednoho krajního rámku (hodně plodu a málo zásob plus málo plodu a hodně zásob). Z jednoho nástavku by se tak čistě teoreticky mohlo vytvořit 5 až 6 oddělků (nástavek je na 11 rámků). Počítám-li s tím, že z šesti zazimovaných včelstev mi jich pět přežije, tak by se z pěti odebraných nástavků mohlo teoreticky vytvořit cca 25 oddělků s vloženým matečníkem. Jelikož to však budu příští rok dělat poprvé tak si myslím, že budu rád, když mi jich vyjde půlka. (Taky jsem svůj původní plán rozšíření na 30 včelstev během příštího roku zredukoval na 20 (plus mínus 5) na zazimování). S pozdravem Martin P.
Urobit odlozenec stylom 1+1 ( 1 plodovy a jeden zasobny plast ) sa da len na zaciatku sezony. Postupom casu tam treba davat viac plodovych ramikov.
Takze ak chces urobit z vcelstva 4 odlozence - da sa to, ale zabudni na znasky.
Ak chces v danej sezone aj nejaky med potom je mozne urobit max. 2
Prvy stylom 1+1 pred repkou a druhy rozdelenim povodneho vcelstva na polovice po jarnej znaske ( repka, agat ). Predpokladom pre tvorbu skorych odlozencov - pred repkou - su ale silne vcelstva.
Robit odlozence po slnovrate ( 21.6. ) nema vyznam - nestihnu zosilniet do zimy.
Mateja by som doplnil.

Je možné robiť odložence aj po 21.6, ale nie z jedného včelstva. Mám takých odložencov veľa, sú však robené z troch až štyroch včelstiev a na nasledujúcu jar ich nakopnem niekoľkými plodovými rámikmi. Potom z nich máš normálne rodiny, ktoré v pohode využijú už agátovú znášku začiatkom mája.
Martine, z jednoho nastavku je 5 až 6 oddělku strašně moc. Na počet rámků ti to vychází - cca, ale nepocitas s tím, ze tam na celkem 6 oddělku a 1 produkční včelstvo není tolik včel.
Ideálně bych maximálně udělal dva oddělky ze včelstva na jaře /pakliže bude včelstvo silné / a jeden na konci června / do nej ale kladoucí matku a souše - ne mezisteny/
Ve všech případech brutálně krmit.
Mě při tvorbě oddelku vyhovuje:
1 ramek s plodem před vybehnutim,
1 ramek s plodem různého stáří
1 ramek se zasobama
1 souš nastrikana vodou
1 mezistěna
K tomu adekvátně včel. Dělat z jednoho plodoveho a jednoho zásobního samozřejmě lze. Ale,.... . Navíc, uvidis, ze to stejne nelze aplikovat u každého včelstva, protože bys jim vzal víc než půlku plodu.
Tak držím palce a fandim ti.
Pavel
Doplnenie Pavla.
Ak chcem rozmnožiť včelstvá z 5. na 30 nemôžem očakávať vytáčanie medu. Naopak, musím zabezpečiť cukor ( okolo 500 – 600 kg ) a kŕmiť kmeňové včelstvá aj odložence. Dôležite je zabezpečiť ( alebo vychovať ) včas oplodnené matky. Budú potrebné na viac etáp.
Uvažoval jsem nad něčím podobným (ale ještě nevím jestli se do toho pustím uvidí se jak to budu stíhat s počtem včelstev co budu mít), ale s tím, že:
  1. Rozdělím v červnu včelstvo na 4-5rovnoměrných dílů (s tím, že to provedu v noci a oddělky bez matky odvezu na jiné stanoviště)
  2. Přidám oddělkům inseminovanou matku v klícce. (ten 15- 20 denní rozdíl v kladení při délce sezony rozvoje oddělku cca 75 dní mi přijde dost kritický)
  3. Budu krmit, krmit a v případě potřeby ještě trochu zakrmím.
Předpokládám, že to byl překlep a že nebudete přidávat inseminované, nýbrž oplodněné matky.
ja som skusal nieco podobne ale 1s plodom a 1 zo zasobami sa mi neosvedcilo
najviac sa mi osvedcilo 2 s plodom 2 zo zasobami a este som zmietol vcely z 3 plastov po mesiaci som este prihodil plast zo zavieckovanim plodom.
Do zimi idu silne obsadaju celi nadstavok becka.
Uvediem príklad, lebo rozmnoženie včelstiev závisí od nadmorskej výšky, znášky počas ktorej včelstvá donášajú nektár namiesto toho aby sa rozmnožovali, čím zoslabnú. V agátovej znáške bez patričných zásahov neočakávajme, že sa nám podarí aj rozmnožiť včelstvá z 5-tich na 30.

Ruský spôsob: Delenie pol na pol. V nadmorskej výške do 300m v našich podmienkach už v druhej polovici apríla ( ak sa nám podarí vychovať oplodnené matky alebo si ich kúpiť, pri najhoršom: materské bunky pred vyliahnutím ) rozdelíme včelstvo tak, že pôvodný úľ o jeho polovicu odsunieme stranou, k nemu na uvoľnené miesto pridáme nový úľ do ktorého polovicu plodu, zásob a diela so včelami preložíme z pôvodného úľa do nového ( ak nemáme značenú matku, nehľadáme ju ). Dokompletujeme obidva úle prázdnymi plastami a medzistienkami. Po dvoch hodinách včelstvo bez matky je rozrušené, začne ju hľadať pred letáčom. Tomu včelstvu pridáme v klietke matku alebo materskú bunku tesne pred vyliahnutím. Ak lietavky uprednostňujú niektorý z úľov, odsunieme ho ďalej od pôvodného miesta na ktorom stal pôvodný úľ. Pochopiteľné kŕmime. Už budeme mať 5+5.
Po zosilnení včelstiev procedúru zopakujeme. Budeme mať 10+10. Od týchto včelstiev urobíme odložence.

Ak chceme mať úspech v rozmnožovaní odložencami mali by sme mať dve stanovištia.
Referenční URL's