Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Chov matek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
gupo a Tomáši, díky za rady a tipy. Já bohužel nemám kam ty oddělky odvézt, tak to mi zužuje výběr možností. Ale pokusím se to matkám ulehčit tím barevným rozlišením, natřu každou půklku nástavku jinoou barvou, nebo na něj nalepím na tu chvíli barevné folie a snad to pomůže. Ještě mě napadá připevnit venkovní "přepážku" kolmo na přední stěnu nástavku a i tu přepážku natřít z každé strany stejnou barvou jako tu příslušnou půlku nástavku. A pak se uvidí.
Oddělky také nikam nevozím, je možné je udělat rovnou na stanovišti, později odpoledne a nechat zavřené. Pak před česna nastavět třeba kopřivy , nebo jiné byliny, aby když včely ráno po otevření budou vyletovat z úlu, musely si té překážky všimnout, zjistí, že jsou jinde ..zapamatují si to. Odpoledne druhý den bylina zvadne a spadne a česna jsou volná, včely zalítané a nikdo se nikam nevrací. Před časem mi to poradil známý včelař a funguje to na 100%
no mě jde hlavně o ty matky...když jeden nástavek má šířku 52 cm, rozdělím jim ho na dvě půlky, a do každé půly do dna doprostřed té poloviny vyvrtám otvory jako česno, tak nevím, jestli ty dvě matky jsou schopné se trefit do dvou vchodů, které jsou od sebe vzdálené 26 cm......a takto těch "dvougarsonek" budu mít vedle sebe postavených cca 5...řadovky....tak nevím, jaká je rozlišovací schopnost matek...26 centimetrů je hodně nebo málo...?

Někde jsem četl, myslím, že je to v knize Fenomenální včely, že matku na snubní prolet provázejí ty její družičky, včely dělnice, které by jí měly zase zpátky dovést do úlu. Že prý to není tak, že vyletí jen matka. Tak doufám, že ty včely dělnice jsou trochu schopnější a maj přesnější orientační smysl, než ta matka, která vpodstatě celý život se orientovat nepotřebuje, jen párkrát před a po oplodnění.
Ztráty matek jsou i při volném rozestavěni plemenacu,loni byly úplně katastrofální,některé matky jsem našel úplně jinde,než měly být.
Pre pokoj na duši nenavŕtaj česná do stredu, ale úplne na kraje, tým budú od seba ďalej, cca 45 cm.
(09.04.2021 4:49)JosPr napsal(a): [ -> ]Ztráty matek jsou i při volném rozestavěni plemenacu,loni byly úplně katastrofální,některé matky jsem našel úplně jinde,než měly být.

Jde o terén, nelze si myslet, že oko včely je při orientacích něco jiného než oko člověka. Rozlišuje cesty, hranice pozemků dle odstínu, vodní toky, vyvýšeniny, sólo stromy. Hvězdu, stín co vrhá atp. Zkrátka orientační body.

Podle toho se dějí i ztráty při oplozování.

Blanokřídlí mají často ve svém popisu i takový termín hnízdiště, Dol v jakémsi videu ukazuje jak oplodňáčky v řadách plní šufánkem, takže jakési zalétávání je možné a ztráty to nakonec eliminuje v době kdy matky hledají návrat.
[Obrázky: IMG_20210427_134804-2.jpg]

Tak vítej nová sezóno, už jaro kráčí k nám... Rolleyes
Škoda, že se nikde nedá vyčíst, kde je to báječné ,,k nám", kde už mají včely zavíčkované matečníky.
U mne ještě není na ovocných stromech ani jediný kvítek.
chtel bych pozadat zkusenejsi vcelare o vysvetleni/radu, zda bude vcelam vadit, kdyz v jednom nastavku, rozdelenem pevnou stenou na poloviny, budu mit v kazde polovine jednu matku.
tam kde ta delici pevna prepazka nebude tesnit, kde budou mezery kvuli tvaru/profilu horniho okraje nastavku (zatepleny s falcem) bych tyto "diry" vyplnil vykrojenou a tvarove prizpusobenou plastovou materi mrizkou.

matky by k sobe tak nenohly, ale pro vcely by to bylo pruchodne.

snesou se mezi sebou ty delnice od tech dvou matek kdyz to nebude neprodysne oddelene? nebo ty delnice nejak zlikviduji ty matky, protoze je budou povazovat za cizi a navrch se jeste poperou mezi sebou?

nemam vyrobene oplodnacky ani plemenace a chci tedy ten jeden nastavek pouzit jako oplodnacek a plemenac, pokud to je takto mozne. ani nemam moc mista kde dalsi bedny a bedinky skladovat, tak chci vyuzit uz to co mam - nastavky.

ale vyrezavat ze dreva to "utesneni" kolem hirniho okraje nastavku a falce mi moc nejde, tak me napadlo to vykrojeni z mekciho materialu - plastove mrizky.

spodek mam vyreseny provizornim pevnym dnem z drevene desky a jednoduchym ramem s prickou, na kterem ten nastavek bude stat, spodni okraj ma rovny profil.

diky za radu. prijde mi to jako situace podobna dvoumatecnrmu vcelstvu, jestli to dobre chapu, jen jsou matky vedle sebe a ne nad sebou. a v tom dvoumatecnem vcelstvu to take snad funguje jen na zaklade oddeleni materi mrizkou.

problem muze byt v tom ze ty matky bych tam chtel dat v jednom pripade jeste ve fazi tak jeden den pred vylihnutim. tak nevim, jestli by ty vcely matecniky nevykousaly....ale to by nemely, kdyz je nevykousou normalne v ule (rojove nebo na tichou vymenu nebo v chovnem ramku).

ted me napada, zda je mozne jednoduse ten nastavek rozdelit na poloviny jen materi mrizkou???...opet jako kdyz je dvoumatecne vcelstvo, jen nalezato... nebo to nejde?

dekuji za rady a vysvetleni a upozorneni na to, co spatne chapu.
Tu dělící příčku připevni na něco podobného, jako je horní loučka rámku . Zavěsíš nahoře a dole se opře o dno. Každá polovina musí mít samozřejmě svoje česno.Výhodou tohoto systému je, že použiješ stávající vybavení, po úspěšném odchovu jeden oddělek přemístíš, vytáhneš přepážku a můžeš rozšiřovat ten druhý.S mateří mřížkou místo dělící přepážky nemám zkušenost, ale myslím, že to nebude to pravé.
Ne mateří mřížku nepoužívat ani u těch krajů . Vcely si totiž vyberou tu lepší a pak tam zůstane jen jedna. Kvůli tomu je dobré pevné dno a ne zasitovane.
I česna blíže jak 15 cm na společné straně jsou rizikem spojení.
(08.04.2021 21:36)TomasK1 napsal(a): [ -> ]gupo a Tomáši, díky za rady a tipy. Já bohužel nemám kam ty oddělky odvézt, tak to mi zužuje výběr možností. Ale pokusím se to matkám ulehčit tím barevným rozlišením, ...

Bez problémov rozdeľujem úľ na 3 plemenáče (používam štvorcové 12 rámikové úle), ale prepážky medzi nimi musia byť aj pre včely nepriechodné a najlepšie aj bez prieniku pachov, aj priamo v letáči sú molitanom oddelené; na letáč položím kúsky rôzne farebných tehál ako usmerňovače náletu, to je všetko. Stropné plachty musia byť delené, širšie, ako 1 plemenáč, aby sa plemenáče dali odkrývať samostatne. Realitou je, že včely sú už zalietané na jednu stranu letáča, takže po rozdelení včelstva nemajú rovnakú skladbu lietaviek a úľových včiel, to treba zohľadniť pri tvorbe plemenáčov a vložení zásob (voda pre časť bez lietaviek, peľ,....). Vyššie je už spomínaný problém zalietania matiek pri návrate, hlavne z toho dôvodu boli na klasických oplodniačikoch rôzne príklopky na letáči, jedna bola na šírku 1 matky, aby matka bola nútená najprv vyliezť z letáča, aby nemohla z jeho hĺbky prudko vyletieť bez zorientovania sa na letáč. Chcete to riešiť očkami, čo je pre daný problém dobré, najmä pre prípad, že to budete aj v iných rokoch používať, inak škoda deštruovať úľ. Farebné rozlíšenie čiel úľov je obvyklé, ale zohľadnite najmä to, že včely vidia dobre bokom, zle dopredu, preto kľučkujú pri orientačných preletoch (trúdy majú inak tvarované oči, aby videli dobre dopredu a trafili na letiacu matku), takže obecne je efektívnym opatrením proti zalietaniu včiel medzi úľmi najmä tvarové a farebné rozlíšenie bočných vnemov vracajúcich sa včiel. Včely dobre vidia UV farby, rôzne rozmiestnite na včelnici CD-čka, upevnite na bok nového "materinca" dopredu prečnievajúce CD, aby pri návrate videli UV z jedného boku a istejšie trafili do svojho. Pre cieľavedomý odchov malého počtu matiek z najlepšieho včelstva pripomínam veľmi efektívnu metódu zakladania materských buniek bez prelarvovania, popísanú vo vlákne Prelarvovani #458.
Je možné přidat zralý matečník do smetence, který bude pouze na mezistěnách? Nebo je lépe matečníky zaklíckovat a přidat do smetence až po vylíhnutí matky? Díky
Ještě bych rád položil jeden dotaz, tentokrát ohledně pomůcek. Prozatím jsem byl ve dvou včelařských potřebách, ale nedozvěděl jsem se jak jsou vzájemně kompatibilní matečníkové misky a školkovací klícky. Nalarveno mám v matečníkové misce s kolíčkem (VP Ještěd) - zapíchnuto do loučky. Klícky mám typu Zander. Součástí klícky je zátka, do které nepasuje moje matečníková miska. Asi to bude chtít nějaký tuning. Jak to děláte vy - jaké misky, zátky, klícky používáte? Díky, MS.
ohledne misek a klicek....ja si koupil jednak komplety nicot, takze tam je to vyresene....ale pozor! kupoval jsem ty komplety dvakrat, v jednom nejmenovanem eshopu s vcelarskymi potrrbami, maj i kamenou prodejnu/-y....bohuzel pri kazdem nakupu jsem koupil komplety, ktere kdyz to vsechno promicham tak jednotlive dily nejsou vzajemne kompatibilni, dily z kazde jedne varky maji ochlup jiny rozmer....takze jsem ten jeden nakup mohl vratit nebo si ho nechat ale dusledne davat pozor, aby se mi nepomichaly, protoze pak ty dily nedrzi pevne a hrozi, ze by ta klicka mohla z te misky spadnout.

pak jsem si taky koupil ty kolicky a klicky, ale koupil jsem si samostatne jeste zatky (bez der) do klicek, a do tech zatek si vyvrtal diry podle rozmeru toho kolicku na misce, a drzi to.
(13.05.2021 18:51)TomasK1 napsal(a): [ -> ]pak jsem si taky koupil ty kolicky a klicky, ale koupil jsem si samostatne jeste zatky (bez der) do klicek, a do tech zatek si vyvrtal diry podle rozmeru toho kolicku na misce, a drzi to.

Tak budu taky vrtat. Díky
Zdravim,

tak mam za sebou prvni larveni. Prijato 10 ze 13, vylihlo se 8. Jakoze dost dobra zkusenost, dvouhodinova larvicka je neco, co neni videt a nabiras to proste podle toho ze tam musi byt Big Grin
A hned nekolik poznatku. Choval jsem v dvounastavkovem vcelstvu, dole zustala matka a trochu plodul, nahore oddelene sololitem hodne plodu a zasoby. Do horniho se litalo ockem. Serii jsem dal doprostred naproti ocka a to byla chyba, je to potreba dat o jeden, mozna lip o dva ramky doboku. Krajni matecnik se vyvijel opozdene, matku jsem nenechal vykousat, spozdeni jeden az dva dny. Druhy poznatek, jak je zavickovano, tak uz nekrmit. Dostali cukr a zacali na matecniky stavet divocinu. To ze meli nad matecniky volne misto je nezajimalo. Dva zastaveli, jeden se mi podarilo ocistit a zaklickovat, druhy jsem klickou deformoval, matka se poskodila.
Ale paradni zkusenost.

S pozdravem smidla.eu


[Obrázky: 20210501-122220.jpg] [Obrázky: 185461914.jpg] [Obrázky: 185539643.jpg]
tak ja jsem to zkousel taky a vic matecniku jse mel na plastech nez v miskach. zkousel jsem to na dvou stanovistich, strasne mi neslo vybrat larvicky lzickou z bunky. z jednoho pokusu z 20 vysla nula, z druheho pokusu z 18 vyslo 5, rano je musim zkontrolovat jestli jsou vylihle. dost larvicek jsem znicil, nadelal diry do bunek, hruza. az pozdejc sem si vzpomenul, ze se to da ulehcit seskrabnutim hormi casti bunek aby nebyly tak hluboke.

jeste doplnim ze jsem mel nastavek oddeleny sololitem a vzdy 4 ramky zavickovaneho plodu ...tedy asi i s vajicky kdyz si narazily matecniky jeste na plastech.

podle me jsem svoji nesikovnosti dost tech larvicek ponicil a do misek jsem je dal poskozene a proto si jich vcely nevsimaly.

tak to budu muset cele zkusit jeste jednou.
Referenční URL's