Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Chov matek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(06.06.2022 8:48)TomasK1 napsal(a): [ -> ]josefe, teprv ted jsem si vsiml na fotce s ramkem toho "korytka" na spodni loucce. to je krmitko na cukerny roztok? diky za vysvetleni.

Korýtko je na medocukrové těsto.
JK
daruju fixy na značení matek, za odvoz. zn: nikdy více
Značenie fixou nemá žiaden vyznam ,vydrží to max 2-3 týždne . mali by tie fixy zakázať ... zbytočne vyhodené peniaze Jedine opalitová značka !!! Big Grin
(04.06.2022 11:08)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Tento rok
[Obrázky: DSC02650-1.jpg]
Chov z vajíček
[Obrázky: DSC02651-1.jpg]
Přelarvování
[Obrázky: DSC02653-1.jpg]
Co s nimi??? jestli nezabloudí při snubních proletech?
JK

Pepo, jednu od Vas koupim, az si pojedete pro pitko Wink
Jaro-Vigor - nejenže fixa nedrží, ale i když jsem is udělal tečku vedle, než jsem chtěl udělat tečku na matku, aby odtekla barva, tak pak jsem udělal tečku na matku, barvy vytek zas potok, a to byla tečka za životem matky...přitom to byla tak hezky kladoucí matka, ruce bych si urazil.
Vážení, fixu nedoporučuju, je nevyzpytatelná a barva z ní teče málo nebo hodně.

Ale mám dotaz...při včerejší kontrole tohoto včelstva, ze kterého jsem udělal značením matky osiřelec, jsem našel několik vytažených matečníků, nouzových, asi na dvou plástech.

Shodou okolností jsem byl přitom, když se mi ve vyrojeném včelstvu (cca 14 dní zpátky prvoroj) minulý týden líhly matky z rojových matečníků, nestačil jsem je chytat do výchytek, šlo to ráz na ráz, byla to náhoda, všiml jsem si, že se to včelstvo ZASE rojí, tak mi docvaklo, že to musí být matka z rojových matečníků a že by jich tam mohlo být víc, tak jsem nechtělčekat, až se úl vyprázdní celý několika poroji, tak jsem se do něj šel podívat, abych viděl, co se tam dějeSmile.....ale jsem za to rád, že jsem byl u toho. Výsledkem je, že mám k dispozici tyto rojové matky, ze kterých jsem si udělal oddělky, doufám, že by již mohly být nebo v nejbližších dnech budou oplodněné a začnou klást.

Tak mě napadlo, že jednu z těchto oplodněných rojových matek přidám k tomu osiřelému včelstvu, které jsem značením připravil o matku, a ty nouzové matečníky/nebo jeden z nich, dám do toho oddělku, ze kterého vezmu rojovou matku....že jim prostě prohodím nouzové vystavěné (asi ještě nebudou zavíčkované) matečníky za jejich matku.

Máte s tím někdo zkušenosti? Nehrozí nějaký problém? Vím, že se prodávají nezavíčkované matečníky, ty se musí přidat do oddělku nebo včelstva bez matky, tak myslím, že by to mělo jít, jen nevím, jestli se nemusí ten nezavíčkovaný matečník nějak ochránit, nebo ten oddělek, kam se bude přidávat, nechat zase nějakou chvíli osiřet, nebo právě ne, a nezavíckovaný matečník přidat hned, jak se odebere matka?

Předpokládám, že matku je možné prohodit až po jejím oplodnění, aby se nestalo, že z nového včelstva vyletí na snubní prolet a ztratí se, respektive se vrátí do původního oddělku, na který je orientovaná po svých orientačních proletech (již je tam několik dní).

díky za rady, zkušenosti z praxe.
Tak pokud fixa nefunguje správně, je to buď uživatelem nebo tím že používáte levné čínské. Já jsem je používal jen je problém v tom, že po roce či dvou ztrácí barvu (vybledne), proto jsem se vrátil ke klasice a opalitkám.
Nejraději jsem používal u matek žlutou a červenou barvu. Co vím byl velký rozdíl v kvalitě fixů. Drahé německé měly mnohem větší životnost a i kvalita byla někde jinde. Používal jsem je roky v práci na značení plechů.
U levné číny byl problém s vytékáním a rychle zasychali. I kvalita barev byla někde jinde.
U opalitek je velká výhoda v číslech, proto jsem na ně přešel.
j-k.....ta fixa je "made in Japan"...ale kdo ví, z Japonska do Číny je to za rohem a nápň do fixy může být odkudkoliv.

den poté jsem se chystal kontrolovat a značit matky na stanovišti v Praze a to už jsem udělal poprvé opalitkou přilepenou barvou, byla to sice trochu větší piplačka, ale barva z lahvičky je hustší, tolik se neroztéká, stačí malinká kapička a i tu opalitku se mi podařilo umístit rozumně...sem si konečně připadal trochu jako chovatel matek...

Mám ale dotaz za zkušenější praktiky v chovu matek.

Zkoušíte někdo chovat matky tak, že z té, kterou pro její vlastnosti preferujete, odchováte dceru (larvením, štěpem, jinak) brzy na jaře, a z té dcery/dcer ještě tentýž rok odchováte vnučky té vybrané matky a do zimy, dalšího včelařského roku jdete "posunuti" dvakrát rychleji, o tu jednu generaci navíc?

Je mi jasné, že u těch vnuček neuvidíte, jaký bude výsledek snůšky, pokud nebude nějaká pozdní snůška, záleží na stanovišti chovatele, ale lze vidět (aspoň myslím) jak silnou založí zimní generaci, jak budou klást, jaké je sezení včel a další kritéria a pak na jaře lze vybrat tu/ty nejlepší vnučky a z nich dále chovat.

Nebo je tato úvaha o zrychlení výběru blbost? Nebo to blbost není, běžně se to tak dělá, ale já jsem o tom nikde nečet a neslyšel a ptám se zbytečně?
tomáš pri voľnom párení je už tá dcéra lotéria a vnučka je už len nádej vlastností... 2x 10 trúdov ..Wink
goro, rozumim, ale ta vnučka bude vnučkou i na jaře dalšího kalendářního roku, bude se volně pářit ve stejné lokalitě, jako by se spářila na podzim, pokud do jara nenakočuje do lokality včelař s miliony trubců zásadně odlišných vlastností, než tam aktuálně jsou. Pokud skladba včelstev v lokalitě, ze které pocházejí trubci, které vnučku oplodní na konci léta nebo na jaře následujícího roku, tak vše je v podstatě stejné.....jen z těch vnuček vyberu ty nejlepší o jednu chovnou "kalendářní" periodu dřív a posunu se ve výběru dál o půl roku dříve.

Tak jediný rozdíl, který já vidím, je v tom, že se neprojeví vlastnosti té dcery na jarní snůšce, ale tu jarní snůlšku bude "zařizovat" již vybraná vnučka/-y.

Navíc na těch vnučkách, které by šly do pozdně letní snušky, by se vpodstatě ověřilo, jaké včelstvo / jaká vnučka dokáže zařídit snůšku i v pozdním létě, vyhledat zdroje, ať již nektaru nebo medovice. Ta by pak měla být tou pravou. Protože na jaře, kdy kvete všechno, donese vpodstatě každé včelstvo med a aspoň podle mých zkušeností ( a blbosti) ta nejlepší (z pohledu snůšky nejvýkonější) matka (vnučka), se vyrojí a uletí...

Takže kdybych od podzimu měl vybranou tu nejlepší vnučku, tak bych udělal vše, aby mi na jaře neuletělaSmile...a moh od ní dál rozchovat další matky.
Tome, špatná úvaha to nebude a určitě existují chovatelé matek, kteří takto postupují, vím určitě o jednom.

Některé vlastnosti se dědí jen po linii matek, naposled mě zaujalo, že se takto dědí barva kukaččích vajec. U včel se o tom ví asi dost málo.

V každém případě, jak říká Goro, je to loterie, ale kdo hraje jen kvůli výhře? Většina hraje právě kvůli hráčské vášni.
m.
Zeptám se starých praktiků....letos zkouším metodu nelarvovat, ale dát pás vajíček. Dva dotazy....kdy a jak a do čeho skolkujete, když je vedle sebe třeba šest matečníků? A druhý....už se mi letos podvakrát stalo, že desátý den po vložení (dělám sběrné oddelky) se mi matky vykousaly ven....desátý den po vložení vajíčka....
Děkuji
Nenechal jsi mezi vajíčky zapomenutou starší larvu? (Jinak to možné není.)
kolega vcelar dela kratke stepy, cca 4cm, ukazoval i narazene a tavickovane matecniky, na kazdem kousku mel cca 3, rikal, ze vcely si jednak vyberou vhodne vajicko, a pak kdyz cely tento kousek vlozi do oddelku, tak si vcely vyberou jednu matku, kterou nechaji vylihnout a zbyle vykousou. skolkuje tim zpusobem, ze dela kratke stepy, a navic je jesze nelepi na loucku ale zavesuje mezi ramky do takoveho "ucka" z dratenky do kralikarny.
Jj také dělám krátké štěpy ale jde mi o to jak to zaškolovat a kdy, když jsou třeba i jen ty tři matečníky vedle sebe
no to asi nejde. to je nevyhoda thle metody. ledaze bys ten step tzv. vyjednotil...tj. napreskacku bys znicil v tech bunkach vajicka a mel bys tak zarucenou mezeru mezi matecniky a pak bys na ne moh navliknout ty nicotovy klicky co vypadaj jak natacky.....jenze timhle postupem prebiras tu roli toho, kdo vybira vhodne vajicko ty, a nenecgas to na vcelach.

neco za neco.
Odchov z vajíčkového štěpu jsem navrhl a dlouhodobě vyzkoušel jako vysoce spolehlivý a hlavně vysoce blbuvzdorný a spolehlivý způsob odchovu hodně kvalitních matek. Nemusíte ani moc dobře vidět, mohou s vám klepat ruce.Musíte se na to ale trochu vybavit/plemenáče nebo miniplusy/. Kdo chce do toho vnášet svoje vylepšení, tyto výhody může ztratit a nemusí se mu dařit. R. S.
Plemenáče nie sú podľa mojej skúsenosti k zdarnému priebehu vôbec potrebné. Rudo tiež som sa nechal ovplyvniť tebou a bol to krok vedľa. Je to nakoniec aj pracné riešenie,pretože je potrebné aj tak nakoniec plemenáče rozšíriť do úľov. A kto by to robil pri 50-60 odložencoch?
Já to osádzam a chovám priamo v úľoch a prepážkami ich obložím a sú v teplotnom komforte ako v plemenáči. U mňa sa stratil rozumný dôvod plemenáče znova použiť,to sú veci len na hranie pre toho kto má na to čas.
Skúste tieto popisovače. Matky označené pred 3-mi rokmi bez problémov. To je moja skúsenosť.
https://www.solik.sk/popisovac-s-nezmyva...p-cerveny/
Já samozřejmě nikomu nic nevnucuji, a velkým včelařům už vůbec ne. Ale plemenáče jsem obšlehl od Honzy Kolomého a to je hodně dobrá adresa. Navíc zmenšením na výšku 17 cm je to zase jinde. Musíš převzít štěpy od A do Z a ne jen něco. Já tvůj systém kdysi zkoušel a nenadchl mě. Od těch dob co jedu na štěpy a TV mám matek přebytky jaké jsem nikdy neměl. Ale hlavní bebefit je, že může i třesoucí se ruka a skoro slepé oko naprosto bez problémů chovat. Nepřeji ti, abys někdy zjistil, o čem to je R.S.
No já tiež chovám matky z vajíčok,no štepy pridávam len do včelstiev kde niečo nevyšlo,nech si vychovajú matku. Ak robím odložence,tak si potrebný počet MB rozchovám v chovnom včelstve a to začínam z chovom niekedy okolo 15 apríla. Potom tvorím odložence a 13 dňové MB im popridávam,takže matky mi vybiehajú na 16 deň a o 10 dní už kladú. Já by som nemal trpezlivosť čakať po vytovorení odloženca 9 dní,náledne im vylámať matečníky a potom tam vraziť štep,následne 16 dní čakať na vybehnutie matky a dalších 10 dní než to začne klásť. Já mám odložence z konca apríla už na medníkoch a točil som z nich zmiešaný med repky a agátu. Mali v medníčkoch len 5 plástov obložených prepážkami a rovnako 5 veľkých ich mali v plodisku. Teraz sú to už včelstvá na plných medníkoch. To by som sa načakal medu,keby som to choval zo štepov. Ale jako spôsob chovu matiek je to dobré riešenie,len sa to dá predpripraviť a nachovať tých buniek podstatne skôr. Potom to ide samo.
Referenční URL's