Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Chov matek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Chtěl bych si zkusit vychovat pár matek. Zítra jedu koupit misky a školkovací klícky, ale nevím jak to zmáknu s mateří kašičkou. Až nyní jsem si uvědomil, že jsem si ji mohl nastřádat z matečníků kterých bylo letos až až. Bohužel. Vzpomínám si, že jeden chovatel radil v tomto případě nahradit MK kapkou cukerného roztoku. Včelky musí stejně nějakou doplnit na krmení. Není to přece jenom partyzánština ?
Díky za rady.
Také to jde na kapičku vlahé vody, případně oslazené trochou medu. Cukr jsem nezkoušel.
Díky, to jsem chtěl vědět. Kapička naředěného medu tedy stačí. Dám vědět jak se dílo podaří.
Zdravím, můžete i na sucho.... Včelky si larvičky rychle nakrmí...
Ahoj, na plástu s plodem je na 99% i pár buněk s medem. Já si napřed nandám do misek kapičku medu a pak jen přendávám ty správné larvičky. Ta kapička nektaru si tu larvičku sundá ze lžičky "sama".
Já jsem zkoušel přelarvovat nasucho a nikdy nebyl problém v 80% to dopadlo dobře, záleží na počasí a podmínkách.
Když jsem byl na exkurzi ve včelařském učilišti, tak tam přelarvovali na cukerný roztok.
Byl jsem nedávno na návštěvě u velkovčelaře z vysočiny a ten radil přelarvovávat do kapky dešťové vody. Úspěšnost údajně okolo 90%. S vodou z kohoutku to nebylo ono.
Tak po mém měsíčním snažení o odchov matky se mi po třech sériích (3x10misek) podařilo odchovat jednu. Asi to nebude jenom letošním počasím. Část viny nesu i já, protože teprve začínám a chyb bylo nepočítaně. Včera se konečně vykousala z jediného matečníku co zbyl. Pokud použiji lidských měřítek tak jde o matku (mimino) přenošenou, protože se vyklubala o dva dny později. Jediné co jsem s ní mohl udělat bylo jí dát do oddělku. Snad ji přijmou. Dneska jedu na kontrolu po 24 hodinách. Doufám, že nebude mít ukousané nožičky.
Nyní mám dilema co s inseminovanou matkou kterou mám objednanou a zítra si pro ni jedu. Zda vytvořit další oddělek, což se mi zdá nejlepší řešení a příští rok se znova pokusit o odchov dcer z této inseminované matky. Nebo vyměnit rojovou, ale mladou, což je mi líto. Pokud se mi podaří nějaký odchov příští rok tak ji můžu klidně vyměnit a k tomu mít další včelstvo navíc. Protože pokud se mi něco letos povedlo, tak to byl právě odchyt roje z mých včel a jeho usazení do nového úlu. Matka krásně klade.
Co nejsrdečněji zdravím vespolek Smile
Mám jednu poslední, pro mě novou zkušenost s chováním předpokládám ještě neoplodněné matky, kterou jsem vyhledával ve včelstvu po její výměně. V momentu, kdy jsem ji na plástu objevil a dostala se mimo chomáč včel, mi před očima ulétla. Zatím jsem neměl možnost prověřit její případný návrat a tak se chci zeptat, zda někdo máte podobnou zkušenost. Jen ještě pro dokreslení uvádím, že ve včelstvu se líhly poslední zbytečky mladušek. Díky, JL
Přímo takovou zkušenost nemám, ale schválně jsem letos udělal pokus. Odchovávám si matky v plemenáčích a při kontrole na rozkladení po deseti dnech se mi jedna nějak nezdála a chtěl jsem ji zamáčknout, ale jen pro zajímavost jsem odešel asi 10m od úlku a vypustil jsem ji. Podotýkám, že jsem ji měl ve výchytce a úlek jsem před tím poskládal a zavřel a všechny plemenáče mám mimo letovou dráhu produkčních včel. Druhý den jsem se byl schválně podívat a byla zpět a kladla. Dokonce trochu "povyrostla", tak jsem ji za odměnu nechal. Dnes je z ní pěkný oddělek. Dělal jsem víc sérií po 5ti dnech a v druhé sérii byla taky jedna podměrečná, protože když jsem přidával matečník, přehlédl jsem náhradní co tam měly a zvítězila ta náhradní. Pokus jsem zopakoval, tentokrát z větší vzdálenosti a vrátila se taky. Tu jsem ovšem už zlikvidoval. Mluvil jsem o tom s jedním učitelem včelařství a potvrdil mi, že když je pěkné počasí a mladá matka náhodou ulétne, tak pokud opatrně, ale rychle poskládáte úl zpět, je asi 85% pravděpodobnost, že se matka vrátí.
Pěkný den všem.
Úl jsem poskládal, je pravda, že s tím hezkým počasím to moc nevyšlo, zataženo, ale nepršelo, cca 19 st.C, bylo už k večeru ... tak uvidím ... díky za reakci, dám vědět, chci se zítra podívat, JL
... vrátila se ... Smile, JL
Do kdy lze chovat matky? Zdá se mi, že už nejsou trubci v úlech.
Kamarád je chovatelem matek... A shodou okolností jsme na toto téma měli nedávno rozhovor... Říkal, že se dá chovat i v září pokud jsou trubci... S tím vzniká riziko nedostatečného oplození, ale jde to Smile
Tak se vám musím pochválit, protože jediná matinka, kterou jsem vychoval a přidal do oddělku, ve zdraví přežila přidání, snubni prolet a včera jsem ji našel při kontrole, dokonce i nějaké vajíčka. Beru to jako můj letošní největší včelařský úspěch na kterém mám minimální zásluhy.
Tak to gratuluji! Ale neřekl bych, že to jsou minimální zásluhy.
99% dávám za "vinu" přírodě, včelkám, že to prostě zvládly.Pořád si myslím, že největší nepřítel včel je včelař. Zní to divně, ale nikdo mi to nevymluví. Kór s mým ročním včelařením. Ještě jsem si ani nestihl pořádně ušpinit kombinézu Smile . Ještě trnu strachy, protože jsem koupil tři inseminované singrovky, které chci příští rok rozchovat a ty moje tři darebnice loňské, pichlavé vyměnit. Jistý si jsem jenom jednou o které vím, že ji přijaly. Na tu jsem včera mrknul a běhala po plástu, tak jsem do nich moc nevrtal. Ty další dvě zkontroluji až v sobotu. Ani jsem s nima moc nepočítal. Objednával jsem je někdy v dubnu v chovatelské stanici Zubří a chovatel se mi ozval, že matky jsou. Pro letošní bídu jsem neměl ani odvahu se poptávat chovatele jak to vypadá. Loni jsem začal s oddělky (3) co jsem si dovezl z Bučovic od včelaře Sedláčka. Letos bych u něho nepochodil,protože se na volný prodej oddělků a matek F1, s prominutím vykašlal, pro nepochopení ze strany včelařů, že chov matek je závislý na počasí. Ani se mu nedivím. Takže radím, kdo chce kvalitní matky z kvalitního chovu, objednávat na příští rok už teď. Na honem jsem udělal oddělky a jel pro matky. Nechtěl jsem riskovat služby pošty a přijít o 2400,-.
Zajímalo by mě, jestli je možné provádět chov matek jen v jednom nástavku r.m. 39x30 a případně jakým způsobem. Díky Pavel
Příliš jednoduchá otázka. Je třeba ji upřesnit. Jestli v jednom z několika, které jsou součástí celého úlu? Nebo pouze v jednom samostatném? Jde to v obou případech, ovšem způsobů je několik. Lepší otázka by byla:

Příklad 1)
Mám včelstvo v jednom nástavku 39x30 a chtěl bych ho použít na chov matek.

Příklad 2)
Mám úl o 3 nástavcích 39x30 a v jednom bych chtěl vychovat matky? Smile
Referenční URL's