Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny včelstev 2019/2020
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(17.02.2020 10:42)Heteropteryx napsal(a): [ -> ]Já to vezmu sebekriticky. U včel jsem byl od dětství, kdy včelařil děda, pak strýc a před 15 lety, kdy strýc včelaření ukončil, jsem buď mohl pokračovat, nebo by včely po 150 letech u baráku dobzučely. Tak jsem šel včelařit s tím, co jsem měl okoukané. Pak jsem se začal sebevzdělávat, mám přečteno asi 50 knih a asi 20 roočníků časopisů, navštíveno asi 50 přednášek, kleštíkovi se věnuju i profesně a stále mám problém, že včely čtou něco jiného než já a včelaří si jinak Smile. Za sebe bych řekl, že nejhorší je neznalost. Ať už úplná nebo aplikace něčeho špatně pochopeného. Takže první problémy jsem měl z neznalostí, kdy jsem si myslel, že mám vše okoukané, druhé problémy jsem si vytvořil, když jsem si řekl, že budu léčit bez tvrdé chemie a nechtíc jsem byl jeden rok chovatel kleštíků (opět neznalost plus špatné pochopení). A jinak jsem věčně hledající. Včelstev mám něco kolem deseti, nejvíce jsem přišel přes zimu o tři. Jsem biolog, nastavením i vzděláním, koukat se umím, ale možná mi na včely chybí něco jako hudební sluch... Tiše tu závidím lidem, kterým to jde snadno, vše se jim daří, vše na včelách poznají, včely nosí metráky medu.... Otázka je, jestli je to i realita a není v tom i latina jako u rybářů s tááááákhle velkou rybou.
Takže monitoruju kleštíka celou sezónu, podle toho léčím a doufám, že se v okolí neobjeví nějaký problém, ze kterého by si včely donesly nějakou nadílku...
Tedy řekl bych, že ohniska problémů budou u lidí, kde vinou neznalosti, špatného zdraví, úmrtí a nebo i lajdáctví došlo k vytvoření problému, a pak už jede lavina. V době bez snůšky jsou včely schopné nosit až z 8km vzdálenosti (info z MV z článku Ing. Čermáka cca 5 let zpět), takže jedna průšvihová lokalita a teoreticky kruh o průměru 15 km má problém... Ale těžko se někdo napráská, že to zmrvil pro několik desítek včelařů právě on...
Ja som to opísal ako lotériu. Vy sa snažite a napriek tomu je problem. To samé je aj u niektorých profivčelárov /napr. Maroš Bujňák, ale je ich viac/, ktorých by sme z lajdáctva nemali podozrievať. Dnešná konštelácia patogenov je nevyspytaleľná aj pre profesionálov, ktorých včelárstvo živí a robia všetko preto, aby zabránili úhynom. Madari stále nevedia, čo spôsobilo ich úhyny a bez labákov sa to ani nikdy nedozvedia.
Ak sa "lajdáci", ako J.Marx, alebo Vy a ja snažia liečiť čo najmenej, tak vlastne umožňujú vo svojich včelstvách šírenie a ukladanie vírusov a lavína je spustená. Ohrozujeme široké okolie, ktoré lieči predpisovo Huh Napriek tomu niekomu v okolí včely nepadnú a anj ja ani on nevie prečo je to tak. Zrejme sú to naozaj len lokálne rozdiely a jemné detaily, ale nakoniec je to chyba s pyrotechnickými dôsledkami. Kto sa v tom má vyznať ? Wink
Madari stále nevedia, čo spôsobilo ich úhyny a bez labákov sa to ani nikdy nedozvedia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A to je tom,jen dohady,kdo lečíl málo je lajdák. Ten kdo lečil hodně tak je ulečil.Kaciřská odpověď uhyny pomohou včelařství.Ať se daří Zdeněk
Souhlas.
Tohle se táhne všemi diskuzemi a včelfory na webu.
Kdo léčí málo, je sluníčkář, nezodpovědný šiřič chorob, atd. Kdo léčí moc, je chemik, chvatel brojlerů, atd.
Ti mezi tím nemají označení, jen se přesouvají z jednoho označení do druhého, nic mezi prej neexistuje.
Neléčí se, ale ošetřuje.
Kdo ošetřuje podle potřeby včelstva, dělá dobře a nejde to jinak, než na základě monitoringu VD. Varroatolerantní včelstvo, které mohu v našich podmínkách nechat bez dozoru a ošetřování zatím neexistuje.
Pak ošetřuji buď mimo (střílím do tmy), nebo stále (jistě se trefím, ale zastřeleni mohou být i vlastní).
(14.02.2020 11:47)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Odebírám, neošetřuji a nadělám z nich oddělky. Zajímavé je, že se roztoči tím procesem zredukují skoro stejně, jako bych je ošetřil. Proč? to zatím s jistotou nevím.

Nepotřebuješ "vědět proč" aby ti to fungovalo, to vědět je bonus navíc. Ale jde to i bez chemického ošetření, u čísté varoázy bez problému, pokud se přidruží i viry, tam to stačit nemusí. Aby to šlo, nemusí být včelstvo varoatolerantní.
Máš to podmíněné. Jenže česká realita je taková, jaká je.
U oddělků to funguje jen do té doby, dokud se VD nenamnoží nebo nenakoupí. To, co dostaly oddělky do vínku se opravdu poníží, ale se sílou včelstva roste síla populace VD. Tedy oddělek, když prvním rokem neošetřím a nebude nic k mání u sousedů, je pak možné nechat do následující sezóny bez ošetření (bez monitoringu bych si to netrouf). Druhým rokem už by to bez monitoringu byl vyloženě hazard.
(16.02.2020 11:59)Heteropteryx napsal(a): [ -> ]Včera v Olomouci další přednáška z cyklu Olomouckých včelařských setkávání. Mimochodem vůbec největší, co jsem za ty roky zažil. Plná aula (156 míst) a ještě nekolik lidí sedělo na zemi nebo stálo. Přednášel doc. Přidal o kyselině šťavelové a i on tvrdí, že za kolapsy může nezvládnutý kleštík přenášející viry.

Byl jsem tam taky . Bylo tam fakt hodně lidí ale místo by se našlo. Aby to patřilo do tohoto tématu tak je třeba říct že se tam v grafech vždy oběvovala včelstva s vysokým spadem roztoče která byla sledována a následně léčena. Včelstva bez brouků neměla žádné virozy ani problémy. Celé to je jen a jen o broukovi.Co se mi na přednášce nelíbilo tak to bylo tvrzení o donášce roztočú. Tak že to vyznívalo tak že když na podložku začne padat hodně roztočú tak si od někud nosej, což je blbost. Když se vám na podložku začnou sypat v červnu roztoči tak to není loupeží ale prostě u vás začali padat silné generace roztočů kteří se vám přemnožili. V srpnu už by se o tom dalo uvažovat. Ale stejně nevěřím tomu že si desetitisíce včelstev našli další desetitisíce včelstev který kolabujou a vykradli je a na to umřeli. Každej si ty brouky vypěstoval sám
Zdeňku, být tebou, tak bych se o tvém bezproblémovém území moc nešířil, neb bych se bál toho, že se mi tam navalí bezhlaví idealisti a budeš mít problém.
Dalo by se s tebou souhlasit,Ale je třeba vzít v potaz ve které oblasti včelaříš Kralický Sněžník A teď okolní tlak včelstev to znaméná?????? Zavčelení rok 15/16 19 včelstev na km2 u vás. A co teď rok,18 nebo 19 pokles čím to bylo ve vaší oblasti.Ať se daří Zdeněk
Mám skvělé testovací podmínky.
Kdybys je mohl nějak prezentovat, nebo si budu myslet ,že je to jak reklama na zvětšení údu.Ať se daří Zdeněk
Kdybys měl zájem, mohu ti doporučit ještě lepší lokality.
(17.02.2020 19:28)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Když se vám na podložku začnou sypat v červnu roztoči tak to není loupeží ale prostě u vás začali padat silné generace roztočů kteří se vám přemnožili. V srpnu už by se o tom dalo uvažovat. Ale stejně nevěřím tomu že si desetitisíce včelstev našli další desetitisíce včelstev který kolabujou a vykradli je a na to umřeli. Každej si ty brouky vypěstoval sám

To tam fakt máš takové podmínky že nepadaj včelstva u okolních včelařů už od jara? Moc to neříkej nahlas bo ti tam napevno nakočujou přátelé a budeš mít utrum. Mít takový přírodní noční chlaďák po snůškách v srpnu by byla určitě záchrana pro leckterého jižana. Ona cena nafty zase není tak moc oproti ceně vyzimovaného včelstva.
(17.02.2020 20:20)Medak napsal(a): [ -> ]Dalo by se s tebou souhlasit,Ale je třeba vzít v potaz ve které oblasti včelaříš Kralický Sněžník A teď okolní tlak včelstev to znaméná?????? Zavčelení rok 15/16 19 včelstev na km2 u vás. A co teď rok,18 nebo 19 pokles čím to bylo ve vaší oblasti.Ať se daří Zdeněk

Naše ZO zasahuje jen ke sjezdovkám na Dolní Moravě . Za Sněžníkem ve Starém městě jim to prej dost popadalo. Maj zimu jako u nás ale blbě léčili ,stejně jako třeba v Šumperku. Je to už jinej okres i kraj tak nevím přesně jak to tam kde maj.

A už to sem píši snad po páté. Celej Tovačov je na tom s úhynama velmi dobře proto, že poctivě léčej. Maj teplo jsou obklopený úhynama a jde to. Co mi říkal kámoš tak to tam drží a diryguje předseda kterej je sám velkovčelař . Prej i sám přijede a některým včelařům to fouká o vánocích airozsolem jen aby to bylo vše v pořádku. Nyní když vystupuje do popředí i léčení kyselinou šťavelovou tak máme v rukou další mocnou zbraň.
Zvlastni,zrovna s tovacovskyma jsem sedel minuly tyden na prednasce Smile Neveril bych vsemu.Termin "poctive lecit" je dnes klise."Poctive" totiz neznamena ucine a ve spravny cas.Nerikal ten Vas kamos Zdenku nahodou taky neco o nekoncicim plodovani o Vanocich a dalsich zadrhelech "poctiveho" leceni?
To vše je pravdou.V nejhorším pokud se nezvládne přeléčení pár slabších včelařů o některá včelstva přijde.Nebude to takové jako když nákazu každoročně v úlech mají.Je to stále stejné.
(18.02.2020 8:38)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Nyní když vystupuje do popředí i léčení kyselinou šťavelovou tak máme v rukou další mocnou zbraň.
Je nutné si uvědomit, že šťavelka stejně jako varidol, ikdyž znich uděláš clonu formou pevného nosiče, nezabrání v dlouhodobém plánu léčby, rozvoji viróz v podletí. Prostě chemii, alei roztoče a polootrávené vybíhající mlaďušky nepřekecáš aby byly zdravé když tomu tak není.

Pokud třeba přeženeš poctivě warfarin také nato můžeš doplatit a ani necekneš. Doktor si splnil svoje a je krytý že mu neexneš na stole na trombózu, ale pokud začneš po měsíci vnitřně krvácet, bez destiček prostě vykrvácíš a ani otom nebudeš vědět.

Pokud ale počasí v kritické době jde s teplotou přes noc dolů, je to jako se chřipkou, teplota omezuje rozvoj destrukcí a průvodních nemocí a teprve až vtu chvíly chladu, účinkuje dobře léčivo typu varidol nebo šťavelka. A ty podmínky máš v tomto směru bezdebat lepší než tu na jihu. Proto ti to při správném postupu funguje tak jednoduše jak popisuješ.
(17.02.2020 15:55)Medak napsal(a): [ -> ]Madari stále nevedia, čo spôsobilo ich úhyny a bez labákov sa to ani nikdy nedozvedia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A to je tom,jen dohady,kdo lečíl málo je lajdák. Ten kdo lečil hodně tak je ulečil.Kaciřská odpověď uhyny pomohou včelařství.Ať se daří Zdeněk

Přiměřeně Smile Ako lívance.
Bez plodovej prestávky nie je možné dosiahnuť stav 0 ani po aerosole, alebo KŠ v zime. Potom je normálne, že pre hlavnú znášku niekedy v júli už je včelstvo poškodené tak, že bez odstránenia zaviečkovaného plodu je úhyn neodvratný. Aj nízky počet VD vo včelstvách, ktoré už majú v diele, peľových zásobách a krmičkách nahromadené kritické množstvo vírusov stačí na spustenie kolapsu včelstva. Niektorý včelári zrejme precíznym redukovaním VD v minulosti nedovolili nárast koncentrácie vírusov v úľoch a tak sa vyhli v dnešnej dobe úhynom. Ja som dosť experimentoval a možno preto mám tento rok straty 30%. Liečil som rovnako, ako predminulý rok, kedy som mal straty do 10%.
Včelstvá primárne zabíjajú vírusy a NA, nie klieštik. Niekde ešte táto vychytávka nedorazila Wink.

Ten chlad a nadmorská výška 780 mnm by malo fungovať aj u nás, ale dvaja včelári vzdialení od seba 50m iečia rovnako a jeden nemá straty a druhý 25%.
Stav 0 roztocu nelze dosahnout nikdy,to si jen namlouvame.
mám dotaz na zkušenější....proč se bavíme o % uhynulých včelstev a ne o počtu X uhynulých včelstev z počtu Y včelstev na stanovišti či eventuelně počtu A uhynulých včelstev z celkového počtu B včelstev obhospodařovaných jedním včelařem?

vícekrát jsem četl, že včelstva se hodnotí podle matky, včetně schopnosti odolávat chorobám a škůdcům, a přišlo by mi tedy logičtější a s větší vypovídací hodnotou zjišťovat úhyn včelstev ne v procentech, ale v poměrném ukazateli s abslutními počty včelstev na stanoviště či na včelaře...tedy sledovat úhyn podle matky, když včelstva dělíme na nejmenší jednotky určené matkou....a ne nějakým blíže neurčeným kusem či částí, kterou pak vyjadřuejme procentem z nějakého celku...

....protože když mi uhyne 1 včelstvo ze 4 tak je to 25%....když kolegovi se 10 včelstvy tak je to 10 % atd.....pak ta procentuelní statistika je trochu dost zavádějící...

...nebo jinak, sleduje se v těch úhynových statistikách právě to, zda jde o 1 vč ze 4, nebo 1 vč z 10...atd?...je to v těch konečných výsledcích zohledněno?

a ještě jsem se chtěl zeptat - jsem začátečník - při sledování úhynu včelstev se nerozlišuje mezi oddělky a produkčními včelstvy nebo se to rozlišuje a pokud je řeč o úhynu včelstev tak se tím myslí produkční včelstva?....jinde na fóru jsem si všiml, že v diskuzích se píše "včelstva a oddělky" tak by mě zajímalo, zda i pro sledování úhynů se takto rozlišuje...

...ptám se abych se zorientoval a pochopil o čem je řeč, když se rozebírají statistické údaje...vždy je důležité, z jakého vzorku ten výsledek je, aby se to dalo rozumně interpretovat a pochopit...

víte prosím někdo, jak ty statistiky jsou počítané?

díky za vysvětlení.
Referenční URL's