Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny včelstev 2019/2020
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Na takovem svazu neni co zavidet Tome,ja si s Machovou ruku nepodavam.Navic zapominate,ze si to svazove "dobro" sakra draze platime z nasich clenskych prispevku.A to rikam jako predseda ZO CSV.Admin promine-mimo tema.
Při vší úctě pane doktore. Díky za dokonalý popis a návod. Ale domnívám se, že vy, spolu s většinou, vycházíte z nesprávného předpokladu, že léčit až na základě monitoringu a já naopak tvrdím, že roztoči jsou ve včelstvu vždy a ošetřovat se musí preventivně. Fakt, že dnes nějaké vč roztoče nemá může být za dva dni nepravda, i na jaře jsou loupeže. Tichá loupež je rozšířenější než si jsou včelaři ochotní připustit viz následující.

Dovolím si připomenout pokus z Dolu, kde šlo sice o něco jiného, ale má to velkou vypovídací hodnotu i ohledně roztočů a promořenosti vč VD. V pokusu šlo o to jak to, že i když někdo nekrmí hydrolyzáty, tak jak to, že mu je v medu našli? Vzali 60 vč, stejně silných ve stejném typu úlu v jediné řadě. Sudým dali cukr a lichým škrobák. Za tři měsíce měla všechna vč, všech 60, stený obsah škrobáku v zásobách. Z toho jednoznačně vyplývá nejen že se včely z různých úlů navštěvují, ale dokoce is vyměňují potravu. A tak když budu léčit jen pozitivní vč, tak ta mým monitoringem zjištěná vč jako negativní můžou být během pár dnů pozitivní též a já pak nebudu štont pochopit, jak to, že mám kolapsy, když jsem monitoroval do úplného zemdlení těmi nejsofistikovanějšími metodami!

To a nic jného se tu snažím sdělit, ale každý si dělejte co chcete. Pak ale nikdo nehořekujte že netušíte, kde soudruzi včelaři z ČR asi udělali chybu.
A dělají stále, že formou rojů vypouští do volné přírody statisíce včelstev ročně. Pak ta vaše "prevence" je úplně na h.......
(07.03.2020 11:10)JosPr napsal(a): [ -> ]Znaji i neco jineho nez varroazu? Urcite znate stav,kdy se jeden clovek zmini,ze mel kliste,a pet dalsich okolo zacne mit pocit,ze po nich neco leze.Takhle nejak je to i u vcelaru,zvlast po precteni masirek mozku ve Vcelarstvi,ktere vetsina ani nepozna a prejima je jako absolutni pravdu,nevidi lobink pro dolske pripravky v kazde druhe vete.

Nemohu suhlasit, já jsem schválně kladl jasnou otázku: byli to virozy nebo co? varoáza zněla odpověď. Byli to dlouholetí skušení včelaři a nadávali na výbor jak naplánoval léčivo a nebo že to léčivo už nefunguje. Někteří i připustíli že to podcenili.
MUDr. Vladimír Šumera:
díky za vložený návod k samovyšetření, znám to, ale četl jsem variantu s olejem...předpokládám, že pomocí lihu se lépe oddělí VD od měli a výsledek je tedy přesnější.

Chtěl jsem se Vás ale zeptat na zdroj hodnot skutečných počtů VD na jednoho spadlého...jak uvádíte "50x-60x" oproti "10x" uváděným Dolem....
"...Přibližně můžeme odhadovat, že je to 50x až 60x více živých roztočů, než kolik je přirozený spad za jeden zimní měsíc .(VÚV Dol i SVS pracují
od začátku s chybným výpočtem 10x)...."


z některých příspěvků zde na foru by se dalo dovozovat, ze VUV Dol by raději uváděl vyšší hodnoty, aby podpořil léčení přípravky, které vyrábí, v postupu, který popisujete, ale uvádíte, že naopak počet VD ve VUV Dol odhadují nižší....což jde proti té "marketignové tezi a podpoře prodeje", která je zde v některých příspěvcích v relevantních vláknech naznačovaná.

Tak abych se v tom zorientoval - jsem začátečník, od loňska se starám o první oddělky - tak jsem se chtěl zeptat, kde se dají dohledat výsledky nějakých ověřených pozorování a pokusů, kde se zjišťoval počet přežívajících VD na jednoho spadlého.

Jinak samozřejmě budu raději počítat s horším výsledkem a tomu přizpůsobím prevenci a postup ošetřování včelstev, ale 5-6 násobný rozdíl v záležitosti, která je zde na fóru předmětem vášnivé diskuse, mi přijde podstatný - obzvlášť s přihlédnutím k následnému tempu množení VD a tím daném výsledku s možným fatálním koncem.

Tak děkuji předem za vysvětlení těch rozdílů v odhadech a případné odkazy na zdroje pokusů a pozorování.
(07.03.2020 13:08)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]
(07.03.2020 11:10)JosPr napsal(a): [ -> ]Znaji i neco jineho nez varroazu? Urcite znate stav,kdy se jeden clovek zmini,ze mel kliste,a pet dalsich okolo zacne mit pocit,ze po nich neco leze.Takhle nejak je to i u vcelaru,zvlast po precteni masirek mozku ve Vcelarstvi,ktere vetsina ani nepozna a prejima je jako absolutni pravdu,nevidi lobink pro dolske pripravky v kazde druhe vete.

Nemohu suhlasit, já jsem schválně kladl jasnou otázku: byli to virozy nebo co? varoáza zněla odpověď. Byli to dlouholetí skušení včelaři a nadávali na výbor jak naplánoval léčivo a nebo že to léčivo už nefunguje. Někteří i připustíli že to podcenili.

Aké jednoduché, nadávať na zväz, na liečivo, za všetkým je varoáza. Dlhoroční včelári a liečia na pokyn, stále tým istým??? To rovno poviem, že nerozonajú varoázu od viróz či nozémy! Už keď som mal 20 včelstiev, tak som neošetroval všetky rovnakým prípravkom, krížové preliečenie, odviečkovanie trubčiny od jari,....

Ďalej sprostosti, čo tu tom50 dokáže ohľadom nás alebo maďarov vypotiť to už ani nie je vtipné. Nech sa príde pozrieť, či nájde nejakého klieštika u mňa v melive v januári. Nájde prd (keď som používal aerosol, tak bolo cca mesiac po aplikácii možné nájsť klieštiky, teraz ani náhodou). Toto máme praktizovať ako relevantný údaj, že vo včelstvách je alebo nie je klieštik??? By som musel byť na hlavu padnutý.

Ešte raz hovorím, varoázu potlačiť vieme, nevieme potlačiť súhru oslabenia celkovej imunity včiel spolu s nozémou a vírusmi.
Tohle presne nezjisti nikdo nikdy,ale vychazi se z toho,ze to kdysi kdosi vyzkoumal,pravdepodobne usmrcenim vcelstva,smyvem roztocu ze vcel a podrobnou prohlidkou plodu.Na posledni prednasce to byl udaj 50-60 prezivsich samicek na 1 spadlou v zimni meli.(svazovy prednasejici).Vicenastavkovy ul nebo zimovani v jednom nastavku tyhle teorie neberou v potaz.
Mam pred sebou vysledky zimni meli v ZO,vetsina vzorku pod 1,coz ovsem neresi a nevypovida vubec o nicem,par recidivistu s 1 vcelstvem opetovne 50 a vice (bez uhynu).Co mi vadi,tak je pravnicka osoba vlastnici desitky vcelstev,najimajici si na osetrovani vcelstev vcelare,tam je jasne videt,ze mit vcely a nevedet o nich nic,neni stastna volba.
JosPr - příspěvek #2808:
..k procentám úhynu včelstev ve vaší ZO: a zkusili jste porovnat úhyny podle počtu včelstev na stanovištích? jaká byla procenta úhynů v závislosti na počtu včelstev na stanovišti?

omlouvám se, že se vracím k otázce, kterou jsem tu už před pár dny "nadhodil" v souvislosti s úhyny, ale teď mi ji připomenul příspěvek od Tom.50, ve kterém zmiňuje pokus s krmením 60 včelstev na stanovišti a výsledkem, kdy bylo zjištěno, že se včely na stanovišti v úlech promíchávaly...což odpovídá tommu, co mi říkal kolega včelař z naší ZO, že je zjištěno, že až desítky procent včel v úle jsou včely "cizí" ( a tím asi nemyslel situaci loupeže nebo vytvoření oddělků smetením včel z více včelstev, ale "běžný" provoz).

...a z toho bych usuzoval, že vyšší úhyny budou na stanovištích /u včelařů se stanovišti, na kterých je více včelstev.

Já toto v naší ZO bohužel nejsem schopen ověřit, protože nemám k dispozici počty včelstev po stanovištích před zimou, mám jen počty po zimě, musel bych se obrátit na všechny členy jednotlivě, zda by si vzpomněli, jaké počty včelstev měli podle stanovišť loni.

JosPr: ty prosím nemáš tyto informace - počty včelstev po stanovištích před zimou a po zimě? pokud by se ti tedy chtělo tento "průzkum" udělat a nebylo by to příliš časově náročné.
Ten nemusim Tomasi delat,ten mam.Neda se z toho vyvodit,ze by vice vcelstev znamenalo vetsi ztraty.Ale daji se vyvodit ze znalosti toho,jestli je vcelar v dennim kontaktu se vcelnici nebo k vcelstvum dojizdi na chatu,chalupu po tydnu,dvou
U chataru jsou ztraty vyssi,chybi denni sledovani vcelnice v kritickem obdobi,reakce na loupeni atd.
Presne tak to je, kto je na včelnici denne a VIE ČO ROBIŤ, tak nepríde o polovicu včelstiev, prípadne o všetky. U nás jednoducho nejde spoliehať sa ani na skoré preliečenie, ani na skoré zakŕmenie. Príklad z vlaňajška, do 10. 9. u mňa na včelnici ani náznak rabovky, ani náznak nejakého problému, včelstvá zakŕmené už mesiac, len tak vylihovali na letáčoch, absolútne si ma nevšímali. Potom nastal zlom, začal niekto kŕmiť, boli niekomu už včelstvá na dne, nemali zásoby? Neviem, ale začali pozvoľna niektoré lietať ako na znášku.

Ak by som to na začiatku septembra zabalil, že všetko je OK a prišiel o mesiac, už by som asi len tavil rámiky.
JosPr: jo to dává smysl.

patko79: a co jsi tedy pak udělal? pochopil jsem správně, že tvoje včely začaly lítat a sbírat / rabovat zásoby od cizích včelstev a hrozilo tedy zavlečení nemocí/škůdců? a tvůj zákrok byl tedy pak jaký?
Tie ktoré lietajú nezachrániš, teraz by som to riešil kyselinou mravčou, dlhodobý odpar. Všetky som pozužoval, aby nedošlo k zalietavaniu. A po troch týždňoch, kde sa začali prvé príznaky kolabsov, tak nemilosrdne zavrieť a síra. Pozor žiadne spájanie!!!

Budúci rok tie čo budú rabovať (u mňa to bolo tak 15% včelstiev) okamžite ošetrím kyselinou mravčou.
Patko to nestačí, musí se reagovat dříve. A to v ten moment, když zachytíš zprávy, že v okolí „řádí“ vosy. Každopádně KM budeš muset opakovat, dokud budou loupeže. Umíš nastavit tou kyselinou optimální pH v úlu?
A ještě jako vloni, když je medovicový rok, tak je třeba do zimního krmení přidat palinu. U nás je to hned po sundání medníků, avšak jak to bude ve vyšších polohách to nevím. Loni tam spousta včelstev padla na NC.
Podle mě Patko s KM radíte hloupost, pořád je tu vážné nebezpečí, že právě KM velmi poškozuje včelstva a ta pak chytí viry. Dol to nepřizná, protože bohatne na kyselině mravenčí a tak klidně nechá včelaře aby si tím sráčem oslabovali včelstva, hlavně že se jim prachy sypou.

Nežertuju, jak naznačujete výš a nijak nereju do Slováků. Vycházím jen ze čteného, že situace s kolapsy v Maďarsku je kritická a na Slovensku mnohem horší než u nás a na Moravě, která sousedí se Slovenskem zase horší, než ve zbytku Čech. Vy se nacionalisticky nenafujkujte a berte to jako objektivně zjištěná fakta a samo to, že vy osobně problém nemáte, nevyvrací, že je situce u vás celkově horší než tady a v Maďarsku zase horší než u vás. Nenafukujte se a ptejte se PROČ!

Já z toho jen dovozuju, myslím že logický fakt, že posmívaná a pohrdaná zimní měl v Česku je lepší, než když se to jinde nedělá. Uvědomte si laskavě, že se můžete urážet a nafukovat a nebo se snažit hledat skutečné příčiny. Že je to prostě někde horší než jinde je fakt a já jen ukazuju možné souvislosti. Přitom třeba pravdu nemám. Já jsem ale KM nepoužil už 6 let a mám pěkné včely až od doby, kdy mi tenhle jedovatý dryják nesmí na včelnici. Přitom mnou podaná účinná látkav Gabonu dělá na vč za celý měsíc miligramy jedu srovnatelné jedovatosti jako má KM, tak vy jí v dlouhodobém odpařovači pošlete do včelstva čtvt kila. Ani neumím spočítat kolk miliardkrát víc jim toho svinstva naservírujete vy. A tak i kdyby byl Flum tisíckrát jedovatější než KM (já to porovnání nevím), furt toho já dám včelám proti kyselinářům tisíciny.

Opakuju i vám, že já nemám kolapsy, ani jediný úhyn už deset let v řadě. Nesířím při podezření že moje včely loupí, popravdě to nepozoruju. Vlastně nebrakuju nikdy nic, žádné včelstvíčko s přezimovanou záložní matkou na tom není tak zle, abych ho nespojil s jiným, když z něj použiju matku. Třeba já vůbec nechápu co Patko vy o situaci u vás na vaší včelnici píšete, ale nevyracím vám to a věřím vám. A nijak vás nenapadám, já vás nikdy! Jen si dovoluju mít jiný názor (podepřený vlastními zkušenostmi) než máte vy. A podepřený fakty, že na tom je Slovenské včelařství s kolapsy hůř než naše. Snažím se vám pomoct a když to vy neumíte pochopit (že byste to ocenil mě ani nenapadlo), nekomentujte to prosím. Někdo jiný co radím třeba rád využije.
(07.03.2020 15:13)Jiří V. napsal(a): [ -> ]Patko to nestačí, musí se reagovat dříve. A to v ten moment, když zachytíš zprávy, že v okolí „řádí“ vosy. Každopádně KM budeš muset opakovat, dokud budou loupeže. Umíš nastavit tou kyselinou optimální pH v úlu?
A ještě jako vloni, když je medovicový rok, tak je třeba do zimního krmení přidat palinu. U nás je to hned po sundání medníků, avšak jak to bude ve vyšších polohách to nevím. Loni tam spousta včelstev padla na NC.

Bohužiaľ, tu každý drží bobríka mlčanlivosti, farbu priznáme len dvaja traja? Určite palinu zaradím. Na nozému to neveria ani prednášajúci, zľahčujú, mudrujú ale súvislosti bohužiaľ nevidia.

Tom50, u nás to bolo ako u vás, nevedeli sme pred piatimi rokmi čo je úhyn, nikdy, aj tie najväčšie nemehlá prezimovali všetko, hoci len na pár uličkách ale prezimovali. Mávali sme bežne dve tri tisíc klieštikov po prvej fumigácii. Dnes? dnes majú rekordérky 500 a priemer klesá pod tristo. Tiež sme len počúvali, ako na juhu padajú celé včelnice a hovorili si - amatéri, jasný klieštik. Už nás to prešloWink
Čo sa týka zimného meliva, čítali ste vôbec, čo som napísal? Ja tam nemám NIČ, tam klieštik jednoducho nie je, cez jeseň idem na nulu po liečení. Dvojmesačný prirodzený spad NULA. Akú to má výpovednú hodnotu??? ŽIADNU
Patko, eště jednů se otři o zimní měl v Českej republice a bude vám šeckým vyhlášená válka. Já jako moravák z židovského města se slovensků manželků budu asi u partyzánů.
No a s tým Gabonem nevím jak je dobrý, měl sem v úlech geneticky rezistentních roztočů, aj dyž sem ho za celů dobu, co mám včele, ani neviděl...ten Gabon.
(07.03.2020 15:30)patko79 napsal(a): [ -> ]
(07.03.2020 15:13)Jiří V. napsal(a): [ -> ]Patko to nestačí, musí se reagovat dříve. A to v ten moment, když zachytíš zprávy, že v okolí „řádí“ vosy. Každopádně KM budeš muset opakovat, dokud budou loupeže. Umíš nastavit tou kyselinou optimální pH v úlu?
A ještě jako vloni, když je medovicový rok, tak je třeba do zimního krmení přidat palinu. U nás je to hned po sundání medníků, avšak jak to bude ve vyšších polohách to nevím. Loni tam spousta včelstev padla na NC.

Bohužiaľ, tu každý drží bobríka mlčanlivosti, farbu priznáme len dvaja traja? Určite palinu zaradím. Na nozému to neveria ani prednášajúci, zľahčujú, mudrujú ale súvislosti bohužiaľ nevidia.

Tom50, u nás to bolo ako u vás, nevedeli sme pred piatimi rokmi čo je úhyn, nikdy, aj tie najväčšie nemehlá prezimovali všetko, hoci len na pár uličkách ale prezimovali. Mávali sme bežne dve tri tisíc klieštikov po prvej fumigácii. Dnes? dnes majú rekordérky 500 a priemer klesá pod tristo. Tiež sme len počúvali, ako na juhu padajú celé včelnice a hovorili si - amatéri, jasný klieštik. Už nás to prešloWink
Čo sa týka zimného meliva, čítali ste vôbec, čo som napísal? Ja tam nemám NIČ, tam klieštik jednoducho nie je, cez jeseň idem na nulu po liečení. Dvojmesačný prirodzený spad NULA. Akú to má výpovednú hodnotu??? ŽIADNU

Já vám rozumím a dokonale to koresponduje s tím, že já, napíšu to natvrdo, nemonitoruju už roky nikdy nic a nakonec se dozvím, že to závislé na počtu brouků není a že jsem se před lety rozhodl dobře, když jsem se usnesl, že je monitoring blbost a že se musí léčit preventivně dřív, než monitoring něco ukáže. Kor když já nejsem na vyhodnocování monitorování odborník. To ale neznamená, že se na podložku, která je v úle celý rok, nikdy nepodívám!

Nepíšete to jen vy, že to není už závislé na množství brouků. Úplně mi to ale docvaklo až teď jak to čtu od vás.

Já se jen snažím říct, zkuste přestat s tou KM. Zrušte očka, zaslepte sejta ve dnech, případně nadělejte třeba jen z OSB nízká dna s podmetem 18 mm, fakt v největších vedrech stačí včelstvu česno na šířku úlu vysoké jen 18 mm, snadno ho uhlídají a uvětrají to spolehlivě a když nebudou očka, nebudou loupeže (vůbec je neznám). Dopřejte včelstvům zjara teplo, nedělejte jim nic, co by vás jen napadlo, že by mohlo způsobit i jen nepatrný krátkodobý stres. Asi před měsícem tu někde říkám, že mám za to, že třeba deset malých problémů (stresorů), který každý sám o sobě by nic neznamenal a i kdyby se jich sešlo třeba pět, pořád se nic neděje. Když se jich ale sečte všech deset (to je příklad, nevím kolik škodlivostí vlastně děláme), tak to padá na viry a snad i NC a nebo kombinaci ještě s něčím, co bude teprve objeveno.
Jo a ještě doplním, některé stresory neovlivníme, třeba co nám tu lejou po polích a mikrovlny taky ne. Pak je ale spousta věcí, které ovlivnit lze! Tak je ovlivněme ne? (třeba bych nikdy nedal vč umělé krmení pane Barnate)

Zopakuju to. Já si nepřečet návod když změnili Formidol, nešlo mi ho zavěsit do NN (je to dělané do Adamce), vůbec mě vzteky nenapadlo, že to můžu propíchnout hřebíkem a zavěsit mezi rámky. Praštil jsem s tím a vč jsem to vůbec nedal.
A ejhle, další rok očividně lepší včely a dvojnásobek medu. A stejný výsledek po další roky v řadě bez výjimky a i na jiném stanovišti (na dalších dvou). Mě už nikdo a nic nepřesvědčí, že je KM neškodná, nebo dokonce dobrá.

Ale třeba i KM použiju ve chvíli, kdy ztratí účinnost Gabon a Varidol. Tehdy vezmu za vděk vším, co někteří průkopníci vymysleli jak KM používat (odpařovače). Dokud ale nebudu muset, moje vč to nedostanou.

Myslím, že jsem k tomu napsal všechno, co vím a už bych se jen opakoval. Dál je to už boj každého sám za sebe.
http://www.vcelarisobe.cz- kyselina stavelova jako efektivni varroacid...Puvodne jsem to cilil do tematu o stavelce,ale je tam i mnoho duvodu k premysleni k uhynum.
Rejpalům jen dodám.

Patko umí bejt protivnej jak činže! Je to ale chlap kterej nereje a snaží se diskutovat o toho si velmi cením. Objímáním a poplácáváním po rameni a vzájemným ujišťováním, jací jsme kabrňáci, se ničeho dobrého dosáhnout nedá. Proto mě tenhle chlap nenasírá. To o hrstce některých tady říct neumím. Musíme s nimi holt žít stejně, jao naše včely s VD. Obojí mají stejnou cenu.
tom.50 napsal - Podle mě Patko s KM radíte hloupost, pořád je tu vážné nebezpečí, že právě KM velmi poškozuje včelstva a ta pak chytí viry.
Nehorázná blbost jinak to nazvat neumím!
Můžu vás přesvědčit o opaku. Kdysi, když jsem ještě používal dolská léčiva (Gabon, Varidol), tak právě kvůli nefunkčnosti Gabonu u mne (objevil se DWV), jsem začal používat KM a příznaky zmizely nejen na včelách ale i na plodu. Tuto zkušenost jsem již tehdy prezentoval na přednáškách, avšak jistá rezervovanost vždy vycházela ze špatné zkušenosti s Formidolem 40. V současné době se proti KM staví převážně jen ti, co ji ještě nepotřebují, nebo zatvrzelí hlasatelé své pravdy. KM tu byla přece daleko dříve než jedy z Dolu. KM vždy byla a také bude součástí včelího hnízda ale dnes nabyla další funkci, aby čistila prostředí v úlu bezprostředně či zprostředkovaně. Proč si myslíte že proti virům se používá desinfekce, jak to nyní vidíme i v televizi?

Profesoru Svobodovi nikdo neoponoval při použití BEFu a taky tam byla součást KM










Profesoru Svobodovi nikdo neoponoval při použití BEFu a taky tam byla součást KM.
Referenční URL's