Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny včelstev 2019/2020
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Tak tých otázok je viac. Sú to viry, sú v nebezpečnej koncentrácii, nelikvidujeme prirodzenú odolnosť neustálym vytváraním sterilného prostredia, čo propolis a jeho antibakteriálne účinky, ktorý je v úli všadeprítomný, ..... ???
Cez včelárske dioptrie vidíme len klieštika. Vírusy, huby, bakterie a iné mikroorganizmy nám musí sprostredkovať prístroj = labáky. Nevieme presne, čo a koľko tam ešte môže byť. Naopak, rovnako treba zmerať aj odolnosť včelstiev, zmeny vplyvy atd. Ale nedá sa to bez seriozneho výskumu. Včelár dokáže vyhodnotiť len 1 a 0, teda úhyn a neúhyn, ale prečo je to tak nevie, okrem pár jasnovidcov.
Klieštik, výrusy a NA. Klieštik je najmenej nebezpečný, pretože len prenáša a generuje niektoré výrusy. Priamo včelstvo ohrozí len pri vysokých počtoch a to je rovnaká diagnoza, ako moje vykrvácanie na vysatie komármi. Výrusy sú skutoční zabijaci, ale neprejdú cez hradby črevného epitelu bez pomoci nozémy. Viriony nemajú podporu na ukotvenie v bunkách žalúdka, ale musia prejsť do hemolymfy a TT. NC však poškodí včelstvo priamo, alebo umožní vstup vírusu. Takže až prítomnosť nozémy spoôsobuje úhyn. Ak tam nemáte 5-10 000 klieštikov, ktorí fyzicky porania kukly a včely, čo bola diagnoza pred 20 rokmi.
Další prenos vírusov je cez vajíčka a spermie a prostredníctvom krmenia lariev.
Všetky detaily úhynov musia potvrdiť labáky systematickým výskumom a osvietiť priestor, ktorý ľudské oko nevidí. Možno budeme prekvapení, aké jednoduché sú riešenia.
Viry, nosema ceranae a roztoč je pokaždé trochu jiný mix kooperantů. Příliš virulentní kombinace se vytrácí s úhyny včelstev, pokud tomu včelař usilovně nebrání. Mírné kombinace by se měly nechávat projít bez pomoci, nebo jen s mírnou pomocí včelaře.
Jsme svědky rovnovážného stavu, který se nám ale až tak nelíbí. Chceme-li s touto realitou něco udělat, tak ne to, co tu situaci zase ještě zhorší, ale to, co ji zlepší. Musíme si připustit to, že se těchto parazitů už nikdy nezbavíme a musíme se snažit s nimi co nejpřijatelněji koexistovat.
Jeden extrém je madarské kobercové liečenie taktikom a druhý extrem sú totálne bondtesty. Hodnota "přiměřeně" je pre včelárov v tomto rozsahu. Podľa vzdelania a závislosti.
OK, čím budeme o kooperantoch viac vedieť, tým by sme mali robiť menej chýb, ktoré sú včelárovi a včelstvu na škodu. Možno mám autistické gény, ale asi treba zoradiť všetko čo vieme o imunite a patogenoch do rešerše a oddeliť tak fakty od ľudových povestí. Určite sa zistia nové interakcie.
Tak jsem je vytavil. Než roztopím brutar, trvá to věčnost. Takto možná za měsíc budu znovu tavit ty dva spojený mrzáky, možná víc vč. Jinak teoreticky: viry ničí UV záření. Lampu nemám, leda sluníčko. Vyvíječ ozonu též nemám. Zavíječ - mám Wink A pod víčky zas koncentrace cukru asi nedovolí přežití viru. Nesterilizuje tedy dílo pouhé vystavení slunci? Chápu, že by vznikla loupež jako prase. Jen teoreticky.
PS: nebo třeba postřik octem - alternativci s ním desinfikují i hajzlíky
(21.09.2020 7:12)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Viry, nosema ceranae a roztoč je pokaždé trochu jiný mix kooperantů. Příliš virulentní kombinace se vytrácí s úhyny včelstev, pokud tomu včelař usilovně nebrání. Mírné kombinace by se měly nechávat projít bez pomoci, nebo jen s mírnou pomocí včelaře.
Jsme svědky rovnovážného stavu, který se nám ale až tak nelíbí. Chceme-li s touto realitou něco udělat, tak ne to, co tu situaci zase ještě zhorší, ale to, co ji zlepší. Musíme si připustit to, že se těchto parazitů už nikdy nezbavíme a musíme se snažit s nimi co nejpřijatelněji koexistovat.

To je zajímavé se dívat do takového zrcadla a si myslet, že jsme svědky rovnovážného stavu. Co předcházelo a co zpravidla následuje. To umíme definovat takové obsahy misky vah.

Předcházely tomu dvě mizerně snůškové jara a jedno mizerně snůškové léto za sebou. Dále stím spojené klima které to způsobilo, slabý rozvoje včelstev, v podstatě nerojivý rok pro bídu co letos byla.

Následuje uspokojený stav kdy se minimálně 50% včelařů z dobrého pocitu zdravého chovu vykašle na zimní shození roztoče akaracidy.

A kolo rovnovážnosti se znovu pootočí. Stačí snůškově příznivé jaro nebo dvě za sebou. V podstatě se už pootočilo, protože včelař a jeho přístup k chovu je jak počasí. Nejde ho ovlivnit. Vždy si bude dělat co chce.
Albert-taktik 40 rokov nesklamal-je to však chémia! sú už lepšie postupy pri tlmení, aj keď rezistencia ešte nenastala a rezídua v mede a vosku ťažko dokazovať!
rezistencia na amitraz je na vzostupe, hlavne tam kde sa pouzival v dlhodobych nosicoch.
Pán doktor, ako liečili Madari vie Gusto. Namočiť karton do taktiku a nechať ho vyhrýzť včelami Huh Alebo 7x Fureto a po týždni to istéHuh
Nasledovali 50% straty po slnečnici, ale nikto nevie prečo. U nich to je pol miliona včelstiev. Teoreticky by to mala byť "metodika" na nulu, tak včely asi padli na otravu amitrazom.
(21.09.2020 19:49)gusto napsal(a): [ -> ]...hlavne tam kde sa pouzival v dlhodobych nosicoch.
..len tam, kde sú dlhodobé nosiče a tie to zkazia postupne všade...

albert
ale to čo robili madari je práve o tomto...
(21.09.2020 19:49)gusto napsal(a): [ -> ]rezistencia na amitraz je na vzostupe, hlavne tam kde sa pouzival v dlhodobych nosicoch.
Amitraz jen ztratil účinnost, rezistence se prokáže tak, že se aplikace vymění za novou a až potom neúčinkuje.

Taková ta prohlášená rezistence je z velké části jen výsledek špatného zjišťování a špatných léčiv.

U amitrazu, který je v podstatě recyklátem z výroby která ho produkuje jako odpad, je otázkou jakým postupem je jako sloučenina udělán, jsou pokud vím tři nebo čtyri postupy jak ho vyrobit. Potom další věc je jak podle kterého postupu se rozkládá. A jako další je teprve potřeba hodnotit to, jestli účinkuje pokud ho vyměním za nový ideálně by bylo kdyby byl dostupný amitraz vyroben jiným postupem a až potom je možné že roztoči, které to neshodilo, jsou rezistentní.

Rezistence typu že se našel protein ten a ten v roztoči jsou jen velké omyly a omluvenka pro vyrobené šmejdy za těžké peníze. Protože kšeft s pásky jsou opravdu odírání a okrádání za kousek recyklátu nanesený na recyklovaném plastu nebo dřevku, papíru

(21.09.2020 20:06)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Pán doktor, ako liečili Madari vie Gusto. Namočiť karton do taktiku a nechať ho vyhrýzť včelami Huh Alebo 7x Fureto a po týždni to istéHuh
Nasledovali 50% straty po slnečnici, ale nikto nevie prečo. U nich to je pol miliona včelstiev. Teoreticky by to mala byť "metodika" na nulu, tak včely asi padli na otravu amitrazom.
Výsledkem jsou otravy. Ne rezistence. A ještě by bylo záhodno sdělit jestli nosičem nebo rozprášeným teplým roztokem oleje s amitrazem. Myslím že tím druhým. Protože některé sublimované řídké parafíny prohlášené iza medicinální, jsou pro včelu jedovaté.
Referenční URL's