Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny včelstev 2019/2020
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Maďari - nízka nadmorská výška- dlhé vegetačné obdobie - obrovské včelie farmy amerického typu- bezhlavé davkovanie amitrazu = výsledok majú dnes vo velkých úhynoch..
Rakušani- kyseliny- a tajné nákupy amitrazu v čr a sr - úhyny podobné ako u nás..
Čr/sr - neuveritelna arogancia agro mafie - velké časti krajiny doslova otrávené..nemožnost udržat včely pri živote bez každoročného premetania na volnu stavbu alebo vlastne medzisteny...plus podavanie profylaktík..
-Rusko/ukrajina - velké včelárske farmy - ale diametralne odlišný pristup k prírode a včelám než maďari - vo velkej miere podávane odvary paliny,borovice,vratiča,maceráty palivej papriky a zázvoru- evidentne to kliestikovi dava na frak.. Negativum - povolene antibiotika ktore davaju hlavne po zime na "spamatanie sa včelstiev" ako prevencia nozemy apis.. Inak situacia ako u nas v 90 rokoch- ked sme nevedeli co je to uhyn a len sme podkladali medniky a nestihali vytačat.. Aktualne sa ale objavuju prve problemy v suvislosti s pestovanim repky a jej postrekmi ako u nas..(nemci vykupuju vyhodne repkove semeno,tak tam zacina podobny blazninec ako tu)
Frey
V loňském roce zde byly úhyny na neonikotinoidy v postřiku na řepku Mospilan a Pictor. Veterina i Kontrolní a zkušební ústav zemědělství konstatovali, že je vše v pořádku protože přípravek nemá klasifikaci pro chranu včel. Ve starých šaržích ji měl (přípravek nebezpečný pro včely), pak ji zemědělská lobby nechala odstranit a stát to schválil. Čili zlegalizoval. Takže i když dojde k poškození včelstev, je to legální.
Aj pre takýto prípad by mali byť k dispozícii nezávislé labáky. O zastupovanie včelárov v prípadných právnych sporoch by sa mala starať včelárska organizácia.
Předevčírem jsem položil otázku:
Jak se dostane infekce do těl včel tak rychle, že během několika dnů včelstvo hyne nebo mizí?
Od té doby se ve vláknu objevilo 60 dalších příspěvků ve kterých se stále dokola opakuje, že si přinesou roztoče, viry, že mají oslabenou imunitu. Ale jak se infekce dostanou do těl včel - ani slovo.
Znovu opakuji, že pokud si neodpovíme na tuto základní otázku, jsou všechno ostatní jen dohady, které mohou být zatraceně vzdáleny od skutečnosti.
Uvědom si, že si s sebou přinesou taky kilogramy zásob, vyssátý plod a vůbec vše co berou z kolabujících úlů. Na zpracování se podílí mnoho včel a přenos bude ALIMENTÁRNÍ.
V takovém případě je více možností, zmíním jen dvě:
Představte si třeba včelstvo, které má na kahánku a začne loupit co bude dál? -- asi ho další rána dorazí.
Představte si třeba včelstvo, které je na tom dobře a bude tam také loupit. ---může to s menším oslabením ustát.
Záleží na výchozím zdravotním stavu, jaký uhlídal sám včelař. Je to jen teorie (laboratorně neověřená). V praxi jsem již byl při tom.
(23.10.2019 14:25)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Uvědom si, že si s sebou přinesou taky kilogramy zásob, vyssátý plod a vůbec vše co berou z kolabujících úlů. Na zpracování se podílí mnoho včel a přenos bude ALIMENTÁRNÍ.

Jirko, a jak se to dostalo do včel v těch kolabujicich úlech?
Letošní stav k dnešnímu datu:
Mám 3 stanoviště a snažím se léčit jen 2x v roce podletí a zima bez použití pesticidů.
• les bio krajina 6 vč. vypadají dobře
• střecha kulaťák Dejvice 3 vč. vypadají dobře
• Šárka moje hlavní stanoviště enormní INFEKČNÍ TLAK ZAVČELENOST
Popis situace v podletí na stanovišti Žežulka:
Včelnice je rozmístěna v kopci se stojany po dvou včelstev, co nejmenší možnost zalétávání.
Začátek července 12 včelstev, provedena diagnostika pomocí Thymolu 4 gramy
Spad:
• 6 ks 0
• 5 ks 1
• 1 ks 10.
Oul s 10 ks jsem zootechnicky ošetřil sebral plod a matku udělal oddělek, nechal jen létavky (přeléták). doplnil matkou.
Oddělek s původní matkou umřel v karanténě v září totální zamoření viry a varroa, byl určen cíleně na sbírání vzorků pro výzkum.
Přeléták s létavkama a novou matkou prohlídka o víkendu, má ješte 1 a půl plastu plodu, na včelách jsou viditelný roztoči a viryConfusedConfused
Znova vložen Thymol 12g.
Včera kontrolní prohlídka zbytku před zimou:
• 3 loňská včelstva zeslábla viry jedno jsem už vyklepal.
• 3 loňská pěkné
• 6 roju pěkné z toho 4 krmeny invertem moc hezké.

V Šárce je prostě enormní infekční tlak a ten nedávají senzitivní včely.
Jako moji osobní zkušenost uvádím s oddělky od Milana Havelky, dvakrát nakoupeny a vždy druhý rok konec, nedali ošetření dvakrát za rok.
Možná si pamatujete jeho reakci, že si včely zabije radši sám než je dá (prodá) mě.CoolCool
Můj osobní názor na takové stanoviště je, musíte od jara provádět
neustále zásahy, kyseliny natírat a podobné mňamky.
Pamatuju si ji a trvám na tom.

Ačkoli úhyny letos dosahují ve spoustě lokalit už nyní 50 - 70%, "zavřel" jsem jedno včelstvo z 68. Vzhledem k tomu, že většina jsou oddělky není ani roztoče nijak mnoho a výskyt příznaků viróz je zanedbatelný. Problém letos bude dělat kvetoucí řepka a hořčice. Kdo neošetřil včas, když byly včely bez plodu, tak teď bude mít fakt problém. Přínos pylu a sladiny - hlavně u oddělků způsobil znovurozplodování. Někdo hlásí i 4 r.plodu a někde včelstva i začala stavět! Minulý týden jsem zaznamenal na váze + 1,1kg. Letos nebudou úhyny končit Vánocema.....tam kde se ploduje ve velkém bude spousta úhynů v předjaří. Jednak včelám dojde životnost kvůli výchově plodu a za druhý - budou problémy se zásobami....a to opomenu problémy do další sezony - díky mizernému ošetření proti VD "do plodu".
(23.10.2019 10:35)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Stačí jen vysadit nebo omezit tlumení VD a hned jeden ví , na čem je. Hledáme samozřejmě ta odolná včelstva. To je jeden z kroků, který se musí udělat.

Jiří, mám letos stejnou zkušenost. Všechna včelstva jsem ošetřil začátkem srpna 2x Formidolem 81, s výjimkou tří rojů, kterým jsem bláhově dal jen 40-ky. Dnes už nejsou. Do jednoho odešli začátkem října. Doslova odešli, pozorováno na ploše před česny.
Letos jsem v létě ošetřoval pomoci KM jen jedno včelstvo, které mělo příznaky virozy DWV. Ostatní nedostaly nic.
Je to zvláštní,ale roje bez přeléčení mi odchází nejdříve, i dříve nez oddelky bez léčení.
Martin: nemám info,že by se přednáška nahrávala,ale možná bude v MV nějaká zpráva předpokládám.
Aky je rozdiel v uhyne vcelstiev ktore sukrmene na zimu invertom a ktore cukrom. Ja a moj svagor krmime rozdielne a mame aj rozdielne vysledky ako je to u vas cim ste nakrmili a ako su na tom vcelstva. Spady su u nas dvoch priblizne na rovnakej urovni aj ked liecime rodielne.
(23.10.2019 18:33)jjvcela napsal(a): [ -> ]
(23.10.2019 10:35)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Stačí jen vysadit nebo omezit tlumení VD a hned jeden ví , na čem je. Hledáme samozřejmě ta odolná včelstva. To je jeden z kroků, který se musí udělat.

Jiří, mám letos stejnou zkušenost. Všechna včelstva jsem ošetřil začátkem srpna 2x Formidolem 81, s výjimkou tří rojů, kterým jsem bláhově dal jen 40-ky. Dnes už nejsou. Do jednoho odešli začátkem října. Doslova odešli, pozorováno na ploše před česny.

Již jsem to zmiňoval, pro kolaps úplně zdravého včelstva stačí jeden měsíc. Prostě vyloupí nějaký binec a pokud se nezasáhne okamžitě, tak je s ním konec. Pokud je tlak enormní, tak nepomůže nic, než včely které neloupí.

Laboratorní vyšetření již kolabujícího všelstva, či dokonce zbytku po kolapsu je k ničemu. Zjistí se jen účast "mrchožroutů", predátor je již jimi zahalen. Stejně nepochopitelné to bylo i v jiných zemích, dělalo se spouta rozborů a ty byly pokaždé odlišné, bylo jiné zastoupení "mrchožroutů".

Problém je ten, že na včelu působí příliš mnoho negativních faktorů a ti lidé, kteří jsou těmi hlavními pachateli si díky tomu mnou ruce, protože se snadno viviní poukazem na to druhé, třetí,...
Já několik let sleduji výskyt pochodujících včel v různém měřítku. Včely byly poškozené deformovanými křídly pouze jednou a to u včelstva, které mělo denní spad 20ks. Po fumigaci bylo černo. Nakonec zesláblo na 4 uličky, ale přežilo. Snůšku z řepky nezvládly ale další z malin už donesly 20kg.
Pochodujících včel si začínám všímat v řepkové snůšce. Jsou to krásné mladé včely, které nejsou nikterak poškozené. Po řepce se situace zlepší. Další vlna přichází v polovině července. To se snažím vytáčet a léčit. Nechápu, co dělá mladé včely neschopné letu. Jsou na první pohled pěkně veliké bez viditelných poškození a... nelítají, pochodují v trávě a utíkají co nejdál od česna do vyšší trávy, kde hynou.

Na jednom stanovišti před 5 lety, kdy jsem to sledoval poprvé, jsem zahlídl i klubíčka mladých včel v trávě. Byl to hororový scénář.
Tak chlapci, jak si to tedy vysvětlujete? Představte si dvě imaginární včelstva. Naše dvě včelstva vyloupí kolabující včelstvo, je jedno zda naše či sousedovo. Obě se doslova koupou v patogenech. Jedno včelstvo z těch dvou koupel ustojí a neonemocní. To druhé padne. Čím je způsobeno, že u jednoho včelstva se infekce dostane do včelích těl a způsobí jejich mortalitu a u druhého, notabene sousedního včelstva nikoli? A jaký je mechanizmus pronikání infekčních činitelů do těla včel? Je to jedna ze zásadních otázek na kterou bychom měli nalézt odpověď abychom mohli účinně reagovat. A ščíl babo raď.
JK
Pepíku,
NIKDO ti neporadí , ale já si rýpnu: Co když je to o množství patogenů a o poměru mladých a starších včel v ůle?

Nebo jetou bránou infekce právě plod?
(23.10.2019 14:21)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Předevčírem jsem položil otázku:
Jak se dostane infekce do těl včel tak rychle, že během několika dnů včelstvo hyne nebo mizí?
Od té doby se ve vláknu objevilo 60 dalších příspěvků ve kterých se stále dokola opakuje, že si přinesou roztoče, viry, že mají oslabenou imunitu. Ale jak se infekce dostanou do těl včel - ani slovo.
Znovu opakuji, že pokud si neodpovíme na tuto základní otázku, jsou všechno ostatní jen dohady, které mohou být zatraceně vzdáleny od skutečnosti.


Psal to přece Pavel Holub - trofalaxí ( požíráním zbylého plodu a předáváním potravy mezi včelami...?)...


(21.10.2019 19:15)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Stačí si přečíst jen velmi stručný popis NC na Wiki
" U Nosema ceranae je průběh onemocnění mnohem rychlejší. Včely hynou po 8 dnech od nakažení. Choroba však není provázená průjmem, ani malátnými pohyby včel, jak je tomu u Nosema apis. Nakažené včely hynou většinou mimo úl. Včelstvo postupně slábne, až zůstané prázdný úl." Inkubační doba NC je 3 – 5 dní.

Nejvýznamnější přenos spor Nosema ve včelstvu je trofalaxí. Zdrojem spor Nosema mimo jiné je i loupež v silně infikovaných včelstvech na pokraji zhroucení zejména vpodletí (Kamler a kol., 2011).

K tomu ještě podobné účinky viróz a kumulace roztočů z vylupovaných včelstev.
Což to je málo k tomu,aby včelstvo zkolabovalo?
(23.10.2019 20:01)MatesP napsal(a): [ -> ]Pochodujících včel si začínám všímat v řepkové snůšce. Jsou to krásné mladé včely, které nejsou nikterak poškozené. Po řepce se situace zlepší. Další vlna přichází v polovině července. To se snažím vytáčet a léčit. Nechápu, co dělá mladé včely neschopné letu. Jsou na první pohled pěkně veliké bez viditelných poškození a... nelítají, pochodují v trávě a utíkají co nejdál od česna do vyšší trávy, kde hynou.

To je otrávený pyl. Část létavek se nevrátí (oslabení), z části těch co se vrátí domů se stanou běžci, nenonykotinoid narušuje schopnost paměti (není k nalezení pozdní snůška) a pyl se konzumuje až do jara. Vytočené plásty s pylem rotují mezi nástavky a mezi včelstvy, když na kontaminovaný pyl dojde řada v době kdy jsou vosy, loupeže či je přemnožen kleštík, dojde ke kolapsu během pár dnů. A pyl se znovu přenáší. Jaké jsou v rovnici smrti nové proměnné? Viry? Nemyslím si ty jen umíme nově detekovat. Je to chemie a VD. Přičemž kolapsy se objevily až v posledních letech. Dříve byly známe hlavně z Ameriky odkud má Bayer a Syngenta licence.

Dle přiložených schémat technologie ošetřování rostlin se v naší sezóně stříká úplně všechno včetně nejtvrdší neonikotinoidové chemie určené pro GMO plodiny a gylfostáty:

Řepka - postřiky přes 100 dní
Slunečnice

ale i třeba to co jíme:
Brambory
Kukuřice

Tomu říkám touchdown pro včely i pro lidi!
(23.10.2019 22:12)Petr L napsal(a): [ -> ]
(23.10.2019 14:21)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Předevčírem jsem položil otázku:
Jak se dostane infekce do těl včel tak rychle, že během několika dnů včelstvo hyne nebo mizí?
Od té doby se ve vláknu objevilo 60 dalších příspěvků ve kterých se stále dokola opakuje, že si přinesou roztoče, viry, že mají oslabenou imunitu. Ale jak se infekce dostanou do těl včel - ani slovo.
Znovu opakuji, že pokud si neodpovíme na tuto základní otázku, jsou všechno ostatní jen dohady, které mohou být zatraceně vzdáleny od skutečnosti.


Psal to přece Pavel Holub - trofalaxí ( požíráním zbylého plodu a předáváním potravy mezi včelami...?)...


(21.10.2019 19:15)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Stačí si přečíst jen velmi stručný popis NC na Wiki
" U Nosema ceranae je průběh onemocnění mnohem rychlejší. Včely hynou po 8 dnech od nakažení. Choroba však není provázená průjmem, ani malátnými pohyby včel, jak je tomu u Nosema apis. Nakažené včely hynou většinou mimo úl. Včelstvo postupně slábne, až zůstané prázdný úl." Inkubační doba NC je 3 – 5 dní.

Nejvýznamnější přenos spor Nosema ve včelstvu je trofalaxí. Zdrojem spor Nosema mimo jiné je i loupež v silně infikovaných včelstvech na pokraji zhroucení zejména vpodletí (Kamler a kol., 2011).

K tomu ještě podobné účinky viróz a kumulace roztočů z vylupovaných včelstev.
Což to je málo k tomu,aby včelstvo zkolabovalo?

OK, NC je nový patogen, ale my nevieme, či včelstvo padlo na NC =25% http://www.ponyfarma.pavcina-lehota.sk/v...emaII.html pôvodný zdroj pre Wiki

Takže zostávajú vírusy, ktoré sú však vo včelách úž od polovice 20 storočia Smile a vtedy neboli zaznamenané hromadné úhyny. Trofilaxiou sa rozmnožujú obmedzene. Včelstvá sú po zakrmení kľudné, iba niktoré agresívne rabujú. http://www.ponyfarma.pavcina-lehota.sk/v...irusy.html

Pesticídy v poľnohospodárstve? Rovnako padajú aj včelstvá v horách na Orave, kde pesticídy obmedzene používajú len niektorí záhradkári od čias DDT.

VD si pri radikálnom liečeni napr. v Madarsku ani nepípne, ale včelstvá tam padali v minulom roku až na 60 %. Pred 15 rokmi včelstvo nepadlo ani pri liečebnom spade 2 000 VD pri jedinom liečení v septembri.

Musia existovať patologické interakcie, ktoré bez labákov a výskumu nedokážeme definovať. Inak nám zostáva len narobiť odložence a nechať sa bezmocne selektovať Huh 0100101110 prežilo neprežilo
(23.10.2019 23:31)Frey napsal(a): [ -> ][quote='MatesP' pid='224590' dateline='1571853715']

Dle přiložených schémat technologie ošetřování rostlin se v naší sezóně stříká úplně všechno včetně nejtvrdší neonikotinoidové chemie určené pro GMO plodiny a gylfostáty:

Řepka - postřiky přes 100 dní
Slunečnice

ale i třeba to co jíme:
Brambory
Kukuřice

Tomu říkám touchdown pro včely i pro lidi!

K tomu není co dodat, to je katastrofa. Takové schémata vidím prvně.
Referenční URL's