Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny včelstev 2019/2020
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Takových učebnic už pár vyšlo, jen se na na titulní straně zvyšuje rok a uvnitř snižují počty VD.
Ale protože jsem začátečník, vidím jenom tyto dvě řady čísel, a je mi jasné, že z těch dvou jenom jedna řada není omezená (zdá se, že byznys se snadným vydáváním učebnic brzy skončí Smile.
Aj parazit ma tendenciu prisposobit sa organizmu na ktorom parazituje tak aby ho nezabil, ak by sa kliestik adaptoval na europsku vcelu, a europska vcela na neho, tak by mal byt vztah parazit hostitel viacmenej bezproblemovy. Tak ako je kliestik prisposobeny na vcelu vychodnu, alebo na afrikanizovane hybridy v amerike. Co sa tyka sposobu rozmnozovania vcely a kliestika tak kliestik je schopny adaptacie radovo rychlejsie ako vcela.
[/quote]

Děkuji za vysvětlení. Nevěřím, že by kleštík dokázal řídit stupeň napadení včelstva tak, aby si hostitele nepoškodil nad únosnou mez.
Ak by to bola pravda,tak bond testy by neskončili takým fiaskom-to Vám napísal Albert Gross. ak by aj ostali nejaké včelstvá povedzme po 3 rokoch, dá sa povedať, že sú upotrebiteľné len na tom stanovišti či prípadnom blízkom okoli,inde veľmi často zlyhávajú. Nerobte si nejaké veľké ilúzie-aspoň zatiaľ...
(27.03.2020 7:48)Miroslav Vochozka napsal(a): [ -> ]
(26.03.2020 21:44)jx14 napsal(a): [ -> ]
Aj parazit ma tendenciu prisposobit sa organizmu na ktorom parazituje tak aby ho nezabil, ak by sa kliestik adaptoval na europsku vcelu, a europska vcela na neho, tak by mal byt vztah parazit hostitel viacmenej bezproblemovy. Tak ako je kliestik prisposobeny na vcelu vychodnu, alebo na afrikanizovane hybridy v amerike. Co sa tyka sposobu rozmnozovania vcely a kliestika tak kliestik je schopny adaptacie radovo rychlejsie ako vcela.

Děkuji za vysvětlení. Nevěřím, že by kleštík dokázal řídit stupeň napadení včelstva tak, aby si hostitele nepoškodil nad únosnou mez.
On nemá žádnou inteligenci, z toho jeho schopnosti neplynou. Jeho virulence je odvislá od vnějšího prostředí, které jeho schopnosti selektuje. Když jsme byli schopni vyselektovat agresivnější, více virulentní formy, jistě existuje i opačný postup. Vztahy hostitelů a parazitů jsou dostatečně probádány a postulátem vztahu je společný zájem o přežití.
jx14 Tak ako je kliestik prisposobeny na vcelu vychodnu,
Ono je to opačně, včela východní se přizpůsobila kleštíkovi. Tím, že larvíčky, které byly napadeny kleštíkem, uhynou. Při následném čistění buněk včely přeruší rozmnožovací cyklus kleštíka. Určitě neuhynou všechny, ale k udržení rovnováhy to stačí.
Vývoj probíhá na obou stranách, jak na straně parazita, tak na straně hostitele. Kdybychom tomu nechali volný průběh, tak po čase k rovnováze dojde. Kleštík nemůže vyhubit svého hostitele, jinak by vyhubil sám sebe. Jen včelařům by se to nelíbilo, chápu. Proto je třeba zapojit lidskou inteligenci a postupovat v souladu s mechanismem spějícím k rovnováze, aniž bychom museli absolvovat obrovské úhyny a velmi nízké zavčelení.
Současný stav je zatím rovnovážný, ale virulence patogenů se zvyšuje přesně podle toho, jak včelař zvyšuje intenzitu ošetřování. Takový proces logicky spěje k nějakému konci a ten nebude příjemný.
Proč zde neustále opakujete vaší modlu, že by došlo k rovnováze?? Není to pravda je to jen přání, přesněji není to pravda v našem prostředí!!!Predkladate to tady stále dokola že by stačilo nechat včely napospas osudu ale realita je taková že v tuto dobu to tak udělat nejde.Proc si prostě tenhle fakt nepriznate??Naa vaší falešnou víru už zbytečně umřelo dost včel a spousta lidí co tomu věřila se po čase probrala do reality.Rovnovaha je tak narušena ze je hromada případů (znám osobně člověka co objetoval 350 včelstev) kdy sice část včel přežije ,daří se jim dobře,ale do 3-4 let max.5 je i po těch.Jiste za to pak nemůže už klestik či viróza ale vliv prostředí.Zadne odolné včely nejsou jsou jen místně přizpůsobené co lépe odolávají nástrahám v našem narušeném prostředí.Zatim všem tyhle včely odešly ,sám léčím včely min.a hodně to nechávám na nich ale vaše přání dokáže během chvíle zničit někdo jinej a odolnost včely s tím nemá co dělat protože dostává neskutečnou čočku díky narušení naší přírody.Pokud se tohle nezmění odolná včela nebude ani nemůže fungovat.
To prostředí je agresivnější především vůči roztoči, díky neustálému léčení. Proto musí být daleko aktivnější, aby nastolill rovnováhu a jak neléčíš, tak je ho rázem "hodně". Takže zvyšování chemie v úlech jde v konečném důsledku proti včelám. Jsem přesvědčený, že s roztočem by si včely poradily, stačí jen malá zootechnická opatření od včelaře. S čím si již nemusí poradit, jsou přidružené patogeny, ale s tím si neporadí ani včelstva plná chemie, to vidíš na informacích o úhynech.
Je to tady diskuse pořád dokolečka, pokud se bude léčit stále plošně, bude se to jen zhoršovat, ostatní faktory prostředí jsou druhotné.
Při vší úctě, píšete nesmysly. A KTM to, k čemu přispíváte vy a vám podobní, popsal jedinou větou, ve které ale sdělil úplně celou podstatu a já vám jí ocituju: ..."vaše přání dokáže během chvíle zničit někdo jinej"...

Nemusím k tomu nic dodávat, jaký typ "včelaře" zmaří dlouholeté úsilí všech v okolí, že ne.
(27.03.2020 10:58)KTM napsal(a): [ -> ]Proč zde neustále opakujete vaší modlu, že by došlo k rovnováze?? Není to pravda je to jen přání, přesněji není to pravda v našem prostředí!!!Predkladate to tady stále dokola že by stačilo nechat včely napospas osudu ale realita je taková že v tuto dobu to tak udělat nejde.Proc si prostě tenhle fakt nepriznate??Naa vaší falešnou víru už zbytečně umřelo dost včel a spousta lidí co tomu věřila se po čase probrala do reality.Rovnovaha je tak narušena ze je hromada případů (znám osobně člověka co objetoval 350 včelstev) kdy sice část včel přežije ,daří se jim dobře,ale do 3-4 let max.5 je i po těch.Jiste za to pak nemůže už klestik či viróza ale vliv prostředí.Zadne odolné včely nejsou jsou jen místně přizpůsobené co lépe odolávají nástrahám v našem narušeném prostředí.Zatim všem tyhle včely odešly ,sám léčím včely min.a hodně to nechávám na nich ale vaše přání dokáže během chvíle zničit někdo jinej a odolnost včely s tím nemá co dělat protože dostává neskutečnou čočku díky narušení naší přírody.Pokud se tohle nezmění odolná včela nebude ani nemůže fungovat.
Včelstev v ČR je přibližně stejně, spíše více. To je ta ROVNOVÁHA uměle a zuby nehty udržovaná včelaři. Otázkou je, jak dlouho bude trvat.
diskusia cez koronovírus skĺzla k rybárom, záujemci pokračujte vo vlákne kde boli príspevky mimo témy presunuté...
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Jen-t...#pid233989
(27.03.2020 8:09)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]
(27.03.2020 7:48)Miroslav Vochozka napsal(a): [ -> ]
(26.03.2020 21:44)jx14 napsal(a): [ -> ]
Vztahy hostitelů a parazitů jsou dostatečně probádány a postulátem vztahu je společný zájem o přežití.

No a právě postulát tím, že je postulát, bývá často nesmysl. A každý a i vy to nemůžete nevidět. Rakovina nakonec zahubí hostitele a je to tedy proti jejímu zájmu o přežití, to samé kleštík. Takže je v tomto smyslu probádaná stará Bela (pro Slováky figa borová). A samo vaše tvrzení o probádanosti je pouhým postulátem, v tomto případě zjevně a na první pohled nepravdivým.

Obecně nemám axiomy rád, tím spíš, když u některých je na první pohled zřejmé, že to jsou nesmysly.
Rakovina je onemocnění, to není organismus, parazit. Netušil jsem pane Krško, že jste odborníkem i na parazitologii.
Nejsem odborníkem na parazitologii, jen vidím co vy "vzdělanci" odmítáte vidět. Hlavně jste nějak neuměl pochopit jádro mého sdělení a tak se chytáte marginálií. Rozumím vám, pro určitou sortu lidí velmi příznačné, nejste sám.

Já bych v duchu vašeho mudrování naopak navrhnul lepší postulát a sice, že je nesmyslná zákonitost, že se právě paraziti a viry a jiní škůdci chovají iracionáně, když si zničí hostitele. Ovšem vy byste jistě namítnul, že ratio = rozum a jak jinde předesíláte kleštík nemá žádnou inteligenci...

Prostě slovíčkaříte jen proto, asbyste nemusel uznat, že jste napsal blbost o jakémsi prokázání nesmylsu, který u všeho a ne jen u parazitů je p úplně naopak, než tvrdíte vy. Neuvádíte nic víc než axiom, až mě napadá, že jste jeho autorem vy sám.
Tome na axiomy se z vysoka, ale skutečnost je taková, že rakovinu nelze srovnávat s parazitem, to se vám nepovedlo.
JJ, je to tak. Můžu to ale srovnat s nějakým podělaným motýlem co mě sází housenky do pěti keřů (pěkných, ale nevím co jsou zač) a už sedmý rok mě je sežerou, si myslím že vždycky "až na dřevo". A každý rok obrazí a jsou hezké, než se ten prevít zase objeví. Jeden bez druhého nemůže být. A tak to tu bude napořád i s tím VD.
Nesrovnatelně horší jsou viry a koronaviry. Jsou záludné, nevyzpytatelné a nejsou vidět.
(27.03.2020 20:56)Tini napsal(a): [ -> ]Tome na axiomy se z vysoka, ale skutečnost je taková, že rakovinu nelze srovnávat s parazitem, to se vám nepovedlo.

Princip, je milý Tini úplně stejný a ne jen u mikrobů a parazitů, platí to obecně, že něco bují tak, že to ničí hostitele až ho to zničí a tím to zaniká samo. Paralela je i u lidí, ale to je tenký led na hraně kriminálu. Pozorovat to může každý.

Pan Holub tvrdí, že je vyzkoumáno, že parazit si nezničí hostitele, protože je (axiom) v zájmu obou bla, bla, bla

Každý vidí, když chce, že je vyzkoumáno h...o a ne jen u parazitů, ale naopak že platí obecně to, co říkám já.

nechme to být, zaplať Bůh, že si někdo láme hlavu jako pan Holub, jen se snažím ho směrovat trochu do reality od výchozích tvrzení, která se nedokazují = axiom neboli postulát, nic víc, on si to jistě už uvědomil

Ali.

Úplně se zapomnělo, že předkové tomu, co popisujete, čelili (kromě jiného) třeba tak, že, mezi dva řádky mrkve dali jeden řádek česneku (vymýšlím si kombinaci plodin jako příklad, nezabýval jsem se tím a nevyzkoušel to, jen jsem to vyčet). Zkuste hledat nějaké info v tomto smyslu, třeba to těm motýlům (nebo co to je) znechutíte a dají pokoj.
(26.03.2020 22:56)Albert Gross napsal(a): [ -> ]OK, ale bez redukcie VD máte na včelnici bond testy na 5 % stav. Teda liečiť primerane, bodovo, včas, ekologicky... Ak to nevieme trafiť, tak liečime preventívne a plošne. Trafiť primerane a včas preliečiť je alchýmia /lotéria/, ktorá môže spôsobiť straty od 0 % u Barnáta po 95 % u Bujňáka. Včelstvo môže padnúť na 2 000 VD ale aj na 300 VD. Klieštiky vieme laicky spočítať, ale vírusy nie . Takže preventívne musíme liečiť na stav 299 VD, aby sme mali výsledky ako Barnat. 300 je už za čiarou.
Tu už pomôže len, začať liečiť klieštika... Wink
Mozno nieco na tom bude, to je napad.... ked nam to pojde ako s liecenim vciel myslim ze dlho tu nasu opateru ten kliestik nevydrzi....SmileSmileSmileSmileSmileSmile a potom si povie precoooooo???? a odskoci zo vcely aj sam....SmileSmileSmileSmile
(27.03.2020 20:04)tom.50 napsal(a): [ -> ]
(27.03.2020 8:09)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]
(27.03.2020 7:48)Miroslav Vochozka napsal(a): [ -> ]
Vztahy hostitelů a parazitů jsou dostatečně probádány a postulátem vztahu je společný zájem o přežití.
Rakovina nakonec zahubí hostitele a je to tedy proti jejímu zájmu o přežití, to samé kleštík.
No to ste celkom slusne "zabil" s tou rakovinou Smile, porovnavat to s parazitom.
Referenční URL's