Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny včelstev 2019/2020
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Každý včelár si musí zabezpečiť tlmenie klieštika podľa toho v akej klimatickej oblasti včelári/nadmorská výška,čas znášky atď/
Jedno včelstvo někde rabuje. Od rána do večera přilétají těžké jako bombardéry... Zajímavé, že zbytek včelstev na stanovišti to nezajímá a zůstávají v klidu. Zřejmě vzdálenější zdroj po kolapsu. Rabuje jedno z nejsilnějších včelstev. Bude zajímavé sledovat vývoj v tomto včelstvu. Odvezu ho do "karantény" a uvidím.

Zatím jsem úhyn nezaznamenal, ale z doslechu vím, že mnozí již teď mají velké ztráty nebo zeslabení... Chemoterapie už nepomáhá. Je otázka, zda nakonec neškodí narušením úlového prostředí více včelám než kleštíkovi. Zřejmě se blížíme k bodu, kdy bude drasticky odděleno zrno od plev. Příroda to jinak neumí.
Na chemoterapii je uz pozde, uz je secteno podtrzeno z leta.
U me v cervenci u dvou vcelstev na stanovisti prudky narust spadu, dal jsem KM a to to padalo. Pritom sly do sezony krasny a relativne bez VD. Vzhledem k rabovaci a slidivy nalade nekde nekoho nasly a privalily si to domu. Pokud bych spad nesledoval a neresil to, pocitam ted uz by bylo pozde nejspis nejen pro ne, ale pro dalsi na stanovisti a okoli.
Chose.
Vloni na podzim jedna fumigace, v létě jenom ekopol, jsem zvědavý, jak dopadnu já. Ale už mě nebaví dvacetkrát do roka do včel něco lejt.
Zatím jsem nezaznamenal žádné zeslábnutí ani kolaps. Tak uvidíme. Je stále brzy na závěry.
(06.10.2019 20:02)stefanos689 napsal(a): [ -> ]Jedno včelstvo někde rabuje. Od rána do večera přilétají těžké jako bombardéry... Zajímavé, že zbytek včelstev na stanovišti to nezajímá a zůstávají v klidu. Zřejmě vzdálenější zdroj po kolapsu. Rabuje jedno z nejsilnějších včelstev. Bude zajímavé sledovat vývoj v tomto včelstvu. Odvezu ho do "karantény" a uvidím.

Zatím jsem úhyn nezaznamenal, ale z doslechu vím, že mnozí již teď mají velké ztráty nebo zeslabení... Chemoterapie už nepomáhá. Je otázka, zda nakonec neškodí narušením úlového prostředí více včelám než kleštíkovi. Zřejmě se blížíme k bodu, kdy bude drasticky odděleno zrno od plev. Příroda to jinak neumí.

Mám podezření z toho, že některá včelstva jsou v loupeném včelstvu tolerována, prostě mají nějaký fígl, jak strážkyně obelstít. Zajímalo by mne, zda na toto téma někdo z vás něco četl.
Pokud na tom něco je, tak by to byl další důvod k tomu, aby včelař rozchovával to, co po kolapsech přežilo, bez ohledu na výnos medu.
(06.10.2019 20:02)stefanos689 napsal(a): [ -> ]Jedno včelstvo někde rabuje.
Dobře vše sleduj a dej prosím vědět, jak včelstvo dopadlo.
Je možné, že do tohoto včelstva začnou chodit na nákupy úly okolo. (má se oteplit)
Na to bacha!
Za 10 dní budeš mít jasno.
Jo, toho otepleni se bojim taky.
Na druhou stranu pobliz je pole s kvetouci repkou, do ochlazeni byl treba pul kg prinos, takze by se nemusely navzajem rabovat a venovat se "snusce".
Chose.
Co jsem mnel vcelstva,ktera chodila nakupovat zdarma,tak vetsinou velmi brzy zeslabla natolik,ze byla sama tercem navstev ve stylu lehce nabyl,lehce pozbyl,bohuzel i s zivotem.Jedno loupive jsem letos po rychlem zeslabnuti zlikvidoval sam,druhe zatim drzi,ba naopak vcel a zasob v nem pribylo.Je ve fazi sledovani,pri zjisteni ze loupi okamzite nasazena KM.Pokud skokove zeslabne,zlikviduju ho taky.
Vloni mi holky chodily nakupovat zdarma na mym stanovisti, ale bez problemu. Jen jeste na konci rijna mely 5-6 ramku plodu (tak z pulky zaplodovany), ale prezily nadmiru krasne a letos na jare jsem mel problem je ukocirovat.
Po 1x varidolu byl u jednech z nich spad za 2 dny pres 500, nasledovala KM 65% a tem jednem to jeste trochu o Vanocich padalo, tak dostaly pokap stavelkou.
Takze asi neni pravidlo rabujes=neprezijes Smile
Chose
...letos odhadem počítám nejméně 100 tis. ulétlých rojů...Big Grin

...z toho by mohla být příští rok pěkná nadílka...Surprised


co s tím? ….pomůže letošní z e j m a ?Cool
Zima pomuze jen vyresit, co vcelar zanedbal (monitoring v lete, pripadne ted hrozici reinvaze s "bonusem").
Priznvam, ze po zkusenosti vloni jsem mel z letosni reinvaze velkej strach po rojovym roce, chladnejsi pocasi narozdil od lonskyho pekla reinvazi utlumilo. Ale ono to mohlo i jen problem "odsunout", bud na tohle otepleni nebo az pak na jaro. A o to to muze bejt "zajimavejsi"
Chose.
(06.10.2019 19:23)janR napsal(a): [ -> ]Myslím,že sa nič nedeje,len včelstvo sa zbavuje takto postihnutých mladušiek- pár kusov myslím nenarobí paseku vo včelstve, včelstvo-vá sa dočistuju,zbavujú poškodených včiel.
Trošku k Leošovi Dvorskému- myslím nielen moje obavy su na mieste, nad určitou možnostou neliečenia včiel, áno znie to pekne groming, nekrmenie včiel v auguste /množenie klieštika/ ,len prax je často iná- znáška v auguste,septembri a sme tam kde sme, /som /bol pred tým. Je to ozaj metodika pre majstrov -ja som sa posunul iba na skoré preliečenie všetkých včelstiev v júli a koncové v novembri .Ale Dvorského čítam s rešpektom , uznaním a niekedy menej je ozaj pre včely viac . Nech sa darí.

Jano, já mluvím jen ze své 58-mi leté praxe, nejsem žádný opisovač opisovačů. Včely se snažím mít připravené na zimu už při vyzimování (tak se o to snaží každé dospělé včelstvo v přírodě), s výjimkou nových včelstev, tam je posloupnost trochu jiná. S využitím medné komory můžu hravě překlenout i pozdní medovicovou snůšku, včetně melicitózy ( i 30 kg/včelstvo) aniž by to včelám nějak uškodilo. Ono nic není dogma a je třeba jen vzít rozum do hrsti a také trochu včelařské empatie. Můj táta například včelařil v budečácích (dvouprostorový úl) a mednou komoru nemohl využívat jako já, ale přesto dokázal mít začátkem srpna včely zazimované a ještě vytáčel z vřesu (tedy říjen). Ano praxe se včelař od včelaře liší, to záleží ale právě na tom včelaři. To je ten pomyslný rám, který dáš svému obrazu včelaření. Včelaři jsou navíc klamáni, ale mohu si za to sami svým povrchním a často jen kořistnickým přístupem. Mám kamaráda. Vystudoval soukromou univerzitu v San Diegu. V USA pracoval ve výzkumu 27 let, v Japonsku 7 let, je autorem několika světových patentů. Nechal jsem si od něj přeložit jednu nám zde (v ČR) předkládanou práci (nebo spíše práce), resp. separát. Angličtina je totiž na překlad úžasně záludná řeč. No výsledek byl ten, že dotyčný (í) předkladatel (é) té jediné pravdy např. o varroáze nepochopil(i) z onoho výzkumníka to podstatné, napsané mezi řádky. Ve světě vědy totiž otevřené informace neexistují (tedy ty nejdůležitější). To tomu "separatistovi" vyčítat nelze, nedospěl tak daleko, proto nemohl porozumět. Jenže on zcela zkresleně a podle svých potřeb (asi) prezentoval a vykládal i ty tzv. "otevřené" informace, ač je zdroj takto jednoznačně neuváděl ( uváděl je jako dočasné nebo omezené na určitý prostor.......). Já nechápu proč? Kdo z takových to přístupů může mít prospěch? Jde o vlastní ego? To je ale jev u nás a asi i jinde zcela "normální", ke škodě včelařů, neboť mají zkreslené informace. Je to ale tak i v jiných oblastech. Pravdě budeš vždy blíže, když nebudeš mít žádné informace, než informace zkreslené. To ale jen na okraj.
Jenže třeba včasné "doplnění" zásob je jen částečkou v celé, té skládačce, posloupnosti. Tu je třeba uplatňovat celou, ne jen část. Pak lze včelařit bez chemie.
Podstatou dnešních způsobů ošetřování je to, že se neustále narušuje vnitřní ustálená rovnováha včelstva, pokud ji včelstvu vůbec ty metody dovolí vytvořit. Pak se ale nemusí nikdo divit, že má problémy čím dál větší (i s ohledem na zhoršující se vnější podmínky) se zdravotním stavem včelstev. To neustále zvyšování chemie, navíc ve zcela nehodné období (zpravidla) tomu také přispívá a nejen ve včelstvech.
Krátce, to co řeší 99% včelařů dnes, mohli vyřešit bez problémů začátkem června (cca zase to není dogma) a při normálním vedení včelstev by to často ani nebylo třeba. Tohle já ukazuji těm, kteří o to skutečně stojí, ale nikoho už nepřesvědčuji, je to naprosto zbytečné. Lidé strkají hlavu do oprátky zcela dobrovolně. To je jejich věc, ale oni to dělají tak i se včelami. Jenže příroda se nedá obalamutit a zbaví se nás časem jako toho nejhoršího a také nejhloupějšího predátora, který si sám podřezává pod sebou větev. Já vím, že mi Ruda zase vynadá, že jsem napsal hodně řádek, ale konkrétního nic, ale třeba je něco mezi těmi řádky. ld
(09.10.2019 8:40)Josef Karliak napsal(a): [ -> ]Zima pomuze jen vyresit, co vcelar zanedbal (monitoring v lete, pripadne ted hrozici reinvaze s "bonusem").
Priznvam, ze po zkusenosti vloni jsem mel z letosni reinvaze velkej strach po rojovym roce, chladnejsi pocasi narozdil od lonskyho pekla reinvazi utlumilo. Ale ono to mohlo i jen problem "odsunout", bud na tohle otepleni nebo az pak na jaro. A o to to muze bejt "zajimavejsi"
Chose.
Ten problém se neodsune, ale vyřeší, a to pouze v silně napadených včelstvech, dále už nenastane epidemický stav - plošné šíření a kolapsy. Roztoč v zimním období uhyne spolu s hostitelem. To je cílem našeho snažení, aby méně odolný hostitel a agresivní parazit se v souladu s evolucí z procesu rozmnožování tam, kde už to včelař dávno nepoznal a nevyřešil, vyloučili.
Problem odsunuti problemu jsem myslel to co prezije zimu oslabeny VD vcetne mixu VD doprovazejicich.
Kdyby ted byl uz porad peknej podzim a nasledovala zima, je vse vyresene a zablesenci padnou.
Jenze my tu zase budem mit podleti s 20 stupni a to co bylo nacate a pada, se muze presouvat do nasich ulu. Takze i z letosnich roju, pokud pochazeli ze zablesenych ulu.
JK
100 tis. ulétlých rojů v roce 2019 = 100 tis. uhynulých včelstev v roce 2020Angel

Nějaká prognóza?Wink
Tak jsem se už také na vlastní kůži přesvědčil, že ty úhyny fakt nejsou imaginární... Sad
Jedno ze třech včelstev mi padlo. Už při vytáčení se mi zdálo, že včelstvo nemá "jiskru", ale plánoval jsem to řešit výměnou matky v dalším roce.
K tomu jsem asi dal pozdě KM (hobrafilt), spady byly v rámci desítek ks.

Jinak stejně, jak už tu někteří uváděli - matku jsem viděl, deformované křídla ne, ani náznaky paralýzy, apod... rodící se včely taky v pořádku. Loupež to nebyla, zásoby v úle jsou. Ale, když jsem viděl pod fólií vosu, tak jsem si říkal, že to dobré nebude...

Z těch zbývajících sousedních, které se mají k světu budu rozchovávat.
Tento a budúci rok budú veľké straty na včelniciach. Starší včelári už teraz nepôjdu do včelstva a tobôž ho rozoberať aby skontrolovali rodiny a preto zistia až na jar že je padnuté a pritom už padlo v jeseň na CCD a ani o tom nevedia.
Mladý a zvedavý včelári už teraz hlásia výpadky len sa o tom tak nepíše.
...kua už mám plné zuby toho že som starý páprda včelár...
Áno do včiel už nepoleziem, nebudem ich rozoberať do jari...
(len ich ešte raz preliečim proti klieštiku...)
... že ich mám v úli vidím cez foliu, keď sa v zime stiahnu do chumáča popočúvam hadičkou. ..Blush

Mladý a zvedavý včelár hlási padnuté rodiny už teraz....je hviezda, je v obraze...
Kua čo má hlásiť starý páprda keď ešte sú včely všetky?Confused
@goro : nebud vztahovacnej Smile

Ty mas zkusenosti a uz vis, ze do nich nemusis a poznas to. My mlady (nikoliv vekem) ty zkusenosti nemame, tak mame hudu porad nalepenou na ule nebo na folii. Nebo v ule. Coz se mi v tuto dobu nechce, ac uz nastupujou abstinencni priznaky ...

Chose.
@goro: Neboj, starý páprda určitě nejsi - vždyť jsi mi nedávno radil na FCB Smile

Víš, jde spíš o to - budu mluvit za sebe - že toho u včel ještě tolik nemám v oku. V situaci, kdy by řada z vás, zkušených (i starších Smile ) včelařů zasahovala, já třeba klidně chodím kolem a koukám, jak se holky pěkně činí... a nestačím se pak třeba divit.

@goro: a že máš včely ještě všechny, to je fajn, to chci taky umět Smile
To víš, když nám začátečníkům ze tří včelstev jedno padne, dost to prožíváme.
Referenční URL's