Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny včelstev 2019/2020
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ale stejně nevěřím tomu že si desetitisíce včelstev našli další desetitisíce včelstev který kolabujou a vykradli je a na to umřeli. Každej si ty brouky vypěstoval sám
Zdenku, zlatá slova, do kamene tesat. Včelařím v dost silně zavčeleném území okolo Prahy a mám na to úplně stejný názor, navíc podložené dlouhodobými pokusy. Neříkám, že není možný přenos mezi úly, ale je to tak v desítkách, možná vyjímečně o řád víc. No jo, ale na co by se pak naše neschopnost sváděla, že! Zdraví R. S.
(18.02.2020 11:16)JosPr napsal(a): [ -> ]Stav 0 roztocu nelze dosahnout nikdy,to si jen namlouvame.
OK, ale potom koľko ? 10, 100 ? Aká dávka je smrteľná ?
Redukovať klieštika môžeme po celý rok, už od marca. Nemusíme liečiť v zime, ale až po prelete a potom znova. Ak včelstvá plodujú nonstop, tak je to jedno. Samozrejme, ak vo včelstve nie je med. Udržovať prirodzený denný spad do 5 VD a pri 6 VD už liečiť ? A takto až do novembra ? Bude to stačiť ?
tady k mému dotazu počítání % uhynulých včel....tabulka je ze Situační a výhledové zprávy včely 2019.

z toho je zřejmé že nejvíce včelařů je s menším počtem včelstev kde 1 uhynulé včelstvo procentuelně představuje vyšší podíl/vyšší procento úhynu, ale ve skutečnosti - vyjádřeno absolutními čísly to není tak hrozné, jak to v procentech vypadá....chci říci, že údaj v procentech za celý kraj či republiku bude vyšší, když bude poskládaný z hlášení o procentních úhynech od malých včelařů, než kdyby se vzal celkový počet uhynulých včelstev v kraji či republice a porovnal s celkovým počtem včelstev v kraji či republice.

jak se tedy stanovuje procento úhynu včelstev za kraj/republiku?

Víme to někdo?

díky za osvětu.
Predne neni zajem ho stanovit,bo by nam svet prestal zavidet vyhody organizovanosti.Ted vazne.Posledni takovy pokus probehl pred lety,kdy uhyny byly procentualne serazeny podle okresu (okres PV tehdy tusim druhy s nejnizsimi uhyny).Proc to tehdy bylo takto spocitano,vi snad jen cert,od te doby se podobna scitaci akce nekonala.Byla to % ze zazimovanych vcelstev.
Mrkni z ci dilny situacni zpravy pochazeji a kdo je zdrojem informaci,ktere za kazde + stavi dotace.Ber tuhle zpravu s rezervou.
no zprávu vydalo Ministerstvo zemědelství, čerpalo z podkladů získaných od:
Český svaz včelařů, z. s.
Ministerstvo zemědělství
Ministerstvo financí – Generální ředitelství cel
Úřední věstník EU


o úhynech ve zprávě nic není, já si jen vypůjčil tu tabulku s rozdělením včelařů podle počtu včelstev...

...ale na metodiku stanovení procenta úhynu jsem se ptal, když jsem si pročítal toto téma "Úhyny včelstev 2019/2020" kde zkušení včelaři diskutují a rozebírají příčiny vysokého úhynu včelstev, tak jsem chtěl vědět a pochopit, odkud se to procento obrazně řečeno vzalo (je mi jasné že z nějakých hlášení počtu včelstev a porovnání počtu mezi dvěma hlášeními) a jak bylo stanoveno...viz moje příklady v předchozích příspěvcích...jak jedno uhynulé včelstvo představuje 25% nebo taky 10% nebo 1%...

....já včelařím od loňska, počty včel na stanovištích jsem hlásil myslím loni při registraci stanoviště a nyní při výroční členské schůzi nebo jsem to hlásil v souvislosti s předáním zimní měli ke kontrole...takže jsem nehlásil "úhyn 0%" a ostatní myslím také nic takového nehlásili, protože na pozvánce nebylo uvedeno bod programu "hlášení procenta uhynulých včelstev"...

...tak proto bych chtěl pochopit, kdo a z čeho nakonec to procento uhynulých včelstev stanoví....jestli podle rozdílů počtů včelstev na stanovištích (pak může dojít k tomu že 1 včelstvo udělá 25%, 10% nebo 1% úhyn) nebo sečte čísla za okres/kraj a vydělí je a dostane procento úhynu za kraj a pak nějak za celou repbuliku....

protože mě přijde, a to nechci rejpat, že se tady bavíme o procentech úhynu, vyhodnocujeme a děláme závěry (tedy já ne, nemám dost zkušeností, jsem začátečník právě se 4 včelstvy) ale nevíme, jak jsou stanovena...

...tak proto bych tomu rád rozuměl...
I tehdy to nebyla kompletni procenta,jen od clenu CSV nebo lidi,kteri to CSV sdelili.Tehdy tusim chybela cisla o vice nez 100000 vcelstev mimo CSV.Podobne s rezervou ber i vyprodukovany med,vosk nebo matky mimo slechtitelske chovy,tahle cisla pochazi rovnez z dat od CSV,konkretne z zadosti o 1D,kde nekteri nezadaji a jini si cucaji data z palce u nohy.
TomasK1 nějaká přesnější čísla letos určitě budou, už nějakou dobu se prostě hlásí přes CIS jarní stav včelstev. Nevím jak neorganizovaní, to ví jednatelé ČSV kteří to zadávávají. Ale nyní je změna že to číslo chcou už nyní, dříve to bylo někdy v březnu pokud vím. Na výročce jsme to nějak kolektivně vyhodnotily jak jaro na prd.

Takže žádný procenta, faktické stavy a čísla. Číslo jako počet včelstev bylo napodzim, číslo - počet včelstev je najaře. Nic procentuálně. Co stím udělají v Praze v nějakém hlášení dál nevím. Ale zeptej se tam, pokud ti někdo v tomto odpoví. A ti jednatelé, pokud jsi v ČSV a bude ochota tu informaci pustit v rámci ZO. V rámci ZO jsou nějaké výroční zprávy, tam se to také může jako přesné "statistické" číslo zobrazit včetně poznámek pod čarou.
Stavy se do Cisu klepou podle poctu na vzorky a pak k 1.kvetnu,ty jsou vetsinou zase podle vzorku,pac uz frci sezona a nikomu se nechce je shanet nebo naopak hlasit ZO.Neclenove povetsinou davaji vzorky sami,tak ti jsou mimo svazovy system,byt se je jeste nekde pokousi mystifikovat,ze hlasit ZO se musi..Musi se akorat umrit.
Zaslechl jsem i napady na jarni hlaseni do Hradistka,coz by asi bylo jedine reseni k zjisteni jarnich stavu,to ale vyzaduje zmenu legislativy a neprimo by ukazalo efektivnost 1.D na vyzimovani vcelstev,coz asi "politickou"podporu mit nebude,pac by si nekdo mohl vsimnout,ze davat dotaci na prezimovana vcelstva by bylo prinosnejsi,nez na ty,ktera nepreziji zimu..Kazdopadne by tahle zmena prospela i clenum CSV,nebot by mnohym docvaklo,kolik plati svazu z vlastni kapsy,pri platbe obratem z dotace je to vetsine jedno.
Navazuji na ten slávny registr včel a jejich vítěznou zprávu, v září to šlo, ohlásil jsem včely přes web formulář a nejen sobě ale lehce i druhým, jen mít kód. No co se nestane, kód k 1.11. když chci aktualizovat stavy včelstev je již neplatný.

https://eagri.cz/ssl/nosso-app/IzrPublic...aseniVcely
Musíš jedině přes portál farmáře.
PN.
gupa napsal:
Je nutné si uvědomit, že šťavelka stejně jako varidol, ikdyž znich uděláš clonu formou pevného nosiče, nezabrání v dlouhodobém plánu léčby, rozvoji viróz v podletí. Prostě chemii, alei roztoče a polootrávené vybíhající mlaďušky nepřekecáš aby byly zdravé když tomu tak není.

S tím tedy vůbec nesouhlasím. Pokud vylikviduji brouky v zimě třeba i tou šťavelkou až do 10.1 tak v červnu nebudu mít moc roztočú a v červenci žádné virozy. Pokud už tam má někdo v červnu rozjetýho brouka a poškozen červencový plod pak už clona z čehokoliv moc nepomůže.
Na to sa spoľahlo veľa včelárov a dnes už sú bez včiel. Podmienky sa zmenili, ale ak to funguje Vám, nemusí to zabrať u iných. Nech Vám to vydrží.
Kolik brouků najaře podle tvých zkušeností stačí nato, aby byl poškozen červencový plod? Protože ikdyž budeš ty mít na stanovišti nulu, ale odjinud ti donesou roztoči vysoce vyvinutou infekci, můžeš mít najaře v řadě nul kolik chceš a přitom v červenci ti mohou lézt včely jak když koberce profukuješ. To je zkušenost kterou nemáš. Děkuj a modli se ke Slunci že tě tak neopaluje vtěch chladných místech kde máš včely. Protože stačí opravdu několik km vedle, méně ploch k severu více k jihu což znamená více Slunce méně stínu a rozvoje nemocí jsou úplně o něčem jiném.

(18.02.2020 23:19)Pedro napsal(a): [ -> ]Musíš jedině přes portál farmáře.
PN.

Abych se dostal k jednomu registru, musím se zapsat do jiného? Tak pokud mohu, tak do toho nelezu.
Osobně na portálu farmíře registrovaný nejsem, ale kolega ano. Vše si dělal sám, nová stanoviště, rušil stanoviště, hlásil počty. Takto mi to alespoń sdělil. Víc nevím.
Já nejsem sám, ta forma kódu byla dobrá, kolegové přítelé dali mi papír z registru co jim došel (zvolil jsem pro příště volbu mailem, šetřím lesy a papír), nahlásil situaci jakou mi sdělili a hlášení bylo ajncvaj hotový. V případě zalogování na portál farmáře bych snad musel nějaké plné moci dodávat a když vím že namne v tomto spoléhá několik lidí, ne jeden nebo dva, tak bych se nato zase mohl vykašlat z každého tahat, někde něco zasílat, vysvětlovat proč nahlašují za více lidí a ne jen za sebe, atp.
(19.02.2020 13:33)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Pokud vylikviduji brouky v zimě třeba i tou šťavelkou až do 10.1 tak v červnu nebudu mít moc roztočú a v červenci žádné virozy. Pokud už tam má někdo v červnu rozjetýho brouka a poškozen červencový plod pak už clona z čehokoliv moc nepomůže.

No a kdybyste ty brouky zlikvidoval před vánoci acetonovým aerosolem Amitrazem, o nic se do 1.8. než dáte Gabon nemusíte starat. A mezi předvánoci a 1 srpencem byste jen včelařil, bavil se a ve vašem případě ještě vydělával prašulínky, možná byste měl chuť, sílu a čas na víc včelstev.
Veri tomuhle jeste nekdo,krom Vas dvou?
Bylo by zajimave porovnat oblasti s nevyssimi uhyny s platnymi i zrusenymi OP MVP. U moru vime, ze imunitni system vcely ve strevech dokaze potlacit inhybujici bakterie a to i MVP, ceslo je zredukuje az o 80%. Pokud je narusen strevni mikrobiom napr. neonikotinoidy nebo glyfosatem z ulozeneho a zkrmeneho pylu, pak nekolik malo roztocu dokaze viry rozsirit napr. pres kojicky po celem ule... Slezsko a morava ma a mela plno pasem, tzn. imunita tam neni nic moc..
Dotaz na Z. Barnata.
Potřebuji vysvětlit svůj poslední úhyn, který se stal před 14 dny. Příznaky stejné, jako úhyny na podzim.
Celou dobu pěkné, silné včelstvo. Na podzim a před koncem roku 3X léčeno Varidolem, v létě Thymovar . Spad při odběru vzorku na oficiální vyšetření nula.
JE TO VARROAZA, VARROAZA, VARROAZA A UZ SE V TOM NESTOUREJ !!!

Smile

Chose
Referenční URL's