Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny včelstev 2019/2020
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Letošní rok zatím v klidu, zdá se...
Padá to někde?Sad
99% včelařů to veřejně nepřizná.
Totiž velké procento nenechá včely uhynou a řeší problémy v průběhu celé sezóny.
Jsem snad špatný včelař když situaci zvládám bez úhynu. Jsou možná desítky způsobu jak chovat vitální včelstva , jak napravovat to co není optimální , jak prostě chovat včely bez strat.
Josef
Pane Vochozko . Kde jste přišel na tyto nesmyslné procenta.
Kez by tohle byla pravda a fungovalo to vzdy a vsude.
Myslím, že na úhyny je ešte čas. Šiel som s počtami o 30% hore, 8% som pospájal a kŕmim. Straty začínam rátať až zo zakŕmených včelstiev.
Včelstvo není králík který večer žije a ráno jej najdeme mrtvého.
Včelstvo je mnohotisícové společenství u kterého není kolaps neodvratný. Má svůj vývoj a čas. A je na nás abychom to rozpoznali a situaci řešili.
Možná mam štěstí , možná , že mu jdu naproti a zimní úhyny se mi vyhýbají . Já jsem hlavně reagoval na příspěvek nynějších úhynu.
Uhyny v letě to mi přijde absurdní.

To včelař nepozná , že mu slábne včelstvo ?
To nepozná , že tam nemá matku?
Nebo vytočí dosucha a včelstvo je bez zásob?
Včelaří nemají zásobní oddělky či matky ?

Budu parafrázovat ( s nadsázku ) výše napsaný příspěvek . " Za úhyny 99% včelařů si může samo"
Josef
Pan dokonalý. Cool
Za sebe :
mam aktualne 20 vcelstev, ktery jsou krome 2 vcelstev na minimalne 2xVN, ale jsou i oddelky ktery mam na 4xVN - to je ale rarita.
Nepocitam do toho 1 vcelstvo, odddelek, s kterym moc nepocitam do zimy, dost ho vykradaly, dostaval na frak ale i oproti tomu nosi pyl snad nejvic co jsem videl a matka jede dal. Tento mrzak je rad, ze dava 1x VN a uplne s nim pres zimu nepocitam. Mam ho vicemene na pokusy, trochu jsem se tesil ze bude zavsivenej klestikem pro pokusy s ozonem, ale matka klade v ramci moznosti pekne, ikdyz nejaky vytky bych mel. A jsou klidny, netreba do nich s kloboukem. Takze i proto ode me dostal milost pred vysirenim.
Na velky uhyny je ted brzo, rekneme si to od rijna.
Ted se proste jeste muzou resit chyby a je cim resit chyby, v rijny ci v listopadu uz moc ne.
Osobne si myslim, ze jsme pro sebe se vcelama udelali dost (vzajemne), nevytacim je do sucha a krmeni dostaly dost, klestik je OK, uvidime jak ostatni jako nosema a podobne, to se jeste muze po ruznu vyvijet, zvlast pri reinvazich a koktejlu souvisejicim s reinvazi.
Chose
(24.08.2019 16:10)josef napsal(a): [ -> ]Pane Vochozko . Kde jste přišel na tyto nesmyslné procenta.
Nejde o přesná procenta, jinak řečeno, většina včelařů úhyn nepřizná. (není čím se chlubit)
Podle mě je to chyba. Každý, koho to postihne, by měl popsat, jak vše probíhalo. Prostě by měl hodit do diskuse všechno co sledoval, jak léčil, jak krmil, jestli byly úhyny u sousedů, v jaké časové posloupnosti, stáří díla, spad, atd.
Pak je možné diskutovat, posoudit s vlastní zkušeností,.......... A třeba se na něco přijde.
(24.08.2019 18:14)josef napsal(a): [ -> ]Nebo vytočí dosucha a včelstvo je bez zásob?

Josef - s většinou tvého příspěvku nesouhlasím. S výše citovaným souhlasím na 100%.
Do sucha vytočené včelstvo (krmit není čas), k tomu žádná snaha o likvidaci kleštíka (na internetu to někdo doporučuje), včelař začátečník. Výsledkem je zubožené včelstvo, ve kterém se pomnoží "to něco", co nám včelstva likviduje.
Do takového včelstva pak na návštěvu přiletí tvoje včely a "to něco" si přinesou domů.
Pak už se nestačíš divit, co se děje. Že jsi včelař, který se o včely vzorně stará, to ti nepomůže.

Tím jsem popsal jeden z možných scénářů úhynů. Někde na začátku s velkou pravděpodobností bude včelstvo, kde se nákaza rozjede. Je jedno, jestli vinou včelaře
- lempla nebo někde v dutině stromu.
(24.08.2019 18:14)josef napsal(a): [ -> ]Včelstvo není králík který večer žije a ráno jej najdeme mrtvého.

to néni o králikovi nebo o včele - to je o tem, esli si chovatel nebo enom držitel. aj ten králík bývá chabrus víc dní, nebo si hlůpý a zduje se ti, večer nakrmíš a ráno je po něm
Úhyny fakt nikomu nepřeju, ale některým "borcům" by možná i prospěly.
josef,

som rád, že sú ešte oblasti, kde kolaps včelstiev v lete nepoznajú. Samozrejme v drvivej väčšine je za kolapsom včelár. Ale časom zistíš, že to percento sa bohužiaľ znižuje a pomaly sa aj v lete začínajú objavovať úhyny, za ktoré včelár nemôže, respektíve s nimi nemá v podstate čo spraviť. Bohužiaľ, začínajú sa objavovať včelstvá, ktoré ako Milan Havelka písal "nemají jiskru". Pred tým som im vymieňal matky a snažil sa ich tak zachraňovať. Teraz ich jednoducho likvidujem. Áno dajú sa zachrániť, ale rozhoduje čas, kedy tú záchranu vykonáš. Od júla ich nemilosrdne likvidujem, dovtedy mením matku a snažím sa zachrániť.
A či má včelár šancu takéto včelstvo odhaliť? Ani tu si už nemôžeš byť istý. Mal som prípad včelstva, ktoré nevykazovalo žiadnu medzerovitosť plodu, veľkosťou stredné v porovnaní s priemerom, aktivita od skorých ranných hodín vyššia, znáška nadpriemerná. Prišiel som na stanovište po piatich dňoch a včely mŕtve, v podmete, pred letáčom, zásoby zatiaľ nedotknuté, v úli plod všetkého veku, zamorenie klieštikom na včelách ani podložke neviditeľné. Bez labáku nezistíš, čo sa vlastne stalo.
V okolí Ústí nad Orlicí mi kámoš hlásil že mu několik jednotlivých včelstev kolabuje na varoazu. U blízké včelařky jí kolabujou její všechna tři včelstva. Na zbycích plodu se to hemží broukama. a začala tam prý loupež. Prázdné úly se mnohde oběví až v listopadu. Jaro začalo už v půlce února a to je dlouhá doba na namnožení brouka. Myslím si že se to teprv projeví
Včelstva u většiny včelařů začínají hynout až od konce listopadu.
Prakticky dokázáno !!!!
Odpověď - PROČ - si dej každý sám !!!! F.V.
Koncem listopadu jdou léčit a najdou prázdný úl. Tak je to myšleno?Smile

Já to vidím jinak. Když se včelstvo dožije bezletového počasí, má vyhráno.
Průserové období právě začíná.
O jaké průserové období jde.
Vochozka., Včelstvo které vytvořilo zimní generaci v pohodě a bez brouků si pak loupeží může donést mnoho brouků a při tom přežije a vyzimuje v pohodě. Umírají včelstva na jejímž plodu se roztoč namnožíl. Mnohokrát jsem zde četl že si včelstva nanosí tisíce roztočů a pak umře. To není pravda. Kvalitní zimní generaci neuškodí ani tisíce roztočú donesených z loupeže.
problém ale nie je prinesený klieštik !!!!!
ale to, co nám přinese.
Referenční URL's