Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Medovina
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Dobrý den všem! Pánové, chtěl jsem se zeptat na postup výroby medoviny. Když přetáčíte medovinu po kvašení, jak dosáhnete nenasátí kvasinkového kalu na dně nádoby? Pokud mám medovinu ve skle, tak není problém, to se pozná. Jak to ale řešíte v plastových neprůhledných nádobách? Děkuju za nápady a rady
Přichytíš si hadičku na laťku tak, aby končila 2-3 cm nad koncem laťky.
Pri stáčaní vína používam hadičku, na ktorej mám pripevnenú paličku z liesky. Tá mi zabezpečí, že hadička v sude je rovná a presah paličky asi o 10 cm, nedovolí nasať kal.
Když je tu zmínka o zmrznutí, nemusí to být nezajímavé. Ukázka "ledového vína":

[Obrázky: Ledov_v_no.jpg]
(01.10.2013 16:32)bobek napsal(a): [ -> ]Ublíží medovině když po dokvašení v průběhu dozrávání na čas zmrzne ?

Nenechal bych ji vyloženě zmrznout.
Ale když se dostane do nízkých teplot, tak se mnohem rychleji vyčeří.
(Stejně jako zakalená voda v sudu při prvních mrazících...)
To: MíraK - pokud má medovina tak trošku jako ocas na konci, tak jsi udělal dvě chyby:
  1. Ph v kvasu bylo vysoké, přidej teď před zráním tak 3-4 vymačkané velké citrony (na 30ltr) a opatrně to promíchej pak koštni a musíš lehce cítit změnu kyselosti (ten ocas to dost potlačí)
  2. medovina ležela moc dlouho na kvasinkách na dně a to je největší chyba, opravdu stačí 5 týdnů a pak stočit od kalů a nechat dál dozrávat, protože to co leží na dně již nic dobrého nepřinese ba naopak, ale tím si musíme projít snad všichni.
To: Bobek - pokud zmerzne a bude zmrzlá tak jí to vadit nebude jako když přes noc zmrzne a jak vyleze mozol tak rozmrzne, to je průser !!!!! Všeobecně by ve všech fázích měla být stabilní a neměnná teplota vhdoná pro konkrétní fázi.

Libor
To zdviza: ležení na kvasnicích a citróny

Byl jsem připraven to stočit po 6 tejdnech ale dost to ještě kvasilo. Takže jestli chápu dobře příště neřešit jestli to ještě kvasí a stočit to po 5 týdnech. S citrónama to zkusím. Kdyř aplikuju citróny zakalí se to nějak nebo medovina zůstave stajná?

Ještě jeden dotaz: PetrM mi doporučoval doslazaní medoviny. Jakým nejvhodnějším způsobem bych toto mohl provézt. Rozmíchat med v menším množství medoviny a pak dolít zpátky a změřit moštoměrem? Před tím med převařit s vodou?
Děkuji za odpověď. Před výrobou jsem toho dost pročetl, ale člověk se nejvíc naučí z praxe.
To doslazování bylo na adresu toho, že je dost suchá. Ale někomu může chutnat, tak to doslazování není nutné.
Osobní zkušenost s doslazováním nemám - spíš jsem měl medovinu sladší než sušší.
Ale med bych s vodou nepřevářel. Buď převařit s částí medoviny nebo jen vmíchat do menšího množství medoviny.
Petře díky za radu zkusím vmíchání aplikovat na jeden 10l demižon a postupem času dám vědět jak to dopadlo. Kdyžtak se to přepálí.
Medovina z melecitózy.

Pánové, pokud se chystáte na medovinu z melecitózy tak posílám jednu svou negativní zkušenost.

Rozpustil jsem celé rámky s medem v hrnci s horkou vodou. Med se krásně rozpustil a vosk jsem vyndal...ALE bohužel mě nedošlo, že ty rámky nejsou PANENSKÉ, takže se do té vody uvolnilo i všechno co je normálně v plodových buňkách. To jsem samozřejmě přefiltroval, ale ani to už nepomohlo.
Bohužel teď má medovina prapodivnou chuť, není to přímo nepitelné, ale není to moc dobré. Škoda no, ale kdo to mohl vědět.

Nestalo se vám to někdy? Nějaké nápady na nápravu?



MíroK - jednou jsem to zkusil dosladit a zakalilo se to.
Taky jsem dělal macerát z bylin v lihu a pak ho nalil, ale taky se ty chutě tak nespojily jako když ty bylinky máčím od začátku s kvasem.

To by mě taky zajímalo zda má někdo jiné zkušenosti a hlavně jak to dochucování provádíSmile
Koubine asi tě zklamu ohledně nápravy. V létě než jsem začal v výrobou medoviny jsem mluvil s jedním včelařem na včelařském dnu a právě o tomhle padla taky řeč a prej se ta pachť neztratí ani při přepálení. Tak nevím.
Pokud mohu posloužit zkušeností z kvasných a destilačních procesů s jinou surovinou, tak moje dlouhodobá a opakovaná zkušenost je, že se to dá jenom zkazit a nikdy napravit, tj. z blbé (poškozené) vstupní suroviny (kvasu) pálením nevznine nic lepšího, pokud zkazíš dobrý kvas při pálení, tak už to taky nespravíš. Zkušenost to není potěšující, ale snad někomu ušetří zbytečnou práci (a rozčarování).
Citace: zdviza napsal:

Ph v kvasu bylo nízké, přidej teď před zráním tak 3-4 vymačkané velké citrony (na 30ltr) a opatrně to promíchej pak koštni a musíš lehce cítit změnu kyselosti (ten ocas to dost potlačí)
medovina ležela moc dlouho na kvasinkách na dně a to je největší chyba, opravdu stačí 5 týdnů a pak stočit od kalů a nechat dál dozrávat, protože to co leží na dně již nic dobrého nepřinese ba naopak, ale tím si musíme projít snad všichni.

Pokud se nepletu tak citronová šťáva PH snižuje a ne zvyšuje. Huh
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...cale_2.png

A okyselení medoviny před kvašením se nedoporučuje. O okyselení před zráním, pokud jsem se dobře díval, tam nic nebylo. Pokud si stáhnete videa viz. níže, tak tam je hodně o medovině v přehledné podobě presentováno.
http://www.ulozto.cz/xnswbmf/medovina-1-dil-nasa-wmv
http://www.ulozto.cz/xSgpjr4/medovina-2-dil-nasa-wmv
http://www.ulozto.cz/xnBANFb/medovina-3-dil-nasa-wmv
Chlapi
každý chemický proces má svá pravidla, a jedním z nich je i hodnota Ph. (já to napsal přesně obráceně díky Viktore)

Pokud někdo nedoporučuje Ph upravovat nikdy a pak jí uměle dolihuje, tak pardon ale ten o tom procesu moc neví a docela to przní, nehledě na to že to ještě učí.

Ale tak to bylo od jakživa, že kdo to uměl tak to dělal (p. Stiburek), kdo tomu aspoň rozuměl ten tomu velel, ale kdo o tom nevěděl vůbec nic tak ten to učí(Nasa).

Pochopil jsi to psrávně MíroK, ten kal co leží na dně nic neprodukuje, jenom pachuti, protože to jsou pomřelé kvasinky a jiné prvky, v medovině nežádoucí, proto sednou ve formě kalu na dno.

Čas na úpravu sladkosti je právě při tom přetáčení, kdy není na závadu s nápojem zamíchat a tudíž i přidat med, ale na doslazení je čas kdykoliv, akorát musíš počítat s tím že ti ještě může začít znova kvasný proces.

Libor
Má trocha do mlýna - letos jsem pořídil včelstva, 2 oddělky a roj. Roj jsem usazoval v polovině června a stačil se rozrůst do takové síly, že jsem z něj vytočil ještě 10kg melecitózy. Chuťově med nebyl špatný a tak jsem z necelých 5kg uvařil 12l své první medoviny (však to byl také jeden ze záměrů, proč jsem do těch včel šel). Teď mám po prvním stáčení a rodinném ochutnávání medového burčáku. No, nechalo by se to vypít hned, zejména poté, co jsem do stočené tekutiny přidal koření. Medovina je teď ve sklípku, chodím se na ní každý den koukat a mít tam knížku, tak jí snad ještě čtu pohádky, Taková je to pro mne událost Big Grin Pečlivě jsem demižon uzavřel, aby mě to nenutilo ochutnávat. Asi by tam toho moc nezbylo.
radši jí nech ještě bublátko. Aby ses pak nedivil. Mě se po roce rozjela medovina takovým stylem, že začla zase bublat. A to před tím byla půl roku úplně nehybná.
(04.10.2013 10:26)koubin007 napsal(a): [ -> ]radši jí nech ještě bublátko. Aby ses pak nedivil. Mě se po roce rozjela medovina takovým stylem, že začla zase bublat. A to před tím byla půl roku úplně nehybná.

Jasný, špatně jsem to napsal. Bublátko tam stále nechávám.
Četl jsem na fascinovaném včelaři, že při použití kvasinek Schimanski není neobvyklé, že medovina dozrává již po čtyřech měsících. Já jsem poprvé stáčel 28.9., teď stojí demižon ve sklípku (12°C), na dně už je zase pěkná usazenina, ve skleněné trubičce bublátka se líně pohybuje rozhraní plynu a vody o 1cm za 4 dny, nebublá to, ba co víc, medovina se krásně čeří, u hrdla vidím pěkně skrz. Dával jsem na 1,8l vody 1kg medu, vínoměr ukázal 15% (i když píší v návodu, že 10% zbytkového cukru sráží měření o 1%, tak to bude o krapet míň), což při ochutnávce odpovídalo - méně sladší a více alkoholová. Jakou máte zkušenost s délkou celého procesu, tj. od zakvašení až po stáčení při použití kvasinek Schimanski?
Máš poměr stejný jako já. Pokud ti medovina vydrží déle jak ty 4 měsíce, nic se neděje. Kal můžeš stáčet i víckrát, tím líp. Hlavně ji teď nech ve sklípku, do vyčeření. Potom stoč z kalů a opět sklípek. Jakmile ji dáš ze zimy do tepla, může se ještě teď, rozkvasit. Já ji stáčím 3x v demižonech a po čtvrté do lahví. Začátkem prosince můžeš začít koštovat, pokud to do té doby vydržíš.Big Grin
(02.10.2013 14:00)koubin007 napsal(a): [ -> ]Medovina z melecitózy.

Pánové, pokud se chystáte na medovinu z melecitózy tak posílám jednu svou negativní zkušenost.

Rozpustil jsem celé rámky s medem v hrnci s horkou vodou. Med se krásně rozpustil a vosk jsem vyndal...ALE bohužel mě nedošlo, že ty rámky nejsou PANENSKÉ, takže se do té vody uvolnilo i všechno co je normálně v plodových buňkách. To jsem samozřejmě přefiltroval, ale ani to už nepomohlo.
Bohužel teď má medovina prapodivnou chuť, není to přímo nepitelné, ale není to moc dobré. Škoda no, ale kdo to mohl vědět.

Nestalo se vám to někdy? Nějaké nápady na nápravu?

No zrovna jsem navařil něco podobného. Roztok je dost tmavý a chutově taky zádná hitparáda. Tavil jsem převážně stavební rámky zanesené melecitozou.
Nechám to kvasit a vono to nák dopadne...chybama se člověk učí....třeba se to nakonec nějak zvrátí a medovina bude výborná. Myslím že kdyby tam nebyli ty košilky od trubců tak by to bylo asi příznivější. Undecided

Existuje nějaká jiná metoda jak udělat z melecitozi medovinu, aby nebyla tak tmavá, kvůli starým plástům?

Nenapadá mne totiž jiné využití těchto plástů(leda s ním v létě nakrmit oddělek ale na to jich mám ještě docela dost)
Referenční URL's