Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Medovina
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Dělám doma medovinu už dost let, ale někdy se mi stane že medovina kvasí 3 roky. Neví někdo co s tím? Zkoušel jsem ji dát na měsíc do do místnosti kde bylo kolem nuly, ale při návratu do tepla se kvasinky rozjely znova. Dělám medovinu tzv. královskou kde je poměr vody a medu 1:1. A ještě jeden dotaz. Nezkoušel někdo dělat medovinu studenou cestou? Občas o ni slyším ale ještě jsem ji neochutnal.
Já sice dělám medovinu letos poprvé (a zrovna studenou), ale mám léta zkušeností s výrobou klasického vína, tak zkusím pár postřehů. Při poměru 1:1 máš v roztoku vysoké množství cukru, které není schopné úplně prokvasit - což je samozřejmě v pořádku, protože chceš mít výsledný produkt i sladký (kromě jiného) a nelíbilo by se ti, kdyby se všechen cukr proměnil v alkohol. Jenže tento zbytkový cukr se může při nárůstu teploty snadno rozkvasit, stejně jako se to může stát u vín s přívlastkem typu "pozdní sběr" nebo "výběr..." - a opravdu se to stává.
Do jisté míry může opětovné rozkvašení eliminovat vyšší obsah alkoholu (kvasinky nemají alkohol moc v lásce), ale není to zcela spolehlivé. Musel bys hned zkraje donutit medovinu, aby co nejvíc prokvasila a byl v ní vyšší obsah alkoholu, ale ani to není úplně stoprocentní.
Vinaři to řeší filtrováním speciálním filtrem (říká se mu mikrobiologický), který by měl odstranit většinu kvasinek, takže víno v lahvích se už nerozkvasí, jenže potřebuješ zařízení za tisíce korun.
Pak ještě existuje chemie, ale tuhle cestu pro výrobu medoviny pro vlastní spotřebu asi nastoupit nechceš, že? Smile
Zkusil bych hlubokoprokvášející kvasinky z Dola, které by měly tolerovat vyšší procento alkoholu a po opakovaném opatrném stočení bez kalu by se již v lahvích dál množit nemusely.
Připravuji medovinu již několik let pouze za studena (vaření je barbarství na medu) 1 díl medu 2 díly vody . Na 10l zákvasu dám 1 kostičku kvasnic . Nechám kvasit v teplé místnosti. Po vykvašení přenesu do sklepa. Po usazení kalu přetočím do menšího demižonu a nechám dozrát ve sklepě. Je to jednoduché. Zkoušel jsem dolské kvasinky ale tolik nám nechutnala. Přeji hodně úzpěchů při výrobě medoviny.
Jak se má správně doslazovat medovina medem?
Dnes jsem poprvé stáčel od kalu a je málo sladká tak bych jí rád dosladil.Jak to mám správně udělat?
Díky za rady.
Míra
To, jak je medovina sladká /obsah zbytkového cukru/, určuje cukernatost roztoku před kvašením. Výchozí poměr voda/med by měl být zhruba 2:1. Prokvasí tak cukr obsažený v medu asi na 17% alkoholu a cukr, který kvasinky nezvládnou přetvořit na alkohol, zůstane v chuti.
Dodatečným doslazováním/ převařeným roztokem/ bude medovina nestabilní a pravděpodobně se rychle rozkvasí a zakalí... a nebude sladká.
Roman
Chlapi co tam dáváte za koření poradte a jaké množství??
No já tam dal trošku hřebíčku,kus skořice a badyán.Teď před deseti minutami jsem to stočil po druhé.Natočil jsem si i do dvou čirých lahví od vína a ta kořeněná je ještě trošku zakalená a ta přírodní je už pěkně čirá ale udělali se na dně ještě bublinky a trošku to ještě perlí.
No dal jsem si z každé lahve po jedné lampičce a zdá se mi že kotelník nám nějak přiložil.Big Grin
Pořád jsem zjišťoval kde koupit lihoměr aby se tím dala změřit i ta medovina a ono je zatím zapotřebí VÍNOMĚR.
Je tam jemnější rozsah měření od 0-25% kdežto u lihoměru je to asi od 10-100%.No kamarád už mi ho objednal tak jsem zvědavej co ty kvasinky od Schimanského dokážou.
Jak jste na tom vy ostatní medovinkáři?
Zdravím, letos se chystáme dělat poprvé medovinu. Nemohl byste mi někdo poskytnout dobrý recept? Na internetu jsem narazil již na mnoho receptů, ale poměrně se liší. Jaký, dle Vašeho názoru nejlepší, byste mi mohli doporučit? Děkuji předem za rady
Sice jsem ji už asi 3 roky nedělal (nedostatek medu), ale postupoval jsem podle návodu uveřejněném v časopise Včelařství. Podle rady jednoho zkušeného kolegy včelaře jsem použil na 25 l medoviny 10 palic chmele, 2 balíčky skořice a jeden citrón nakrájený na kolečka. Všem kdo to pil, tak to chutnalo.
Právě stáčím a ochutnávám při tom. Sousedům kolem mě také chutná takže dobroš. Wink
Tak jsem uložil do sklepa medovinku aby zrála pěkně v klidu a hlavně aby stačila dozrát.Big Grin
Naložil jsem další "páďo" jen s citronem a rozinkami-uvidíme co to udělá.
Když jsem kdysi dělal domácí "čízo" z rejže, kvasnic, hřebíčku, cukru, citronu a právě těch rozinek, tak to bylo moc dobrý a po sednutí kalu a řádném vyčeření to i vypadalo pro oko lákavě.
Tady je fotka ze sklepa.
Zajímalo by mě jaké máte zkušenosti s prodejem medoviny , pokud ji prodáváte a hlavně co je potřeba vyřídit k tomu abych ji prodávat mohl , mám na mysli prodej vlastní medoviny ve vlastní prodejně...
K té druhé otázce - v posledním čísle Moderního včelaře na toto téma vyšel zajímavý a vyčerpávající článek.
(05.11.2010 19:18)Míra.P napsal(a): [ -> ]Tady je fotka ze sklepa.

Myslím, že aspiruješ na další silně magnetizující místo pro Výjezdní Setkání Včelařského Fóra.WinkBig Grin Zbylo ještě něco?
Big Grin Jo ještě jo a už kvasí další.Každý kdo by chtěl přijet ochutnat a poklábosit je vítán.Stany a spacáky s sebou.WinkBig Grin
Beru Tě za slovo. ještě k medovinovým přísadám: můžeš-li někde sehnat vlašské ořechy před dozráním, neváhej je přidat do kvasu. Příchuť zcela excelentní!
(18.03.2011 21:01)Míra.P napsal(a): [ -> ]Big Grin Jo ještě jo a už kvasí další.Každý kdo by chtěl přijet ochutnat a poklábosit je vítán.Stany a spacáky s sebou.WinkBig Grin

A když ssebou veme každý účastník vlasní vzorky pro hodnocení, není podmínkou, nebude stačit dovolená. Mohla by z toho být i solidní medovinovánice Tongue. Zbývá dohodnout kdy to bude organizováno. To včelaření pod Přimdou musí být krásné.
Mno vidíš a ja se naučil pit medovinu v NASA, vždycky nekdo přinesl, udelalo se mejdlo ve společenske mistnosti.... nekdo pivo, nekdo vino jiny přinesl uzený, někdo dortiky, někdo bramburky....
mnamnamnammnammnam
tak s tim zájezdem to neni špatnej nápad... aspoň bych okouk jak se ta medovina dělá a s konzumací myslim že bych problém neměl Smile řekněte jen kde a kdy Big Grin
Referenční URL's