Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zprávy z tisku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ale jo. Za každým tím spasitelským ismem se skrývá jakási dobrá myšlenka. Kdo by byl proti ochraně přírody, péči o zdraví atd.? Jenže hysterií, nátlakem a ideologickým školením svět nespasíme, ale zprasíme. Akce vyvolá reakci a pro rozumné kompromisní řešení nakonec nebude vůle.
priatelia držme sa tém o včelách, politika je v celom fóre zakázaná...Angry
Tak když ponecháme všechny alarmismy stranou, třeba mi budete moct vysvětlit, proč letošní zima stojí opět za h...o, stejně jako cca 18 z dvaceti posledních. Můžete dál nadávat na to, že ubývá zdrojů snůšky, že není tak vydatná, včely hladoví, že stromy schnou nastojato (všimli jste si toho vůbec??). Ale třeba vám unikají nějaké souvislosti. Je prokázáno, že v průměru začínají kvést lísky, sněženky, sasanky a další rostliny v Evropě o 14 dní (v Británii o měsíc) dříve než před 40-ti lety, což má výrazný vliv na hmyz (mj. upravují i dobu kvetení, jev tzv. asynchronizace s opylovači).

(Zdroj tvrzení:
https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus/51/2022-02-08 (čas:17:43:05)

Hlavně žádný alarmismus a všechny ty green dealy, žádnou hysterii, abychom svět nezprasili (!). Možná jsou ti studenti k tomu tak citliví proto, že v tom budou muset nějakou část života žít a potýkat se s tím. Dívají se na to s delší perspektivou a nemelou o opatřeních jen v okamžiku, kdy vítr v tornádu smete několik vesnic a pak na to nezapomenou, protože to bude znamenat hodně (sebe)omezení a dopadne to na každého citlivě. Zavřít před tím oči je třeba ale taky cesta, uvidíme. Pštros to dělá podobně.
Pravda, pravda. Zmeny sa deju. No pri sucasnom stave vzdelavania a uprednostnovania vedator z prislusnych oblasti je tvrdenie o chytrosti studentov a pstrosom chovani starsich trosku mimo. Vodu tiect hore kopcom nikto nenauci ani neprinuti a tak isto sa planeta nespasi ak studak sa rozhodne nemat rodinu lebo stav zemegule. (radsej psicka alebo macicku)
Mimochodom do politiky sa netreba starat, ta sa postara o nas. Ci?
Před 800 lety byla hladina světového oceánu o 20 cm výš než dnes a Grónsko bylo zelené, pěstovala se tam pšenice. To způsobil kdo? Klima nejvíc ovlivňují procesy odehrávající se mimo naši planetu.
Ja nie som vobec proti tomu aby sme si setrili planetu ale vsetko s mierou. Presne ako tu bolo vyssie spomenute kazda akcia vyvola reakciu, no a ako to uz byva v tomto smere reakcia sa neprejavy hned ale zvycajne o desatrocia neskor no a to potom naprava trva nasobne viac ak ta naprava vobec mozna je.
https://www.trend.sk/ekonomika/ani-vcely...zno-stovky

A ešte jeden - "Na celom svete počet včelstiev klesá , len u nás nie, včely musíme chrániť, tak treba zlikvidovať 70 % včelstiev aby sme dobehli svetový vývoj !!! Lebo sme hádam pozadu a zaostalí"

https://www.teraz.sk/ekonomika/m-kozelov...lanok.html
je to divne...
umysl je mozna v nekterych bodech bohuliby, navrhovane provedeni je ale nekompetentni.
Se zrušením dotací souhlasím. Nevím proč má daňový poplatník někomu sponzorovat podnikání nebo hobby. Pokud se nedotuje, tak stát nemá právo regulovat počet chovaných včelstev. Ten si chovatelé zregulují sami.
podle mne si chovatelé počet včelstev sami nezredukují.....mimo jiné i proto, že hodně chovatelů včelstev se živí / podstatnou část jejich příjmů je z prodeje oddělků.
Kapři si svůj rybník nevypustí.
Dokud se budou prodávat oddělky ve velkém, tak se problém (zdánlivý nebo skutečný) s převčelením nevyřeší.
Když ti zkušenenější a déle včelařící včelaři uvádějí, že převčelení je způsobeno mimo jiné tím, že včelaří "kde kdo", tak kdyby si ti "kde kdo" měli všechna svá včelstva vychovat z jednoho smetence nebo oddělku, tak by to s tím "převčelením" vypadalo také jinak. Když je dnes možné koupit najednou XY oddělků či dokonce včelstev, tak to se nelze divit, že počet včelstev roste jak houby po dešti.

ono by podle mne stačilo jednoduché opatření...zakázat prodej více jak jednoho oddělku za rok jednomu kupujícímu....a to by řešilo vše (viz. můj předchozí příspěvek).

začínající včelař by se musel hodně snažit, aby z toho jednoho oddělku vypiplal včelstvo, vyzimoval ho, a teprve pokud by takto prakticky prokázal - sám sobě by byl zkoušejícím i zkoušeným - že dokáže s tím oddělkem zvládnout nástrahy podletí, zvládnout léčení, připravit oddělek na zimu, přezimovat, dostat oddělek v kondici do jara a v průběhu roku se rozhodnout co a jak dál, tak by nápady s různými variantami školení po dobu 5 let byly úplně zbytečné (krom toho, že je to fakt blbej nápad....5 let se budu školit a co pak....přenechá mi nějaký včelař včelstva???? nebo k čemu mi těch 5 let škoelní bude, když tebulkově nebudou volná místa pro včelstva....to fakt nevymyslíš tohle...)

....a navíc by pak to zavčelování neprobíhalo tak rychle....dnes se zvyšuje počet včelstev obdobně jak se říká, že "...někdo to seká jak Baťa cvičky..."
Ani neni duvod ho redukovat.Navic urednim simlem.Ono je krapet uchylne brat vcely jako kravy nebo ovce a chtit to normovat.Nekdy mam pocit,ze magori nejen uredni siml,ale i vcelari svoji neschopnosti pouzivat obycejny selsky rozum.
Věk automatizace a robotiky je tu Včelařorobot. Automatické vyndaní rámků a ometení přímo z úlu.
https://newatlas.com/robotics/robotic-sm...eekeeping/
Tome počet včelstev zreguluje čistě ekonomika provozu. Zavčelení bude úměrné rentabilitě. Převčelené stanoviště, kde se bude jen krmit a nebude co vytáčet bude generovat jen náklady. Hladovějící včelstva bez pilové snůšky stejně umřou. Rovnovážný stav si příroda nastaví dřív nebo později a nikdo s tím nic nenadělá.
Eddie...ale právě ta ekonomika provozu to nezredukuje...podle mě.

protože ekonomika provozu by za normálních = přírodních okolností byla dána možnostmi/úživností včelí pastvy, je nabourávána tím, že spousta "včelařů" se živí prodejem, nebo z podstatné části je živí prodej, oddělků...a k tomu nepotřebuješ pastvu ale cukr z obchodu (kdysi=cca rok zpáky mě tu sepsul tom.50, že cukr nestačí, potřeba je i bílkovin, tj. pyl a další zdroje, jako třeba kvasnice), aby si vychoval a odchoval oddělky na prodej, ze kterých nevtáčíš med a proto je můžeš krmit cukrem.

to je taková spriála....není pastva - není snůška - není med - nejsou peníze ....je potřeba dorovnat příjem - prodej oddělků (nezávisí na snůšce/pastvě) - jsou peníze ...ale dochází k převčelení - není dostatek pastvy - není med - je potřeba získat peníze prodejem oddělků - zvyšuje se převčelní - není dostatek pastvy - není med - je potřeba získat peníze prodejem oddělků

....a jsme tam kde jsme...

..tedy ještě jsem chtěl / zapomněl dopsat, že ta eknomika provozu to bude mít snahu zredukovat na straně "kupujících"...ale z druhé strany je pochopitelná snaha ze strany "prodávajících" prodat....a tedy přesvědčit kupující, že když se to jednou nepovedlo, tak se to povede určitě příště...

tohle je složitý....jak psal JosPro....včela není kráva....z krávy chceš mlíko a to mlíko vpodstatě není závislé na tom, čím tu krávu nakrmíš, a i kdyby, tak té krávě to seno a trávu/krmení dovezeš, kdybys jooo chtěl, ať to stojí co to stojí....
jenže včele nedovezeš pyl nebo nektar.,...když není.....ledaže bys to ošulil tím, že koupíš od Medokomercu med z ukrajiny a postavíš ten sud/kýbl na včelnici a nakrmíš svý včely dovezenným medem....protože nevím, proč Medokomerc nabízí včelařům prodej ukrajinského medu....kdo máte vysvětlení, tak sem s tím prosím...

...jako chápete někdo k čemu tohle má sloužit???

je to provokace nebo cílená sabotáž včelařů?


[Obrázky: medokomerc-prodej-v-ela-m-V-st-i-ek.jpg]
Zkrmovat cizí med, zvlášť ten neznámého původu, to už by musel být hodně velký trouba.

U Medokomerce je to podle mě kombinace snahy narušit představu, že med ze dvora není automaticky med přímo od včelaře a za druhé jednoduše snaha vydělat. Jedno podporuje druhé (a tak najednou někteří začínají tvrdit, že zrovna letos pochopili výhodu plnění vytočeného medu do sudu... úsměvné, i když smutné).
Medokomerc je zvlastni prvek,ono se cele vcelareni pohlo uplne jinam,nez si predstavoval.Ona predstava,ze by cesky vcelar vytacel med a prodaval ho za vykupni ceny jako za sociku,dnes navic svetove,proto,aby se mel dobre Medokomerc a predevsim super hyper,neni dnes v souladu s chapanim troufnu si rict naproste vetsiny ceskych vcelaru.Ono tretinove prvovyrobce- zpracovatel- prodejce u medu vseobecne neplati,diky naproste prevaze nekomercnich vcelaru,kteri dokazi hrave pokryt roli zpracovatelu i prodejcu,tim si stahnout i jejich podil.
Ukrajinsky med v nabidce na krmeni ceskych vcelstev to je takova facka nasim vcelarum a osobne pochybuju,ze by to nase vcelare vubec dokazalo oslovit.Pouzivat ukrajinsky med na krmeni ci dalsi prodej,to by asi napadlo jenom blba.Od Vcelpa to neni zas tak dlouho a tam to vcelarske chapani blbove dovedli do uplne zrudnosti.
No a kdyz uz jsme u Vcelpa,den,kdy prasklo,ze preprodavani zahranicnich medu se deje v rezii nasich vcelaru,bych udelal vyznamnym vcelarskym dnem a rok od roku ho pripominal.Takove odstrasujici memento,jak to dopadne,kdyz to vcelarske srdicko skonci v zadni kapse kalhot,kde byva srajtofle.
TomasK1:Vše má své limity i trh s oddělky se nasytí. Pořad platí vztah nabídka / poptávka. Pokud je libovolný systém vychýlený z rovnováhy tak samovolně tu rovnováhu hledá. V přírodě vše funguje cestou nejmenšího odporu (stabilita na co nejnižší energetické hladině). Pokud bráníš systému v návratu do rovnováhy tak to skončí kolapsem a nastavením nové reality.

PS: Dnešní stav na trhu s energiemi je daný zásahem státu, který cíleně omezuje nabídku a tak tlačí ekonomiku do inflační spirály.
TomasK1-
nezáleží, čím tu krávu nakrmíš- no, ono na tom hodně záleží, staré přísloví říká- dej krávě do držky, ona Ti dá do dížky...zkus jí krmit shnilým senem a kyselýma okurkama, třeba

Ani s tou spirálou a prodejem oddělků to podle mého není tak jednoduché- pokud včelstva nebudou mít dost pastvy, neporostou a nebude z čeho dělat oddělky, to bys i ta včelstva musel dotovat cukrem a jak správně píšeš, jen z cukru nebudou prosperovat, možná to dají přes zimu, ale v době rozvoje s cukrem nevystačí, to jsou, takříkajíc, prázdné kalorie. Ono pivo a alkohol má taky kalorie, ale stačí se podívat , jak vypadají lidé, co si jídelníček zjednodušili jen na pivo a panáka...
Nic proti pivu !
(13.02.2022 0:12)Eddie napsal(a): [ -> ]Tome počet včelstev zreguluje čistě ekonomika provozu. Zavčelení bude úměrné rentabilitě. Převčelené stanoviště, kde se bude jen krmit a nebude co vytáčet bude generovat jen náklady. Hladovějící včelstva bez pilové snůšky stejně umřou. Rovnovážný stav si příroda nastaví dřív nebo později a nikdo s tím nic nenadělá.

Ja s týmto súhlasím, že počet včelstiev v danej lokalite sa ureguluje sám a to množstvom pastvy, a že včelári čo sa im včely nebudú dariť so včelárením prestanú, alebo sa spakujú a pôjdu do inej lokality, kde budú predpokladať lepšie znáškové podmienky. Ja teraz v takej zlej lokalite včely mám a rozhodol som sa odtiaľ odísť.
No lenže účelom toho zákona ochrana zvierat pred týraním, teda ide o to, aby včely nehladovali a nezomierali na podvýživu a preto tá umelá redukcia počtu včelstiev.
Ale je to úplná blbosť, lebo aj v tejto zlej lokalite som nal 2 roky, ktoré boli nadpriemerné a to nie len z pohľadu tejto lokality, ale celkovo zo všetkých lokalít kde včelárim. Ja idem odtiaľ preč, lebo výnosy nie sú stabilné a zväčša sú zlé.

Ale takéto veci nikto v Bratislave od stola nevyrieši, nikto nevie aká bude úživnosť krajiny v tok, ktorom roku. A ani samotní včelári to popredu nemôžu vedieť, tobôž nie začínajúci.
Referenční URL's