Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zprávy z tisku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Odkaz na blog, výchovné čtení nejen o včelách.
Blog
Vyzkum ve Velke Britanii odhalil, ze vcely nejspis prestavaji byt hlavnimi opylovaci.

http://osel.cz/index.php?clanek=5747
Opět jeden z tendenčních, naprosto otřesným způsobem napsaný "článek" na novinkách.cz
http://www.novinky.cz/domaci/243352-bodn...vcely.html
Novináři se ne a ne odprostit od poučky, že článek musí hlavně vzbuzovat emoce... ideálně strach ...
Celkově je ten článek hrozná slátanina. Dokonce si myslím, že informace od jednotlivých odborníků, které jsou v článku citované jsou vymyšlené, nebo milý novinář nechápajíc o čem píše článek "vyšperkoval" kravinami..
Namátkou:V srpnu se líhnou dělnice, které ale s příchodem prvních mrazíků vymřou,“ vysvětlil entomolog Severočeského muzea v Liberci Pavel Vonička.

A tohle je pro ostudu: To, že je letos vidět více vos, vysvětlil předseda Okresní organizace Českého svazu včelařů ve Strakonicích Josef Švelch vývojem počasí. „Letošní léto bylo poměrně chladné, proto vosy více slídí v okolí, aby ochránily slabší snůšku,“ uvedl.
V tomto článku píší " Na začátku prázdnin na Břeclavsku zemřel po bodnutí vosou do té doby zdravý mladý muž." Mladý muž zemřel, ale nikdo neví proč, vpich nebyl prokázán, ale v nemocnici se to svedlo na včely a v novinách na vosy.
Na nešťastie už to s médiami tak býva. "Uhorková sezóna", tak treba niečim upútať. To, ako škodlivé sú pre človeka hororové filmy, aký neblahý vplyv majú na rozvoj detí. Nie to tam nenájdeme. Koľko násilia sa nachádza v televízi, a často zbytočného - rôzne prepracované návody lúpeží a vrážd, ako sa z vrahov stávajú hrdinovia. To im vyhovuje, nakoľko to zvyšuje sledovanosť.

Pre 82 ročného muža môže byť aj nachladnutie nebezpečné. Na chýbajúce vykúrené čakárne, autobusy, vlaky a pod. sa veľmi neupozorňuje. To stojí vládu a podnikateľov peniaze. Neupozorňuje sa to, že sa vraciame pomaly do stredoveku - podnikatelia žiadajú fyzické tresty pre zamestnancov (pozor, väzni sa trestať fyzicky nesmú), pri zvýšení produktivity sa zamestnancom na mzde nepridá, ba ešte sa zoberie. Stávajú sa z nás biologické stroje. Ešte aj dobytok má vyššiu cenu ako človek!

Ale kuš! Opäť sa mi zvyšuje tlak... Angry Mohla by sa objaviť informácia o škodlivosti internetových včelárskych diskusií. Big Grin
(01.09.2011 10:10)Vojtech Langer napsal(a): [ -> ]Neupozorňuje sa to, že sa vraciame pomaly do stredoveku - podnikatelia žiadajú fyzické tresty pre zamestnancov (pozor, väzni sa trestať fyzicky nesmú), pri zvýšení produktivity sa zamestnancom na mzde nepridá, ba ešte sa zoberie. Stávajú sa z nás biologické stroje. Ešte aj dobytok má vyššiu cenu ako človek!

Ale kuš! Opäť sa mi zvyšuje tlak... Angry Mohla by sa objaviť informácia o škodlivosti internetových včelárskych diskusií. Big Grin

Bohužel to je nešvar dnešní doby, kdo chce přežít na trhu práce, tak ani jinak nemůže. Já s tím taky nesouhlasím, ale tak trochu do toho vidím (dělám manažera kvality). Ten kdo dneska vyrábí pro automobilky nebo vojáky, tak už má často ve smlouvě, že musí každý rok snížit cenu výrobku u automobilek o 5 -10 %, pro armádu o 10 - 15 %. Vzhledem k tomu, že už kvůli získání zakázky jde leckdy firma na hranici ziskovosti, tak potom může snižovat cenu jen snižováním zaměstnanců a zvyšováním výrobních norem Sad S tím nikdo nic nenadělá, obzvláště když se k tomu ještě přidá tlak láce z Číny...
Viem presne o čom hovoríš. Tiež pracujejm na kvalite v automobilovom priemysle. Ale, môže nám tu niekto prikázať, že každý rok znížime cenu medu o 10%?! Za 10 rokov by sme dodávali zadarmo!

Zákoník práce je z roka na rok otrasnejší. Ochraňuje, ale podnikateľov!

A Čina? Veď existujú colné reštrikcie.

Ono by to bola debata ne dlhé večery, ale aj tak by sme k žiadnemu riešeniu nedospeli. Ako povedal jeden český herec: "Doba, kdy to stálo za ho... je pryč!"

Naozaj sa mi začína zvyšovať tlak!
(01.09.2011 9:11)Tomáš Blecha napsal(a): [ -> ]Novináři se ne a ne odprostit od poučky, že článek musí hlavně vzbuzovat emoce... ideálně strach ...

Ale o tom jsou přece média. Myslíte, že by si někdo koupil noviny, ve kterých by bylo napsáno, že denně jelo někam milion aut a ani jedno nenabouralo a dokonce všechna dojela bez problémů do cíle? Myslíte, že by se někdo díval na televizi, kde byste viděli, že denně každé z cca 14. 000 dopravních letadel doletělo bez problémů na své cílové letiště? A to na krátkých tratích letí i 2 - 3 lety denně!!! Zato když někde někdo zemře na meningokoka, to je tóčo. A to zemře za rok tak max. 10 lidí ročně. Že ročně zemřou desítky lidí následkem kouření vlastně nikoho nezajímá a proto se o tom ani nepíše. Z čeho by byli ti novináři živi? Uvědomte si, že musí noviny za každou cenu prodat - a na katastrofy lidi čumí nejvíc. Jinak jsou bez práce a taky bez peněz.
A jakou to má souvislost se včelařinou? Pro mne je každá taková zpráva vlastně dobrem. Alespoň mohu potenciálnímu zákazníkovi vyprávět, kolik že jsem to dostal žihadel, než jsem to kilo medu dostal do skleničky. Ať si to zkusí sám!!! A máš i důvod zvednout cenu, resp. neprodávat pod cenou!!! Nebo jim chceš vykládat, že od svých včel jsi dostal žihadlo naposledy před týdnem a to jsem v nich 2 - 3 hodiny denně?(01.09.2011 17:15)Vojtech Langer napsal(a): [ -> ]Ale, môže nám tu niekto prikázať, že každý rok znížime cenu medu o 10%?! Za 10 rokov by sme dodávali zadarmo!

Přece Tě nikdo nenutí, klidně snižuj já raději neprodám, ať si koupí jinde. Všechno leze nahoru, tak já přece nebudu snižovat. Zatím zvýšené náklady kompenzujeme produktivitou. Přijde ale brzo doba, kdy i cena bude muset nahoru. Takže u nových věcí, které uvádíme do prodeje nasazujeme raději rovnou cenu vyšší, abychom nemuseli zdražovat během krátké doby.
(01.09.2011 16:26)Misoka napsal(a): [ -> ]Ten kdo dneska vyrábí pro automobilky nebo vojáky, tak už má často ve smlouvě, že musí každý rok snížit cenu výrobku u automobilek o 5 -10 %, pro armádu o 10 - 15 %. Vzhledem k tomu, že už kvůli získání zakázky jde leckdy firma na hranici ziskovosti, tak potom může snižovat cenu jen snižováním zaměstnanců a zvyšováním výrobních norem Sad S tím nikdo nic nenadělá, obzvláště když se k tomu ještě přidá tlak láce z Číny...

No, je to o kvalitě, manažere, nevím jestli by evropská automobilka kupovala z Číny.

Tzv. SAVINGY - tedy postupné snižování ceny nebí zas tak od věci. Automob. model morálně stárne a taky se zlevňuje. Amortizuje se linka, vývoj, nájezd, z linky se postupně vydupe víc kusů, atd. Kusy před nájezdem seriovky se zase prodávají za několikanásobek dohodnuté seriové ceny.

A pak je to otázka schopnosti manžerů - bohužel jdou - hlavně ti naši- že ořežou lidi dole - je jich dost atd. Tady u nás dostali zajímavou školu - zákazník poslal Japonce do firmy a ti jim ukázali, že v podstatě o produktivitě moc neví a našli chyby "u nich" a dost velké rezervy v organizaci. Tedy v jejich schopnosti řídit.

Už vidím, jak k nám chodí zákazníci a vysvětluji, jak to máme neproduktivní a co máme zlepšit aby jsme mohli zlevnit med. Smile

Zrovna dneska jsem velmi neproduktivně krmil včely. SNad to příští rok dokopu k lepšímu. Smile
(01.09.2011 19:09)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]....Přece Tě nikdo nenutí, klidně snižuj já raději neprodám, ať si koupí jinde. Všechno leze nahoru, tak já přece nebudu snižovat. Zatím zvýšené náklady kompenzujeme produktivitou. Přijde ale brzo doba, kdy i cena bude muset nahoru. Takže u nových věcí, které uvádíme do prodeje nasazujeme raději rovnou cenu vyšší, abychom nemuseli zdražovat během krátké doby.

Rosťa, nič v zlom, ale niečo Ti v mojom príspevku uniklo Confused - tak to funguje v iných odvetviach. No a ďalej by som upozornil, že aj iné oblasti zasahujú do včelárstva. Napr. ak pracujúci budú mať nízske zárobky, určite si náš med nekúpia, tým skôr nie od profi včelárov, ktorí na rozdiel od hobby nemôžu si neúčtovať svoj čas, alebo čas pomocníkov. Sad(01.09.2011 21:08)KaJi napsal(a): [ -> ]No, je to o kvalitě, manažere, nevím jestli by evropská automobilka kupovala z Číny.

Karle a to si myslíš, že to čo sa predáva Made in xxx, nie je vyrobené v Číne, alebo niekde inde? Slovenská firma Xyz vyrába hriadele, ktoré dodáva za napr. 30€/ks materskej firme XYz v Nemecku. Tá ich dodáva fa. ABC za 300€/ks. Viem presne o čom hovorím.

Prečo sa mnohé výrobky podobajú ako vajce vajcu? Lebo sa vyrábajú v Číne na jednej linke, alebo linkách vedľa seba a rozdiel je len v logu!

Načo sa chrlí toľko nových modelov, keď to nedokážu predať? Už ani na vlastnom trhu! To nie je len o nás, to o celej EU a aj USA!
(01.09.2011 21:08)KaJi napsal(a): [ -> ]No, je to o kvalitě, manažere, nevím jestli by evropská automobilka kupovala z Číny.

Tzv. SAVINGY - tedy postupné snižování ceny nebí zas tak od věci. Automob. model morálně stárne a taky se zlevňuje. Amortizuje se linka, vývoj, nájezd, z linky se postupně vydupe víc kusů, atd. Kusy před nájezdem seriovky se zase prodávají za několikanásobek dohodnuté seriové ceny.

A pak je to otázka schopnosti manžerů - bohužel jdou - hlavně ti naši- že ořežou lidi dole - je jich dost atd. Tady u nás dostali zajímavou školu - zákazník poslal Japonce do firmy a ti jim ukázali, že v podstatě o produktivitě moc neví a našli chyby "u nich" a dost velké rezervy v organizaci. Tedy v jejich schopnosti řídit.

Už vidím, jak k nám chodí zákazníci a vysvětluji, jak to máme neproduktivní a co máme zlepšit aby jsme mohli zlevnit med. Smile

Zrovna dneska jsem velmi neproduktivně krmil včely. SNad to příští rok dokopu k lepšímu. Smile

To se silně mýlíš, když si myslíš, že německé automobilky v sobě nemají nic z Číny... My vyrábíme pro Audi a BMW (ještě nedávno jsme dělali i pro Mercedesy) a víc než polovinu komponent nakupujem v Číně. Některé komponenty vyrábí jen dvě firmy ve světě a obě jsou v Číně. Dále vyrábíme pro neautomobilové německé zákazníky (el. zubní kartáčky Braun a PC klávesnice Cherry atd.) a skoro veškerý materiál nám dodávají zákazníci made in China. Sami přiznávají, že ví co je to za šmejd, ale vzápětí dodávají, že je to o ceně. Němci už dávno nejsou co bejvávali, ty starší to sami přiznávají, že nová generace se příliš vzhlídla v Americe. Naši manažery nejsou až tak špatný, ale leckdy do toho moc nemůžou kecat. U nás je jednatel Němec a jak řekne, tak musí být a celý zbytek vedení může být proti a je jim to prd platný. Dneska prostě Čech v německé firmě musí držet hubu a krok.
(01.09.2011 17:15)Vojtech Langer napsal(a): [ -> ]Zákoník práce je z roka na rok otrasnejší. Ochraňuje, ale podnikateľov!

No možná u Vás na Slovensku,tady to safra nějak nepociťuji,že by podnikatele někdo ochraňoval,natož pak zákoník práce.
(02.09.2011 16:55)miko napsal(a): [ -> ].....tady to safra nějak nepociťuji,že by podnikatele někdo ochraňoval,natož pak zákoník práce.

Práve včera som čítal, že u vás autobusákom kdesi neuznal súd ani po odvolaní oprávnenosť stávky... (Nechce sa mi to hľadať. Mimochodom, mám polovicu rodiny v ČR, takže mám informácie nie len z tlače!)
(02.09.2011 16:23)Misoka napsal(a): [ -> ]lepšímu. Smile

Dneska prostě Čech v německé firmě musí držet hubu a krok.

No já jsem zažil i českou firmu, která měla německého zákazníka, který z počátku zaplnil výrobní program, takže firma postupně přicházela o jiné zákazníky. Pak Němec vědom si své převahy začal tlačit cenu práce dolů. A když vedení začalo shánět zakázky jinde, začal vracet zboží i dodávku za celý měsíc, takže nezaplatil. A tak z důvodu, aby se firma nedostala do platební neschopnosti, uzavřelo vedení s Němcem novou smlouvu ve smyslu, že se tenhle Němec stane jediným zákazníkem a firma nebude přijímat jiné zakázky. A to byl začátek konce.
(02.09.2011 21:00)Vojtech Langer napsal(a): [ -> ]
(02.09.2011 16:55)miko napsal(a): [ -> ].....tady to safra nějak nepociťuji,že by podnikatele někdo ochraňoval,natož pak zákoník práce.

Práve včera som čítal, že u vás autobusákom kdesi neuznal súd ani po odvolaní oprávnenosť stávky... (Nechce sa mi to hľadať. Mimochodom, mám polovicu rodiny v ČR, takže mám informácie nie len z tlače!)

To ta polovina vaší rodiny v ČR určitě nepodniká. Big Grin No to se tu budeme bavit o podmínkách podnikání,což je na samostatné vlákno.Nevím oč v tom konkrétní případě šlo a je mi to celkem jedno.Pokud máte zaměstnance ve své firmě,chcete ,aby odvedli práci takovou,abyste to mohl prodat a zaplatit z toho jejich pojištění a ještě aby to dalo na jejich výplatu a na obnovu výr. zařízení či na splátky leasingu atd.Protože vy jste ten kdo nese kůži na trh,ne Vaši zaměstnanci.Pokud je vidíte jak se kroutí,očůravají to či se hodí marod,tak máte chuť je kopnout do zadku atˇse starají sami a ne že Vy budete shánět kšefty a oni to budou mrvit kašlat na to a pak si přijdou pro výplatu.U nás nemáme žádného zaměstnance.Co zvládneme to zvládneme a ostatní ať se starají.Trochu jiná situace je v takovém molochu jako jsou české autobusové linky či české dráhy.Divím se že to stát dotuje.Když stávkovali ,pokud by to bylo na mě,nechal bych je prostě krachnout,protože by se objevili soukromí dopravci,kteří by je postupem času nahradili.Ale jak říkám,beru to jako interní záležitost firmy a je mi to fuk.
další článek o moru na Vysočině, nějak jich bohužel přibývá..
http://hobby.idnes.cz/vcelari-na-vysocin...zpravy_dmk
http://www.ireceptar.cz/zdravi/je-vceli-med-zdravy/


tady je článek o medu,ale je pod ním diskuze ,kde poslední dotaz se týká včelařů a a prosby o radu. Já tedy nevím,ale třeba někdo z Vás ostatních bude moct poraditBig Grin
Teda ten clanek me nesedl. Rikat ze jsem spatny vcelar kdyz se me vyroji vcely zavani kopancem do pr....

Petr Vydra napsal(a):Pěstujeme včelu mírnou. Pokud ji zmáčknu nožičku, dá mi žihadlo do prstu.

Jedna vec me jakozto vyuceneho zemedelce stve a za kterou karaly i na zemedelce.
A to, ze zivocichove se chovaji a ne pestuji. Pestuji se rostliny. To jen tak jemne rejpave,jsem na todle slovo nejak vysazenej Smile
Nič nového, ale možno to niekoho bude zaujímať: bio či nebio?
Referenční URL's