Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zprávy z tisku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Tak ako to je ?
Majú pravdu americkí, švajčiarskí, alebo sovietskí vedci ?
Kedy a koľko je dlhovekých včiel ? Liahnu sa vo vymedzenom priestore ? Sú to dlhoveké, alebo omladené včely ?
Myslim- že včely sa vedia prispôsobiť, čo sa týka dlhovekosti spomínaný Dvorsky tvrdí, že sú tam celý rok- kasta včiel , zálohy - pre neočakaváne situacie. Čo sa týka rojovych včiel -tam sa už programuje včelstvo skoro od vyzimovania uvádza sa kvitnutie vrby rakyty. Ja sa priklánam ku ruskému staršiemu pánovi včelarovi Milenin- ktorý tvrdí že včely, ktoré chovajú plod su a budú kratkoveke , tie ktorá z roznych dôvodov sa nepodielajú na odchovu plodu sú ,, dlhšie žijúce,,. Niečo na tom bude ,mne jedny včely bez plodu s nasledným odchovom matky- vydržali 62 dní bez akolhokolvek plodu-len plemenivo na odchov matky par buniek na lište počas silných znášok repka agat. Za,, normálnych okolností ,,tam už po mesiaci nemali byť. Boli aj med doniesli aj teraz išli do zimy na 3NN nastavkoch. len tolko.
Inak je zaujímavé jedno. Ak včelstvo nakrmite na zimu povedzme v polovici júla,tak takéto včelstvo už nemá v septembri takmer žiadny plod. Napriek tomu ide do zimy silné,čiže tie dlhoveké sa liahli v komforte na zásobách už v júli. Ak sa napríklad ale krmí neskoro,povedzme koncom augusta,tak tie včely sú stále pekné,ale príde september a v tomto mesiaci nastane zlom. Včelstvá skoro krmené,sú minimálne o jeden NN nadstavok silnejšie a včelstva neskoro krmené zoslabnú. Tieto včelstvá neskoro krmené ale dlho plodujú a napriek tomu,že v nich je plodu,idú do zimy slabšie. Príkladom bol aj Sedláček,darmo ukazoval v sepmtebri tabule plodu,to keby boli z toho dlhoveké včely,tak mu musia pretekať z úla. Väčšina týchto septembrových včieľ sa vždy vytratí. Já čo skoro krmím,jaké zazimujem,také aj vyzimujem,čo sa o neskoro krmených nedá povedať. Včely ked majú zakladať dlhovekú generáciu,musia byť chované v blahobyte,ten rozdieľ je sakra poznať.
Tak u mě nic takového nepozuruji. Jedno stanoviště ve 200 mnm krmíme v půlce července -jula . Jiné stanoviště, kde je vždy pohanka 500 mnm. krmíme na přelomu srpna a září - August / september. Včely jsou stejně silné a na jaře vypadají srovnatelně. Jen ty ve 200 mnm mají dřívější jaro a jdou rychleji do síly, rozdíl v teplotách a květeně.
No šak ked máš znášku čo chceš aký rozdieľ potom hľadať? U mňa to končí v júli,tak nemám načo čakať a ten rozdieľ tam je,já chodím po prehliadkach po včelároch a je to pekne vidieť.
Čo sa týka toho krmenia,ono zase nie je dobré do nich naliať za pár dní všetky zásoby. Ono aj matka musí plodovať,já mám OP,tak krmím do krmných. Pekne im dám riedky roztok po 10L a na kybliku mám okolo 30 dierok 1.5mm vrtáčikom a obraciam to na úle ako poháre. To ked majú tých dierok menej,to berú podstatne pomalšie a z jedným vedrom sa zabavia aj 7 dní. potom dám tri dni pauzu a dostanú dalších 10l povedzme roztoku 1-1. Takto im vytvorím v pdostate dvojtýždňovú znášku v kuse a za tie dva týždne sú také rozlohy plodu,že to ked vybehne je dlhovekej generácie dosť. To som len chcel dodať.Wink
[Obrázky: Plnennie-k-mitok-a-zakrmovanie.jpg]
pridám pre vás ešte fotečku zakrmovania. Ešte to musím vylepšiť,pretože pracujeme vo dvojici z manželkou, ktorá vedrá napúšťa a já to len obraciam a tak chcem kúpiť motorové čepradlo ,aby som si roztok mohol dávkovať sám a nezaťažoval krmením rodinku.Smile
Myslím. že netreba zabudať na zdravie včiel, ak sú zamorene klieštikom či nebodaj virmi -marna snaha. Treba robiť opatrenia ,aby to bolo čo najlepšie , aby v tom 6-7 mesiaci mali čo najmenej klieštika. U mna sú najsilnejšie na zimu sú včely, ktorým je ponechaný med 1-1.5 nastavku a zakrmené priebežne 6-8 kilo cukru. zásoby samé si myslím nestačia, treba aj sladina ak nie je v prírode tak cukor jul -august.
(30.10.2022 6:23)Jozef 333 napsal(a): [ -> ][Obrázky: Plnennie-k-mitok-a-zakrmovanie.jpg]
pridám pre vás ešte fotečku zakrmovania. Ešte to musím vylepšiť,pretože pracujeme vo dvojici z manželkou, ktorá vedrá napúšťa a já to len obraciam a tak chcem kúpiť motorové čepradlo ,aby som si roztok mohol dávkovať sám a nezaťažoval krmením rodinku.Smile

Ale Big Grin to je můj dlouholetý spúsb krmení Big Grin. Ale stejně je lepší krmit ve dvou nebo i ve třech. Jde o to naplnit,roznosit a nasadit všechny belíky extremně rychle kvůli rychlému nástupu slídivosti.
Zdenek, no šak to som od teba odpozeral.Smile Ďakujem za to,nemá to chybu. Já ked krmím,tak ráno o 5 hodine som už vo včelách,žiadne ma neotravujú takto skoro a do troch hodín mám vyše 100 včelstiev spravené.
Včely uspořádávají počty věcí zleva doprava, tvrdí studie

https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-vc....nexttoart
Vědci vyvinuli umělou inteligenci, která dokáže komunikovat se zvířaty a ovládat roje včel

https://www.fonetech.cz/vedci-vyvinuli-u....sznhp.box
Šéf cukrovaru: Cukru je zatím dost, ale zdražovat musíme stejně

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekono....seznam.cz
Cena cukru se za měsíc zvýšila o polovinu

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-....seznam.cz
Tady na fóru běželo téma, Svítkova metoda omezování populace roztoče Varroa bylo to asi tak šest sedm let zpět a byly tam i nějaké recenze.Teď nebudu hledat svítí u nás slunce a je 14 stupňů jdu ven.

Ať se daří Zdeněk
Závěr
Metodika cukrování chrání včely po celý včelařský rok. Nedovolí, aby se varroáza v sezoně přemnožila. Za dobu co práškový cukr používám , jsem ochránil 5000 svých včelstev bez vnějších známek poškozením natož úhynu.Je s podivem, že tyto zkušenosti nechce odborný tisk poskytnout svým čtenářům. Pokud varroázu v úlech nemáte, nemůže vám včelstva poškodit! Zimní rušení včelstev aerosolem je zločin, za který jsou včelaři trestáni podstatně nižšími výnosy medu. Hlavní rozdíl mezi cukrováním a chemickou ochranou spočívá v tom, že já varroázu odstraním a kontroluji její nulový stav v úlech. Chemická cesta toto neumožňuje, protože používané látky na zabíjení varroázy jsou škodlivé lidem i včelám. Gigantické úhyny včelstev, jež se za dobu 30 let v krajině vyskytly, stačily. Odejděme od
chemie, je to slepá ulička. Všechny informace zde napsané, můžete s mým souhlasem šířit.
Svítek Ludvík, Přimda
svil@svil.cz
No nějak mi to nedá. Když jsme spolu mluvili naposled a já začal cukrovat, měl jste o rok později skoro totální úhyn. Nějaká kontrola snad z VU zjistila totální zamoření roztoči . Ani mě cukrování nijak nenadchlo a zanechal jsem ho. Víc si toho nepamatuji, ale když bude potřeba poptám se a dodám přesné údaje a osoby. Rovněž cukrování v jedné ZO směr Hostomice dopadlo víc než blbě a rychle toho zanechali. Takže likvidace VD jemným cukrem považuji za slepou uličku, která nikam nevejde. Zdraví R. S.

Mírná oprava. Domníval jsem se, že je to nový příspěvek př. Svítila z nedávné doby. Nejspíš se ale jedná o nějaký příspěvek napsaný před dost lety a tak jsem reagoval zbytečně. To nic ale nemění na tom, že se jedná o slepou uličku. R. S.
Hrozí nedostatek včel i šíření afrického moru prasat

https://www.cmmj.cz/hrozi-nedostatek-vce...ru-prasat/

V zájmu státu je organizace včelařů, chovatelů a myslivců podporovat. Vzhledem ke škodám, které v případě zanedbání vzdělávání či veterinární prevence hrozí, se jedná o velice dobře utracené prostředky státního rozpočtu,“ uzavřel Jiří Janota.
Mor prasat se šíří přemnoženými "chovy" divokých prasat. Prasata jsou přemnožená, především díky zimnímu krmení. Krmí myslivci, kteří to pak nedokážou vystřílet.

Opravdu je v zajmu státu tenhle cirkus podporovat z mých daní?

A dotace ve včelařství je stejná písnička.
V ČSCH je to zrovna tak. Aparát sám pro sebe, který bez dobrovolných členských aktivit zdarma a státních dotací nepřežije ani měsíc. Třicet let byl jediným zájmem vrcholných funkcionářů "transformace" společného majetku. Z Molochu a mnohamilionových majetku zůstaly jen pijavice prisate a závislé na dotacích. S funkcionáři bez vize, mimo realitu, neschopnosti být k prospěchu a rozvoji daného oboru. Jedinou aktivitou je odírání členů a leštění klik na ministerstvech kvůli dotacím.
Referenční URL's