Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zprávy z tisku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Titěra - proč jsou prázdné úly.
https://www.lidovky.cz/relax/vcely-jaro-...agazin_ape
co je to infekcni onemocneni varoaza??
Klieštikovitosť včiel (varroáza)
Choroba podľa prílohy č. 5 zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov podlieha hláseniu Jedná sa o parazitárnu chorobu včiel a včelieho plodu vyvolanú klieštikom Varroa jacobsoni. Samičky sú viditeľné voľným okom – sú oválne široké 1,2 – 1,9 mm a dlhé 1,1 – 1,5 mm, najskôr sú žltobiele červenohnedé až hnedé. Samčekovia sú okrúhli veľký 0,8 mm šedobielej farby. Samička kladie pred zaviečkovaním na plod 2 – 5 vajíčok, celý vývinový cyklus prebieha na včelom plode, samčekovia sa vyliahnu po 5 – 6 dňoch, samičky po 7 – 8 dňoch. Klinické príznaky sa objavia najskôr po 2 - 3 rokoch od nakazenia. Charakteristické príznaky choroby sa zisťujú na mladých včelách. Z napadnutého chovu sa liahnu včely s nedokonale vyvinutými nohami alebo krídlami, ktoré môžu aj chýbať, so skráteným bruškom a pod. Diagnostika – vyšetrenie meliva, plodu alebo včiel na prítomnosť samičiek. Prevencia - chov včelstiev v dobrej kondícii so silným čistiacim pudom, dodržiavanie zásad premiestňovania včelstiev, pravidelné sledovanie spadu klieštika počas celého roka na vložených chránených podložkách, včelárenie v úľoch s odnímateľným dnom, dodržiavanie hygienických zásad včelárenia, odstraňovanie trúdieho plodu, vkladanie stavebných rámikov, tvorba odložencov a zmetencov, ošetrenie každého roja, zmetenca, odloženca, ošetrenie včelstiev v bezplodovom stave aerosólovou metódou v zimnom období, ošetrenie včelstiev v neznáškovom období, nákup matiek z plemenných chovov, kde sa robí výber na varroatoleranciu. Liečba - chemické liečivá, organické kyseliny (kyselina mravčia) a esenciálne oleje.
Zda se mi to,nebo uz Titěra odděluje varroazu a virozy jako 2 různé zdroje přicin úhynů?
ano, je to paraziticka choroba, tak proc ten Titera v tom clanku pise ze je to infekcni choroba.

parazit neni totez co infekce. proc takovej blud pise.
kdyz budu mit tasemnici, tak nebudu pribirat ma vaze ne proto, ze mam nejakou infekci, ale proto, ze mam parazita tasemnici.

stejne tak klistova encefalidita neni paraziticke onemocneni i kdyz ho prenasi kliste a proto je po nem pojmenovane.

nebi se mylim? je tu nejaky vcelar doktor nebo veterinar?
Tomáš moc sa zamýšľaš...Wink

PARAZITÁRNE CHOROBY VČIEL
Varroosis apium
-klinické príznaky u včelstiev po 2-3 rokoch
-vektor pôvodcov vírusových a bakteriálnych
ochorení!!!
- pri silnej infekcii – kukla sa nevyvinie alebo sa
vyvinie so skráteným bruškom, deformované
krídla alebo neúplné končatiny

infekčnosť tejto parazitárnej choroby je z časom rôzne veľká či intenzívna...
Varroa je parazit,viróza už infekce,s čimž bych se ztotožnil,protože infekce se může vesele dál šířit už bez parazita,po vypuknutí si žije vlastnim životem ( loupeže,vysati krmne kašicky,kontakty včel v úle).Kleštík je jen spoustěč a je otázka,kolik kolabujicich včelstev (bez oné jiskry) nebo neošetřených rojů v dutinách postačuje na plošný kolaps okolí.Tak to vidím já.
Řeknu to jestě jinak,můžeš efektivně potlacit kleštika pred vznikem zimni generace,viry tim nezničiš,pokud nezlikviduješ nemocné včely (kys.clona) nebo promořené dilo.A včul mudrujte.
Letos jsem měl jedno včelstvo tak napadené kleštíkem a s tím pochopitelně i viry že téměř všechen plod co se líhl byl s poškozenými křídly a mladušky pochodovaly před úlem. Zaklíckoval jsem matku a hádejte jak včelstvo dopadlo? Kyselinu ani jiné léčivo jsem u tohoto včelstva nepoužil.
Hmyz vymírá nebývalou rychlostí
https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly....seznam.cz
To je choré !

"Americké ministerstvo poľnohospodárstva súhlasilo s podmienečným schválením vakcíny"

- čo v preklade znamená, že testovať sa bude táto neznáma látka bez predchádzajúcich klinických skúšok, až teraz !
Na jejich webu pomerne mlzi. Co se tyce moru pisou ze pripravek "mnohem zvysi imunitu" proti moru. Kazdopadne je desive v klicce necim neprozkoumanym naockovat matku jejiz trubci to pak roznesou do okoli:
https://www.dalan.com/science
díval jsem se na jejich web a je to tam všecho ve stylu podminovacím.

me to pripominá ten nedávnej případ taky nějaký bitechnologicky US firmy, která z investorů vytáhla miliardy (dolarů) přes burzu a ta jeji sefová už sedí v kriminále nebo má alespoň prvoinstanční rozsudek, že si ma jít sednout za podvod na Xlet....taky o nich bylo X článků v renomovaných časopisech odborných a i ekonomických než to prasklo, nakonec se ukázalo, že nedělali fatkicky nic z toho, o čem všude mluvili.

Bohužel si teď na to jméno firmy nevzpomenu a hledat se mi to nechce, ale bylo to dobrý letadlo.

tady je přímo odkaz na detailní popis pokusu s testováním one vakciny, je to ale v angličitně, možná před google to nějak plus minus jde přeložit:

https://www.frontiersin.org/articles/10....46237/full

dokonce teď koukám, že u toho článku je uvedeno, že to reviewaly dva lidi z Čech, nějaký Tomáš Erban a Bruno Sopko, oba z Crop Research Insitute (Výzkumný ústav rostlinné výroby)....ale nevím, co přesně znamená, že to Revieowaly...
Na MVP padne 0,5 % včelstiev vrátane okolitých zdravých.
Na CCD ??? padne 30% včelstiev + 20 % oslabených kandidátov na konečné riešenie.
MVP sa dá potlačiť, ale uhyny na CCD nevieme ani diagnostikovať. Nevadí Idea
(05.01.2023 18:52)TomasK1 napsal(a): [ -> ]u toho článku je uvedeno, že to reviewaly dva lidi z Čech, nějaký Tomáš Erban a Bruno Sopko, oba z Crop Research Insitute (Výzkumný ústav rostlinné výroby)....ale nevím, co přesně znamená, že to Revieowaly...

Revieowaly... No to je vážně skvělé sloveso. Že by to byli třeba recenzenti? Nicméně Reviewed by je recnzováno kým...
review=revize, přezkoumání, posouzení
jo diky za preklad, psal jsem to ve spechu, musel sem jit na veceriSmile, tak me nenapadlo spravny cesky slovo.

ale nemyslel jsem to tak, ze bych nevedel, co znamena Review, ale myslel jsem to tak, ze mi nebylo a neni uplne jasne, co na pokusu ohledne leceni vcel recenzuji odbornici z vyzkumneho ustavu rostlinne vyroby.....jakoze bych cekal recenzenty spis nejaky veterinare nebo nekoho z Dolu (kdyz uz z Cech)...
A proč by to měl být zrovna někdo z Dolu? Výrobní ústav včelařský je u nás jediná autorita, která se nějakým způsobem dotýká apidologie?
(05.01.2023 23:06)TomasK1 napsal(a): [ -> ]...ze mi nebylo a neni uplne jasne, co na pokusu ohledne leceni vcel recenzuji odbornici z vyzkumneho ustavu rostlinne vyroby.....jakoze bych cekal recenzenty spis nejaky veterinare nebo nekoho z Dolu (kdyz uz z Cech)...

O tak si v článku klikni na recenzenty, a podívej se čím se zabývají. Erbana trochu znám, a je v oboru zdraví včel celkem "těžká váha"
ok, dik za upozorneni a rozsireni obzoru, podivam se na to, ten clanek jsem jeste necetl, jen jsem si tech dvou jmen vsiml a na prvni pohled mi prislo nejasne, proc jsou to kapacity z vyzkumaku, ktery se podle nazvu zabyva necim jinym nez vcelami, a ze i kdyz jsem se nasledne na web vyzkumaku podival, tak jsem opet na prvni dobrou nic o vcelach nevidel. pak sem sel uz spat.
Referenční URL's