Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zprávy z tisku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
To nemá nič spoločné s angličtinou ale s normálnymi vedomosťami. Odjakživa sa rozlišovalo medzi americkou hnilobou plodu a európskou hnilobou plodu.
Pan Uváčik na Intercontinentalu v Praze - úly na hotelu.
Velká móda - umísťovat včely na střechách různých domů.
http://ekonomika.idnes.cz/prazsky-hotel-...oakcie_fih
V článku jsou sice nesmysly (matka rodí a jiné), ale je to hezká propagace.
Na odlehčení těchto "vážných" témat, něco ze zkušeností předků i když nevčelařů.

http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Art...izace.aspx

Že se to včelařů netýká? Ale včely již přežily jiné eskapády různých společností.
JK
Jaro, tak jsem si dal tu práci a prošel celou svojí včelařskou knihovničku, včetně tátových knih z šedesátých let a ten tvůj výraz "americká hniloba", který podle Tebe patří k "normálním vědomostem" jsem nikde nenašel. Všude se používal termín, mor včelího plodu (ve knihách z šedesátých let je původce označován Bacillus larvae). Také jsem prošel knížky ze začátku minulého tisíciletí a tam byl použit výraz "hniloplod" kde se píše: "o příčinách průvodu této zhoubné nemoci nejsou ještě náhledy ustáleny".
Byl bys tedy tak laskav a uvedl zde jednu jedinou českou knihu, kde se o MVP hovoří jako o "americké hnilobě", abychom si doplnili "normální vědomosti" jak píšeš? Doufám, že mi tu knihu uvedeš aby to nevypadalo, že tu chceš pouze mentorovat a blafovat.
máš to mať:
kol: Včelařská encyklopedie, SZN, 1956, str. 653 - a) mor plodu - tzv. americká hniloba plodu zavíčkovaného, b) hniloba plodu nezavíčkovaného - tzv. evropská hniloba plodu ....

Mlha mi asi neveril, tak prikladám pre neho (a iných) aj sken.
Mlha, bolo to napísané vo vacerích včelárskych knihách. Nemám možnosť to teraz hľadať. A chyba určite nebola v preklade ako si to napísal ty ale jednoducho v tom, že si nevedel, že existuje aj iné menej používané a staršie pomenovanie choroby.
Keď poviem hmyzomor včelí alebo hmyzomorka včelia tak tiež väčšina včelárov nebude vedieť čo to je a buď mi napíšu čo zase vymýšľam alebo si to nájdu a doštudujú,taktiež braula atď.
Ja kým som si zadovážil prvé včelstvo tak som hlboko študoval. Neexistovala kniha včelárska, ktorú by som si nebol vtej dobe prečítal. A čítal som od prvej strany po poslednú. ČIže od socialistického významu včelárenia až po záver. Tak som prahol po vedomostiach a je rpavda, veľmi ma to zaujímalo.
Dnešní začínajúci včelári, idú na to opačne. Najprv si zadovážia včely a potom si idú niečo naštudovať. Tí nečítajú celé knihy ale len niektoré state. Tí nikdy nebudú mať patričné vedomosti, lebo študujú len pre nich potrebné veci a len povrchne, tak aby dokázali včeláriť. Pokazil to aj net, lebo sa psoliehajú na takéto fóra, podľa otázok, ktoré tu vidím a neprečítajú si jednu včelársku knihu od začiatku po koniec. A staré knihy, ktoré boli napísané ešte za ČSSR sú veľmi dobre napísané, nové knihy sa im zväčša nevyrovnajú.
Jaro nic ve zlém, ale doba se změnila, nemyslím, že k horšímu ani k lepšímu. Někdo se cítí jistější, když si to nastuduje a třeba mu ještě někdo vede ruku, jiný do toho skočí rovnýma nohama. Pokud se zde začátečník na fóru ptá (i blbě), tak má evidentně zájem to dělat lépe. Můj názor je, že pokud bych si měl pořídit včely až si nastuduju desetinu literatury jenom mateřském jazyce, tak nezačnu nikdy. Tolik protiřečících informací jako v tomto oboru se jinde jen tak nevidí...
Ozi, Jaro ale neříká, že to, že se na to začínající včelaři vrhnou bez teoretické přípravy je špatně - říká jen, že je tomu jinak než dříve. Doba je už holt taková. Informací přehršel a tak se prostě studuje to co je zrovna potřeba. Pokud existuje navíc taková záležitost jako je internet a na něm spousty informací a bezplatný servis jako toto fórum, kde se může rovnou zeptat a ujasnit si mnohdy rozporuplné informace z různých zdrojů, tak proč ne.
Mimochodem spousty začínajících včelařů (i já jsem toho příkladem) do toho tak říkajíc spadne díky tomu, že buď podědí nebo je okolnostmi nucen se starat o včelstva svých nemocných příbuzných - tedy bez přípravy.
A hlavně s Jaro musím souhlasit co se týká té starší včelařské literatury. I já jsem objevil v knihovně starší literaturu toho druhu a udivila mě ta preciznost a detaily, se kterými naši předchůdci popsali různé aspekty včelaření, byť poplatné tehdejším znalostem a technologiím.
No to si Jirko ten příspěvek od Jara přečti znovu. Jasně píše,že kdo začíná bez důkladné teoretické přípravy,"nikdy nebude mít dostatečné znalosti". Když to přeženu,tvrdí ,že nikdy z něj nebude dobrý včelař. Já myslím,že Ozi to vystihl naprosto přesně.
No já bych to formuloval trochu jinak - nikdy nebude mít patřičný rozhled. Ty znalosti přijdou s praxí - tedy pokud bude opravdový zájem.
Jinak k těm znalostem zastávám názor, který nám vtloukal do hlavy jeden docent na univerzitě: "Není důležité vědět vše stačí mít nějaký nadhled, důležité je vědět kde informaci najít a pak s ní umět pracovat."
Proto taky, když dělám kurzy kolem výpočetní techniky, vždy říkám - nejrychleji vstřebáte informaci tak, že pochopíte základní pojmy a pak si několikrát přečtete listy, kde je obsah manuálu. Není důležité vědět, vše a hned, důležité je mít potuchy o tom, že to vůbec existuje - až nazraje doba a budete to potřebovat, tak vám zajiskří v hlavě a dostudujte si konkrétní pasáž do detailů - tedy pokud někdo z vás není členem Mensa.
Odborné názvosloví se mění, v lepším případě s vývojem našeho poznání. Co bylo kolem roku 1900 "neustálené náhledy o příčinách", se stalo za pár desetiletí "hnilobou americkou" a potom morem včelího plodu. Ne tak dávní pamětníci možná vzpomenou přidání dalšího paenibacillus, které zanedlouho zase zmizelo. V současné době jsme na tom stejně s CCD - "neustálené náhledy o příčinách".
V knížce "Včely v novém tisíciletí" je stať od A. Přidala o taxonomii včel, poučné čtení o tom, jak se názvy mění a který vlastně platí a proč.

Pro sebe jsem si udělal závěr, že patří k dobrému mravu používat odborná označení tak, jak v danou chvíli platí. A samosebou znát i ta neplatná nebo stará, aby člověk věděl, o čem je řeč.

Ivan Černý
(09.10.2013 8:00)Ozi napsal(a): [ -> ]Jaro nic ve zlém, ale doba se změnila, nemyslím, že k horšímu ani k lepšímu. Někdo se cítí jistější, když si to nastuduje a třeba mu ještě někdo vede ruku, jiný do toho skočí rovnýma nohama. Pokud se zde začátečník na fóru ptá (i blbě), tak má evidentně zájem to dělat lépe. Můj názor je, že pokud bych si měl pořídit včely až si nastuduju desetinu literatury jenom mateřském jazyce, tak nezačnu nikdy. Tolik protiřečících informací jako v tomto oboru se jinde jen tak nevidí...

Keď príde začiatočník na toto fórum, tak maximálne dostane do hlavy zmätok a chaos. Toľko rôznych odpovedí na jednu otázku......ak by si prečítal jednu knihu od A po Z, napr. ABC včelára od Pavla Silného, tak by už vedel triediť tieto veľa krát ......tiež informácie. Takže net áno, ale nie fórum včelárske. To nie je pre úplných začiatočníkov. To je už pre včelárov, ktorí niečo vedia a riešia len ten svoj aktuálny problém.
Lenže ak si daný začiatočník vezme okrem jednej knihy k nej ešte ďalšiu a nebodaj ešte tretiu (o vyššom počte už radšej ani nehovorím), tak bude mať rovnaký chaos ako keď začne bez prípravy čítať fórum Smile
Pod toto se i podepíšu Smile. Přečetl jsem čtyři knihy, nespočet časopisů atd. Zde je výhoda komunikace a dále je to věc každého co si z toho vezme. Čtu zde pomalu všechna vlákna, argumentace pro i proti. Kniha mi dala odpověď na první otázky začátečníka, ale zde toto fórum mi objasnilo daleko více věcí. (a ještě toho bude až budou včelky .. Big Grin)
Taky jsem zastáncem toho, že začít by se mělo systematickým výkladem zkušeného autora, tedy knihou. A to (podle méo jen účelové) tvrzení, že každá kniha říká něco jiného ... Inu, ono to není tak strašné. Jsou základní věci, na kterých se všichní shodnou, protože vycházejí ze základních principů fungování včelstva v daném prostoru. A proto ty knihy jsou dobré pro ten dobrý základ ... A že jse občal autoři v názorech liší? Tak přijměme, že na tu a tu věc je holt jiný názor, v čem je problém? Pokud známe ty základní principy, tak si v tom nějaký řád sami uděláme.
Naproti tomu začít jen a jen na tomto foru považuji i já za velmi riskantní. Nebojme se investovat do dobré literatury, nebojme se té práce se čtením celých knih v souvislostech. Je to věru pracnější, ale vrátí se nám to později a vposledku nám to naši práci při studiu ušetří. A zde na foru si pak už poznatky líp a s nadhledem a odstupem utřídíme.
Jiří
(09.10.2013 23:24)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Taky jsem zastáncem toho, že začít by se mělo systematickým výkladem zkušeného autora, tedy knihou.

Iba potiaľto sa dá súhlasiť aj so všetkými predchádzajúcimí príspevkami. Ostatné sú iba keci a hlavne vháňanie chaosu do hlavy budúceho včelára. Len si dobre spomeňte všetci ako ste "naberali" vedomosti, skúsenosti a rutinu do svojich občianských povolaní.

Teda pekne po poriadku. Po prísune určitého množstva informácií nastáva overenie, upresnenie a ozrejmenie vedomosti v praxi. Či to už je budúci chirurg (praxuje na mŕtvolách...), alebo zámočník praxuje pri ponku, každé učenie, alebo štúdium vyžaduje tento postup.
Iba Lenin dokázal vyštudovať v zemlianke (taký obraz sme mali v škole) politológiu, sociológiu, psychológiu, ekonómiu ... Ako to dopadlo, vieme všetci.

Ďalej treba brať ohľad na to, že každý z nás prijíma informácie inač. Niekomu vyhovuje čítanie, inému počúvanie...

Osobne by som naordinoval jednoduchšiu prehľadnejšiu knihu a dva až tri úle okamžite a k tomu priateľa - konzultanta, aby vysvetľoval javy vo včelstve. Po roku takéhoto štartovacieho včelárenia a súčasného štúdia už podrobnejšej literatúry sa môže včelár pustiť aj do 10 -20 včelstiev.
(09.10.2013 12:52)Pavel Kořen napsal(a): [ -> ]Přečetl jsem čtyři knihy, nespočet časopisů atd. Zde je výhoda komunikace a dále je to věc každého co si z toho vezme. Čtu zde pomalu všechna vlákna, argumentace pro i proti. Kniha mi dala odpověď na první otázky začátečníka, ale zde toto fórum mi objasnilo daleko více věcí. (a ještě toho bude až budou včelky .. Big Grin)

To až budou ty včelky,tak teprve zjistíš,že vlastně nic neumíš.To se teprve začneš učit.A k těm knihám,co si přečetl, se budeš vracet.A že tlachání na foru je někdy na hony vzdálené tomu co uvidíš u svých včel.
Vyfiltruj si moje prispevky ak chces vcelarit a aj mat med, ostatne citat nemusis pokial nebudes mat viac ako 40 rodin. Cool
(09.10.2013 23:24)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Taky jsem zastáncem toho, že začít by se mělo systematickým výkladem zkušeného autora, tedy knihou. A to (podle méo jen účelové) tvrzení, že každá kniha říká něco jiného ... Inu, ono to není tak strašné. Jsou základní věci, na kterých se všichní shodnou, protože vycházejí ze základních principů fungování včelstva v daném prostoru. A proto ty knihy jsou dobré pro ten dobrý základ ... A že jse občal autoři v názorech liší? Tak přijměme, že na tu a tu věc je holt jiný názor, v čem je problém? Pokud známe ty základní principy, tak si v tom nějaký řád sami uděláme.
Naproti tomu začít jen a jen na tomto foru považuji i já za velmi riskantní. Nebojme se investovat do dobré literatury, nebojme se té práce se čtením celých knih v souvislostech. Je to věru pracnější, ale vrátí se nám to později a vposledku nám to naši práci při studiu ušetří. A zde na foru si pak už poznatky líp a s nadhledem a odstupem utřídíme.
Jiří

A pak navštívit letní školu nástavkového včelaření.
A pak tu může rozdávat rady Smile.
Referenční URL's