Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zprávy z tisku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ale já jsem přece nikdy nenapsal, že je včela k ničemu.
Nekrmte Trolla (Koniga)
To že se mnou nesouhlasíš neznamená, že jsem trol příteli. Zkus si najít, co to opravdu znamená.

Pejorativně označit názorového oponenta je velmi časté u lidí, kteří svůj vlastní názor nedokáží podložit argumenty. A tak místo diskuze, které nejsou schopni, používají argumentaci ad hominem.
König, Vy jste asi tak geniální, jako proslulý neoteplovač Václav Klaus. Akorát je mi záhadou, co takový génius dělá zrovna na Včelařském fóru.
Milane takze podle tebe jedna studie staci k tomu vyvratit roky tvrzeni a pozorovani stare generace ktera byla bez poc.atd a presto vse vypozorovala k tvrzeni ze vcela je precenovany opylovac??ja netvrdim ze to tak nemuze byt ale tvou Kratkozrakost vidim v tom ze ti staci na tvoje tvrzeni jedna studie.pritom v jinych oblastech je nekolikalety vyzkum desitky studii a velice casto se diametralne rozchazi a vyvraci jedna druhou.je to stejne jako znalecke posudky."Chtels fakta cisla a dukazy tak tady je mas..jedna studie neni procentualne vzato mozno povazovat za prokazanou vec..tak asi tak proto s tim rozhodne nemuzu souhlasit jako ty.....
(04.07.2018 8:16)Milan König napsal(a): [ -> ]Tak třeba je tam zajímavá informace o tom, že včely jsou méně důležité pro úrodu, než se předpokládalo.
A je to vcelku rozumně doložené na počtu včelstvev, nárůstu plochy s plodinami, které potřebují opylovače a nárůstu výnosu z těchto plodin v UK. Zhruba jim vychází, že podíl včel na celkovém opylování je asi 10-15%.

Nevychází. Píšou a nebo jejich podíl na opylení je jen pouhých 10 až 15 procent. Je to tedy jen jedna z možností.

Počet včelstev dokládá autor rozumně v článku kde?

...řady včelařů a jejich létavek prořídly. Podíl plodin na orné půdě (těch, které se bez opylení hmyzem nerozmnoží) se ale v zemi Spojeného království zvýšil. Z necelých 8 procent na počátku let osmdesátých, na 20 procent v roce 2007 a dál roste. Nejpatrnější je trend na východě ostrovní země, kde tento podíl činí více než 30 %. Za tři desetiletí vzrostlo zastoupení plodin, které by bez hmyzu nepřinesly žádný zisk, téměř o šedesát procent a plochy se přitom dál každým rokem rozrůstají o více jak 20 000 hektarů. Sklizně olejnin a luštěnin jsou přitom nyní o více než polovinu větší (54 %). Z toho vyplývá, že včely jsou dnes nejméně třikrát pracovitější, než byly před pár lety, a nebo jejich podíl na opylení je jen pouhých 10 až 15 procent.

Což může znamenat že ačkoliv je včel méně (o kolik ?) a plodin na nich závislých více, stejně to včely stíhají. Nebo nemůže?

(04.07.2018 8:16)Milan König napsal(a): [ -> ]Plus je tam citovaná studie o efektivitě opylování u různého hmyzu z které včely nevychází dvakrát dobře.

Studie byla prováděna na jedné jediné rostlině, zvonku obecném. Vyplývá z ní že pyl zvonku je včelám přístupný dřív než blizny což má vliv na počet oplozených semen.
Kde se píše o efektivitě opylování různých druhů hmyzu? Nemůžu to najít.
Kohoute nedráždi Milana, ako ti má napísať kde sa to v štúdii piše, keď ju nečital tak detailne ako ty?
Já se jen ptám na něco čemu on rozumí a já ne.
(04.07.2018 16:14)KTM napsal(a): [ -> ]Milane takze podle tebe jedna studie staci k tomu vyvratit roky tvrzeni a pozorovani stare generace ktera byla bez poc.atd a presto vse vypozorovala k tvrzeni ze vcela je precenovany opylovac??ja netvrdim ze to tak nemuze byt ale tvou Kratkozrakost vidim v tom ze ti staci na tvoje tvrzeni jedna studie.pritom v jinych oblastech je nekolikalety vyzkum desitky studii a velice casto se diametralne rozchazi a vyvraci jedna druhou.je to stejne jako znalecke posudky."Chtels fakta cisla a dukazy tak tady je mas..jedna studie neni procentualne vzato mozno povazovat za prokazanou vec..tak asi tak proto s tim rozhodne nemuzu souhlasit jako ty.....

Ta studie, kterou jak to vypadá fakt nikdo nečetl, řeší jak moc efektivní je včela opylovač ve srovnání s jiným hmyzem. Neberu ji příliš na velkou váhu. Je zajímavá, ale asi ne kruciální.

Zajímavější mi připadalo, a taky jsem to několikrát napsal, ono podstatné zvýšení rozlohy cizosprašných rostlin, provázené s jejich zvýšeným výnosem a stagnujícím počtem včelstev. Z toho se dá vyvodit podle tebe co? Že včely začaly zničehonic pracovat 3x efektivněji? Nebo to, že nejsou až ta důležité, jak se myslelo?

Pozorování staré generace (jak píšeš) neberu moc v potaz. Většinou jsou to ničím nepodložené báchorky. Můžeme se tady bavit o tisíci věcech, které se po celé generace předávaly jak naprosto jasný výsledek pozorování a jak se ukázalo, byly to naprosté nesmysly.

Jak jsem dřív napsal. Mám rád pěknou logickou konstrukci. Té věřím.

Mimochodem. Kdo letos na jaře opyloval? Včely nebyly a výnosy na ovocných stromech jsou víc než slušné.

(04.07.2018 14:36)lubsus68 napsal(a): [ -> ]König, Vy jste asi tak geniální, jako proslulý neoteplovač Václav Klaus. Akorát je mi záhadou, co takový génius dělá zrovna na Včelařském fóru.

Ano.. Jak jinak. Dětské urážky místo argumentů. Nálepkování, které zvládne i dítě. To je slabé chlapče.

Nevychází. Píšou a nebo jejich podíl na opylení je jen pouhých 10 až 15 procent. Je to tedy jen jedna z možností.

Ano. Řečnické dvě možnosti. Bud jejich podíl včel na opylování je menší, než se myslelo, nebo začaly pracovat 3x efektivněji. IMHO jen málokdo tu možnost s 3x efektivnějším opylováním může vzít vážně.

Což může znamenat že ačkoliv je včel méně (o kolik ?) a plodin na nich závislých více, stejně to včely stíhají. Nebo nemůže?

Podle mě nemůže. Rozdíl v efektivitě mi připadá obrovský. IMHO včela je nesmírně racionální stvoření. Nedovedu si představit, že by před lety pracovala jen tak na řekněme na 20% a ted, když je víc rostlin k opylení začala pracovat na 100%. To asi ne příteli. Takové vysvětlení mi připadá opravdu jako velmi nepravděpodobné.
"vcely nebyly" Byly,a byl to povetsinou jediny opylovac,ktery letos byl.Nadherne je to videt v chladnejsich oblastech,cim bliz ke stanovisti,tim vic ovoce,cim dal od stanovist,tim mensi uroda.Samotarky a cmelaci kolonie se rozjizdi co do poctu jedincu daleko pozdeji.
Tak ja to myslel tak že je jasne vypozorovany že kdyz se blize k sadu presunou vcelstva vynos je hned vetsi.to je dany.to ze ty tvrdis ze letos vcely nebyly tak mozna u tebe.u nas jich bylo dost a i tim ze vse kvetlo tu bylo u me bezne 40-60kg kvetaku ze vcelstva coz je hodne dobre.

jinak nevim jak dlouho ty vcelaris jak dokazes pozorovat ale podle toho co pises moc to neumis.zasadni blbost kterou uvadis je ze driv vcela pracovala na 20% a ted vic.kdyby jsi mel cas a o vcelach neco vedel zjistil bys treba letos ze u me desne davaly tresne a protoze mam bf a pruh je jasne prozradi tak prave zase jak jsi napsal ze je vcela racionalni tak ano.litaly jen do male vzdalenosti protoze vsech 25 vcelstev na novem stanovisti zivilo tech par desitek tresni diky velkemu mnozstvi nektaru.ted ty vcelstva ktera maji plnej mednik a narvany plodiste skoro vubec nelitaj nemaji potrebu .takze ano vcela dokaze menit jako na gumicce svoji výkonost podle toho jak to v danou dobu potrebuji.proto dokazou pracovat mnohem efektivneji protoze berou jen to nejlepsi co v danou dobu je.proto ta studie navic na jedne rostline je blbost a nejde to tak lehce zvudnit poctem vcelstev protoze vykon vcelstva se neustale meni.....mel nekdy melicitozu???vydels co v tu dobu i narvana vcelstva predvadi???vykon maji v tu chvíly na 200% protože bezne litají za tmy coz tys asi nezazil..ja o tom casto jen slysel ale jednou zazil...byl 2 tyden v Srpnu a bylo 22hod a asi bys nechapal....takze proste vcely meni svuj vykon pruzně po celou sezonu...
Kvetoucí louka je u nás dávno neznámý pojem. Zelená poušť.
Podobně:
les = dřevořez
biopás=agropás

Big Grin
Pár set metrů od baráku. Ale je to fotka z loňska...

[Obrázky: IMG_0090.jpg]
http://www.tyden.cz-vcelari na Vysocine budou mit mene tmaveho lesniho medu
Jednoduchý trik, který kdysi hospodářům zajišťoval dokonalé opylování jejich ovocného sadu

https://www.bejvavalo.cz/clanky.php?detail=695
Nevím, jak v Rusku, ale u mne by ten trik neprošel, střemcha kvete později.
Referenční URL's